בעל המידע הוא בעל ההמצאה

ראייה הוליסטית ובקיאות נרחבת הן תנאי בסיס לעורך פטנטים, והן המאפשרות לו ללוות את הלקוח במקצועיות לאורך הדרך המאתגרת לרישום הפטנט - בפרט בתחום הקנאביס הרפואי

גלי לויטה ליבוביץ, בשיתוף משרד פאולינה בן עמי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלי לויטה ליבוביץ, בשיתוף משרד פאולינה בן עמי
תוכן שיווקי

"עורך פטנטים אמור 'לחיות' את התחום בו עוסקת האמצאה ולהיות מודע למורכבות המאפיינת תחום זה. זו יכולה להשפיע על הגדרת האמצאה וההיקף הנתבע, כמו גם על ההתנהלות והכוונת הלקוח במהלך בחינת הבקשה, באופן שיאפשר הליך בחינה יעיל ככל הניתן וקבלת פטנט שביכולתו לשרת, הלכה למעשה, את צרכי הלקוח. אחד התחומים שהיקף הפעילות בו צובר תאוצה בשנים האחרונות הינו תחום הקנאביס, המערב קניין רוחני המבוסס על פיתוח זנים חדשים, כמו גם פיתוחים טכנולוגיים מתקדמים ולעיתים אף פורצי דרך", מסביר אבי אביטל, שותף ועורך פטנטים במשרד פאולינה בן עמי.

אבי אביטל

לדברי אביטל, "תעשיית הקנאביס לשימושים רפואיים, פרארפואיים וקוסמטיים תופסת בשנים האחרונות תאוצה רבה ברחבי העולם, בעיקר בשל שינויים רגולטוריים במדינות שונות באשר לצריכת מוצרים מבוססי קנאביס. לצד זאת, מתרחבת הפעילות לשימוש בחומרים פעילים מצמח הקנאביס, בתצורתם הנקייה, לצרכים פרמצויטיים, וכתוצאה מכך גם מספר בקשות הפטנט המוגשות בתחומים אלה".

איך ניתן לקבל הגנה על צמחים ובכלל זאת צמחי קנאביס?
"זני צמחים חדשים ניתנים להגנה בישראל מכוח חוק זכויות מטפחים תשל"ג 1973, המבוסס על האמנה הבינלאומית להגנה על זני צמחים חדשים (International Union for the Protection of Plants). עפ"י דרישות משרד החקלאות, חוק זכויות מטפחים מאפשר קבלת זכויות בלעדיות לשימוש בזן צמחים חדש שנרשם כדין בספר זכויות המטפחים במשרד החקלאות, ובתנאי שהזן הוא חדש ולא תואר קודם לכן בישראל ובעולם; הזן הוא אחיד בתכונות היסוד שלו; ואלו יציבות ונשמרות גם לאחר מספר מחזורי ריבוי.

דרך נוספת שיכולה לתת הגנה על מוצרים המבוססים על צמח הקנאביס הינה רישום סימני מסחר, המיועדים לבדל את המוצר מפני מתחרים ולהעניק בלעדיות לבעל המוצר באמצעות הגנה על השם או הלוגו שאיתם מזוהה המוצר.

סימני מסחר יכולים להגן גם על מאפיינים אחרים של המוצר, כגון טעם או ריח. האסטרטגיה בבחירת סוג הקניין הרוחני להגנה על מוצר בתחום הקנאביס הרפואי (פטנטים, סימני מסחר, סודות מסחריים) צריכה להיות תלויה בטיב המוצר הספציפי".

לדבריו, "השפעת צמח הקנאביס על גוף האדם נובעת מהחומרים הפעילים הקיימים בצמח ומרוכזים בעיקר בתפרחת הנקבית שלו, בעיקרם קנבינואידים וטרפנים, המייצרים ביחד את 'אפקט הפמלייה'. הרכב החומרים הפעילים, כמו גם היחסים ביניהם, משתנים מזן אחד למשנהו, ובהתאם גם האפקט המיוחס למיצויים המתקבלים מתפרחות זנים שונים. הגם שכך, מיצויים המתקבלים מצמחים שונים של אותו זן אינם בהכרח אחידים אף הם, כיוון שהרכב החומרים הפעילים בצמח עשוי להשתנות כתלות בתנאי הגידול, כמו סוג הקרקע, ההשקיה, הלחות והתאורה. כדי להתגבר על בעיית ההדירות ולאפשר פיתוח מוצרים פרמצויטיים המבוססים על חומרים פעילים מסוימים או הרכבים ספציפיים שלהם, מושקעים כיום מאמצים רבים לפיתוח שיטות לבידוד החומרים הפעילים מהצמח, כמו גם לפיתוח שיטות סינתטיות לייצור אותם חומרים באופן שימנע את הצורך להתבסס על הצמח".

אילו פטנטים בתחום הקנאביס כבר נרשמו אצלכם?
"בתחום הקנאביס נרשמו ב-'פאולינה בן עמי' פטנטים על שיטות להפקת חומצות קנבינואידיות (חומרים פעילים המצויים בצמח בצורתו הטרייה בלבד) ממיצוי של הצמח, המאפשרות קבלת חומר נקי לצרכים פרמצויטיים; וכן שיטות סינתטיות לייצור קנבינואידים, המאפשרות קבלה של החומר הרצוי ברמת נקיון גבוהה ובתצורתו הפעילה. בנוסף, נרשמו פטנטים על פורמולציות של קנבינואידים בעלות מסיסות גבוהה, המאפשרות מתן פומי של החומר הפעיל וספיגה יעילה שלו במערכת העיכול; וכן פטנטים על נגזרות סינתטיות של קנבינואידים, ובכלל זאת נגזרות בלתי פעילות בתצורה של קדם-תרופה (pro-drug) המאפשרות מתן יעיל יותר והופכות לתצורתן הפעילה בתוך הגוף, וכן נגזרות הקושרות חומר פעיל נוסף ומאפשרות מתן משולב של שני החומרים הפעילים. במקביל, נרשמו פטנטים רבים המגנים על תכשירים פרמצויטיים או תוספי מזון, המבוססים על שילובי חומרים פעילים ספציפיים לטיפול בהתוויות רפואיות ספציפיות, ובכלל זאת תוספים הכוללים שילובי קנבינואידים עם חומרים פעילים שמקורם במיצויים אחרים, וכן פטנט המגן על משאף המאפשר שאיפה של כמות מדוייקת והדירה של חומר פעיל".

האם תהליך רישום הפטנט בתחום הקנאביס שונה מהליך הרישום הרגיל?
"תהליך הרישום של בקשות פטנט בתחום הקנאביס הרפואי, ובכלל זאת האסטרטגיה העומדת בבסיסו המתבססת בעיקרה על צרכי הלקוח ויעדיו העסקיים, אינו שונה מתחומים אחרים. עם זאת, האתגר בתחום הקנאביס הרפואי שונה, בראש ובראשונה משום שהתחום רווי במיוחד מבחינת הפרסומים הקיימים. לפיכך, בטרם הגשת בקשה לפטנט מומלץ לבצע חיפוש יסודי כדי לוודא במידת האפשר כי האמצאה הנטענת אכן חדשה ובעלת התקדמות אמצאתית, וכדי לאפשר כתיבה של הבקשה באופן שיאפשר 'מרחב תמרון' מירבי במהלך בחינתה, וקבלת פטנט העונה לצרכי הלקוח ובעל ערך כלכלי עבורו. ככלל, הבסיס לכל תעשיה עתירת ידע הוא פטנטים, אבל בתחום הקנאביס הנחת היסוד הזו עשויה להיות מאותגרת נוכח העובדה כי השפעות הקנאביס ידועות מאות שנים, אולם התיעוד הקיים על בסיס התנסויות של צרכנים מועט".

לדברי אביטל, עורך פטנטים העוסק בתחומי הפארמה, ובכלל זאת בתחום הקנאביס הרפואי, חייב להיות בעל ידע מקצועי מתאים, אולם לא פחות מזה - בעל הבנה וניסיון כלשהו גם בעולם העסקי/תעשייתי (שהינו פחות מוכר לעורכי פטנטים בעלי רקע אקדמי בלבד), באופן שיקנה לו הבנה טובה יותר של צרכיו ואילוציו של הלקוח, ויאפשר לו להיות רלבנטי עבור הלקוח החל בשלב הבנת האמצאה וכתיבת בקשת הפטנט וכן במהלך בחינת הבקשה שנים לאחר מכן. ולא, המבקש עלול בקלות למצוא את עצמו עם בקשת פטנט שמגדירה באופן לקוי את אמצאתו, או "נאבק", לעיתים ממושכות ותוך הוצאות כספיות מיותרות, לקבלת פטנט שאינו משרת את צרכיו העסקיים.

אביטל: "לשמחתנו, כמשרד ותיק שמכיר בחשיבות הידע - השכלנו ליצור צוות מוביל של עורכי פטנטים המסוגל לתת מענה איכותי במגוון תחומים, בהם הקנאביס".

לפנייה במייל אל אבי >>
לפנייה במייל >>

בשיתוף משרד פאולינה בן עמי