מחקר ופיתוח |

לתמוך במהפך התחבורה חכמה

המרכז החדש לקידום המחקר בתחום התחבורה החכמה יפעל לגבש את קהילת בעלי העניין בתחום מהארץ ומהעולם במטרה לקדם מחקרים רב-תחומיים, חוצי מוסדות וסקטורים שיתרמו לתחבורה חכמה, יעילה וירוקה, התומכת ונתמכת בשינויים טכנולוגיים וחברתיים

ד"ר יובל הדס, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילוסטרציה
צילום: Jakub Jirsák | Dreamstime.com
ד"ר יובל הדס, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

תחבורה חכמה הינה תפיסה חדשה ואינטגרטיבית הנשענת על טכנולוגיות במטרה לספק שירותי ניידות יעילים לכלל משתמשי הדרך. המושג המקובל בעולם הינו "ניידות חכמה" (Smart Mobility) מאחר ותחבורה מתקשרת באופן טבעי לכלי רכב, בעוד ניידות כוללת אמצעים מקיימים, כגון הליכה ורכיבה על אופניים. זהו אינו שינוי סמנטי בלבד, כי אם הבנה שנסיעה מנקודה א' לנקודה ב' צריכה להיות יעילה ומקיימת, הן במישור האישי והן במישור החברתי, ובהתבסס על מגוון אמצעים ופתרונות ולא בהכרח רק על רכב בבעלות אישית, או תחבורה ציבורית מסורתית. הכוונה שלנוסע יוצע סל שירותי ניידות מותאם לצרכיו המשתנים המשלב ומסנכרן את האמצעים והשירותים מסורתיים עם שירותים מתקדמים (תחבורה ציבורית גמישה, נסיעות שיתופיות, השכרה קצרת-זמן) בכדי לספק קישוריות מיטבית. ניתן להקביל תפיסה זו לשינוי בצריכת טכנולוגית המידע - מעבר מרכישת חומרה ותוכנה למנגנון של קבלת שירות ("שירותי ענן").

ד"ר יובל הדסצילום: יח"צ

מהפך התחבורה החכמה כולל שינויים בתחומים הבאים:

 • אוטומציה: לא רק כלי רכב אוטומטיים, אלא גם מגוון הולך וגדל של פונקציות אוטומטיות בכלי רכב רגילים.
 • קישוריות: יישום יכולות תקשורת בין כלי רכב ובינם לבין התשתית הפיזית ומשתמשי הדרך.
 • אנרגיה נקייה ומתחדשת: חדירה של טכנולוגיות הנעה חדשות לשוק, חשמליות ואחרות.
 • שיתופיות: שיתוף כלי רכב ושיתוף נסיעות לכדי הגדלת מקדם המילוי ברכב (מספר הנוסעים ברכב).
 • ניידות כשירות: ניידות נרכשת כשירות המוענק על-פי ביקוש ובזמן-אמת באמצעות טכנולוגיות מידע ותקשורת.

תכנון יעיל של שירותי התחבורה

מדינת ישראל הבינה כי יש צורך לקדם את הנושא ברמה הלאומית והבינ"ל ויצאה בקול קורא להגשת הצעות להקמת מרכז לקידום המחקר בתחום התחבורה החכמה. במכרז זה זכו הטכניון ואוניברסיטת בר-אילן, כאשר בראש המרכז יעמוד פרופ' יורם שיפטן מהטכניון, חוקר תחבורה ותיק ומנוסה. מטרת המרכז היא לגבש את קהילת בעלי העניין מהארץ ומהעולם - מתחומי האקדמיה, התעשייה, היזמות, הרגולציה והמו"פ - כדי לקדם מחקרים רב-תחומיים, חוצי-מוסדות וסקטורים שיתרמו לתחבורה חכמה, יעילה וירוקה, התומכת ונתמכת בשינויים טכנולוגיים וחברתיים.

פעילות המרכז תתמקד בשישה תחומים מרכזיים:

 • כלי רכב ואמצעי תחבורה - מחקרים לפיתוח וקליטת כלי רכב אוטומטיים, מקושרים, חשמליים ובעלי טכנולוגיות הנעה מתקדמות, כבסיס לתחבורה יעילה ונוחה, תוך חסכון באנרגיה והפחתת זיהום האוויר והרעש מתחבורה.
 • ניהול ובקרת תנועה - חשיבות ניהול התנועה תגבר והיא תעמוד בפני אתגרים חדשים ואפשרויות רבות עם כניסתם של כלי רכב בעלי פונקציות אוטומטיות לשוק והצורך בניהול תנועה מעורבת.
 • שירותי תחבורה חדשניים - פיתוח ניידות כשירות (Mobility as a service) משולבת עם שירותי תחבורה קיימים, וחידושים טכנולוגיים כמו רחפנים לשירותי תחבורה אווירית עירונית, הן לנוסעים והן לסחורות.
 • מדיניות, תכנון תחבורה וערים חכמות - פיתוח אמצעי תכנון ומדיניות הכוללים תכנון מותאם של שימושי קרקע ותשתיות, תכנון יעיל של שירותי התחבורה והלוגיסטיקה, רגולציה, מודלים חדשים לשיתוף פעולה ציבורי-פרטי (PPP) אקולוגיה ומשפט, כולל המשפט העברי, מדיניות מיסוי ותמריצים שונים ונושאים של שוויוניות וצדק חברתי.
 • התנהגות משתמשי הדרך - הבנת התנהגות משתמשי הדרך והבסיס לשינוי התנהגותי בתגובה לטכנולוגיות ואמצעי מדיניות הינה מהותית לצורך תכנונם הנכון וקביעת תמריצים, שיעודדו את משתמשי הדרך להגביר את השיתוף בנסיעות ויביאו להפחתת נסיעות ממונעות ונסועה באופן כללי, תוך שמירה על הסביבה ושינוי זמני הנסיעה.
 • בטיחות וביטחון בניידות - התחבורה החכמה מציבה אתגרים חדשים מבחינה בטיחות וביטחון בניידות ובטחון סייבר.

עיבוד מידע, תשתיות וטכנולוגיה

בנוסף, יעסוק המרכז ויתמקד בשלוש קבוצות של טכנולוגיות וכלים מתודולוגיים, שהינם חיוניים לקידום המחקר בתחומים הללו:

 • נתוני עתק (Big Data) ואנליזה של נתונים - חידושים ופיתוחים בעיבוד ובניתוח נתוני עתק תורמים לקידומה של תחבורה חכמה ותורמות לעיבוד מידע רב, במטרה לזהות את הביקוש לנסיעות, למפות במדויק את ההיצע התחבורתי ולשלב בין השניים בזמן-אמת למיקסום השירות והתועלת. יחד עם זאת, יש להתמודד עם אתגר של פרטיות ואתיקה בנתונים.
 • אוטומציה וקישוריות - תהליכי החדירה של אוטומציה לכלי רכב מותנים בפיתוח והסדרה של תשתיות הנדסיות (ארכיטקטורות, פרוטוקולים, תקנים הנדסיים, מעבדות בדיקה וניסויים) ואמצעים טכנולוגיים (סנסורים, בינה מלאכותית וסייבר) המהווים תנאי ליישום יכולות הקישוריות בין כלי רכב ובינם לבין התשתית הפיזית.
 • מודלים ואלגוריתמים - פיתוח כלים מתודולוגיים לצורך חיזוי הביקוש לנסיעות, חקר ביצועים ואופטימיזציה של רשתות ושירותי תחבורה צפויים לקדם אף הם את המחקר בתחום התחבורה החכמה.

ד"ר יובל הדס - הכותב הינו חבר סגל המחלקה לניהול באוניברסיטת בר-אילן וראש התוכנית ללימודי מוסמך בניהול שרשרת אספקה ולוגיסטיקה, העוסק במחקר בתחומי התחבורה השונים.

בחזרה למתחם מגזין תחבורת המחר >>>