ממדעים למשפטים ועד למומחיות ברגולציה של פארמה ובריאות

רגולוציית תרופות ושירותי בריאות היא תחום מורכב, אבל במיוחד סבוכה היא רגולציית קנביס רפואי. עו"ד לימור טרסי-חן עושה סדר בדברים

נאוה סילורה, בשיתוף עו"ד לימור טרסי-חן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
נאוה סילורה, בשיתוף עו"ד לימור טרסי-חן
תוכן שיווקי

לצמח הקנביס כידוע השפעות פיזיולוגיות העלולות לגרום נזק, אך קנביס רפואי הנלקח על פי הוראת רופא לצורכי הקלה על תסמינים שונים הוא בטוח לשימוש בשל התאמה למצב המטופל ותכולה המיועדת להשפעה רצויה. בישראל, מדינה שבה צריכת קנאביס לצורכי פנאי אסורה בחוק, הצריכה הרפואית הוסדרה בחוק. עם זאת, עדיין ישנן שאלות רבות. מי ששולטת ביד רמה בנבכי התחום העמום הזה היא עורכת דין לימור טרסי-חן.

טרסי-חן, (43), נשואה ואם ל-3, היא בעלת משרד עצמאי שהגיעה לתחום המשפט מתחום המדעים. לאחר שהשלימה שני תארים בביולוגיה החליטה שפניה אינם למחקר וחיפשה תחום אחר בו תוכל לשלב את הרקע המדעי שלה. היא החליטה ללמוד משפטים, דיסיפלינה שתמיד אהבה, מתוך כוונה לעסוק בכלל בתחום הקניין הרוחני ולא שיערה שתהפוך למורה הנבוכים לרגולציה החלה על תחומי הפארמה, תמרוקים, בריאות וקנביס רפואי.

עו"ד לימור טרסי-חן צילום: אורי טרסי

מה מייחד רגולציית קנביס רפואי ביחס לרגולציית תרופות אחרות?

"מדובר על חומר מן הצומח ומוצרים הכוללים אותו, אשר מצד אחד נדרש בעמידה בתקינת איכות החלה על תרופות, אך מנגד אינו מסווג רגולטורית בישראל כתרופה, וזאת על פי עמדת משרד הבריאות. ולכן, חלה עליו רגולציה ייחודית".

ביטוי להשכלה מדעית

"על מוצרי קנביס רפואי, חלה רגולציה ייחודית שהיא שילוב של רגולציית התרופות הרגילה עם דרישות ספציפיות נוספות. זהו תקן ישראלי שאינו מוכר עקרונית על ידי מדינות אחרות באופן אוטומטי. כמו כן, מכיוון שמוצרי קנביס רפואי אינם מסווגים רגולטוריות בארץ כתרופות, הם אינם כלולים בסל הבריאות וקופות החולים אינן מממנות אותם עבור המבוטחים, במסגרת שירותי הסל", מסבירה עו"ד טרסי-חן. "לאור זה, נוצרו חסמים שונים של התפתחות תחום זה, הן בארץ והן בקידום הייצוא והשיווק של מוצרי קנביס רפואי המיוצרים כאן לחו"ל. במדינות רבות אחרות לעומת זאת, המצב שונה. במדינות האיחוד האירופי למשל, מוצרי קנביס רפואי מסווגים כמוצר רפואי (Medicinal Product)".

מה היית מציעה למושכים בחוטים לעשות בהקדם בעניין זה?

"לקדם ללא דיחויי הסכמי הכרה הדדיים בתקן הישראלי הייחודי או מעבר לתקינה בינלאומית בלבד. וזאת על מנת להסיר חסמי ייבוא וייצוא ובנוסף, להעמיד מקורות מימון ותקציב ייעודי לקופות החולים (בוודאי כל זמן שמוצרי קנביס רפואי אינם כלולים בסל הבריאות) לטובת המבוטחים המטופלים במוצרים אלו. זהו עיקרון בסיסי, שלטעמי נכון לכלל המוצרים והשירותים בתחום הרפואה והבריאות. אגב, בימים אלו, נערכים דיוני ועדה שהוקמה על ידי מנכ"ל משרד הבריאות נחמן אש ובוחנת את הוצאת CBD (מרכיב מרכזי בצמח הקנביס הנטול כל השפעה פסיכו אקטיבית. נ.ס.) מפקודת הסמים המסוכנים. פניתי לוועדה והדגשתי גם את החשיבות של החלת תקינה בינלאומית בתחום זה על מנת להתגבר על חסמי תחום הקנביס הרפואי בארץ נכון להיום".

איך הגעת לתחום הכה מאתגר הזה?

"ממש במקרה. לאחר שהשלמתי את ההתמחות בעריכת דין חיפשתי משרד לעבוד בו ונפלה בחלקי הזכות להגיע למשרד של עו"ד זוהר יהלום. שם נחשפתי לראשונה לתחום הייעוץ המשפטי לתעשיית הפארמה והבריאות וגיליתי שאני מאוד מתחברת לתחום, בין היתר בגלל האפשרות לבטא את ההשכלה המדעית שלי והעובדה שמדובר בתחום שניתן להיות בו מאוד יצירתי. בהמשך, עבדתי שנים רבות במשרדו של עו"ד עמוס בנצור ושם התפתחתי מאוד מקצועית. במסגרת פרויקטים מורכבים, ליוויתי בתי חולים, בתי מרקחת וחברות וייעצתי משפטית באופן שוטף בתחומי הפארמה והבריאות. לבסוף, לאחר שהרגשתי שהגעתי לבשלות מקצועית, ו'דגדג לי באצבעות' החלטתי לפתוח משרד עצמאי ולממש את כל מה שלמדתי והתנסיתי בו עד היום, ביחד עם הסגנון הייחודי שלי".

נראה שהשכלתך היא יתרון ענק.

"בהחלט, אני מרגישה את זה מדי יום. לדעתי, זה מאפשר לי לראות מצבים ואתגרים באופן שונה, לנתח ולבחון סוגיות במספר רבדים, תוך הסתכלות שונה ויכולת ללמוד ולעבד מידע רב בזמן קצר (שמאוד מאפיין את תחומי הייעוץ המשפטי לתעשייה פרמצבטית, בריאות ותחומים משיקים, שהם דינמיים בהשוואה לתחומי ייעוץ משפטי אחרים) וראייה ביקורתית".

עשייה משמעותית בשנה האחרונה.

"במובן מסוים, כל יום וכל ייעוץ בתחומים האלו הוא משמעותי. בשנה החולפת הענקתי ייעוץ משפטי ואסטרטגי רב לחברות בתחומי הקנביס הרפואי, הפארמה והתמרוקים בנוגע לכללי פרסום ושיווק, ניהול ושמירת מידע רפואי, שירותי בריאות דיגיטליים, ייעוץ משפטי ואסטרטגי לחברות במסגרת משברים תקשורתיים, ליווי חברות וגופים בהסדרת פעילותם לצורך עמידה בדרישות הרגולציה ועריכת הסכמים מסחרים מתאימים שלוקחים בחשבון יעדים מסחריים לצד דרישות הרגולציה, מתן חוות דעת שאפשרו הכנסה של ציוד רפואי ותרופות לשוק הישראלי, ייצוג חברות בעתירות מול משרד הבריאות, ועוד".

איך נראה היום שלך?

"הבוקר שלי גמיש יחסית. בשעות הבוקר המוקדמות אני אוהבת לחשוב בשקט ולעבד דברים. בתהליך הזה עולים רעיונות ופתרונות בכל מיני סוגיות מקצועיות שמעסיקות אותי. לאחר מכן אני מתעדכנת בהתפתחויות וחידושים בתחומים בהם אני עוסקת, מקיימת פגישות עם לקוחות ולקוחות פוטנציאליים ומעניקה ייעוץ משפטי ורגולטורי ללקוחות בסוגיות שעל הפרק".

איפה את רואה את עצמך עוד 10 שנים?

"בשלב זה, אני נהנית מאוד ממה שאני עוסקת בו ומקווה שאוכל להמשיך ולהתפתח ולצמוח יחד עם המשרד שלי. לצד זה, אני איהנה מהגמישות המאפיינת עסק עצמאי ומהאפשרות להרחיב את עיסוקיי ושעות הפנאי שלי יחד עם המשפחה".

תפיסת עולם

"לא לקפוא על השמרים. לאתגר את עצמך באופן מודע. להעז ולהתפתח גם לכיוונים חדשים ולא מוכרים".

בשיתוף עו"ד לימור טרסי-חן