חמישה מיתוסים על מגורים במגדלים

מה לא אמרו עליהם, על פרויקטי מגדלים החדשים בלב תל אביב. שהם לא בנויים לילדים, שהיחסים בין הדיירים בהם מנוכרים, שהם לא באמת חלק מהעיר, שהם מתאימים לעשירים בלבד. אבל האם כל אלה עומדים במבחן המציאות?

לירון גולד, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנייני גינדי
בעשור האחרון, תל אביב הוצפה במגדלי יוקרה שעיצבו מחדש את קו הרקיע של העירצילום: Shai Pal
לירון גולד, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

בעשור האחרון, תל אביב הוצפה במגדלי יוקרה שעיצבו מחדש את קו הרקיע של העיר. וככל שכמות המגדלים בעיר גדלה, כך גם גדלה כמות המיתוסים שאופפים אותם. המגדלים, שמיד משכו אליהם תשומת לב רבה מצד התקשורת, מצד התל אביביים הוותיקים, וכן מצד תושבי אזור גוש דן, השפלה ואזור השרון, גררו חרושת של שמועות לגבי חיי היומיום של הדיירים, היחסים בניהם, נושא גידול הילדים בלב העיר ועוד. אבל כשצוללים פנימה, מגלים שהרוב המוחלט של הסברות הן בגדר מיתוס בלבד. אז מה נכון ומה קצת פחות? יצאנו לבדוק.

מגורים במגדלים לא מתאימים לילדים

למי מאיתנו לא עברה בראש הפנטזיה על ילדים שמחים שמתרוצצים בגינה, יוצאים מהבית הפרטי במושב ורצים עם הכלב לקטיף התותים הקרוב. וזו באמת פנטזיה נהדרת, אבל לא כזו שעומדת במבחן המציאות של רובנו. בסופו של יום, תל אביב מהווה את המרכז העסקי של ישראל. למעשה, הדו"ח השנתי לשנת 2019 שהוציא שירות התעסוקה קובע כי מחוזות תל אביב והמרכז הם מוקדי התעסוקה המרכזיים בישראל, ובהם מרוכזות מרבית המשרות המוצעות.

דירות ייחודיות בתל-אביב יכולות להיות שלכם! רוצים לבוא לסיור? הקליקו כאן

במצב זה, ולאור הפקקים שנוצרים מדי יום בכבישים - יותר ויותר אנשים, חלקם הורים לילדים, בוחרים להישאר, לעבור או לחזור לתל אביב, ולקבוע בה את מקום מגוריהם. הפרויקטים החדשים שנבנים בעיר לוקחים מצב זה בחשבון ומראש דואגים לבניית בתי ספר וגני ילדים בקרבת מקום. כך בפרויקט גינדי TLV לדוגמא, בו קיים בית ספר יסודי, עשרה גני ילדים ומעונות יום, ובו צפוי להיפתח במהלך השנה אשכול גני ילדים נוסף. לאורך הפרויקט עוברת גינה רחבת ידיים ובה גן משחקים, שם ניתן לבלות עם הילדים בסופי השבוע ואחרי שעות הלימודים, וזאת בנוסף לעובדה שהפרויקט ממוקם בקרבת כל מוסדות התרבות והאטרקציות שיש לעיר להציע. כך במרחק הליכה קצר ניתן להגיע לספריית הילדים בבית אריאלה, להצגות היומיות לילדים ב"הבימה" או אפילו לחוגי הספורט לילדים בקאנטרי שממוקם בקניון TLV, שנמצא ממש מתחת לביתם של דיירי הפרויקט.

היחסים בין הדיירים במגדלים מנוכרים

מה לא אמרו על היחסים בין השכנים התל אביביים. שהם מנוכרים, רעועים, ובאופן כללי – שהם פשוט לא קיימים. אבל ההיפך הוא הנכון. במגדלים החדשים אנחנו עדים לתופעה ההפוכה בדיוק עבור מי שחפץ בכך, ולקהילות שלמות שנוצרות במקום. מקבוצות וואטסאפ ייעודיות שמחולקות לפי שכבת גיל או סטטוס, מסיבות שישי משותפות, מפגשים בפארק שסמוך לפרויקט או על גג המגדל, והזמנות לכוס יין או בירה במרפסת, מול השקיעה. דווקא בתוך הפרויקטים הללו, בהם מרבית הדיירים מכירים האחד את השני מהמפגשים בגני הילדים, מהקאנטרי של הפרויקט, מהחוגים המשותפים או מבית הקפה מתחת לבית - פורחת תחושת הקהילה.

הפרויקטים הללו נבנים במרכז תל אביב, בקרבת כל בתי הקפה, המסעדות, מוסדות התרבות והאומנות שלעיר יש להציעצילום: גינדי

הדירות במגדלים לא מחזירים את ההשקעה

הפרויקטים החדשים בעיר, בעיקר פרויקטי המגדלים, נבנים במקומות אסטרטגיים שמלכתחילה לוקחים בחשבון את יכולת השבחת הנכס. וכך, הדירות בפרויקט גינדיTLV לדוגמה, שנבנה בסמוך לצירי תחבורה מרכזיים ובשכונת גבעון המתחדשת, כבר הכפילו את ערכן תוך שנים ספורות, והשבחה זו רק תלך ותאמיר. זאת בעקבות המתווה העירוני לפיתוח השכונה, ומעבר הרכבת הקלה ממש בסמוך לפרויקט, כשעל פי מחקרים, עובדה זו לבדה תורמת להשבחת ערך של כ-15-20 אחוזים בנכסי המגורים.

כשגרים במגדל, לא מרגישים את העיר

אחת מהביקורות הכבדות על הפרויקטים החדשים בעיר, היא שהם לא באמת חלק ממנה, אלא מעין מובלעת אוטונומית שמנותקת מהעיר, ולא חיה ונושמת אותה. את הביקורת הזו, קשה לקבל ברמה הפרקטית. הפרויקטים הללו נבנים במרכז תל אביב, בקרבת כל בתי הקפה, המסעדות, מוסדות התרבות והאומנות שלעיר יש להציע. הם מאפשרים גישה נוחה לים, לשווקים השונים, למקומות העבודה בבקרים, והדיירים בהם חיים את העיר, נושמים אותה, מגדלים בה ילדים ונהנים ממנה – ובסוף היום גם מחנים בנוחות את האוטו בחניה הפרטית שלהם, וחוזרים אל דירות חדשות, שמצוידות בכל הפסיליטיס האפשריים, ושמתוחזקים מסביב לשעון.

להורים אין מה לחפש במגדל

הורים רבים חוששים מהמעבר למגדל. יחסי השכנות שגדלו עליהם בילדותם, היכולת להתייעץ עם הקרובים להם, הידע שעובר בין קהילות ההורים המקומיות – את כל אלה הם תוהים אם יפספסו בגלל המעבר, אבל האמת היא, שהמצב הפוך בדיוק. דיירי פרויקט גינדי TLV מעידים שדווקא במגדלי הפרויקט נוצרה קהילת הורים מגובשת. בין השאר היא נוצרה בשל מבנה הפרויקט, שמכוון לכך. בתוך שכונת המגדלים החדשה מצוי פארק רחב ידיים וגני הילדים. בשעות אחר הצהריים ההורים יכולים להגיע לפעילויות בקאנטרי ולחוגים עם ילדיהם, וכך נוצרים מפגשים בלתי אמצעיים בין דיירי הפרויקט מדיי יום. המפגשים הללו מעודדים באופן טבעי יצירת קהילת אימהות ואבות מגובשת, וזו נפגשת על בסיס קבוע ומייצרת מפגשים מאורגנים בפארק, ופעילויות כמו הבאת הרצאות העשרה כחלק מפרויקט מקומי שנקרא "מועדון ארוחת הבוקר", או פרויקט סירי לידה בו דיירי הפרויקט שולחים סירים עם בישולים לאימהות הטריות.

דירות ייחודיות בתל-אביב יכולות להיות שלכם! רוצים לבוא לסיור? הקליקו כאן

המתחם החדש של תל-אביב בחסות גינדי TLV > בחזרה למדור