יוצרים יש מאין: חברת התשתיות וההנדסה שמלווה עשרות פרויקטים מוצלחים

חשבתם שהקמת הרכבת הקלה מסתכמת בחפירות והנחת מסילה? מסתבר שמדובר בנתח מזערי מהתהליך כולו. מאיר סבג, מייסד ומנכ"ל "מרום תובל - תשתיות והנדסה אזרחית", מספר על התחום המורכב, האתגרים שהוא כולל וגם הפתרונות החכמים שבאים בעקבותיהם

שרית ליבנה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גשר מעל נחל אלכסנדר בכביש 2
גשר מעל נחל אלכסנדר בכביש 2צילום: מרום תובל
שרית ליבנה
תוכן שיווקי

"לא פעם אני נשאל מדוע פרויקטים של בניית תשתיות לאומיות מתמשכים לאורך שנים רבות. צריך להבין שהקמה של הרכבת הקלה, כדוגמה, לא מסתכמת בחפירה, ביטון, הנחת מסילה וחיבור לחשמל. זה רק קצה קצהו של תהליך, שתחילתו בתכנון מוקפד ותיאום מול עשרות גורמים שמעורבים", אומר מאיר סבג, מייסד ומנכ"ל "מרום תובל - תשתיות והנדסה אזרחית". "אני מדמה כל פרויקט בישראל של הנדסה אזרחית, הכרוך בתכנון של הסתת תשתיות, למלאכת מחשבת בה יש לפרום פקעת חוטים, עמוסה בקשרים, ואז לפרוס אותם מחדש ולגלגל לכדור מושלם. כל מקטע של הרכבת הקלה הוא פקעת חוטים מסועפת ומורכבת שיש לפרום ולהעתיק אותה לפני שעושים כל פעולה אחרת".

מאיר סבג הוא מהנדס אזרחי בוגר הטכניון. את חברת "מרום תובל" הוא ייסד לפני כ- 13 שנים ומאז מתמחה החברה בשני תחומי עיסוק עיקריים: ניהול פרויקטים של תשתיות רכבת, כבישים ומערכות תת קרקעיות; תיאום מערכות בפרויקטים ביצועיים לאומיים מורכבים. השירות אותו מספקת החברה כולל ניהול של פרויקטים בהנדסה אזרחית שמתחיל עוד בזמן תכנון התב"ע (תוכנית בניין עיר) ויציאה למכרזים, ממשיך בביצוע הסתת התשתיות, הבנייה בשטח ועד השלמת הפרויקט, תוך פיקוח, ליווי וביצוע של מעקב ובקרה שוטפים.

בין לקוחות החברה ניתן למנות, בין היתר, גופים מוסדיים גדולים, בהם: רכבת ישראל, נתיבי ישראל, נתיבי איילון, עיריית תל אביב-יפו, תוכנית אב לתחבורה ירושלים, מוריה ירושלים, נת"ע, נתיבי גז, כמו גם לקוחות פרטיים גדולים, כמו: חברת שפיר הנדסה בע"מ, אשטרום, דניה סיבוס, CSCEC, רמט, PCCC.

תשתיות מועתקות בנווה יעקב – רכבת קלה ירושליםצילום: מרום תובל

"ניהול פרויקט כמו הרכבת הקלה בירושלים, למשל, הוא מלאכה מורכבת שאנחנו אמונים עליה משלב התכנון ועד לשלב בו הרכבת תוביל נוסעים", אומר מאיר. "ברחוב שהיום נוסעות בו מכוניות, צפויה תוך פרק זמן מסוים לעבור רכבת. זה אינו דבר של מה בכך. אנחנו מנהלים את הפרויקט מא' ועד ת', החל משלב התכנון הראשון ועד לביצוע ו"מסירת המפתח" – מה שקרוי בעגה המקצועית: אינפרא 1 ואינפרא 2.

"במסגרת פרויקט הרק"ל שאנחנו מנהלים, מתבצע שינוי המנהרה בכניסה לאוניברסיטה בהר הצופים. בתום העבודות המנהרה תשנה את פניה ללא הכר. גם ניהול הפרויקט הזה נעשה כבר משלב התכנון בדגש על שדרוג מלא של המנהרה, כולל: שינוי אדריכלי-עיצובי, הסתת תשתיות, בנייה של תחנת רכבת ודלפקי הכניסה ועד החלפת תאורה. בסופו של תהליך, צידה האחד של המנהרה ייועד לכלי רכב וצידה השני יוסב לטובת מעבר רכבת".

לדברי מאיר, כל פרויקט של הנדסה אזרחית, כמו: סלילת כביש עירוני או בין עירוני, הקמת תוואי רכבת או בנייה של מחלף, מתחיל בראש ובראשונה במיפוי של עשרות מערכות שכולן מוטמנות מתחת לפני הקרקע. "יש עולם ומלואו הנסתר מעינינו הכולל, בין היתר: תשתיות של תקשורת, טלפוניה, ניקוז וביוב, חשמל, מערכות של רמזורים. כל מערכת שכזו, בין אם היא באחריות משרד ממשלתי או בידי חברה פרטית, יש צורך להסית ולחברה מחדש במיקום אחר, זאת במינימום פגיעה באיכות החיים של המתגוררים באיזור וכמובן מבלי לפגוע בתשתיות הקיימות".

"כל מקטע של הרכבת הקלה הוא פקעת חוטים מסועפת ומורכבת שיש לפרום". מאיר סבגצילום: מרום תובל

על-מנת לעשות זאת ביעילות וברמות דיוק גבוהות, נדרשת הבנה מעמיקה בתחום התשתיות לצד ראייה מרחבית וירידה לפרטים הקטנים, וכמות הפרטים עצומה. בפגישתנו מאיר פרש לפניי מפה של מקטע שכל אורכו כ- 200 מטרים באחד מרחובותיה המרכזיים של תל אביב. המפה הייתה מרושתת כולה בקווים מסוגים שונים, מובדלים בצבעים ולידם צוינו נתונים של עומק, גובה ורוחב, וזה רק על קצה המזלג. בעין שאינה מקצועית או מיומנת תראה המפה סתומה לחלוטין. יתרה מכך, גם קבלני ביצוע עלולים לא להתמצא בה, בעיקר כשמדובר במערכות או תשתיות שאינן בתחום העיסוק שלהם. זו הסיבה שאחד הנושאים האקוטיים בכל פרויקט שכזה הוא מינוי של מנהל פרויקט שיהיה זה שיתאם בין בעלי המקצוע, נציגי הרשויות, אנשי קשר של חברות פרטיות ויבטיח שכל שלב ושלב בפרויקט אכן נעשה על-פי התוכנית שנקבעה מראש, יידע לעשות את ההתאמות הנדרשות במקרים בהם חלה סטייה כלשהי בתוכנית ולא פחות חשוב מזה במקרים בהם עלולות להיות לכך גם השלכות חמורות על לוחות הזמנים ועל התקצוב.

עוד מסביר מאיר כי הנדסה אזרחית כדיסציפלינה, היא תחום שמקורו בהנדסה צבאית שהתבססה כשנדרשו כבר בעת העתיקה בניית ביצורים, חפירת תעלות וחומות לשם הגנה או התקפה. את הניסיון שנצבר והיסודות שהוקמו אז המירו בעידן המודרני להנדסה אזרחית וכיום היא מתודה עיקרית בכל תכנון אורבני ובין עירוני. "מדובר בתחום שחולש על כל מה שמעל ומתחת לפני הקרקע ודורש מיומנויות, ידע וניסיון בהנדסה ובנייה ובמגוון נושאים הקשורים למדעים מדויקים – פיזיקה, אלקטרוניקה, חוזק חומרים ואף לנושאים הקשורים למים וניקוז, שבסופו של דבר מאפשרים לנו ליצור יש מאין. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם מתכננים, אדריכלים, קבלנים, חשמלאים. עלינו להבין לעומק כל תהליך ושלב בפרויקט, לתזמן כל שלב על-פי הסדר הנכון בו הוא צריך להיעשות כדי שבסופו של יום הפרויקט יתבצע בצורה איכותית. כשיש עשרות גורמים מעורבים בפרויקט, נושא התיאום והניהול הם שעומדים לנגד עינינו ועלינו לנתב ולכוון את כל זרועות הביצוע בסינרגיה ובהרמוניה".

בגלל מורכבות הפרויקטים בהם מעורבת החברה, השאיפה של מאיר היום היא לאמץ את מתודולוגית BIM (Building Information Modelling) גם לתחום ההנדסה האזרחית בביצוע תשתיות. אם וכאשר זה יקרה, את אותם תשריטים עמוסים לעייפה המשמשים את הצוותים השונים בשטח יחליפו מודלים בתלת מימד, מהם ניתן יהיה לבצע חיתוכים, להפיק דוחות מפורטים על כתבי כמויות, ניהול לוחות זמנים, להפיק נתונים בזמן אמת כדי להתריע על כשלים וכדומה, וכל זאת ביעילות ומהירות. כיום, על רוב משרדי הממשלה או החברות הממשלתיות עדיין לא חלה חובה על מעבר ל- BIM, אך הוא מקווה שהשינוי מחכה בפתח.

הנחת צנרת בנחל איילון במחצבת נשרצילום: מרום תובל

"במציאות אידיאלית, בכל פעם שמתכננים יישוב חדש או הרחבה של שכונות, היו נערכים מראש לשינויים צפויים. בישראל, כשיש לחץ גובר לבנות אלפי דירות לאכלוס, כמו למשל בתוכניות הגג שאושרו בלא מעט ערים, הנושא של התשתיות ומיקומן מקבל עדיפות שנייה", ממשיך מאיר. "אין ספק שתכנון בראייה עתידית עשוי לפתור חלק נכבד מהמורכבות בה אנחנו נתקלים היום כשיש צורך להרחיב כביש, לסלול אחד חדש או לחפור מנהרה תת קרקעית. הסתה והעתקה של התשתיות דורשת, מלבד התכנון והתיאום, גם בקיאות בתקנות וברגולציה. אני יכול לומר בסיפוק שלאור הניסיון והוותק של החברה והצוותים המקצועיים שפועלים במסגרתה אנחנו ערוכים לבצע כל פרויקט שהוא, ועל כך יעידו הפרויקטים שעליהם אנחנו חתומים והמוסדות והארגונים שעבדו עבורם".

מרום תובל - תשתיות והנדסה אזרחית
שלם 3, רמת גן
טלפון: 077-4600788
מעבר לאתר >>