יורם קראוס: מטפס ההרים שבונה את משרדי החברות הגדולות בעולם

יורם קראוס, המייסד והמנכ"ל של חברת SMS ניהול פרויקטים, שבנתה בין השאר את המשרדים של חברות כגון גוגל, SAP, Mellanox, Sentinel lab ,HOT ועוד - משלב לתוך הארגון אותו הוא מנהל עקרונות עבודה וערכים אותם גיבש בטיפוס הרים על הפסגות הגבוהות בעולם

בשיתוף,SMS ניהול פרויקטים
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בשיתוף,SMS ניהול פרויקטים
תוכן שיווקי

יורם קראוס, שהקים לפני שני עשורים את חברת SMS ניהול פרויקטים, מנהל חברה שבונה עשרות פרויקטים בשנה, ובין לבין מוצא זמן לטיפוס הרים על הפסגות הגבוהות מסביב לגלובוס. קראוס מוצא דמיון רב וערכים מקבילים בין ניהול חברה והקמת פרויקט, לבין טיפוס הרים וכיבוש פסגה. חברת SMS ניהול פרויקטים המתמחה בתכנון, פיקוח וביצוע פרויקטים בתחום הנדל"ן עבור המגזר העסקי והפרטי, הוקמה על ידי קראוס בשנת 1998, והפכה תחת ניהולו לאחת מהחברות המובילות בישראל בתחום. יורם קראוס, נשוי ואב לשלושה, הפך במרוצת השנים לאחד מאנשי המקצוע המבוקשים בתחום ובנה בין השאר פרויקטים הנדסיים מורכבים עבור משרד הביטחון, חברות הייטק בינלאומיות, משרדים, בנייני מגורים, פרויקטים טכנולוגיים כגון דאטה סנטר, חדרים נקיים ומעבדות ואף מזחים ימיים.

בין עיסוקיך הרבים אתה גם יזם הייטק. האם אתה מיישם דברים מעולם ההייטק ב-SMS?

"ראשית, בניתי המון פרויקטים טכנולוגיים, כשאתה בונה משרדים לחברות סטארט אפ ואתה בא מהעולם הזה אתה מבין את הצרכים של הארגון, אתה מבין את הצרכים של היזם, אתה יודע לדבר בשפה שלו ולבנות עבורו את המשרד על יחידותיו השונות. אני לא מכיר חברות ניהול פרויקטים נוספות בענף שבעלי החברה עבדו בעולם ההייטק והסטארט אפ. ההיכרות הזו עם כל מערכת שלבי העבודה, עם אופן החשיבה של חברת הייטק והפריזמה דרכה היא רואה את הדברים ומתנהלת, כל אלו מהווים עבורנו יתרון גדול מאוד בניהול לוחות הזמנים והתקציבים.

"מאפיין נוסף של SMS הוא שרבים מהפרויקטים שלנו הם Turn-key Projects, כלומר הם נמסרים על ידינו כיחידה אחת. מזמיני העבודה יושבים בדרך כלל בחו"ל, והם נותנים לנו למעשה לקחת פיקוד על כל מעטפת התכנון והביצוע. זה נותן לנו מוטת שליטה משמעותית שמספקת ללקוח שקט תעשייתי, הוא לא צריך לעבוד מול הקבלן או מול ספקים וחשבונות אלא לעבוד רק מולנו ואנחנו סוגרים לו את כל המעטפת. זה תהליך ייחודי שהתפתח בשנים האחרונות ואנחנו מהשחקנים המובילים בארץ בתחום. כשאתה סוגר תהליך כזה לחברה אתה מוריד מהם הרבה כאב ראש ומסוגל לבצע את הפרויקט מהר מאוד ולקבל איתם החלטות מאוד מהירות".

איך הגעת לעולם הבנייה וניהול הפרויקטים?

"נולדתי בקריית ביאליק ולמדתי בבית הספר 'אורט' המקומי. במהלך הלימודים נעדרתי רבות מספסל הלימודים ועסקתי בספורט אתגרי, ריצה וגלישה. בימים שכן נכחתי בבית הספר, למדתי במגמת הנדסת בניין והיה לי קשר מדהים עם המורה שלי שתמיד אמרה לי שאני כישרון מבוזבז. 'זה נחמד שאתה רץ וגולש, אבל אתה חייב לנתב את הכישורים שלך לתחום המקצועי, יש בך פוטנציאל לשנות את העולם', כך היא חזרה ואמרה והיא צדקה, שכן יצירה תמיד עניינה אותי. יצירת בניין היא אומנות בעיני, גם תהליך הבנייה וגם התוצאה הסופית, זו יצירה ויש לה ערך מדהים עבור האנשים שגרים או עובדים בבניין. אתה משפיע על חייהם ועל הסביבה שלהם, אתה משנה את קו הרקיע, אתה משנה את העולם. אותה מורה שכנעה אותי להירשם לטכניון ואכן, מיד בסיום התיכון התקבלתי ללימודי הנדסת בניין כעתודאי. לאחר שירותי הצבאי בו שירתי כקצין ביחידת מובחרת, התחלתי לעבוד בחברת בנייה גדולה בצפון כמנהל פרויקטים. לאחר מספר שנים בענף, שאלתי את עצמי למה לא לעשות זאת בעצמי? אני מוכשר בניהול, אני יודע להניע אנשים, אני אוהב את העשייה הזו על כל מרכיביה, ולכן הקמתי את חברת SMS ניהול פרויקטים, מתוך הבנה שאני מביא ערך משמעותי לתחום.

"תוך זמן קצר יחסית SMS גדלה והתפתחה, אספתי ובחרתי בקפידה חבורה של אנשים מוכשרים וטובים ואני רואה בכל אחד מהם שותף ליצירה. יצרנו יחד חברה מדהימה שהחלה את פעילותה במרכז הארץ ועם השנים הרחבנו את הפעילות לכל רחבי הארץ ומחוצה לה, במספר ערים באירופה. לבנות חברה זה דבר מדהים. אתה בונה נדבך ועוד נדבך, אתה אוסף אנשים טובים סביבך ויחד אתם עוסקים בעשייה ויצירה, זו חוויה מרתקת ומדהימה".

"יצירת בניין היא אומנות" צילום: יורם קראוס

מהם עקרונות הניהול שמנחים אותך?

"אתה חייב לעבוד באופן שיטתי כי רק כך תגיע לתוצאות במסגרת הזמן והתקציב הנתונים. ראשית, אתה בונה סט ערכים מאוד ברורים שיוביל אותך למטרות שאתה רוצה להשיג. הערכים הם מקצועיות ומחויבות לתוצאה וללקוח ולאינטרסים של הלקוח, כי הלקוח הוא מעל הכל. אתה חייב להכניס לתהליך מוטיב מרכזי של נאמנות והבנה שיביאו להרמוניה בתהליך וצעידה משותפת וצמודה לעבר הפרויקט הסופי. בנוסף לערכים המנחים, אתה משלב חדשנות וטכנולוגיה לתוך התהליך, כי טכנולוגיה מבוססת בסופו של דבר על אנשים ועל היכולת לקשר בין אדם לאדם. כל אלו עובדים בתוך מעטפת השירות ויצירת קשר אינטימי עם הלקוח והיכרות עם הצרכים שלו. השילוב של עקרונות הניהול והערכים האלו, מביאים בסופו של דבר לביצוע מקסימלי במינימום זמן וכסף".

מהם מאפייני תהליך העבודה לשיטתך?

"תהליכי העבודה חייבים להיות מוגדרים ומסודרים, זו שרשרת תהליכים שמורכבת תחילה מהערכות ארגונית לפני הפרויקט, לאחר מכן תכנון וסנכרון של כל המערכות, ביצוע תחת בקרה תמידית, ולבסוף מסירה של הפרויקט ללקוח. כל המרכיבים האלו מבוצעים תחת ביקורת קפדנית שבודקת ומייעלת כל תהליך בפני עצמו במיקרו ובראיית כל הפרויקט במאקרו. זו מטריצה שעובדת על פי נוסחה מתמטית, אנכית ואופקית.

"הנוסחה האנכית – אתה מנתח ומחשב את לוחות הזמנים, את הניהול הנכון של כוח האדם, את כל הסיכונים והתרחישים הצפויים, ואת יצירת תהליכי הבקרה הקפדניים לאורך כל הדרך, גם של התקציב וגם של לוחות הזמנים.

"הנוסחה האופקית – חולשת הרמונית על כל הפרויקט מההתחלה ועד הסוף והמטרה שלה היא למקסם ולייעל את כל שלבי העבודה מרגע התכנון ועד למסירת הפרויקט. מטרתה להחדיר מוטיבציה לחפש את החוליות החלשות במידה ויש, ואז לחזק את התהליך, להדק את לוחות הזמנים ולרדת לכל הפרטים של התהליך. השילוב של שתי המטריצות מייצר מערכת מדהימה ופלטפורמה ניהולית שמסנכרנת את כל הגורמים בתוך פרויקט: את היזם, האדריכל, הקבלנים, מנהל הפרויקט ועד אחרון אנשי המקצוע והספקים. זו ראיית עומק שמאפשרת לך ניהול תקין של כל מחזור החיים של הפרויקט לאורך כל שלביו. כך אתה מתאים את תהליך הבנייה למערכת הציפיות שסביבך: לציפיות של היזם, האדריכל, של הקבלנים והספקים ושל כל המעורבים בו. באופן זה, כל מחזור החיים של הפרויקט מוגדר על ידי מאפיינים מאוד ברורים ויותר מזה, כך מוגדרים המדדים הקריטיים להצלחה.

"הצוות של SMS, בראשות מנהל הפרויקט, מקפידים לנהל את התהליך על פי שלושה מאפיינים מוגדרים: הגדרת הערך מנקודת מבטו של הלקוח, זיהוי גורמי הבזבוז המשאבי בכל שלבי העבודה והעלמתם, והקפדה על זרימה שמייצרת מצוינות לאורך כל העבודה על ידי מערכות קפדניות שכל הזמן מכניסות שיפור מתמיד לתוך התהליך הזה. אלה הם הערכים שאנחנו מקנים ותהליכי העבודה שאנחנו שמים על השולחן מול הלקוח כאשר ניגשים לכל פרויקט ופרויקט".

בין עיסוקיו הרבים מצליח יורם קראוס למצוא זמן לתחביב הקרוב ביותר לליבו, טיפוס הרים. קראוס מטפס הרים קרוב ל-20 שנה וכבש פסגות מסביב לעולם בניהן פסגת הר הקלימנג'רו (Kilimanjaro) שבאפריקה, הר אלברוס (Elbrus) שבאירופה, פסגת מקלינלי (McKinley) באלסקה, אונקגווה (Aconcagua) שבארגנטינה ופסגות נוספות, במטרה להשלים את מסלול 7 הפסגות, שהוא "מסלול הבגרות" של מטפסי ההרים מסביב לעולם וכולל 7 פסגות ב-7 יבשות. בנוסף, יורם קראוס חובב ריצת מרתונים, רכיבה על אופנועים וקייט סרפינג.

באיזה אופן ניהול פרויקטים דומה לטיפוס הרים וספורט אתגרי?

"פעם שאלו אותי אם יש נתק בין החיים האישיים שלי לבין החיים המקצועיים. התשובה על פי תפיסת עולמי היא שאין שום הבדל. העבודה היא חלק מהחיים, כשאתה הופך את העבודה לסוג של הנאה והיא משתלבת לך לתוך החיים, אתה יכול להגיע רחוק. כשאני מטפס על הר על פי עקרונות שמביאים אותי לפסגה, ואז יורד וחוזר לעבודה ומטמיע את אותם העקרונות מההר בחברה אותה אני מנהל, אני מבין שאותם ערכים כמו נחישות והתמדה, כושר הסתגלות ויצירתיות, כל אלו קיימים בשני המכלולים שמשתלבים ליחידה אחת. גם בספורט האתגרי וגם בניהול פרויקטים, אם לא תהיה סתגלן, נחוש, מתמיד ויצירתי, לא תצלח קשיים ולא תגיע לפסגת ההר או לחלופין, לא תסיים את הפרויקט".

מה מייחד את SMS מחברות אחרות?

"מה שמייחד אותנו כחברה הוא התפיסה שהלקוח נמצא בראש הפירמידה. בראש ובראשונה אנחנו תמיד דואגים לאינטרסים של הלקוח, ומוודאים שכל מרכיבי הפרויקט מיושמים בהתאם לרצונותיו. יש לנו את היכולת לדעת לדבר עם הלקוח ולכוון אותו לדרך הנכונה, כי הוא תמיד מסתכל על הדברים מזווית שונה. אנחנו לומדים את זווית הראיה של הלקוח על הפרויקט וכך מתכננים את תהליך הבנייה עד לסיום הפרויקט".

"הלקוח הוא הגוף שמנחה אותנו ואנחנו הגוף המקצועי שיודע להניע אותו, זה סוג של טנגו. אנחנו תמיד חורטים על לוח ליבנו שהלקוח והשירות הם מעל הכל, וגם אם לקוח יתקשר באמצע הלילה ויעלה רעיון או ירצה אוזן קשבת, אז נקשיב ונדבר, ונעבוד יחד. הלקוח משקיע מיליוני דולרים בפרויקט ואנחנו צריכים לדעת כיצד לנתב את הכסף הזה ולהפעיל בקרה תקציבית. לכן חשוב מאוד שהוא יסמוך עלינו וירגיש מאוד נוח בתהליך המשותף".

האם יש הבדל בין בניית פרויקט למשרד הביטחון, לחברה בינלאומית או ליזם פרטי?

"כל מזמין עבודה שונה בתכלית, בין אם הוא משרד הביטחון, חברה בינלאומית או יזם פרטי, וגם בתוך אותם ורטיקלים כל לקוח הוא ישות בפני עצמה, אבל לכולם יש מערכות בקרה תקציביות שמנהלות כל שקל ושקל שיוצא, ומה שמשותף לכולם הוא שבסופו של דבר אתה עובד מול אדם שיש לו אישיות מורכבת וייחודית. בין אם מדובר במנהל פרויקטים של משרד הביטחון או חברה בינלאומית או יזם פרטי, בכל סגמנט אתה יושב בסוף מול אדם, והוא רוצה מערכת יעילה, מערכת שתדע לעמוד בלוח הזמנים, שתפעיל בקרה תקציבית, תדע היכן לחסוך, שתתנהל נכון ושתיתן לו את השירות הכי טוב שיש. כפי שאמרתי, הלקוח תמיד בראש הפירמידה".

בדרך לפסגת המיקנלי צילום: יורם קראוס

מה ההבדל בין בניית פרויקטים בישראל לבנייה בחו"ל?

"בדרך כלל תהליכי התכנון בישראל ובחו"ל זהים אבל קצב הביצוע הוא זה ששונה, קצב החיים בישראל מהיר יותר ממרבית המקומות בעולם. במקרים רבים מזמיני עבודה בארץ דרשו תוצאות כאן ועכשיו והתמודדנו לא פעם עם מצב של תכנון במהלך הביצוע. עם הזמן ניתן לראות שינוי ומרבית הלקוחות בארץ כבר מבינים את חשיבות התכנון המוקדם ולא תוך כדי תנועה, מפני שזה פשוט עולה יותר כסף. זה מסר חשוב שאנחנו מניחים על השולחן כבר בפגישות הראשונות עם הלקוח. תתכננו טוב – וכך תחסכו המון כסף ותזכו לתהליך ביצוע ברור, מהיר, ומוגדר היטב.

"מבחינת מוטת השליטה, העולם השתנה מקצה לקצה בשנים האחרונות, בעבר נאלצתי לטוס פעם בשבוע לאירופה על מנת להיות בקשר ישיר עם מנהל הפרויקט והלקוח על מנת לוודא שהתהליך מבוצע באופן ובקצב המתוכנן. הניהול שלנו צפוף, אנחנו מקפידים מאוד על התהליכים ומנהלים את הפרויקט מקרוב ובאופן מהודק ביותר. כיום קל מאוד לנהל פרויקט מרחוק בעזרת הפיתוחים הטכנולוגיים בתחום הווידאו קונפרנס וכלים נוספים שנעשו זמינים ויעילים יותר מתמיד. עם זאת, אחד מהערכים החשובים בחברה הוא היכולת להאציל סמכויות ולסמוך על הצוות שלך, לסמוך על מנהל הפרויקטים שלך, ממש כשם שאני סומך על צוות הטיפוס שאיתי על ההר. אתה חייב לסמוך על האדם שלצידך ושהוא יסמוך עליך. זה תהליך הדדי של אדם ואדם, לא משהו חד צדדי אלא דיאלוג. לכן, כשיוצא מטעמך מנהל עבודה לחו"ל, אתה יודע לסמוך עליו ולהפקיד בידיו את הפרויקט וגם מזמין העבודה לומד מאוד מהר לסמוך עליו ועל החברה ואז התהליך מתנהל בסינרגיה ובהרמוניה מושלמת".

אילו סוגים של פרויקטים אתם מנהלים ובונים ?

"אנחנו עובדים בעיקר עם חברות בינלאומיות בארץ ובחו"ל בניהן גוגל, Mellanox, Sentinel lab, SAP, HOT, הפניקס ובזק, בנוסף אנחנו עוסקים בפרויקטים מתחום המגורים לשימור עבור יזמים פרטיים, ניהול תהליכים בנמל יפו, וילות יוקרה בכפר שמריהו והרצליה פיתוח ועוד. נגענו במנעד מאוד רחב ומגוון של לקוחות. מה שיפה הוא שבסופו של יום אתה מנהל את אותו תהליך. אם אתה יודע לשמור על מתודולוגיה מאוד ברורה, סט ערכים וסט תהליכי עבודה נכונים ומובנים, אתה יכול לבנות פרויקטים מדהימים ולנהל תהליך נכון עבור לקוח מכל סוג ומכל רקע. לדוגמא, בעבר הלא רחוק בנינו מזחים עבור גורמים ביטחוניים ואזרחיים ונשאלת השאלה, במה דומה עבודה תת ימית לבניית בניין או הקמת דאטה סנטר ענק ומורכב טכנולוגית עבור חברת הייטק? אז כמובן שעבודות כאלו לא זהות ובעבודה תת ימית טווח הסיכונים גדול יותר והלא צפוי גדול מהצפוי, אבל בסופו של דבר סט תהליכי העבודה זהה".

ספר על מספר פרויקטים מתחום ההייטק

"הקמנו את המשרדים הראשונים ומרכז הפיתוח של גוגל בישראל. כל התקשורת מול גוגל התנהלה מול לקוח שמעולם לא פגשתי פיזית, אלא בשיחות טלפון בלבד. התהליך היה בשלט רחוק והלקוח ביקש להקים משרדים מדהימים על פי רוח החברה והוא דרש אותם כאן ועכשיו. גוגל העבירו סט הנחיות לאדריכל המוכשר רם גולדברג ובנינו יחד את הפרויקט כאשר התקשורת עם הלקוח הסתכמה בשיחות טלפון ואימיילים פעם בשבוע, והצלחנו לייצר מערכת אמון ובסופו של דבר תהליך העבודה היה מהיר ומוצלח והתוצאה - מדהימה. יצרנו משרדים יפהפיים ומאוד נכונים עבור המותג ומה שהוא מייצג תחת ההנחיות הקפדניות של גוגל וכללי המשחק שלהם, בדיוק על פי השפה החזותית והטכנית שמאפיינת את משרדי החברה בכל העולם".

אחד מהתחומים בהם מתמחה יורם קראוס וחברת SMS ניהול פרויקטים היא בניית דאטה סנטר (Data center) לחברות בינלאומיות וישראליות. פרויקטים רגישים המשלבים בתוכם יכולות בניה בסטנדרט גבוה ומרכיבים טכנולוגיים שונים כגון מערכות תקשורת נתונים, מערכות אחסון, מערכות גיבוי לאספקת חשמל, חיבורים ללוויין, סיבים אופטיים, בקרת סביבה והתקני אבטחה מגוונים.

"בניית דאטה סנטר היא תהליך ייחודי ומרתק, פתאום אתה מגלה מערכת ששונה לחלוטין מבנייה למגורים למשל. כאן הדרישות טכניות לחלוטין, תהליך קבלת ההחלטות מנוהל על ידי צוות טכני ולא על ידי אדריכל, התהליכים עצמם טכניים מאוד וישנה חשיבות עליונה להפעיל את הדאטה סנטר ביום פקודה שכן כל יום בו הוא עובד שווה לחברה המון כסף. התהליך הוא טכנולוגי לחלוטין ונוגע ברכיבי אספקת חשמל, מערכות תקשורת, תשתיות מורכבות ומערכות אבטחה, כל אלו חוברים יחדיו על מנת לפעול ברצף ולתת ללקוח הקצה מענה מסביב לשעון. כמנהל פרויקטים אתה נפגש עם שכבות מאוד מגוונות של אנשי מקצוע מדיסציפלינות שונות ותהליכים עיצוביים וטכנולוגיים, התפקיד שלנו הוא לשלב אותם ליחידה אחת וזה תהליך מדהים בעיני.

"בנינו פרויקט ענק עבור 'הוט' במתחם החברה ביקום, פרויקט מדהים שכולל את בניית מערכת השליטה והבקרה (NOC) ומערכת הטלפוניה והמשרדים בשטח גדול מאוד הנפרס על פני עשרות אלפי מ"ר. בנינו פרויקט מסוג כזה גם עבור חברות נוספות כגון Sentinel lab, בנק הפועלים, הפניקס, נספרסו וחברות נוספות קטנות וגדולות. מה שיפה במערכת היחסים הזו, זה שאתה גדל איתם יחד, אתה בונה להם את התשתית שמאפשרת להם לגדול ואז הם חוזרים אליך כדי לשלב אותך בעוד פרויקטים.

מהן נקודות החיכוך האפשריות בניהול פרויקטים?

"כמעט תמיד יש נקודות חיכוך. בכל מקום שבו יש כסף ולוחות זמנים יש נקודות חיכוך. הקמת פרויקט היא תהליך מאוד מורכב. בא לקוח, יושב עם אדריכל ומנהל פרויקט, ומדמיין את התוצאה הסופית. האדריכל צריך לתרגם ולהביא לידי ביטוי את בקשת הלקוח בעזרת שרטוט, וכאן אנחנו נכנסים לתמונה ומתחילים לראות את הפונקציונליות של התהליכים האלו. זו נקודה רגישה וכאן תמיד יתכנו חיכוכים בין שלושת הגורמים. אתה צריך לסנכרן את המערכת הזו ולסובב את גלגלי השיניים של המכונה הזו ולהפוך אותה לגוף אחד. לאחר מכן מגיע נושא התקציב. לעיתים האדריכל משקף תהליך שהערך שלו בפועל יקר מהתקציב הראשוני המתוכנן של הלקוח ואנחנו צריכים לגשר בניהם. כאן נדרשת מאיתנו היכולת לשלב לתהליך כלים מעולם המשא ומתן ואפילו גישור ופסיכולוגיה והחוכמה היא להניע את הדברים ולשלב אותם קדימה לתוצאה מדהימה במסגרת הנתונה".

תאר את התחושה בסיום פרויקט

"כשאתה מסיים פרויקט, בין אם מדובר במשרד או בפרויקט מגורים, אתה תמיד חש סיפוק עצום. כשמדובר במשרדים, זה מדהים לראות את עשרות האנשים שפועלים במשרד, נעים במרחב שאתה הקמת ממש כחלק מגוף אורגני, יצור חי. מדהים לראות את האנרגיה החיובית שזורמת לתוכו והופכת לחלק בלתי נפרד מיצירה שאתה בנית. זה מדהים אותי כל פעם מחדש. במגורים אתה רואה את הלקוח נכנס למבנה שבנית ומנהל שם את חייו, את שגרת יומו וזו חוויה בפני עצמה. זה חי ונושם זה הרבה מעבר לבלוקים ופלדה. גם בטיפוס הרים, הר הוא לא באמת דומם, הוא חי, הוא נע, הוא תמיד משתנה ותמיד מרתק כל פעם מחדש. מזג האויר בדרך לפסגה משתנה כל הזמן, מצב השלג, הקרחונים ושביל הטיפוס, כל אלו נמצאים בתנועה מתמדת. ההר הוא אורגניזם וכל פעם אתה פוגש אותו בתצורה שונה, 'במצב רוח' שונה, ההר חי. גם בניהול פרויקטים וגם בטיפוס הרים המטרה היא כיבוש הפסגה. זו אותה חוויה. בטיפוס הרים אתה כובש פסגה ובניהול פרויקטים אתה עובד עם הלקוח ויד ביד מטפסים יחד וכובשים יחד את הפסגה ומייצרים יחד ערך מאוד גדול. זה מרתק בעיני, והסיפוק עצום".