עורכי דין לדיני תאונות דרכים: מהפגיעה ועד הפיצוי

בשנה שעברה התרחשו יותר מ-11,500 תאונות דרכים עם נפגעים. מרביתם, יש להניח, יצאו למאבק ארוך לקבל הפיצויים. עורכי דין לדיני תאונות דרכים מסבירים מדוע אסור להתפשר על הליווי המקצועי

מירי ורד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עורכי דין לדיני תאונות דרכים
עורכי דין לדיני תאונות דרכיםצילום: Shutterstock
מירי ורד
תוכן שיווקי

תאונות הדרכים הפכו למכת מדינה. בשנה שעברה – 2021 דווח על יותר מ-11,500 תאונות דרכים עם נפגעים, עליה בשיעור של 6.6% לעומת השנה שלפניה. התאונות מותירות אחריהן לא מעט נפגעים שנאלצים לצאת למסע לשיקום רפואי במקביל להכרה בפגיעתם ולמיצוי זכויותיהם.

הדרך לקבלת הפיצויים, שעשויים לסייע במימון הטיפולים הרפואיים והכלכלה השוטפת במקרים של אבדן כושר עבודה – היא ארוכה ומורכבת, הדורשת ליווי מקצועי של עורכי דין לדיני תאונות דרכים: משרד עורכי דין ונוטריון בנו גליקמן ועניאל - סיקליאר משרד עורכי דין.

משרד עורכי דין ונוטריון בנו גליקמן

משרד עורכי דין ונוטריון בנו גליקמן מעניק ליווי וייצוג לנפגעי תאונות דרכים מרגע הפגיעה ועד למיצוי מלוא זכויותיהם. כמי שייצג חברות ביטוח רבות בתחום נזקי גוף ותאונות דרכים במשך כעשרים שנים (הפול, כלל, הכשרת היישוב, הפניקס ו-AIG), עורך דין גליקמן עומד כשווה בין שווים מול חברות הביטוח ודואג למקסם את הפיצוי המגיע ללקוחותיו. "בזכות הניסיון הרב שצברתי בצד השני, המוניטין שיצרתי לעצמי והיכרותי העמוקה עם המערכת מבפנים, אני יודע כיצד חברות הביטוח מתנהלות ומה חשוב להן", פותח עורך דין גליקמן. "ניסיון יקר ערך זה מאפשר לי לייצג את לקוחותיי בצורה הטובה ביותר ולהשיג להם את הפיצוי המקסימלי המגיע להם".

עו"ד גליקמן, בעל תואר שני במשפטים ותואר ראשון במנהל עסקים מאוניברסיטת רייכמן בהרצליה, מתמחה בנזקי גוף וביטוח, ומטפל בנוסף לנפגעי תאונות דרכים גם בנפגעי תאונות עבודה ורשלנות רפואית. "מה שמייחד את תחום תאונות הדרכים הוא שכמעט כל אדם שנפצע בתאונת דרכים, זכאי לפיצוי ללא כל קשר לשאלת האשמה", מסביר עו"ד גליקמן ומדגיש את חשיבות הייצוג על ידי עורך דין בעל ניסיון בתחום תאונות הדרכים, רצוי כזה שזהו תחום מומחיותו. "נפגעי תאונות דרכים צריכים עורך דין שיהיה שווה כוחות מול חברות הביטוח ובית המשפט. כזה שחי ונושם את התחום, מכיר את השופטים הדנים בתיקי תאונות הדרכים ואת המומחים הרפואיים המעידים בפני בית המשפט. חשוב לציין שליווי של עורך דין מומחה הוא משמעותי לאורך כל תהליך התביעה, עוד הרבה לפני שהתביעה מוגשת לבית המשפט".

"הניסיון מאפשר לי לייצג את לקוחותיי בצורה הטובה ביותר". עו"ד בנו גליקמןצילום: עדי שרגא

הוא מוסיף כי "כל תלונה או פגיעה שאינה מצוינת במסמך רשמי, כאילו לא התרחשה מבחינת בית המשפט. לכן חשוב שעורך דין ידאג ויוודא שהתלונות החשובות יקבלו ביטוי ואסמכתא מהגורמים הרפואיים וישקפו את הנזקים שהתרחשו. עורך הדין צריך להיות בשליטה על התהליך, כך שהנעלמים היחידים שיהיו לו בתביעה הם זהות השופט וזהות המומחה".

בדיקה רוחבית של כל הזכויות

עו"ד גליקמן מסביר כי אחת הטעויות הנפוצות היא הסברה שמוטב לחסוך ולא לקבל ליווי של עורך דין מקצועי. "ישנם נפגעי תאונות דרכים שחוששים לפנות לעורך דין מטעמים כלכליים, אך כיוון שעורך דין מנוסה יוכל למקסם את הסכום שיקבל הנפגע, וכיוון שעל פי חוק, שכר הטרחה של עורך הדין בנוי כולו מאחוזים מהסכום שיתקבל, אין מה לחשוש מעלויות. מה גם שעורך הדין בוחן את הפגיעה מכל הזוויות האפשריות. הבדיקה הרוחבית שאני עורך בפוליסות ביטוח שונות ובביטוח לאומי, מאפשרת לי למצות את זכויות הלקוחות, ופעמים רבות להשיג להם פיצויים שהם כלל לא ידעו שמגיעים להם", הוא אומר.

לדברי עורך דין גליקמן, כאשר מדובר בתאונות דרכים שהן תאונות עבודה, חשוב להיעזר בעורך דין שינהל את ההליך בצורה מחושבת. בתאונות עבודה ניתן לתבוע גם את המוסד לביטוח לאומי, וגם שם הליווי המשפטי נחוץ, בין היתר בעת מילוי טפסי התביעה. "מאחורי מילוי הטפסים צריכה להיות חשיבה מעמיקה וראייה עתידית. יש לדעת מראש לאילו ועדות רפואיות נרצה לפנות ואילו רופאים יבדקו את הנפגע. גם התזמון של מילוי הטופס חשוב, ופעמים רבות מומלץ לחכות עם הגשת הטופס עד להתגבשותם של כל הנזקים ואולי להגישו בסמוך לסיום תקופת ההתיישנות", הוא אומר ומציין כי מלווה את לקוחותיו בוועדות הרפואיות של ביטוח לאומי. "אני מכין את הלקוח, ונמצא איתו בוועדה כדי לתקן אותו בזמן אמת אם הוא טועה, להזכיר לו תלונות ששכח או לכוון את המומחה אל התיעוד הרפואי החשוב לנו. אנשים שאינם מתורגלים בוועדות נוטים להתרגש מהמעמד ולא להיות "בפוקוס" והדבר עלול להשליך על התוצאות. חשוב שיהיה איתם מישהו שהוא בשליטה, מבין את התהליך ופועל מתוך ראייה עתידית שתיטיב עמם".

כמי שליווה נפגעים רבים לאורך השנים, עו"ד גליקמן מודע להתמודדות הלא פשוטה העומדת בפניהם. "המערכת יכולה להתיש את הנפגעים, במיוחד אם הם סובלים מפגיעות מורכבות וקשות. מדובר לא רק בקושי פיזי אלא גם בקושי מנטלי משמעותי", הוא אומר לסיכום. "ההצלחה שלי היא לדעת ללוות לקוח לאורך שנים, לתת לו מוטיבציה לטפל בעצמו בצורה הטובה ביותר ושהטיפול ישרת קודם כל אותו ורק אז את התביעה. זו תפיסת העולם שלי כאדם ואני לא מוכן ולא רוצה להתפשר עליה. אם הצלחנו לטפל בבעיה הרפואית זה מעולה, כי מבחינתי החיים חשובים יותר מכל תביעה. אך אם הטיפול לא צלח, יהיה לי ולנפגעים עם מה לעבוד ולשכנע. התפקיד שלי הוא להיות המנוע וההגה מאחורי התביעה, לתת מוטיבציה ללקוח, להיות כל העת בשליטה על התהליך והחומר הרפואי, ובסופו של דבר להשיג ללקוח את הפיצוי הגבוה ביותר".

משרד עורכי דין ונוטריון בנו גליקמן
כתובת: מגדלי התאומים 2, רח' ז'בוטינסקי 35, רמת גן
טלפון: 03-6135337
למעבר לאתר >>
לפנייה במייל >>

בשיתוף משרד עורכי דין ונוטריון בנו גליקמן

—————-

עניאל - סיקליאר משרד עורכי דין 

תאונות דרכים הפכו, למרבה הצער, לדבר שבשגרה. נדמה, שאין אחד שלא היה מעורב בתאונת דרכים; כנהג, כנוסע או כהולך רגל. למרות שכיחות תאונות דרכים, רבים אינם יודעים כיצד יש להתנהל על מנת למצות את מלוא זכויותיהם ולקבל פיצוי שיסייע להם בהתמודדות עם הפגיעה. לשם כך, יש צורך בליווי ובייעוץ משפטי מצד גורם מקצועי ועורך דין אשר תחום עיסוק משרדו הוא בתביעות תאונות דרכים.

עורכות הדין אורטל סיקליאר ובטי עניאל בעלות ניסיון רב בתחום הייצוג של נפגעי תאונות דרכים מדגישות את הצורך בליווי משפטי מקצועי. עורכת הדין אורטל סיקליאר בעלת שני תארים ראשונים במשפטים ובמנהל עסקים ותואר שני במשפטים, מגשרת מוסמכת וחברת לשכת עורכי הדין משנת 2014. עורכת הדין בטי עניאל היא בעלת תואר ראשון במשפטים וחברת לשכת עורכי הדין משנת 2008 וכן נוטריונית מן המניין.

ניסיון רב בתחום הייצוג של נפגעי תאונות דרכים. עו"ד בטי עניאלצילום: סיגלית יקותיאל

משרדן של השתיים עוסק בתחום הנזיקין על כל ענפיו, לרבות בתחום הביטוח והרשלנות הרפואית ומייצג בערכאות משפטיות שונות ובוועדות רפואיות. כמו כן, המשרד נתמך ומתייעץ עם מיטב רופאים מומחים במגוון התחומים הרפואיים.

לעורכות הדין סיקליאר ועניאל ניסיון רב שנים במסגרת עבודתן במחלקה המשפטית של חברת ביטוח גדולה לאחר שטיפלו בתיקים מורכבים במיוחד. הן מסבירות כי ההיכרות עם הצד השני של המתרס וטיפול באלפי תיקים של תובעים ונתבעים במהלך שנות עבודתן, מאפשרים להן להבין את התנהלות חברות הביטוח ולמצות מולן את ההליכים המשפטיים באופן מיטבי ושלם. "כשאדם נפגע בתאונת דרכים, חשוב שיידע כיצד לפעול מהרגע הראשון; לאילו מומחים לפנות וכיצד להציג את המקרה. נתון שאינו כתוב ואינו מתועד כמו גם הצגה לא מדויקת של מקרה האירוע – עלולים לפגום בפוטנציאל התיק ובפיצוי הכספי המגיע לאותו נפגע", מדגישות השתיים.

ליווי מקצועי למקרים מורכבים

עו"ד סיקליאר מסבירה כי פעמים רבות תאונת דרכים מוכרת גם כתאונת עבודה: "במקרה זה, קיימת משמעות לבחירת מסלול ניהול התביעה ולהחלטה היכן למצות את ההליכים קודם - האם מול המוסד לביטוח הלאומי או מול חברת הביטוח שביטחה את הרכב בביטוח חובה. ניהול לא נכון של התיק מתחילתו עלול להוביל לכך שהביטוח הלאומי לא יכיר בפגיעה באיבר כזה או אחר או יעניק פיצוי מופחת". ניסיונן רב השנים וההיכרות הקרובה עם המערכות של חברות הביטוח ושל המוסד לביטוח לאומי מבחינת אופן ניהול תיק, מסייע להן בבחירת מסלול נכונה, בכל תיק לגופו , על פי הנתונים המיוחדים שלו ועל פי שיקולים משפטיים שהן מפעילות בכל תיק.

היכרות עמוקה עם התחום משני צדי המתרס. עו"ד אורטל סיקליאר

השתיים מספרות כי ישנם מקרים של תאונות דרכים לא סטנדרטיות, כך שהנפגעים אינם מודעים לכך שהם זכאים לקבלת פיצוי כספי. כך למשל, עובד שנפגע מחלק של מנוף שהיה מחובר למשאית. הלקוח נפצע כתוצאה משימוש בכוח המכני של המשאית, כתוצאה מכך הוא יהיה זכאי, בתנאים מסוימים, לקבלת פיצוי - במקרה כזה קיימת חשיבות לכך שעורך דין יהיה מעורב כבר מהשלב הראשון על מנת לתת את הייעוץ הראשוני בסיווג התאונה וכיצד עליה לבוא לידי ביטוי בכתוב. דוגמה נוספת היא הולך רגל שנבהל מרכב ונחבל, גם הוא יהיה זכאי לקבלת פיצוי, כל זאת בהתקיים תנאים מסוימים שייבחנו. "גם בתאונות לא 'רגילות', חשוב להתייעץ עם עורך דין", מדגישות השתיים ומוסיפות, כי "בכל מקרה שקיימת פגיעה רפואית, רצוי לבחון למול עורך דין בתחום עיסוק נזיקין האם קיימת עילה לתביעה".

כך מומלץ לפעול לאחר תאונת דרכים

קיימים מספר כללי אצבע ראשוניים טרם פנייה לעורך דין, מסבירות השתיים. כך למשל, אם ישנה מעורבות של רכב נוסף בתאונה, חשוב לבקש פרטים מהצד השני כמו שם נהג רכב צד ג’, פרטים מזהים, פרטי ביטוח ועוד. בנוסף, חשוב לצלם את הרכבים המעורבים ממספר זוויות שיסייעו לאחר מכן להוכחת קרות האירוע ויעידו על אותנטיות התאונה. אם מדובר בהולך רגל שנפגע מרכב, חשוב לבקש את פרטי הרכב הפוגע.

עוד הן מוסיפות, כי מיד לאחר התאונה מומלץ לגשת לקבלת טיפול רפואי ולציין בפני הצוות המטפל את מלוא מוקדי הפגיעה הגופנית. כמו כן, יש לגשת למשטרה להוצאת אישור משטרה אשר מאגד בתוכו את פרטי התאונה ולשם כך חשוב להביא רישיון נהיגה, רישיון רכב, תעודת חובה ומסמך רפואי ראשוני.

"לאחר התאונה חשוב מאוד לפנות לעורך דין העוסק בתחום של תביעות תאונות דרכים על מנת לפעול נכון ולהוביל למיצוי הזכויות המגיעות לכם באופן מלא ומיטבי", מסכמות השתיים ומזמינות אתכם להתייעץ איתן במקרה שעברתם תאונת דרכים.

עניאל - סיקליאר משרד עורכי דין
כתובת: דרך מנחם בגין 150, מגדל WE, תל אביב
טלפונים: 052-3521494 , 054-7990134
לפנייה במייל>>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>

בשיתוף עניאל - סיקליאר משרד עורכי דין