במבט שני: חמישה מיתוסים לא נכונים על החיים בתל אביב

תל אביב שייכת רק לרווקים? ממש לא. זו העיר הכי יקרה בארץ? תחשבו שוב. תל אביב כבר מזמן לא חיה את אותם הסטריאוטיפים שהיא מוכרת בזכותם

תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
במבט שני: חמישה מיתוסים לא נכונים על החיים בתל אביב
במבט שני: חמישה מיתוסים לא נכונים על החיים בתל אביב צילום: גינדי
תוכן מקודם
תוכן שיווקי

אילו דברים עולים לכם בראש כשאתם חושבים על תל אביב? עיר בלי הפסקה, מדינת תל אביב, עיר לצעירים, עיר יקרה, עיר מנותקת, תשואה נמוכה, עיר בלי קונספציה - אלו בוודאי רק חלק מרעיונות שעולים. בעוד שבחלק מהם יש קצת מן האמת, כשבוחנים את התמונה הגדולה מגלים שרובם כבר אינם נכונים והקשר בינם לבין תל אביב של היום, הולך ומתרחק. אספנו את חמשת המיתוסים הגדולים על תל אביב ובחנו אותם מחדש.

תל אביב היא עיר יקרה.
תלוי איך מסתכלים על זה

אם נביט רק על החזרי המשכנתאות (שהרי נכסים יקרים יותר יגררו החזרים גבוהים יותר), אז כן - המחירים בתל אביב גבוהים מבפריפריה. אבל כדי לקבל את התמונה המלאה צריך להשוות הוצאות נוספות. כך, למשל, הוצאות הארנונה על מגורים בתל אביב הן מהזולות בארץ. בנוסף, עלות אחזקת רכב - ביטוח, דלק, טיפולים וספיגת ירידת ערך הרכב, ולרוב מדובר בשני רכבים למשפחה - שמסתכמת בעשרות אלפי שקלים בשנה, לרוב נחסכת מתושבי העיר. הרי הכול קרוב לבית או נגיש בקלות באמצעות תחבורה ציבורית ואין סיבה להחזיק שני רכבים או אפילו אחד. חוץ מזה, כיוון שבתל אביב יש עסקים הרבה פעילים, התחרות גדולה יותר - והלקוחות נהנים ממחירים תחרותיים. דבר נוסף שחשוב לזכור בהקשר זה הוא שהשכר הממוצע נטו של תושבי תל אביב הוא הגבוה ביותר בארץ (לפי נתוני הלמ"ס לשנת 2018), מה שיכול להעיד על אפשרויות התעסוקה וההשתכרות האיכותיות שזמינות לתושבי העיר.

השקעה ברמה אחרת >> לפרטים נוספים הכנסו

תל אביב היא עיר מנותקת.
לא נכון

למרות שהרבה פעמים חושבים על ערים גדולות כסביבות מגורים מנוכרות – בתל אביב התמונה הזו הולכת ומשתנה. יותר ויותר מוקדים ברחבי העיר הופכים מזוהים בזכות חיי הקהילה הפורים והענפים שמתקיימים בהם, כמו למשל רמת אליהו, שכונת בבלי או הצפון הישן. הדוגמה הבולטת במרכז העיר היא מתחם גינדי TLV, בו מתקיימים חיי קהילה עשירים בזכות שילוב ייחודי של אוכלוסייה מגוונת ושכונה שתוכננה ונבנתה באופן שיוצר ומעודד מפגשים חברתיים כל הזמן. במתחם עצמו פועלים גני ילדים ובית ספר יסודי, ומוסדות על יסודיים נמצאים בסמיכות. בנוסף, במרכז המתחם יש גינה ציבורית ירוקה וגדולה, בה נפגשים הילדים והמשפחות בשעות הפנאי. גם במגדלי הפרויקט יכולים הדיירים ליהנות ממגוון חללים משותפים, דוגמת חדר כושר, מועדון ילדים, לאונג' עסקי ואף חדר יינות ייחודי. כל אלו תורמים ליצירת קהילה מגובשת שמתוחזקת בקבוצת וואטסאפ של הדיירים, מיזמי סירי לידה ליולדות, הקמת מועדון ארוחת בוקר שמארח הרצאות מרתקות, הקמת ועדת תרבות ועוד.

בתל אביב חלה, בשנים האחרונות, התפתחות משמעותית בכל הנוגע לפיתוח העירצילום: Pixabay

לא כדאי לגדל ילדים בתל אביב.
לא נכון

תפיסה פופולרית היא שברגע שהמשפחה מתרחבת עוברים לערי הלוויין או לערים מרוחקות יותר, שם הדגש הוא על בתי ספר וגנים, ולא על בילויים ותרבות. אבל האמת היא שלתל אביב יש לא מעט להציע למשפחות, בכל הגילאים. ראשית, הגיוון החברתי בעיר תרם להקמת מוסדות חינוך באג'נדות שונות שיכולות להתאים לרוב הגישות החינוכיות למשל, גנים אנתרופוסופיים, מונטוסוריים, טבעוניים או בשפות זרות. בנוסף, בעיר קיים מגוון גדול של בתי ספר עירוניים ופרטיים, כמו למשל בית הספר גבעון הממוקם במתחם גינדי TLV ונחשב לאחד מבתי הספר החדשניים בישראל, תיכון תל אביב שנהנה מ- 100% זכאים לבגרות, ומוסדות נוספים המובילים את החינוך בישראל. הקרבה למוקדי תעסוקה מובילים והגישה הנוחה לצירי תחבורה מקצרים משמעותית את זמן הנסיעה והחזרה מהעבודה (ואפילו עוד יותר אם יש לכם חניה צמודה), ומשאירה הרבה יותר זמן לבלות עם המשפחה.

בנוסף, תל אביב מציעה שלל חוויות תרבות והעשרה לכל המשפחה. מכיוון שהיא אחת מהערים היקרות בישראל, יש לה יותר ממון להשקיע בפעילויות, בפיתוח פארקים ופינות חמד, ובחוגים. בשורה התחתונה - ילדי תל אביב מקבלים יותר השקעה בפחות כסף.

תל אביב היא עיר לצעירים בלבד.
לא נכון

בשנים האחרונות יותר ויותר בני הגיל השלישי בוחרים לשים את עצמם במרכז. הם עוזבים את הבתים הגדולים בהם חיו וגידלו את ילדיהם, ומחפשים חוויה אורבנית ותוססת יותר סמוך למוקדי בילוי ותרבות, או במילים אחרות – עוברים לתל אביב. קוראים להם "מצמצמי דיור" והם הולכים וכובשים את העיר. את שנותיהם הבאות, נטולות הדאגות לילדים, הם רוצים מצד אחד לבלות קרוב לנכדים, ומהצד השני גם לנצל את איכות החיים הייחודית שיש למרכז תל אביב להציע, מתוך דירה מפנקת, מעוצבת ועם נוף עוצר נשימה, כמו זה שבקומות הגבוהות של מגדל מגורים נחשק. ומה שהופך את העסקה הזו למוצלחת יותר הוא העובדה שאחרי שמכרו את הבית הגדול וקנו את דירת חלומותיהם במגדלים - הם אפילו נשארים עם עודף.

עדיף להשקיע בפריפריה.
לא נכון

כן, מחירי הדירות במרכז תל אביב גבוהים מבשאר הארץ. הרבה פעמים משקיעים מסיקים מכך שהתשואה תהיה דווקא נמוכה ועדיף להשקיע במקומות זולים ומרוחקים יותר. אבל זה לאו דווקא המצב: אם המקומות המרוחקים לא יתפתחו, המשמעות היא גם שהביקוש לא יגדל ולא מובטחת למשקיעים תשואה יפה

בתל אביב חלה, בשנים האחרונות, התפתחות משמעותית בכל הנוגע לפיתוח העיר, תוואי הרכבת הקלה ובניית מתחמים ומגדלים המעלה את הביקוש. נכסים שנהנים מיתרונות בולטים, כמו לדוגמה פרויקט גינדי TLV - קרבה לצירי תנועה ולתחנות הרכבת הקלה, מיקום מרכזי וקרוב לרוב (אם לא כל) צרכי הדיירים, ופסיליטיז מפנקים דוגמת חדר כושר, מועדון ילדים, לאונג' עסקי וחללים משותפים נוספים - צפויים ליהנות מביקושים גוברים. דיירי הפרויקט נהנים גם מחניות פרטיות, שגם משפיעות על ערך הנכס: תוכנית חדשות לבנייה למגורים בתל אביב צפויות לכלול פחות מקומות חניה, מה שייתכן שבהמשך יעלה את שווי הדירות עם חניה צמודה בעיר בשיעורים גבוהים בהשוואה לדירות ללא חניה כלל.

השקעה ברמה אחרת >> לפרטים נוספים הכנסו