המדריך לחיים המאושרים: מה באמת משפיע על האושר שלנו לאורך זמן

לאורך השנים שמענו על גורמים רבים שיכולים להפוך אותנו למאושרים יותר. אבל מה באמת יאפשר לנו את האושר לאורך זמן? ועד כמה סביבת המגורים שלנו קשורה בכך?

תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים מרימים לחיים
מידת האושר נקבעת בעיקר על ידי הפעילויות שממלאות את שגרת יומנוצילום: גינדי TLV
תוכן מקודם
תוכן שיווקי

מחקרים שונים ביקשו לתת מענה לאחת החידות הגדולות בעולם – מה משפיע על האושר האנושי. חלקם גילו שזה עניין גנטי, אחרים – שמדובר בעניין חברתי, וישנם כאלה שגורסים שזהו דווקא השילוב בין מגוון רב של פרמטרים כמו איזון בין קריירה וחיי משפחה, תחושת שייכות לקהילה, הקפדה על שנת לילה מספקת, פעילות גופנית קבועה, פיתוח תחביבים, שימור זוגיות יציבה – כל אלה יכולים להעלות את מידת האושר.

במחקר שיצא בשנת 2001 לדוגמה, התגלה כי מה שמשפיע על מידת האושר שלנו הוא סוג האישיות שלנו – האם אנחנו אנשים אופטימיים או פסימיים מטבענו, למשל, ובנוסף, פרמטרים שנוגעים בבריאותנו, בסטטוס הזוגי, במעמד החברתי והכלכלי, בתחושת המסוגלות העצמית ובשאיפות שלנו, ואפילו – בשאלה של האם אנחנו עוסקים בפעילות התנדבותית למען הקהילה.

מחקרים אחרים גילו שבניגוד למה שאולי נהוג לחשוב, למידת העושר אין כמעט השפעה על מידת האושר. כמו כן, שמידת האושר נקבעת בעיקר על ידי הפעילויות שממלאות את שגרת יומנו, ושלסביבה החברתית שלנו יש את מידת ההשפעה הגדולה ביותר על אושרנו.

יוצרים קשרים

מסקנות שהופקו ממחקרים מהשנים האחרונות גילו כי אנשים שנוטים לנטור טינה הם פחות מאושרים באופן מובהק מאנשים שפשוט "משחררים", וזורמים עם הסיטואציה. מחקר שנערך לאורך תקופה של עשרים שנה, בין השנים 1983-2003, הראה כי חברים או בני משפחה שגרים במרחק של כקילומטר וחצי זה מזה עשויים להעלות את מידת האושר של שני אלו בכ-25%. מכאן שיש יתרון משמעותי למגורים באזור מרכזי ונגיש, ממנו נוח להגיע ליעדים רבים, במהירות ובקלות.

דירות ייחודיות בתל-אביב יכולות להיות שלכם! רוצים לבוא לסיור? הקליקו כאן

תוצאות מחקר נוסף הראו כי ריבוי חברויות וקשרים חברתיים יכולים לתרום לתחושת האושר, וגם לתוחלת חיים גבוהה יותר. כך, בעוד בדידות מקושרת למצב רוח נמוך ועלולה לפגוע בבריאות, ריבוי חברויות ומעגלים חברתיים מקושרים לאושר ואורך חיים. לכן, מומלץ להקיף את עצמנו בחברים, בני משפחה ומכרים מתחומי חיים שונים ולהרבות בפעילויות חברתיות – ככל הניתן. סביבת מגורים בה מתקיימים חיי קהילה פעילים ועשירים תורמים לתחושת השייכות והעושר של הגרים בה.

דוגמה לכך אפשר למצוא בפרויקט המגורים גינדי TLV, בו קיימת קהילת דיירים מגובשת, שנוצרה, בין היתר, בזכות מבנהו של המתחם. בין בנייני ומגדלי הפרויקט ממוקמת ריאה ירוקה - בה מתקני שעשועים לילדים, מסלולי טיול ומדשאות שימושיות – ובמתחם גם שוכנים גני ילדים שמשמשים את דיירי הפרויקט. התוצאה היא יצירת ספירה קהילתית מגובשת של הורים וילדים, שנפגשת על בסיס קבוע ויוזמים פעילויות ייעודיות. אל אלו מצטרפות לא מעט אטרקציות, מקומות בילוי ומוסדות תרבות הנמצאים באזור (כיכר גבעון, הסינמטק, קניון TLV והבימה הם רק חלק מהם) – שם יכולים חברי הקהילה ליצור חוויות חדשות יחד.

אטרקציות, מקומות בילוי ומוסדות תרבות הנמצאים באזורצילום: גינדי TLV

סביבת החיים שלנו משפיעה מהותית על אושרנו

מדע הגאו-רפואה הוא זה שמבקש ללמוד איך המיקום בו אנו חיים משפיע על איכות חיינו, על הבריאות שלנו ועל אושרנו. הוא מבוסס על ההבנה שבדיוק כפי שלאדם יש DNA גנטי, יש לו גם DNA סביבתי, ושישנה חשיבות מכרעת לסביבת המגורים שלנו, והיא זו שאולי יותר מכל משפיעה על אושרנו. דן באטנר, מחבר רב המכר "האזורים הכחולים של האושר", מדבר בספרו על כך שמקום מגוריו של אדם קובע את מידת אושרו – הרבה יותר מכל פרמטר אחר.

במחקר נוסף שיצא בשנת 2017 בבריטניה ושנערך על בסיס דאטה שנאסף מכ-400 אלף אנשים, נמצא כי מגורים בקרבת חדרי כושר, בריכות ופארקים שיפרו משמעותית את בריאות הנבדקים, ולכן גם את אושרם. מכאן ניתן להניח שגם מגורים בסביבה בה ניתן לחוות ולצרוך תרבות, קולינריה ואמנות תשפיע על אלו. מחקר אחר משנת 2019 מצא כי ככל שהנבדקים הרגישו תחושות חיוביות בנוגע למקום מגוריהם, כך האינטרקציות החברתיות והמשפחתיות בתוך ביתם ובסביבתם הקרובה היו טובות יותר באופן מובהק.

למעשה, מחקרים לאורך השנים גילו פעם אחר פעם כי למקום מגורנו יכולה להיות השפעה מהותית על היחסים בתוך המשפחה, על הבריאות שלנו, על אורך חיינו, על מערכת הקשרים החברתיים שלנו ובעיקר - על אושרנו. ככל שסביבת המגורים תהיה עשירה בפעילויות, עם חדרי כושר, חוגים ופארקים; ככל שהיא תהיה עשירה בחיי קהילה פורים, תאפשר גישה נוחה למוסדות תרבות, ותספק פסיליטיס נוחים וטובים, וככל שתהיה קרובה למקום העבודה כך שלא יהיה צורך להעביר שעות ארוכות בדרכים – כך הדבר ישפיע על היחסים בתוך המשפחה ובמעגל הקרוב, על הבריאות שלנו, ובסופו של דבר – גם על האושר של כל בני הבית.

דירות ייחודיות בתל-אביב יכולות להיות שלכם! רוצים לבוא לסיור? הקליקו כאן

המתחם החדש של תל-אביב בחסות גינדי TLV > בחזרה למדור