בינוניות זו לא אופציה: הדחיפה המתמדת לייצר אימפקט

שילוב אוכלוסיות מגוונות בתעסוקה, בדגש על נשים מאוכלוסיות מגוונות, עמד תמיד בליבת העשייה בג׳וינט-תבת. באופן זה הוא תורגם לתוכניות רבות המיועדות להעלאת שיעורי תעסוקה של נשים, קידום נשים עובדות ועידוד מוביליות והתפתחות נשים בתפקידי ניהול מכלל האוכלוסיות, בדגש על נשים מהחברה הערבית והחברה החרדית

סוזן חסן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוזן חסן
תוכן שיווקי

פעם קראתי לזה מתח, פעם קונפליקט ופעם פשרה. היום אני קוראת לזה "הסכם שלום", שיצרתי בין הזהויות השונות שהיה עליי כאישה ערבייה להחזיק במסע שלי ליצירת אימפקט. זו אומנות התנועה בין המקום המסורתי, המשמר קודים חברתיים ומאפשר שינוי במינון "המקובל", לבין המקום המודרני, היצירתי השואף למצוינות, ״האמיץ״.

מסע זה החל אצלי כילדה, במשפחה מרובת ילדים ומעוטת משאבים מנצרת, לאב יזם ולאמא עקרת בית. עוד בלימודיי בבית הספר, הבנתי כי בינוניות זו לא אופציה. הדרך להישרדות היא להצליח ולהצטיין, אחרת הישגייך הצנועים שקופים. תפיסה זו דחפה אותי לסיים את לימודי התיכון והבגרויות שלי בהצטיינות יתרה, כולל עבודת גמר בטכניון, במקביל לעבודות בהדרכות פסיכומטרי.

סוזן חסןצילום: איהאב בטו

לאחר התיכון פגשתי ב"אשליית הבחירה" בין רפואה, לבין הוראה וחינוך. מבין שניהם "בחרתי" ללמוד בירושלים רפואת שיניים, אולם במהרה הבנתי שזה לא העתיד שלי. שש שנים לאחר מכן, כבר הייתי עם שלושה תארים, תואר בפסיכו-ביולוגיה - שהחברה והמשפחה הכירו אותו והכירו בו; ושני תארים שעשיתי "מתחת לרדאר" במקביל לעבודה או לחופשת לידה: תואר בעבודה סוציאלית ותואר שני נוסף מהפקולטה למשפטים בקרימינולוגיה.

עם תחילת עבודתי במכון ברוקדייל למחקר חברתי יישומי, הייתי אחת מעוזרות המחקר הערביות הבודדות והצעירות ביותר. במקביל עסקתי בייעוץ, הנחיתי קבוצות והרציתי בחוגי ניהול קריירה באקדמיה. כך נחשפתי לתחומי הכלכלה והתעסוקה והשתלבתי בתפקיד ניהולי בכיר בג׳וינט-תבת, מהארגונים המשפיעים בתחומי התעסוקה בישראל. הדחיפה המתמדת לייצר אימפקט ולהיות הכי טובה, ליוותה אותי עת ניהלתי את תחום פיתוח מענים ויוזמות לשילוב החברה הערבית בתעסוקה ולקידום עובדים עניים, וגם בהמשך כשהתקדמתי לניהול תחום האסטרטגיה ולתפקיד המשנה למנכ''ל הארגון.

מענים לשילוב אוכלוסיות מגוונות בתעסוקה
אולם אל מול זה, להיות אישה ערבייה, בתפקידי ניהול, בארגון מוביל שינוי אמיתי, דרש ממני להתייחס לכל רכיבי הזהות שבי ולעיתים לבנות כמה נרטיבים אישיים: אחד אישי, אחד המתאים לסביבה המקצועית ואחד לחברה ולקהילה ממנה הגעתי. לא פעם מצאתי עצמי נוסעת במשלחת מקצועית בחו''ל ומספרת שאני מתלווה לבעלי ולא ההפך. לעתים נמנעתי מ"לחגוג" הצלחות כדי לא לייצר רעש ולשמור על "הציפיות". לא פעם הייתי מתארת את עבודתי בצניעות, בשני משפטים קצרים ללא פרטים, מול אנשים מהמשפחה המורחבת או מהקהילה. זה היה נרטיב קל יותר לעיכול חברתי.

החברה הערבית עוברת שינוי מואץ, אך עדיין לא כל חלקי החברה עוברים את השינוי באותו קצב. לא כולם בנויים לקבל את הנשים הערביות המנהלות, הנמצאות במוקדי קבלת החלטות והשפעה - הקרייריסטיות שעושות את השינוי ולא רק מדברות עליו. אבל דווקא העבודה בארגון מקצועי כמו הג׳וינט, עם אנשי מקצוע בכירים ומשפיעים, אפשרה לי צמיחה אישית משמעותית, פתחה את העיניים לשפה, לחשיבה ולסביבה אחרות ואפילו לחלומות אמיצים.

את כל הניסיון, הרקע, התובנות המעמיקות וההיכרות האישית הזו עם המציאות על מורכבויותיה, הבאתי איתי לעשייה המקצועית שלי לפיתוח מענים לשילוב אוכלוסיות מגוונות בתעסוקה. לדעת להסתכל רחוק, לשאוף למצוינות וליצור אימפקט משמעותי בשוק העבודה - ובמקביל לדעת לעשות וליישם פעולות וצעדים "קטנים" מותאמים לקצב ולמקום בו נמצאת האוכלוסייה מבחינת תרבותית, מבחינת זרמים חברתיים ומבחינת היכולת לאמץ שינוי.

בג'וינט-תבת אנו פועלים לפיתוח מענים ושירותים חדשניים לשילוב בתעסוקה והעלאת הפריון, בשותפות עם משרד הכלכלה ומשרדי ממשלה נוספים. שילוב אוכלוסיות מגוונות בתעסוקה, בדגש על נשים מאוכלוסיות מגוונות, היה תמיד בליבת העשייה שלנו בג׳וינט-תבת ותורגם לתוכניות רבות המיועדות להעלאת שיעורי תעסוקה של נשים, קידום נשים עובדות ועידוד מוביליות והתפתחות נשים בתפקידי ניהול מכלל האוכלוסיות בדגש על נשים מהחברה הערבית והחברה החרדית. נבנו מענים לכל רצף האתגרים בתעסוקת נשים, החל משילוב נשים באופן כללי, ועד לפיתוח עובדות חדשות בשוק העבודה, דרך עידוד מנהיגות וקידום מנהלות ועוד.

בהקשר לנשים ערביות, האתגר גדול יותר, מאחר ופערי התעסוקה הינם גדולים ועומדים על 40% לעומת 83% בקרב היהודיות. כלכלית, הדגש הוא על שילוב בתעסוקה וצמצום פערים. אולם יש היבטים נוספים שצריך לקחת בחשבון והם אינם כלכליים בלבד. לאור תובנה זו, אנו מקדמים מענים מורכבים יותר, הכוללים גם היבטים של עידוד מנהיגות תעסוקתית בקרב נשים והגברת שילובן בתפקידי ניהול ומוקדי קבלת החלטות.

כיום אנו מקדמים, יחד עם זרוע עבודה במשרד הכלכלה ושותפים נוספים, פעילות משמעותית בתחום של תעסוקת נשים ופיתוח הון אנושי, בדגש על צעירות והכנתן לחיי הקריירה, כולל התאמות לאוכלוסיות ייעודיות דוגמת החברה הערבית והחברה החרדית.

כך תוכנית "נתיבה" לתעסוקה איכותית לצעירות בפריפריה החברתית החרדית, מאפשרת להן לצאת ממעגל העוני ולבנות עתיד כלכלי יציב. פיילוט נוסף בשם Switch נותן מענה לצעירות ערביות בוגרות חינוך והוראה, כולל הסבות להכשרות מקצועיות בתחומי הטכנולוגיה וההיי-טק לצד מעטפת מקצועית של כישורים, עברית, מנטורינג והשתלבות בעבודה בתחום. "מגלות עתידות", הוא מאמץ משמעותי נוסף שלנו, המתמקד בקידום צעירות בבחירת מסלול אקדמי או הכשרה מקצועית למקסום הפוטנציאל והיכולות שלהן. זאת לצד הטמעת כלים לסיוע והכוון מותאמים בקרב סוכני שינוי בשטח, כמו ארגוני תעסוקת צעירים, ארגוני משתחררים ובקרוב גם נציגי אקדמיה וגופי אבחון.

ברמה האסטרטגית, אנו מסתכלים על סוגיית התעסוקה הלא שוויונית ומפתחים עבורה מענים רוחביים מערכתיים. במסגרת השותפות עם מינהל אוכלוסיות בזרוע העבודה, אנו מפתחים ומפעילים פרקטיקות לקידום תעסוקה שוויונית לנשים יחד עם מעסיקים מובילים בתחום, לצד הובלת פורום בין-מגזרי משותף המהווה מנוע שינוי משמעותי.

למרות תחושת העידן החדש והשוויון, פערי השכר המגדריים כמעט ולא הצטמצמו ב-20 השנים האחרונות והערכות הן שהפער צפוי להצטמצם רק בעוד 70 שנה. חשוב להבין כי שוק עבודה לא שוויוני מגדרית הוא לא רק בעיה חברתית – אלא גם בעיה כלכלית, המייצרת הפסד של כ-82 מיליארד ש״ח בתל״ג השנתי. בהשוואה לעולם, ישראל נמצאת במקום ה-3 ב-OECD בפערי שכר מגדריים, העומדים על 32% בממוצע בין נשים לגברים בישראל.

האו"ם וה-OECD מקדמים כבר שנים פתרונות לתעסוקה שוויונית לנשים, והשנה גם ממשלת ישראל קיבלה החלטות משמעותיות בנושא. מדובר בבעיה סבוכה הנעוצה עמוק בתפיסות חברתיות, תרבותיות וארגוניות. שינוי אמיתי יהיה רק בפעילות רב-מגזרית משותפת המביאה את התפיסות והצרכים של כלל המגזרים לשולחן – ציבורי, עסקי, פילנתרופי וחברה אזרחית.
זוהי לא גזרת גורל - אפשר וצריך להתמודד עם הפערים המגדריים בעולם העבודה – ולא, בינוניות זו לא אופציה. אפשר וצריך להצליח.

סוזן חסן הינה משנה למנכ''ל ג'וינט-תבת