עסקים קטנים ובינוניים נותנים את הטון בשוק המשרדים בשרון

בית מנצור ברעננה מספק לנו הצצה לשוק המשרדים המשתנה ולדומיננטיות של בעלי העסקים הקטנים והבינוניים המבקשים להפוך הוצאה להשקעה בנדל"ן

מירית משיח, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיה בניין
מתחם העסקים בית מנצור כולל שני בנייני משרדים של 11 קומות בהיקף כולל של כ-26,000 מ"ר הנבנה בפארק ההייטק קריית אתגרים שברעננהצילום: הדמיה: 3DVISION תכנון: חיימי שניידר אדריכלים, רמי זיו אדריכל אחראי
מירית משיח, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

החברה הכלכלית לפיתוח ישראל נערכת לקראת אכלוס בניין המשרדים הראשון במתחם העסקים החדש ברעננה ותחילת הביצוע של הבניין השני. המרכיבים בסיפור ההצלחה של פרויקט זה מספקים לנו הצצה לשינוי המהותי בשוק המשרדים בשנים האחרונות:

תפוסה של 96% במשרדים ברעננה

מתחם העסקים בית מנצור כולל שני בנייני משרדים של 11 קומות בהיקף כולל של כ-26,000 מ"ר הנבנה בפארק ההייטק קריית אתגרים שברעננה. האזור מושך חברות הייטק בינלאומיות רבות שזיהו את הפוטנציאל הטמון בשילוב מיקום אסטרטגי בלב השרון וקרבה לאוכלוסייה איכותית המקיפה אותו. רק לאחרונה חברת Amdocs החלה בבניית קמפוס הפעילות החדש שלה, ובכך הצטרפה לחברות הענק באזור כדוגמת NICE ,HP , SAP.

"בבסיס החזון שלנו עומד הרצון לייצר קהילת עסקים איכותית ומפרה ולהעניק לבעלי העסקים סביבת עבודה חדשה"צילום: הדמיה: 3DVISION תכנון: חיימי שניידר אדריכלים, רמי זיו אדריכל אחראי

תכנית המתאר רע/3000 שאושרה ב-2017 קוראת להגדלת מגוון אפשרויות התעסוקה בעיר ויצירת בסיס כלכלי איתן, וזאת על ידי הגדלת זכויות הבנייה באזור התעשייה בכ-360,000 מ"ר נוספים. עוד מפורט בתכנית שמטרת העיריה היא למצב את קריית אתגרים הן כסביבת עבודה איכותית ואטרקטיבית והן כאזור מסחר ובילוי. בעירייה שוקדים על שיפור תשתית התחבורה והנגישות לאזור; הרחבת כבישים קיימים, כניסה צפונית חדשה מכביש 4 לרחוב דפנה, חיבור כביש עוקף שיחבר את אזור התעשייה לדרך איילון וכביש החוף, הוספת שאטלים מתחנות הרכבת החדשות והכנת התשתיות לרכבת המטרו הבינעירונית המתוכננת להגיע עד רחוב התדהר.

מדיניות העיריה מקבלת חיזוק מהשטח. בבדיקה של נתוני רשות המסים מבחינים בעלייה משמעותית בהיקף עסקאות מכר של שטחים מסחריים, משרדים וקרקעות בקרית אתגרים, ובהתאם בשנתיים האחרונות אושרו לבנייה מבני תעסוקה בהיקף שטחים כולל של יותר מ-200,000 מ"ר עילי; נתונים אלה לא פגעו בשיעורי התפוסה באזור, שעל פי דוחות נת"מ לשנת 2018/9, נותרו יציבים על שיעור של כ- 96% בבנייני קלאס A. בבדיקת שמאי המקרקעין שגיא קלישקובסקי נמצא כי עסקאות של משרדים בבניינים חדשים בקרית אתגרים בשטח של עד 120 מ"ר ברוטו, ברמת מעטפת, שדווחו בשנת 2017, נעו בטווח מחירים שבין 11,000 ל-12,000 שקל למ"ר ברוטו, ואילו בשנת 2019 וראשית 2020 המחירים טיפסו ל-13,000 עד 14,000 שקל למ"ר ברוטו.

תכנון מותאם אישית לעסקים קטנים ובינוניים

"חברתנו מתמקדת בהקמת מרכזי עסקים עירוניים, הממוקמים במעגל השני של מטרופולין תל אביב, המיועדים לבעלי עסקים קטנים ובינוניים המתגוררים באזורים אלה. בבסיס החזון שלנו עומד הרצון לייצר קהילת עסקים איכותית ומפרה ולהעניק לבעלי העסקים סביבת עבודה חדשה, מתקדמת ונעימה קרוב לבית, ובכך לשפר למעשה את איכות חייהם", אומר אמיר חמיצר, סמנכ"ל השיווק בחברה, ומוסיף כי: "מתחם העסקים בית מנצור הוא דוגמה מצוינת לתכנון פרויקט שמתמקד בהתאמה אופטימלית לביקוש ולשינויים בהרגלי התעסוקה. בנייני המשרדים תוכננו על בסיס בחינה מעמיקה של רצונות בעלי העסקים הקטנים והבינונים המובילים של האזור והתאמה לצורכיהם.

לבנות קהילת עסקים איכותית באחד מאזורי התעסוקה המובילים בשרוןצילום: הדמיה: 3DVISION תכנון: חיימי שניידר אדריכלים, רמי זיו אדריכל אחראי

קומות המשרדים תוכננו מראש בחלוקה ליחידות קטנות ובינוניות בשטחים של החל מ-70 מ"ר ועד קומות מלאות. לכל היחידות בוצעו הכנת תשתיות נסתרות כך שיוכלו לתפקד באופן עצמאי. בכדי לייעל את שטחי המשרדים נבנו מסדרונות גישה קצרים ממרכז הגרעין, שירותים ומקלחת קומתיים וחללים פתוחים ביחידות ללא עמודים תומכים. בנוסף, אדריכלי הפרויקט חיימי שניידר ורמי זיו יצרו מעטפת בניין מיוחדת המאפשרת יחידות פינתיות רבות ומפתחים גדולים וכך הגדלנו את השימוש באור טבעי. כבונוס, העיצוב הלא שגרתי של המעטפת יצר מרפסות פרטיות המוסיפות למשרדים שטחים חיצונים לאירוח ופנאי.

"הגידול בשטחי התעסוקה, הירידה המשמעותית במספר החניות הציבוריות, הרחבת אזורי החניה המוסדרת בתשלום (כחול לבן) ועוד הובילו אותנו לעשות מאמצים רבים להגדיל את מספר מקומות החניה במתחם". בפועל בכל אחד מהבניינים יש יותר מ-300 מקומות חניה תת-קרקעיות המאפשרות לרוכשים ולאורחים ליהנות מחניה מסודרת וגישה נוחה לקומות המשרדים".

הופכים הוצאה להשקעה

"למעשה סיימנו את שיווק כל שטחי המשרדים בבניין הראשון, ומגוון העסקים שרכשו משרדים בבניין מעיד כי התכנון הייחודי מספק מענה לקהל היעד", מוסיף חמיצר. תמהיל הלקוחות מתאפיין בבעלי מקצועות חופשיים - עורכי דין, רואי חשבון, רופאים ועוד. העובדה שרוב הרוכשים יהיו אלה שיאכלסו את הבניין בפועל מסייעת לחברה להגשים חלק מהחזון של המתחם - לבנות קהילת עסקים איכותית באחד מאזורי התעסוקה המובילים בשרון.

משיחות שערכו בחברה עם הרוכשים עולה כי אחת הסיבות שהובילו אותם לרכוש משרד במקום להשכיר היא הרצון להפוך את ההוצאה החודשית להשקעה ארוכת טווח בנכס מניב. "בעקבות ההבנה כי מרבית הלקוחות שלנו, הרוכשים משרד לשימוש עצמי, זקוקים לוודאות ולביטחון בעסקה - כלומר עלות סופית, מוצר ברור ומוגדר, מועד אכלוס ידוע מראש ועוד - בחרנו במודל של יזמות מלאה בהתאם לחוק המכר, הכוללת ערבות בנקאית מ'השקל הראשון'. מתווה זה נותן ביטחון לרוכש ומאפשר מימון פשוט בעזרת הלוואה עסקית או משכנתה למשרד", מסביר חמיצר.

בימים אלה מסתיימות עבודות הגמר בבניין הראשון, שצפוי להתאכלס לקראת סוף הרבעון השני, והמכירה המוקדמת של הבניין השני לקראת סיומה. אמיר מוסיף: "אני צופה את המשך מגמת העלייה בביקוש למשרדים חדשים לשימוש עצמי בבניינים מודרניים ואיכותיים. הן מהסיבה המסחרית - משרד חדש תורם משמעותית לפעילות העסקית, למיתוג ולמיצוב, לרווחת העובדים והתפוקה הכללית, והן מהעובדה כי הפתרונות הטכנולוגיים, הצפיפות בכבישים והעדר פתרונות תחבורתיים תורמים לרצון של אנשים רבים לעבוד בקרבת מקום המגורים - וכך למעשה לשפר את איכות החיים".

לפרטים נוספים על הפרויקט

לפרטים נוספים על החברה הכלכלית לפיתוח ישראל

בחזרה למדור נדל"ן מסחרי >>