ילדים, עכשיו לישון!

המעבר לשנת הלילה הוא זמן מאתגר בבתים רבים. ההורים מבינים שהם נדרשים לסייע לילדיהם להירדם, אך לא תמיד הם עומדים במשימה. הספר – "ילדים, עכשיו לישון", שכתב אבי ברססט - מנכ"ל הולנדיה, הוא אולי הראשון שנכתב במטרה להרדים את קוראיו וללמד אותם כיצד לישון טוב בלילה

קובי טיריפינטו
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איור של תינוק בעריסה
ילדים, עכשיו לישון! איור: יובל רוביצ'ק
קובי טיריפינטו
תוכן שיווקי

"ליתרונות שהשינה מספקת לגופם ולנפשם של הילדים אין תחליף". הציטוט הזה לקוח מתוך "ילדים, עכשיו לישון", ספרו הרביעי של אבי ברססט (55), מנכ"ל ובעלים חברת "הולנדיה".

ברססט, המקדיש את חייו לתחומי הנדסת ואיכות שינה, נחשב למומחה עולמי בתחום, ואף משמש כנציג ארגון השינה העולמי בישראל.

הוא מרבה להרצות בנושא, כותב, מנהל פורומים, עורך כנסים וכבר הצליח לחולל מהפכות באורח חייהם ובעיקר באיכות השינה של רבים ברחבי הגלובס.

בספרו, הוא מבקש ללוות הורים אל תוך הלילה, לעצב עבורם הרגלים חדשים ובעיקר – לשפר את איכות החיים המשפחתית.

התעוזה והישירות הם שהפכו את הספר לרב מכר, אך גם העובדה שאין הורה שלא מכיר את התחושה הזאת – העיניים הטרוטות, העצבים המרוטים, והקושי הרב אל מול הרך, הענוג והמתוק ששוכב לו בעריסה ומתקשה להירדם.

למרות הלוק הקליל, הספר, שמאויר כמו כל ספר ילדים מסורתי, אינו מיועד לילדים, וגם מצהיר זאת בפומבי בעמוד הפותח – "הספר מוקדש להורים טרוטי עיניים ולמשפחות שחולמות על שנת לילה טובה ובריאה".

אבי ברססט עם ספרו הרביעי ילדים, עכשיו לישון!צילום: רפי דלויה

קהל היעד של הספר, על שלל תיאוריו ותובנותיו ותדמית ה"סיפור שלפני השינה" שלו - הם לגמרי המבוגרים, לרבות ההמלצות לסיפורים שלפני השינה, שיסייעו לכם לאמץ טקס שינה להרדמת ילדיכם.

"הספר יוביל את המשפחה אל שנת הלילה השקטה והטובה", אומר ברססט. "תוכלו למצוא בו סיטואציות מחייכם, לזהות לילות לבנים ולקבל תשובות בגובה העיניים: על הגורמים מעכבי השינה, המכשולים הפיזיים והרגשיים, מקומם של הטקסים והרגלי השינה, חשיבות העקביות וההתמדה, גישות ושיטות להרדמה רגועה וניחוחה ופתרונות לשעת לילה".

מדוע שעות שינה איכותיות הכרחיות לילדים?
"השינה היא תהליך פיזיולוגי, לו חלק נכבד בהתפתחות הקוגניטיבית וההתנהגותית) למידה, זיכרון, גדילה וערנות). יודגש, מוחם של תינוקות מתפתח משמעותית כשהם ישנים וגם המערכת החיסונית מתחזקת בשינה.

משפחת וידרצילום: רפי דלויה

כדי למלא אחר התפקידים הללו, קיימת חשיבות לא רק למספר שעות השינה אלא גם לרציפותה.

מומחי שינה הגדירו הפרעת שינה שמקורה בקושי של הורים להציב גבולות לזמן השינה ((Insomnia limit setting type ועל כן חשוב שהורים יבינו כי מוטלת עליהם האחריות בהקניית הרגלי שינה לילדיהם, והם צריכים לסייע להם ללמוד להירדם לבד".

מתי צריך לטפל בשינה של תינוק?
"ברחם, התינוק מוגן ועטוף. הוא מקבל מזון מבלי לחוש רעב, סביבתו מאופיינת בטמפרטורה קבועה ונוחה, ויש גם חושך. מרגע צאתו לאוויר העולם, עליו להתמודד עם גירויים (אורות, קולות, ריחות). לקראת גיל שלושה חודשים יש מקום לחתור להתחיל להרגיל את הילד לשנת לילה רציפה".

איך מזהים שינה טובה?
"המפתח לשינה איכותית טמון ברציפותה. למעשה מהרגע שילד מסוגל - חשוב לאפשר לו שנת לילה רציפה".

לכמה שעות שינה הילדים זקוקים?
"תינוקות שזה עתה נולדו (עד גיל 3 חודשים) ישנים רוב שעות היממה (14-17 שעות. מינימום הכרחי -11 שעות).

בני 4 חודשים שמתחילים להתעורר אל העולם, צריכים לישון 12-15 שעות ולא פחות מ-10 שעות.

פעוטות בגילאי שנה עד שנתיים נדרשים להקדיש 11-14 שעות לטובת שינה, ובגילאי 3-5 הם צריכים לישון 10-13 שעות ולא לרדת ממכסת 8 השעות.

בגילאי 6-13, כבר צריך לפנות 11 שעות מהיממה לטובת שינה".

מהן הסיבות המרכזיות שמדירות שינה מעיניי הזאטוטים?
"חרדות פרידה, פחד מעזיבה, חשש להיות לבד וגם קושי להרפות ולהתמסר לתהום חשוכה.

אם התהליך בדרך לשינה ייעשה בצורה נכונה, רוב הסיכויים שההירדמות תהיה נוחה וללא קשיים מיוחדים, ולשם כך עליכם להקפיד על חמישה עקרונות: קביעות, רוגע, חושך, תמיכה וסביבת שינה נעימה לרבות מזרן איכותי, כרית נוחה, פיג'מה ושמיכה נעימות".

לינה משותפת עם הילד – פתרון או חסרון?
"לתינוקות הישנים עם הוריהם יש יותר הפרעות שינה והם מתקשים לפתח יכולת הירדמות עצמאית. אין גיל מדויק שבו הילד צריך לעבור למיטה משלו, אבל ככל שתחכו יותר, כך המעבר הזה יהיה קשה יותר. עם זאת, ללינה משותפת יש גם יתרונות ורצוי להפעיל שיקול דעת מתי בכל זאת לאפשר לילד לישון איתכם".