יוצאים לפנסיה - חוזרים לתל-אביב

המגמה במסגרתה זוגות מבוגרים עוזבים את בתיהם הפרבריים ועוברים למרכז תל-אביב הולכת ומתעצמת. מה מושך את הפנסיונרים לעיר הגדולה וכיצד מחליטים לאן בדיוק לעבור?

אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוצאים לפנסיה - חוזרים לתל-אביב
יוצאים לפנסיה - חוזרים לתל-אביבצילום: גינדי
אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

ביתם של אריק וג'ודי וטורי היה כל מה שהם חלמו עליו במשך שנים: וילה בשטח של 220 מ"ר בלבו של מושב פסטורלי. אבל אריק בן ה-61 גדל בתל-אביב ותמיד אהב אותה. הוא חש שחיי הכפר לא מספיקים לו וניסה לשכנע את רעייתו לוותר על הבית הגדול ולעבור לעיר. אך ג'ודי לא רצתה להתנתק מבני משפחתה ומהיתרונות של המושב. לבסוף מסע השכנועים הצליח והשניים עברו לגור בדירה בלב תל-אביב. "אני יורד למטה וכל העולם פרוש לפני", אמר אריק שנתיים לאחר המעבר. "כל ערב אנחנו יוצאים להליכה בטיילת, הולכים לתיאטרון הבימה ברגל, רואים סרטים בדיזנגוף. אין יותר טוב מזה. זה היה החלום שלי ואני שמח שג'ודי יישרה איתי קו בסוף".

סיפורם של אריק וג'ודי הובא בכתבה שהתפרסמה ב-TheMarker עוד ב-2014, בעיצומה של מגמה שזוהתה בתחילת העשור ומאז התגברה: זוגות מבוגרים, בדרך כלל לקראת גיל הפנסיה או מעט אחריו, עוזבים את בתיהם צמודי הקרקע בישובים קטנים, מושבים וערי לוויין ועוברים ל'צנטרום של הפיילה': דירה בבניין במרכז תל-אביב. התהליך הזה מתרחש לרוב לאחר שהילדים בגרו והקימו משפחות והוריהם מוצאים את עצמם בבית גדול מדי שכבר לא מתאים לצרכיהם. לעתים הגיל מקשה עליהם את ההתנהלות בבית הוותיק: הטיפול בגינה מצריך מאמץ פיזי נכבד והעלייה במדרגות לקומה השנייה של הבית גם כן הופכת למאתגרת יותר. הקלישאה של פנסיה בבית כפרי שקט מול נוף פסטורלי מתגלה כמשעממת מדי והזוגות המבוגרים רוצים לחזור להיות קצת צעירים: לצאת לסרט, להצגה, למסעדה, לשבת בבית קפה ולהרגיש את התנועה וההמולה שמסביב.

השקעה ברמה אחרת >> לפרטים נוספים הכנסו

לחיות עד רבע שעה מחוף הים

גם אתם זוג כזה, שקצת נמאס לו מהשגרה הפרברית ורוצה לחזור לאקשן של תל אביב? אתם חושבים על המעבר אבל קצת חוששים ואולי לא בדיוק יודעים איפה להתחיל? אל חשש, זה יותר פשוט ממה שזה נראה.

הדבר הראשון שיש לעשות הוא להחליט איפה, בעצם, רוצים לגור בתל-אביב. בהנחה שפוסלים את דרום העיר מכיוון שהאזור פחות מתאים לאנשים מבוגרים (צפוף, רועש, לא תמיד נקי ומתוחזק היטב) ואת צפונה (כי בית פרברי הוא הרי מה שאנחנו רוצים לצאת ממנו) - נשאר מרכז העיר. גם מרכז העיר אינו מקשה אחת. הוא מורכב ממספר תתי אזורים. "הצפון הישן" נמצא ממש על סף גשר הירקון, סמוך מצד אחד לחלקו הצפוני של רחוב אבן גבירול ומהצד השני לחלקו הצפוני של רחוב דיזנגוף. נקודת המרכז של הצפון הישן נחשבת למתחם שברחוב בזל. שם תמצאו מסעדות, בתי קפה וחנויות אלגנטיות ואופנתיות. חוף הים נמצא במרחק הליכה קצרה של 10-15 דקות. למרות שהצפון הישן תחום בשני רחובות מרכזיים וארוכים - הוא נחשב לאזור שקט ורגוע למדי (יחסית למרכזה של עיר גדולה, כמובן).

מרחק הליכה קצרה מחוף היםצילום: Shai Pal

הצפון הישן מסתיים בשדרות בן גוריון ושם מתחיל החלק לו ניתן לקרוא המרכז של תל אביב בה' הידיעה. הרחובות אבן גבירול, דיזנגוף, בן יהודה, קינג ג'ורג', הירקון ואלנבי הם עורקיו המרכזיים. לצדם רחובות קטנים רבים המרוחקים במעט מההמולה הטבעית של מרכז עיר גדולה. כל אלו נמצאים במרחק הליכה קצרה מחוף הים. על אלנבי, אולי הרחוב הסואן ביותר בתל אביב, לא נמהר להמליץ לכם כמקום בו תעבירו את שנות הפנסיה שלכם, אבל ממש בסמוך לו יש את רחוב הירקון, שהדירות בבנייניו (כמה מהם חדשים או בתהליך בנייה) מספקים קו ראשון לנוף הים, אך כדאי לקחת בחשבון שמחיר דירה כזאת יהיה בהתאם.

חלק נוסף שמומלץ לשים אליו לב הוא זה שמתחיל במרכז תל אביב, בחלקו הדרומי של רחוב אבן גבירול ומסתיים בדרך בגין, בסמוך לגבול עם דרום העיר. אזור זה משתדרג ומתפתח במהירות בשנים האחרונות, במיוחד מאז שפונה השוק הסיטונאי ששכן בו. חברת גינדי קנתה את השטח והקימה עליו מתחם מרשים ורחב ידיים בו ניצבת שורה של בנייני מגורים וארבעה גורדי שחקים לצד שטחים ירוקים. מדובר באזור אסטרטגי במיוחד: רחוב החשמונאים ורחוב הארבעה מציעים עשרות מסעדות ובתי קפה, קניון האופנה TLV מספק חוויית שופינג מהנה והקאנטרי קלאב שבתוכו סוגר את כל הפינות של הפעילות הגופנית: חדר כושר, בריכה, ג'קוזי ושיעורי התעמלות. מוסדות תרבות כסינמטק, הבימה, היכל התרבות, הקאמרי וצוותא נמצאים במרחק הליכה. שניים מהמגדלים של גינדי TLV כבר עומדים על תילם והשניים הנוספים נבנים בימים אלו ועדיין נותרו בהם דירות למכירה.

להקפיד על התנאים הדרושים

כעת יש למצוא את הדירה המתאימה. גם כאן ישנם תנאים שמתאימים ותנאים שאינם מתאימים לדיירים בגיל הזהב או לקראתו. כפי שכבר צוין - בוודאי יהיה חשוב לכם למצוא מקום שקט. בעוד שבעיר גדולה קשה למצוא דממה - בהחלט ניתן למצוא בתל-אביב מקומות בהם לא נתקלים בהרבה רעש. זה יכול להיות בדירה עורפית ברחוב צדדי קטן במרכז העיר או בדירה גבוהה במיוחד במגדל - שרעש הרחוב שמתחת כמעט לא מגיע אליה. בין אם אתם בקומה גבוהה ובין אם לא - אל תתפשרו על מעלית. אפילו אם אתם עדיין בגיל בו לעלות מספר קומות זה לא ביג דיל בשבילכם - סביר להניח שאתם מתכננים לחיות בדירה החדשה לטווח הארוך. לא תרצו שהמגבלה הטכנית של מדרגות תאלץ אתכם לעבור דירה שוב, תוך שנים ספורות.

"כל ערב אנחנו יוצאים להליכה בטיילת, הולכים לתיאטרון הבימה ברגלצילום: גינדי

עוד חשוב שהדירה תהיה מרווחת מספיק. יצאתם מבית צמוד קרקע מרווח וגם אם אתם כבר לא צריכים שטח רחב שכזה - עדיין כדאי שהמעבר לא יהיה קיצוני מדי. לכן מומלץ לבחור לפחות דירה של שלושה חדרים (אחד מהם יכול לשמש כחדר עבודה או כחדר אורחים לילדים ולנכדים שבאים לבקר). קניית דירה שניתן לעשות בה שינויים מבניים תאפשר לכם להתאים את הבית החדש בדיוק לצרכיכם הספציפיים. שבירת קיר פה או פתיחת מטבח שם לפעמים עושים את כל ההבדל בין חלל שמרגיש קטן וסגור מדי לחלל שמרגיש גדול ופתוח.

מומלץ לקחת בחשבון גם את הפסיליטיז שמציע הבניין בו אתם קונים דירה. אם פעם המשמעות של קניית דירה הייתה קניית רק החלל בו אתם גרים - בבניינים מודרניים מציעים לכם בנוסף שורה של שירותים שבאים קומפלט עם הבית החדש: חלקם מסתפקים בחדר כושר אך בבניינים מושקעים יותר ההיצע עשיר במיוחד. כך, למשל, בבנייני גינדי TLV יכולים הדיירים לבחור בין אימון בחדר כושר לשחייה בבריכה שעל הגג. לאחר המאמץ הגופני יוכלו להתרווח בלאונג' הדיירים המעוצב או לשתות כוסית ב-Rooftop Bar מול נוף פנורמי מרהיב של תל-אביב מהקומה ה-48. פסיליטיז כאלו מספקים גם נקודת מפגש עם שכניהם וגם זירה מתאימה לאירוח של חברים וקרובי משפחה, מעבר לארבעת כתלי הדירה.

השקעה ברמה אחרת >> לפרטים נוספים הכנסו