ייעוץ אקטוארי: ליווי צמוד במצבי אי וודאות וסיכון

לא מעט חברות ובעלי עסקים זקוקים לחוות דעת כלכלית הנוגעת לשווי העסק, הערכת הפסדי שכר ופנסיה, איזון משאבים ועוד, על מנת לחשב צעדים להמשך הדרך. אך חשוב לדעת לבחור באדם הנכון שינתח את הנתונים ויסייע בהתאם

דניאל דותן ושרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ייעוץ אקטוארי
ייעוץ אקטואריצילום: Shutterstock
דניאל דותן ושרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי

אקטוארים כיום פועלים בכמה תחומים בענפי המשק, בעיקר בעולם הביטוח אבל לא בענף זה בלבד. בענף הביטוח, עוסקים בחישוב תעריפים ביטוחיים בהתאם לרמות הסיכון הפוטנציאליות של המבוטחים ובהתאם לתנודות האפשריות במשק. בתחום הפנסיה, אקטוארים מבצעים תכנון יסודי של תנאי הפנסיה ועלותה וביצוע מאזנים אקטואריים.

חברות מתחומים שונים נעזרות באקטוארים לחישובי עלויות פיצויים לעובדים ותכנון סוגי ביטוחים ותוכניות פנסיה רצויות. עבור בנקים ומוסדות פיננסיים נוספים, אקטוארים מבצעים חיזוי וניתוח מצבים כלכליים אפשריים, והעולם המשפטי נעזר באקטוארים להכנת חוות דעת משפטיות והערכות פיצויי נזיקין. תפקיד אקטואר הוא משמעותי וקריטי, בהערכת מצבים שונים אפשריים ותרגומם להיבטים כלכליים. בעת שכירת שירותיו של אקטואר, חשוב לבדוק את השכלתו, הניסיון המקצועי והוותק שלו בתחום. בכתבה הבאה תכירו את אלון תמיר, המרכז לאקטוריה משפטית וגד שפירא שניים מהבולטים בתחום:

אלון תמיר - ייעוץ אקטוארי

אלון תמיר הינו אקטואר מלא - FELLOW MEMBER מטעם אגודת האקטוארים הישראלית, ומספק שירותי אקטואריה לגופים גדולים, ארגונים, חברות ואנשים פרטיים. בין לקוחותיו: חברות ביטוח, סוכני ביטוח, חברות ציבוריות, חברות אינשורטק, עורכי דין ואנשים פרטיים.

אלון סיים בהצטיינות תואר שני באקטואריה באוניברסיטת חיפה ותואר שני באקטואריה באוניברסיטת KENT שבאנגליה. טרם הקמת משרדו העצמאי, שימש אקטואר ראשי בחברת ביטוח, כאקטואר במשרד רו"ח ארנסט אנד יאנג (EY), וכאקטואר במשרד ייעוץ אקטוארי מוביל בארץ, וצבר ידע וניסיון מעשי רב.

אלון תמירצילום: איילת דורון

מה כוללים השירותים שמשרדך מספק?

"משרדינו מעניק מגוון רחב של שירותי אקטואריה מקיפים ומקצועיים. לחברות ביטוח: הערכות רזרבה ותמחור, לסוכני ביטוח: ייעוץ למקסום הכנסות מעמלות והטמעת כלים טכנולוגיים-אוטומטיים לייעול העבודה. לחברות ציבוריות: חישוב הערכת התחייבות לתשלום פיצויים לעובדים לפי תקן 19, ייעוץ ביטוחי-אקטוארי בביטוחים קבוצתיים, כגון ביטוח סיעודי, ביטוחי שיניים, ניתוחים ועוד, בכדי לייעל את תכניות הביטוח הקיימות תוך חיסכון בעלויות ושיפור הכיסוי הביטוחי. לסוכני ביטוח: בדיקות של עמלות, מקסום רווח, פתרונות טכנולוגיים לייעול העבודה. לחברות אינשורטק (INSURETECH) וסטארט-אפים בתחום הביטוח: אנו מספקים ייעוץ אקטוארי לצורך בניית מודלי תמחור ולליווי אקטוארי מול חברות ביטוח ומול מבטחי משנה. ליווי וייעוץ אקטוארי של חישובים סטטיסטיים. לאנשים פרטיים ועורכי דין אנו מספקים שירותי ייעוץ אקטוארי לחיסכון בעלויות, והכנת חוות דעת אקטואריות לבתי משפט, במגוון תחומים, הקשורים בעיקר לביטוח ופנסיה".

כיצד חברות אינשורטק משפיעות על שוק הביטוח, במיוחד בימים של משבר כמו היום?

"לתחום ה-Insurtech יש השפעה גדולה מאוד על שוק הביטוח, במיוחד בשנים האחרונות.
חברות אלו מספקות כלים טכנולוגיים מתקדמים להפחתת סיכון הביטוח על ידי שימוש במערכת בינה מלאכותית (AI). לדוגמה, מערכת המזהה סיכון למקרה טביעה בשימוש בבריכה ציבורית, יכולה להוזיל לאותו גוף את עלות הביטוח שלו. או מערכת לניטור איכות הנהיגה של מבוטח ברכב, המנטרת מאפיינים של נהגים, ואלו שיוכרו כנהגים זהירים, יוכלו לקבל הנחות מחברת הביטוח".

מהן הדרכים בהן אתה מסייע לארגונים וחברות לתכנן ולהגן על עצמם מפני סיכונים עתידיים?

"אנו עובדים עם חברות ביטוח וגופים שונים כמו ציי ליסינג, כדי להפחית את עלות התביעות שלהם באמצעים שונים. למשל, שימוש במערכת טכנולוגית שעוזרת להפחית הונאות על ידי קבלת תמונות רכב, ובדיקת האותנטיות של התמונה. בעזרת המערכת ניתן לזהות מקרים בהם מבוטחים מנסים לפברק תאונות ומספקים תמונות מעובדות של מצב הרכב".

כיצד משברים עולמיים ולאומיים משפיעים על החישובים?

"משבר הקורונה הוא בעל השפעה דרמטית על כל שוק הביטוח. תחום ביטוח הרכב למשל, צפוי לעבור טלטלה - האם אנו צפויים כעת לירידה בהיקף הנסועה בכבישים (יותר אנשים יעבדו מהבית?) או ההיפך – לעליה (היקף שימוש מופחת בתחבורה ציבורית בשל הצורך בריחוק חברתי). קשה לנבא האם הסיכון לתאונה יפחת או יגדל בעתיד. אחת מההשלכות שאני צופה למשבר הקורונה על שוק הביטוח, היא פיתוח כלי תמחור ממוקדים ומדויקים יותר על ידי חברות הביטוח, כמו למשל ביטוח רכב המושפע מהיקף הקילומטרים שניסע, כפי שאנו רואים שחלק מהחברות כבר התחילו לשווק.

"המשבר לא פסח כמעט על אף אחד, במיוחד לא על עצמאיים. לבעלי מקצוע חופשי ובעלי עסקים, הייתי מציע לבחון דרכים שונות להפחתת עלות הביטוח - החל מהתמקחות מול חברות הביטוח, דרך בדיקת הפוליסה והכיסויים הכלולים בה ועד השמת תהליכי בקרה בעסק שיעזרו להפחית את מספר התביעות – ומכאן ניתן יהיה לדרוש הנחות גדולות יותר מחברת הביטוח".

איך ניתן לעזור לגופים שונים בתחום הביטוח למקסם יעילות ורווחים?

"שאלה מצוינת. ניקח את סוכני הביטוח למשל, מקור ההכנסה העיקרי שלהם הוא העמלות שהם מקבלים מחברות הביטוח. אנו עובדים עם סוכנויות ביטוח בכדי לבחון כיצד למקסם הכנסות מעמלות רווח. בסופו של יום המבוטח גם צפוי ליהנות מכך, שכן בשוק תחרותי, גידול ברווחיות יתורגם להפחתת פרמיות על ידי חברות הביטוח".

אלון תמיר ייעוץ אקטוארי
טלפון: 054-4469156
לאתר של אלון תמיר >>>

למייל של אלון תמיר >>>

--------------------------

המרכז לאקטואריה משפטית

"חוות דעת אקטוארית שמוגשת לבית משפט, כשהיא נעשית במקצועיות יתרה, יש בה כדי להכריע את פסק הדין. השימוש בחוות דעת אקטוארית למעשה מאפשר בחינה אובייקטיבית, מבוססת ניתוח נתונים והערכות שווי, שעל-פיהם ניתן לקבוע נזק שנגרם או נזק עתידי", מסביר ד"ר תמיר לוי, מייסד ובעלים של "המרכז לאקטואריה משפטית". "יש שיטענו שכלכלה ומספרים הם לא מדע מדויק, אך כשהם מונחים על יסודות איתנים מקבלים חוות דעת מצוינת".

ד"ר תמיר לוי, הוא אקטואר ומומחה למימון, בעל תואר שלישי במימון, תואר שני בכלכלת עסקים ותואר ראשון בכלכלה-מנהל עסקים. בשנת 2009 ד"ר לוי ובת זוגו, עו"ד יעל מיליקובסקי-לוי העוסקת במגוון תחומים, בהם: ביטוח, נזיקין, וייפוי כוח מתמשך, זיהו עיוות בשוק היעוץ האקטוארי, אשר התבטא בשלוש בעיות. מצד אחד, כל המשרדים אשר עסקו בתחום זה היו בעלי ניגוד עניינים. רובם המכריע של ה"שחקנים" בשוק עבדו עם חברת ביטוח כזו או אחרת. המשמעות הישירה של עובדה זו הייתה שאם אדם רצה להגיש תביעה ייצוגית נגד כל חברות הביטוח היה קשה לו למצוא אקטואר שיעזור לו. העיוות השני היה המחיר. רמת המחירים שגבו אקטוארים שונים הייתה גבוהה, כך שלעיתים המחיר היווה מחסום אשר מנע מאנשים מסוימים קבלת שירות אקטוארי. הבעיה השלישית הייתה שהחישובים האקטוארים פעמים רבות משולבים בהליכים משפטיים. האקטוארים שפעלו בענף לא תמיד הכירו את היסודות המשפטיים, וכתוצאה מכך הפיקו חישובים שגויים משפטית.

ד"ר תמיר לויצילום: תומר שלום

לאחר שבחנו את השוק, השניים החליטו להקים משרד ייעוץ אקטוארי שונה, כזה שייתן מענה לשלושת העיוותים ויציע פתרון שיכלול שני רבדים. הרובד הראשון הוא תוכנת "נזיקיסט" - אתר אינטרנט המיועד בעיקר לעורכי דין בתחום הנזיקין, הכולל בתוכו מאות כלי עבודה אשר מאפשרים לבצע את מרבית החישובים האקטואריים. "האתר מבטל למעשה את הצורך בשירותי אקטואריה ב- 90% מהמקרים. האתר הנגיש את החישובים האקטואריים לעורכי הדין ומאז הקמתו הוא הפך לכלי עבודה הכרחי בעבודתם של עורכי דין בתחום הנזיקין והביטוח" מסבירים השניים. "הרובד השני בא לידי ביטוי בכל יתר המקרים בהם אנחנו נותנים פתרון באמצעות "המרכז לאקטואריה משפטית". המשרד משלב ידע מארבעה תחומים משלימים: אקטואריה, כלכלה, מימון וכמובן תחום המשפט. השילוב בין התחומים אפשר להציב סטנדרטים מקצועיים בתחום".

כיום המשרד מציע שירותי כתיבת חוות דעת אקטואריות, כלכליות ומימוניות לצד ייעוץ אקטוארי, הן ללקוחות פרטיים והן ללקוחות העסקיים. ד"ר לוי מציין כי המשרד מציע את המגוון הגדול בשוק של תחומים בהם ניתן הייעוץ האקטוארי: תביעות נזיקין; דיני עבודה בהיבט של שכר ופיצויים או תשלומי פנסיה; דיני משפחה - תיקי גירושין בכל הנוגע לאיזוני משאבים, נכסי קריירה, מוניטין אישי, דמי מזונות והערכת שווי של נכסים לקביעת גובה הפיצוי או החלוקה בין בני הזוג.

עו"ד יעל מליקובסקי לויצילום: נזיקיסט

"בתחום הייעוץ הכלכלי אנו עוסקים בכתיבת חוות דעת כלכליות, בהן אנו בוחנים האם חברה גבתה מחיר גבוה או נמוך מדי. כך למשל, נדרשנו לחוות דעתנו בנוגע לשאלה האם חברות הגז גבו מחירים גבוהים מידי.

"בתחום הייעוץ המימוני והפיננסי אנו עוסקים בבחינת חוב לקוחות בגין הלוואות, הערכות שווי, ניהול סיכונים פיננסים וניהול סיכוני אשראי. או בתחום שוק ההון, בו אנו נדרשים לחוות דעתנו בנוגע לשאלות הקשורות לפגיעה במשקיעים עקב ביצוע פעולה חריגה על-ידי גוף כזה או אחר, וזאת לצורך הגשת תביעה נגזרת.

"ללקוחות העסקיים אנו מציעים שירותי ייעוץ אקטוארי בנושא הטבות עובדים, נזקים עקב הפרת הסכמים וכדומה".

לצד זאת, "המרכז לאקטואריה משפטית" מתמקד גם בתחום סוכני הביטוח ומציע שירותי הערכת שווי לסוכנויות ביטוח המבקשים למכור את הסוכנות, כימות נזקים כלכליים כתוצאה מהפרת הסכמים של חברות הביטוח עם סוכנויות ביטוח, הערכת נזקים שנגרמו לסוכנויות ביטוח עקב גניבת לקוחות מצד סוכנים שעבדו בהן בעבר.

"בזכות הידע הרב שצברנו מהפעלת תוכנת "נזיקיסט", אני יכול לומר בסיפוק שהיום אנחנו מובילי השוק בכל הקשור לחוות דעת בתחום תביעות הנזיקין, כמו גם בתחום התביעות הייצוגיות כנגד חברות הביטוח. בשנים האחרונות, משרדי כתב חלק ניכר מחוות הדעת בתחום, זאת בזכות המקצועיות והיעדר ניגוד אינטרסים. בשנים האחרונות מאות אנשים זכו לפיצויים הגבוהים בעשרות אלפי שקלים, לעיתים אף במאות אלפי שקלים, בזכות הפעילות של "המרכז לאקטואריה משפטית" בראשותי." מסכם ד"ר לוי.

כתובת: הנגר 24, הוד השרון
טלפון: 03-5472447
קישור לאתר המרכז לאקטואריה משפטית – ד"ר תמיר לוי
קישור לתוכנת נזיקיסט
קישור לאתר של עו"ד יעל מיליקובסקי-לוי, ייפוי כח מתמשך

--------------------------

גד שפירא

משרד גד שפירא - אקטוארים כלכלנים בע"מ, פועל משנת 1980, ומספק חוות דעת מומחה בנושאים אקטואריים וכלכליים: קיפוח בשכר ובפנסיה, חישובי התחייבות לעובדים לטווח ארוך למאזן חברות במסגרת IFRS IAS 19, הערכות שווי עסקים, חלוקת נכסים בגירושין לרבות חסכונות, מוניטין, נכסי קריירה, חישובי ריבית והיוונים עד תוחלת חיים, נזקים שאירעו לעסקים, חישובי הלוואות ועוד.

במשרד בבעלותו ובניהולו של האקטואר גד שפירא, עובדים 6 אקטוארים וכלכלנים בעלי תואר ראשון/שני. "לקוחות המשרד העיקריים הם עורכי דין בתחום המשפחה/ דיני עבודה/ נזיקין/עסקים, זוגות שמתגרשים, בתי משפט ובתי דין שממנים אותנו", אומר גד שפירא, "חברות בורסאיות ופרטיות, אנשים נתבעים/ תובעים לרבות מעבידים ועובדים המתדיינים בנושא זכויות פנסיה, פרישה ושכר, חברות ביטוח, קרנות פנסיה ועוד רבים".

מהם היתרונות שאתם מספקים ללקוחותיכם?

"לצורך המחשת היתרונות, אשמח לשתף במקרים בהם טיפלנו המוכיחים את הערך המוסף שאנו מספקים ללקוחות":

"'הצלנו' את מר רפי הלוי מתשלום בסך 1.2 מיליון שקל שנתבע ממנו בטעות במהלך גירושין ע"י גרושתו (עבור חלקה בביטוח המנהלים שלו). הותר לי לפרסם את שמו, והמלצתו המפורשת נמצאת במלואה באתר שלנו. מר הלוי העביר אלינו לבדיקה חוות דעת אקטוארית שנפלה בה טעות בסך האמור. הטעות תוקנה לאחר שמסרנו חוות דעת נגדית."

גד שפיראצילום: ינון לוי

"מקרה נוסף בו טיפלנו היה של מעביד אשר נתבע על כך שלא הפריש לעובד לפנסיה. העובד נפטר והמעסיק נתבע ע"י האלמנה. בחישוב מדוקדק הוכחנו, כולל בעדות בבית משפט, שהנזק קטן ב- 180,000 ממה שנתבע, עקב כך ששיעורי ההפרשה לפי פנסיה חובה בשנת הפטירה, 2009 , היו רק 5%. (שיעורי הפרשות כיום הם כ- 20%)".

"עובדי עירייה מסוימת ביקשו ממני לחשב את שווי החוסר בפנסיה עקב זאת שתקופה ארוכה
נרשמו כעובדי קבלן ולא קבלו זכויות עבור תקופה זו. בבית דין לעבודה העדתי על חוות דעתי
והעובדים קיבלו המגיע להם.

"מצאנו חוסר של 432 לכל חודש בפנסיה מקרן ותיקה לעובד מסוים עקב זה שלא התחשבו בשכר ממקום עבודתו הקודם".

"היוון אקטוארי של פיצויים לעובדים למאזן חברה מסוימת על פי תקן 19 IFRS. התחשבנו בכך שחלק משמעותי מהעובדים חתומים על סעיף 14. כתוצאה פחתה העתודה הנדרשת והרווח של החברה גדל ב- 15%.

"חוק לחלוקת חסכון פנסיוני בין בני זוג מ- 2014. עקב המצב הכלכלי מצאנו דרך להפחית את שכר טרחתנו בכ- 20% ע"י ייעול הקשר עם הלקוח באמצעים מתקדמים.

"עצמאי תבע את החברה שנתן לה שירותים במשך 35 שנה, בטענה שדינו כדין שכיר ולכן מגיע לו הפרשות לפנסיה, הבראה, שטח משרד ועוד כהנה וכהנה. אנו מצאנו שתביעתו היתה מופרזת בכ- 900 אלף , כי בדקנו ומצאנו ששיעורי הזכויות הסוציאליות המוענקות במפעל המסוים בפועל היו נמוכות ביחס למה שהניח אותו עצמאי".

הרצאה - מהו אקטוארקרדיט: עמרי וובדי

נושא חשוב בגירושין – נכסי קריירה:

"מקרה א': הבעל הקדיש את כל כולו לקריירה ואילו אשתו טיפחה את משק הבית וגידול הילדים ולא עבדה. שכרו של הבעל היה גבוה פי 4 מהשכר הממוצע במשק. לכאורה - מקרה ברור שמגיע לאישה את שווי נכס הקריירה שלו. אך במקרה מיוחד זה בדקנו ומצאנו ששכרו של הבעל עובר ליום הנישואים היה כבר גבוה יותר בערכו הריאלי מהשכר ביום הגירושין. משמע- לא צמחה קריירה בתקופת השיתוף.

"מקרה ב': מאידך, במקרה אחר חישבנו נכס קריירה בשווי כ-0.5 מיליון שקל, היות שחקרנו את ההסכם האישי של הבעל ומצאנו כי הוענקו לו אופציות, רכב צמוד, הפרשות סוציאליות גבוהות מאת המעסיק, מצנח פרישה ועוד. מקרים רבים נוספים וכן המלצות של לקוחות, מפורסמים באתר האינטרנט שלנו וזמינים לצפייה".

כיצד ניתן לבצע היוון קצבאות של ביטוח לאומי?

"היוון קצבאות אלה מחושב לפי טבלאות מיוחדות שפורסמו בתקנות ביטוח לאומי. קימות מספר גרסאות לטבלאות אלה. בטבלאות מתחשבים בגורמים רבים: ריבית, הסתברויות תמותה לפי גילים ומין, הסתברויות נישואין, שיעור נכות ועוד. בהיוון יש להתחשב גם בקביעות שנקבעו בבתי משפט בפסקי דין רבים , משנות ה-60 ואילך. הביטוח הלאומי משלם היוון לאדם שנפגע בעבודה ונזקק לסכום משמעותי במקום חלק מקצבתו לצרכי שיקומו, כגון – לפתיחת עסק".

צילום: גד שפירא

גד שפירא - אקטוארים כלכלנים בע"מ
כתובת המשרד: בן גוריון 22, גבעת שמואל
טלפון: 050-9993374
לאתר של גד שפירא >>>