מרכז קניות בפארק ירוק החזון של תנופורט ל"עד הלום"

בתנופורט גיבשו חזון חדשני עבור מרכז הקניות הוותיק - מתחם פנאי ובילוי המעניק חוויה כוללת של פארק ירוק רחב ידיים מבוסס על משתלה, שהיא למעשה מתחם כלבו לגינה המשולב עם משחקייה ענקית, קירות טיפוס, אטרקציות, בית קפה ועוד

רננה מור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרכז קניות בפארק ירוק
מרכז קניות בפארק ירוק
רננה מור
תוכן שיווקי

"מי שחי ומבין את עולם הקניונים מבין שנדרשת אדפטציה לעולם המסחר העדכני, שנמצא בהליך שינוי תפיסתי מעמיק. אי אפשר להפעיל קניונים ומרכזים מסחריים מסורתיים כמו פעם", כך אומר ישראל ויזל, מנהל הפיתוח העסקי של חברת הנדל"ן תנופורט. בין נכסיה של החברה, בבעלותם של ירון אדיב וכידן דהרי, נמצא גם מתחם "עד הלום" המוכר באשדוד - המשתרע על פני שטח של 22,000 מטר, וכולל תחנות דלק, שירותי דרך ובניין מסחרי בנוי בגודל 30,000 מטר – בו זיהתה פוטנציאל לא ממומש.

אחת המגמות הבולטות בעולם המסחר, שהתחזקה עוד יותר בתקופת הקורונה, היא המעבר המשמעותי של עולם המסחר לאונליין, וכפועל יוצא גורם לירידה לא מבוטלת בכוחן של הרשתות והחנויות בתוך המרכזים המסחריים, בדגש על המרכזים הסגורים. אותם מותגי עוגן, שהיוו בסיס מסורתי לבניית תמהיל העסקים בכל מרכז מסחרי, איבדו למעשה מכוח המשיכה שלהם. מרכזי הקניות הפתוחים והסגורים הבינו שחייבים למצוא עוגנים חדשים או מחוללי תנועה חליפיים. "כשהגיעה הקורונה, גם אנשים שעד אז לא 'התחברו' לעולם האונליין, נחשפו, נפתחו והתרגלו לקניות מהבית", אומר ויזל. "המצב יצר גם השבחה קיצונית כמעט בכל שירותי האונליין. היום הכל הרבה יותר מהיר ויעיל, ולכן גם יתרון המיידיות של חנויות האופליין נשחק. היה לנו ברור שאנחנו חייבים לגבש מענה לעידן החדש ולצרכים של הקהל. לצד כל זאת, הרצון לצאת מהבית באופן ברור עולה ומתחזק. היום אנשים מעדיפים ללכת למרכזי קניות ובילוי פתוחים, ונמדדת ירידה של 16%-18% במרכזים הסגורים, שככל הנראה מופנית למרכזים הפתוחים. אם בעבר העוגנים המרכזיים של מרכזי הקניות היו רשתות האופנה, אלקטרוניקה וכו', היום כדי לגרום לאנשים לבוא העוגנים חייבים להיות אחרים. במתחם עד הלום, דווקא בשל מיקומו ותכונותיו הפיזיות, יש הרבה מקום לקדם את השינויים האלה".

מרצדס שזרוקה בתעלה

הבניין המסחרי הוותיק במתחם עד הלום נבנה בשנת 96'. חסרו בו תכונות בסיסיות כמתחם מסחרי, ומאז לא נעשו בו שינויים או שיפורים. בתנופורט דווקא ראו בבניין העצום והמיושן ובמיקומו המיוחד, על צירי תנועה ראשיים ערניים ומהירים, יתרונות והזדמנות נדירה לעשות משהו אחר, עדכני וראשון מסוגו. "לקחנו מתחם פעיל והחלטנו ליצור קונספט חדש. לתת לו אופי של 'מקום לזמן פנאי', מקום 'לצאת אליו' לבלות, עם תחושה ואווירת חוץ של פארק ירוק שלצדו אטרקציות ופינות חמד שאפשר לשבת וליהנות בהן מכוס קפה וגם חנויות, בעיקר מהסוג שגם היום עדיין הולכים אליהן".

העוגן המרכזי של המתחם הוא סופרמרקט לגן ולגינה, המבוסס על משתלה ענקית שתמוקם במתחם, באווירת פארק ירוק מלא צמחייה ובתוכה כל מה שצריכים לגן ולגינה. "אנחנו, כאמור, נמצאים בין עורקי תחבורה מרכזיים באזור עם הריכוז הגדול ביותר בישראל של בתים פרטיים", מסביר ויזל, "לכן החלטנו לתת מענה לקהל שגינות הן חלק מהבית ומחיי היומיום שלהם ולרכז את כל מה שקשור לגן ולגינה - שתילים, זרעים, עצים, כלי עבודה, ריהוט, אקססוריז ועוד". בתוך המשתלה וסביבה כבר קיימות ומתוכננות עוד שלל אטרקציות לילדים ומבוגרים: משחקייה המתפרשת על פני 2,000 מטר, קיר טיפוס מקצועי למבוגרים ולילדים, פינת ליטוף ומרכז אימוץ של בעלי חיים ועוד.

ירון אודם וכידן דהרי, בעלי תנופורט

בתנופורט יצרו גם תמהיל חדש לעסקים הקיימים במתחם, בדגש על "עסקים חיוניים" כהגדרתם, כאלה ששומרים על פעילות גם בעידן האונליין, שיהוו עוגן צרכני קבוע. בהם ניתן למנות מתחם כושר של שר פיטנס, סניף הום סנטר חדש שהתאים והרחיב את תמהיל המוצרים שלו לתחום הגינות, היפרמרקט בגודל 6,000 מטר ובו שוק פירות וירקות טריים המשתרע על פני 800-900 מטר במחירי שוק תחרותיים, סופרמרקט גדול, מוצרי חשמל, חנות סטוק, קצבייה ומחלקת דגים גדולות, לחם ומאפים, בית קפה ועוד.

הזרוע השנייה בתמהיל אליו מכוונת תנופורט היא "חנויות ההזדמנות", כלומר חנויות של יצרנים או יבואנים שמוכרות את המוצרים שלהם ישירות לקהל במחירים תחרותיים, עם שמות כמו אליטל, NYOU, יצרן המצעים והטקסטיל Yard & Co, יצרן המיטות והמזרנים אירופלקס, יבואן קוסמטיקה גדול שעד היום היה מוכר רק לעסקים מקצועיים ועוד. בימים אלו נשארו עוד מקומות פנויים מעטים במתחם. "אנחנו בוחרים את העסקים שישתלבו בקפידה רבה ועל פי תוכנית ותמהיל סדורים. אנחנו רוצים עסקים שידעו לפעול לצד האונליין או להציע שירות שאי אפשר לקבל בחנות מקוונת, כמו מרכז טיפוח וקוסמטיקה, מעצבי שיער, טיפוח וטיפול בבעלי חיים, וכל רעיון ייחודי אחר", אומר ויזל.

בפורטפוליו של תנופורט כלולים מרכזים מסחריים כמו קניון עד הלום, צומת ביל"ו, המתחם המסחרי צמח ועוד, שטחי לוגיסטיקה כמו המרכז הלוגיסטי כפר ויתקין, ניר יפה בתענ"ך, בתי קירור בנתיבות, תחנות דלק ונכסים נוספים. החברה מתמקדת בהשבחת סוג הפעילות והדיירים בתוך הנכסים, וכך משביחים גם את הנכסים עצמם. מתחם עד הלום נתפס בחברה כבעל פוטנציאל השבחה גבוה ביותר והם צופים כי יהפוך למתחם מוביל באזור וימשוך קהל רב בשל אופיו ותכונותיו הייחודיים, בלי לעמוד בתחרות ישירה מול הקניונים הפזורים. "אנחנו יוצרים כאן מתחם שאין כמוהו בישראל ואולי גם בעולם", אומר ויזל, "יש לנו הזדמנות להתאים אותו בדיוק למה שהצרכנים והחברות המסחריות צריכים בתקופה של שינויים כה משמעותיים בענף המסחר ובהרגלי הצריכה".

מעבר לאתר>>