אורית שיפמן: "נחזיר את השליטה במידע לצרכנים"

אורית שיפמן, מנכ"לית חברת טכנולוגיית הרכב והבינה המלאכותית OSR Enterprises, קיבלה לאחרונה אישור לפטנט שמאפשר למשתמשים שליטה מלאה במידע שהם משתפים, וקבלת תשלום עבורו באמצעות מודל וחלוקת רווחים הוגנים

בשיתוף OSR Enterprises
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ה-EVOLVER, המוח המרכזי לרכב
ה-EVOLVER, המוח המרכזי לרכב
בשיתוף OSR Enterprises
תוכן שיווקי

כבר התרגלנו לעולם שבו האפליקציות אוספות עלינו מידע, עוקבות אחר המיקומים שלנו, יודעות איזה מוזיקה אנחנו אוהבים ומהי המסעדה החביבה עלינו. אם לומר את האמת, די השלמנו עם העובדה שתמורת השימוש ברשתות החברתיות והאפליקציות, אנו מוותרים על הפרטיות שלנו. כל זה עומד להשתנות בקרוב.

בזכות פטנט חדש שאושר לאחרונה, מחזירה היזמת הסדרתית אורית שיפמן את הכוח לידיו של הציבור הרחב ומשנה את המאזן אל מול ענקיות המידע, שמרוויחות הון עתק מאיסוף מידע אישי ומעיבודו, מבלי שהמשתמשים מקבלים על כך תשלום ומבלי שיש להם יכולת שליטה ממשית במידע הנחשף.

שיפמן הקימה את חברת ההייטק השווייצרית OSR Enterprises, המובילה בתחום טכנולוגיית הרכב ולה מרכז פיתוח חדשני בישראל, OSR R&D Israel, והיא משנה את פרדיגמת שיתוף המידע ומחזירה את הכוח לידי הציבור. באמצעות הפטנט, מציגה החברה מודל עסקי-טכנולוגי חדשני, המאפשר למשתמשים בכלל ולנוסעים ברכב בפרט, להרוויח כסף בעבור שיתוף המידע שברשותם. הטכנולוגיה תיושם גם מעבר לעולם הרכב, בטלפונים חכמים ובמחשבים אישיים.

אורית שיפמן, מנכ"לית OSR Enterprisesצילום: OSR

אורית שיפמן, אשת עסקים והיזמת העומדת מאחורי הפטנט, היא אזרחית ותושבת שוויץ שנולדה בישראל, בעלת תואר ראשון ושני במשפטים ומחזיקה בפטנטים ובקשות פטנט בעולמות טכנולוגיים ועסקיים מגוונים. לשיפמן, ניסיון עשיר בהקמת חברות הניצבות בחוד החנית הטכנולוגי בתחומן, המתמחות בתחומי הבינה המלאכותית, אבטחת הסייבר, פיתוח חומרה ותוכנה, מסחר במידע ושירותים.

ה-EVOLVER - המוח המרכזי לרכב

חברת OSR Enterprises הוקמה ב-2011 והיא נהנית ממוניטין רב שנים בתעשיית הרכב העולמית. החברה פיתחה את האיבולבר (EVOLVER), כיום בגרסתו השישית, הנמכר לרוב חברות הרכב המובילות בעולם.

ה-EVOLVER מאפשר מעבר מארכיטקטורת רכב אלקטרונית וחשמלית (E/E architecture) מסורתית, מבוזרת ופגיעה - לארכיטקטורה ריכוזית ומוגנת, המבוססת על ה-EVOLVER כמחשב מרכזי. ה-EVOLVER מחובר למקורות מידע רבים ובעזרת טכנולוגיית בינה מלאכותית ייחודית, מוגנת פטנטים, שפותחה בחברה, הוא לומד את צרכי הנהג והנוסעים ויכול לספק שירותים פרסונליים חדשניים המשפיעים על איכות חיי המשתמשים בתחומי השירות, הרפואה, הצרכנות, הבידור, הפנאי ועוד.

כיום, בעוד המשבר בענף ההייטק מתרחב ומשפיע על רוב החברות בעולם ובייחוד על מרכזי הפיתוח הפרוסים בעולם, מרכז הפיתוח של OSR בישראל נמצא בתנופת גיוס כוח אדם גדולה ומתעתד להכפיל את כוח האדם שלו.

באותו מוח מרכזי שפיתחה החברה, משולב גם הפטנט החדש, ובאמצעותו מתאפשר ניתוח מידע נרחב הרבה מעבר למאפייני נהיגה ונוחות ברכב. הניתוח כולל לא רק מפגעים בכביש, אלא גם מדדים בריאותיים של הנוסעים, שפת גוף ואף רגשות. בנוסף, מנתח ה-EVOLVER נתונים כגון תוכן דיגיטלי ומוצרי צריכה המועדפים על משתמשי הרכב, וכן מידע ממקורות נוספים, בהרשאת הלקוח, כגון רשתות חברתיות, יומן או מידע מגופים חיצוניים רלוונטיים.

הפטנט שמחזיר את הכוח לצרכן

"הטכנולוגיה הייחודית, מבוססת ה-AI, שפיתחנו, תאפשר לזקק את המידע הגולמי ולדייק את ערכו באופן דרמטי. הטכנולוגיה גם מאפשרת לזהות באופן אוטומטי קונים פוטנציאליים למידע הספציפי. מהפיכת הרכב, המידע והאבולוציה הדיגיטלית בהובלת OSR, היא הפתרון שלנו לפגיעה בפרטיות. לפטנט הרשום תהיה השפעה גדולה על אפיקים רבים בחיינו האישיים", אומרת שיפמן.

המודל הכלכלי החדש מציב את בעל המידע במרכז לא רק כמשתמש אלא גם כשותף ברווחים - הפטנט מאפשר למשתמשים לקבל תשלום עבור המידע שהם בוחרים לשתף, ומאפשר להם להחליט מתי, כמה ואם בכלל הם מעוניינים לשתף.

המידע המשותף הופך לנכס מניב

"לאחר שנים של פיתוח הטכנולוגיה, השלמנו בשוק המרכזי שלנו את תהליך רישום וקבלת הפטנט ובכך הוא הופך רשמית את המידע שאנו מפיקים מחסר ערך כלכלי עבורנו לנכס מניב", מסבירה שיפמן. "זאת מהפכה. אנו מציבים יעד שלפיו חלק הארי מערך המידע יחזור כתשלום לציבור. החברה משנה באופן מהותי את הרגלי השוק ובכך נסיים את המונופול על המידע המוכר לכולם ונחזיר סוף-סוף את השליטה לצרכן, שהוא הבעלים הראוי", היא מסכמת.

למעבר לאתר OSR >>

בשיתוף OSR Enterprises