עד כמה הארגון שלכם מוגן מפני פשיעה פיננסית?

חברות ועסקים מפסידים כ-4.5 טריליון דולר בשנה כתוצאה ממעילות ומאי סדרים כספיים. עקב כך חלה עלייה חדה בביקוש לטכנולוגיות חכמות המזהות ומנטרות אירועים חשודים ודפוסי הונאה מורכבים

גלי לויטה ליבוביץ, בשיתוף מיה אנליטיקס
 - נציגת SAS בישראל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
000120
מערכת SAS Visual Investigator
גלי לויטה ליבוביץ, בשיתוף מיה אנליטיקס
 - נציגת SAS בישראל
תוכן שיווקי

דוח מבקר המדינה שפורסם במאי האחרון מצביע על נתונים מדאיגים בכל הנוגע למעילות ואי סדרים כספיים בחברות. על פי הדוח, היקף הנזקים ואובדן ההכנסות השנתי בעולם עקב מעילות ואי סדרים כספיים מוערך בסכום של 4.5 טריליון דולר. עוד עולה מהנתונים כי הנזק השנתי בישראל מוערך בסכום של 6‏-9 מיליארד שקל.

לנוכח הנזקים הכספיים העצומים, יותר חברות וארגונים מטמיעים טכנולוגיות שמספקות כלים מתקדמים לפיקוח ולבקרה המאפשרים לאתר ולצמצם את היקף מקרי ההונאה שאליהם חשופים כל חברה וכל ארגון ציבורי או עסקי. באמצעות כלים אלו מתגבשת ההבנה שכדאי להשקיע במניעה ובמציאת פתרונות שיוטמעו במערכות הארגון, יאפשרו זיהוי וטיפול אפקטיביים ויתמקדו בתהליכי עבודה המוגדרים כבעלי רמת סיכון גבוהה.

"התופעה יכולה לגעת בכל אחד ובכל תחום, מהעובד הזוטר ועד שדרת הניהול בארגון והספקים מולם עובדים, כולל טעויות שנעשו בתום לב", מסבירה רימה אברמוביץ — מנהלת היחידה למניעת פשעים פיננסיים בחברת MIA Analytics — נציגתה בישראל של ענקית האנליטיקה האמריקאית SAS. "אי סדרים כספיים עלולים להתרחש גם בעקבות טעויות הנובעות מכפילות של ספקים או במקרים של הונאות שנעשו בזדון, מצד עובדים שלקחו לכיסם כספים ששילמו לקוחות עבור מוצר או שירות".

סיכונים מחוץ ומבית

מניעת הונאות, מעילות והלבנות הון ובכלל פשיעה כלכלית היא אתגר מורכב לכל חברה ועסק, במיוחד לנוכח העובדה שהתופעה הולכת וגוברת בארץ ובעולם, בדגש על האיום החיצוני. בראש הרשימה של הגורמים שמסבים נזקים כלכליים עצומים לארגונים ולחברות עומדים האקרים בשיעור של 31%, הלקוחות — 29%, והספקים — 20%. בגורמים שגורמים לנזקים כספיים ניתן לציין גם את המתחרים בשיעור של 14%, ויועצים — 10%.

"לצערנו, בשוק קיימות אינספור סיטואציות של התמודדות יומיומית מול סיכונים המשפיעים באופן ישיר על הכנסות הארגון. לדוגמה, ספק שמוציא לעצמו 'עבודות מהצד'; מנהל משאבי אנוש שמגלה שעובדים מסוימים לא יצאו לחופשה במשך שנים; ארגונים ממשלתיים שרוצים לוודא שמתנהל מכרז תקין; עובד שיצר זהות נוספת של 'עובד רפאים' כדי להרוויח משכורת נוספת; רוקח שגונב תרופות או מרשמים כדי למכור אותם בשוק האפור; בעיות במתן מקדמות הנובעות מהיעדר מעקב וגם מקורות חיצוניים המשתפים פעולה עם גורמים פנימיים לצורך ביצוע הונאות ומעילות. אם נסתכל על חצי הכוס המלאה, הרי שהפתרונות שלנו ב-SAS המוטמעים בקרב אלפי גופים בכל העולם וגם בישראל, מוכחים בין היתר כאפקטיביים למזעור היקף הסיכונים וצמצום ההפסדים", מסבירה אברמוביץ.

טכנולוגיה מבוססת בינה מלאכותית
בדומה לתחומים רבים אחרים, שימוש בטכנולוגיה מתקדמת יכול לסייע גם במניעת הונאות ומעילות בתוך הארגון, לחסוך זמן וכסף רב ואף לאפשר החזר ROI גבוה ובאופן מיידי. "למרות שלקוחות רבים נמנעים מלהודות שחוו פגיעה חיצונית או פנימית כתוצאה ממעילה או הונאה, אנחנו מזהים כי יותר ויותר ארגונים וחברות שרוצים למנוע נזק פיננסי עצום מגיעים אלינו במטרה לפתח עבורם אסטרטגיה לניהול סיכונים, הכוללת הקמת פתרונות המאפשרים זיהוי וניטור, כמו גם מזעור התופעה", אומרת אברמוביץ. "כך גם מתגבשת ההבנה שרק השקעה בטכנולוגיות המצמצמות סיכונים יכולה לסייע לצמיחת הארגון ולהפחתת נזקים והפסדים כספיים".

המערכות המתקדמות מבוססות על טכנולוגיית בינה מלאכותית ולמידת מכונה ומאפשרות איתור ומניעה של פעילות שעלולה להתגלות כלא חוקית, אם מדובר בהונאות עובדים, שכר או רכש. זאת תוך עמידה בדרישות הקפדניות והתקנות שנקבעו על יד הגורם המבקר לצד מעקב אחר עסקאות ואיתור סיכונים נוספים.

הגישה ההיברידית המשלבת בין אנליטיקה מתקדמת — Artificial Intelligence, ניתוח רשת קשרים ו-Machine Learning לבין שיטות מעקב מסורתיות של חוקים עסקיים, מאפשרת זיהוי אירועים חשודים ודפוסי הונאה מורכבים עבור גופים החשופים יותר לפשיעה דיגיטלית מעצם פעילותם במרחב הדיגיטלי והשימוש בכמות עצומה של נתונים, כך גם עבור חברות קטנות יותר הזקוקות גם הן לאיתור חריגות ושינוי בדפוסים. "פעולת המערכת מבוססת על סגמנטציה של הישויות השונות ודירוג של ההתרעות לפי סדר חשיבותן, שבאות לידי ביטוי בחיווי על המסך. כך ניתן להבחין בין עיקר לטפל, לאפשר למתבונן לסווג את ההודעות שמצביעות על פעילות חריגה ולתת עדיפות לדברים החשובים יותר", אומרת אברמוביץ ומסבירה כיצד מתבצע הניהול כך שלא יהיה עומס מידע: "כל חטיבה או קבוצת משתמשים מקבלות התרעות שרלוונטיות להן בלבד המופיעות על גבי המסך. את הנתונים ניתן לבדוק לצורכי ביקורת ולאיתור טעויות או הונאות ומעילות. במקביל חשוב להימנע מעודף מידע והצפה של נתונים, שעלולים לבלבל ולהיות לא רלוונטיים".

מענה מתקדם מותאם ארגון

אחד הפרמטרים החשובים שמאפיין את המערכות המתקדמות של SAS הוא ההתאמה האישית לכל ארגון, פעילותו העסקית וצרכיו הדינמיים. "במסגרת ההתממשקות למערכות הקיימות, ניתן לעשות שימוש בכל סוג או מקור של דאטה ומודל נתונים קיים, בין שמדובר בעסק קטן ובין שמדובר בכמויות גדולות של נתונים וכך לעשות התאמה לאופי הארגון ולמבנה שלו. כך נוצרת חוקה עסקית, הכוללת זיקוק והקטנת הפולס פוזיטיב (תוצאה חיובית שגויה) שמאפשרת תהליך עבודה יעיל יותר על רקע החשד, תוך מיקוד בהתרעות החשובות והימנעות מהרמת דגל אדום פעמים רבות מדי", מציינת אברמוביץ. היא גם מתייחסת לחשיבות מתן מענה למניעת הונאות, איתור אירועים חריגים ומניעת הלבנת הון לכל הסקטורים, ומוסיפה: "ההתנהלות הדיגיטלית לא חפה מטעויות ועלולה לשמש גם כמקור לפגיעה מכוונת — פעילות שעלולה לגרום להפסד עולמי ומקומי עצום".

לסיכום, אברמוביץ מדגישה כי ככל שהטכנולוגיה מתפתחת וניתנים יותר ויותר שירותים דיגיטליים, בפרט במוסדות פיננסיים, יש להניח שתחום ההונאות והלבנות ההון ימשיך להתרחב ואיתו הצורך בהטמעת כלים ייחודיים שיאפשרו איתור, מניעה וניהול סיכונים.

מיה אנליטיקס
טלפון: 09-9712626
למעבר לאתר >>

בשיתוף מיה אנליטיקס