המורה לספרות והכספומט: סיפור אהבה חוץ בנקאי

לזמן את עצמך לריאיון אצל המנכ"ל, לסגור עסקאות גדולות, לנהל עשרות עובדים וליהנות מצפייה בקידוח מסוף בבטון. ליאת גת, מנהלת מכירות ושיווק בחברת כספונט, על עיסוק בתחום שלא ידעתם כמה הוא עשוי להיות מרתק

נאוה סילוורה, בשיתוף כספונט
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרדי כספונט | צילום: פרטי
משרדי כספונט | צילום: פרטי
נאוה סילוורה, בשיתוף כספונט
תוכן שיווקי

אי שוויון מגדרי הוא תופעה מוכרת בעולם הפינטק. התפיסה הרווחת למדי כי השילוב של פיננסיים וטכנולוגיה הוא "עניין לגברים" מרחיקה לא פעם נשים מוכשרות בעלות יכולת שוות ערך. ובכל זאת, את ההוכחה לעד כמה תפיסה מגדרית עלולה להיות שגויה מוכיחה ליאת גת, מנהלת מכירות ושיווק בכספונט, חברה בת של Verifone, המפעילה כספומטים חוץ בנקאיים למשיכת מזומנים ברחבי הארץ. במקרה שלה, מדובר בשבירת תקרת זכוכית כפולה, כי לא בכל יום נתקלים במורה לספרות שהפכה לבכירה בתחום משיכת מזומנים.

ליאת גת | צילום: פרטי

להתנהל נכון, ובמזומן
אל התחום הגיעה ליאת במקרה, ונשארה מרצון, כפי שהיא מעידה. את דרכה המקצועית התחילה כמורה לספרות והוראה לגיל הרך, כשמקביל גידלה שלישייה. "כשהם הגיעו לכיתה א' חיפשתי שינוי", היא מספרת. "הגעתי ל-Verifone חברת האם של כספונט, למשרה זוטרה. באותו זמן הוצב הכספומט הראשון של כספונט בלובי הבניין. התאהבתי. זימנתי את עצמי לראיון עבודה אצל מוסי כץ, המנכ"ל אז וגם היום, והתקבלתי. אז היינו ארבעה אנשים שעשו הכול, ולאט לאט החברה התגבשה, התפקידים הוגדרו מחדש ויצאנו לדרך מרתקת. כיום החברה מונה כ-30 עובדי מטה ולמעלה מ-80 מפיצים. אגב, הגרעין המקורי, שהחל לפני למעלה מ-15 שנה, עדיין נמצא שם, וזה אומר הרבה".

מה בעצם את עושה ומה את אוהבת במיוחד בתפקיד?
"אני מנהלת את כל נושא המכירות והשיווק בכספונט. כפופים לי ארבעה עובדים ומעל 80 מפיצים – כולם, אגב, גברים. בתחום אחריותי כל ההסכמים, המכרזים, החוזים, שיתופי פעולה ופעילות הזכיינים. בתחום השיווק אני מנהלת את הנכסים הדיגיטליים (פייסבוק, אינסטגרם, טיק טוק) וכמובן יוזמת ומובילה שיתופי פעולה (כספומט כתפאורה להצגה בצוותא או לפרסומת של כאל, לדוגמה). אני אוהבת את זה שאף יום לא ממש דומה לקודמו. כספונט כל הזמן במגמת שיפור וחדשנות וכיף להיות חלק מזה. אני אוהבת את הדינמיקה בשטח עם הזכיינים ועם הרשתות. אוהבת ללכת להתקנות ולהכיר את האנשים בשטח, לראות איך קודחים מסוף לתוך תעלת בטון ואוהבת גם לשבת עם מנכ"לי חברות ולסגור עסקאות גדולות. כמו שאמרתי, מגוון".

יש מקום לפריסה רחבה של מכשירי כספונט בעידן הדיגיטלי?
"השוק אומר את דברו. למזומן יש חשיבות ואני לא רואה שום תסריט שבו המצב ישתנה. כספונט פרוסה באלפי נקודות ברחבי הארץ, לפעמים ביישובים שבהם יש כביש אחד, ללא תשתית בזק, משרתת את כלל האוכלוסייה, חיילים בבסיסים מרוחקים ותיירים באזורים שכוחי אל. הקורונה לימדה אותנו להתנהל כלכלית טוב יותר, והתנהלות במזומן מאפשרת ניהול מדויק יותר, לכן אנו רואים בשטח את הפידבק התמידי. בנוסף, אנשים אוהבים ומעדיפים שירותים שניתנים להם קרוב לבית. ולכן בשורה התחתונה, אחרי 15 שנות פעילות, הביקוש בצמיחה".

צילום: פרטי

ברמת הביטחון, האם יש הבדל בין כספומטים פרטיים לאלו של הבנקים?
"אנחנו עובדים בצורה מאובטחת, תחת הנחיות בנק ישראל ועל כן רמת האבטחה אצלנו גבוהה מאוד. על כל מסוף יש טלפון של שירות לקוחות ואנו נותנים מענה מידיי ומהיר לכל פנייה שמגיעה אלינו כך שמהבחינה הזאת יש לנו דווקא יתרון על פני מוסד בנקאי שבו יש תהליך מתן שירות מסורבל יותר".

עדיין קיים איזון בייצוג נשים וגברים בתחום פינטק?
"אני חושבת שהסביבה נעשית יותר מאוזנת. יש עדיין פערי שכר בין גברים ונשים באותו התחום, ובטח בתחום הטכנולוגיה. גם היום, כמו פעם, אני האישה היחידה בהנהלת החברה. אולי זה בגלל הסללה שעושים לנשים מגיל צעיר, אולי אימהות היא בעדיפות ראשונה עבור הרבה נשים. גם אני התחלתי רק כשהילדים שלי היו בני 10 ועצמאים. אבל אולי בדור הבא השינוי כבר ייראה לעין".

נתקלת אישית ביחס לא הוגן על רקע מגדרי?
"לא. במקרה שלי אני חושבת שבגלל שבאתי מרקע שונה לחלוטין, הדינמיקה שלי עם המפיצים והעובדים טובה מאוד. אין לנו בכלל משחקי אגו, משום כיוון. אני בטוחה שיש עוד דרך ארוכה, אבל בחלקת האלוהים הקטנה שלי דווקא יש שוויון".

את למעשה ההוכחה שאישה ואימא יכולה לעשות הכל.
"אין קשר לאשה ואמא. יש אנשים שמתאימים לתפקידים מסוימים. ברגע שזה ככה אז אפשר להסתדר עם הכול. יש לי שלושה ילדים בוגרים (שלישייה!) ועוד אחת קטנה, אני מאוד מקווה שאני מצליחה להעביר להם את המסר הזה. כל אחד יכול להצליח במה שהוא טוב בו, וגם להיות הורה, וגם להשאיר זמן לפנאי".

איך את מאזנת בין חיים פרטיים לעבודה?
"קל מאוד להישאב לשעות עבודה ארוכות. למדתי עם השנים לא לוותר מצד אחד על שחייה בבוקר, כי לפעמים החצי שעה הזו היא החצי שעה היחידה שיש לי לעצמי בכל היום. מנגד, את הימים בהם אני מגיעה מוקדם הביתה אני מקדישה למשפחה. מתנתקת עד הערב, ואז אני עושה וידוא קצר שלא פספסתי כלום. זה דורש משמעת עצמית כי גם להצליח להניח את הטלפון לכמה שעות זה קשה, ודורש מוסר עבודה גבוה כי בערב לפעמים בא לי סתם לראות סרט או לקרוא. אבל יש לי את שניהם, אז אני מצליחה".

מה את נהנית לעשות בשעות הפנאי?
"אני אוהבת את הים בכל עונות השנה ובכל שעות היום. קוראת המון. אם אפשר לשלב בין ים לקריאה אז בכלל טוב. חוץ מזה אני תמיד משלבת בשעות הפנאי קורס אחד לפחות בנושא שאינו קשור לעבודה. ויש לי חלום אחד שאני מקווה להגשים, והוא להשלים את התואר השני בספרות. זה חלום בן הרבה שנים".

תפיסת עולם:
"פעם אני המטפסת, ופעם ההר, על הכל מודה, ולא מחסירה דבר". המשוררת עידית ברק.

בשיתוף כספונט