מי אמר שתל-אביב יקרה?

בעיר הפופולרית במדינה אומנם מצמידים תג מחיר גבוה לדברים רבים, אך זה לא הופך אותה לעיר יקרה. תחרות ערה בין העסקים ושורה של שירותים עירוניים מתקדמים הופכים את תל-אביב לעיר שאפשר ולחסוך בהוצאות חודשיות

אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שטרות כסף
דווקא המגורים בתל אביב יכולים לחסוך לכם הוצאותצילום: ID 163012708 © Jenya Pavlovski | Dreamstime.com
אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

ישראל היא מדינה יקרה ותל-אביב נחשבת לעיר היקרה בה ביותר. אבל האם באמת זה המצב? במקרים רבים יש להודות שכן. סביר להניח שלפחות בממוצע, ישיבה במסעדה או בבית קפה בתל-אביב תביא עמה חשבון יקר יותר מאשר בעיר אחרת.

אבל דווקא מי שגר בתל-אביב יכול לצייר תמונה אחרת. כשמתסכלים על הוצאות חודשיות משמעותיות למשק הבית, מגלים שדווקא המגורים בתל אביב, יכולים לחסוך אותם, חלקית או לחלוטין. ארנונה, קניות שבועיות בסופר , ועלויות אחזקת רכב – שלוש קטגוריות שבהן תל אביב מנצחת.

דירות ייחודיות בתל-אביב יכולות להיות שלכם! רוצים לבוא לסיור? הקליקו כאן

ארנונה

כעיר המרכזית, המבוקשת והפופולרית ביותר בישראל הייתם מצפים שהארנונה בתל-אביב תהיה יקרה מאוד. גם כאן יש הפתעה. לא רק שהיא אינה יקרה - היא רחוקה מכך. תל-אביב נמצאת במקום ה-13 במדד מחירי הארנונה, הרבה אחרי ירושלים, רמת גן וחיפה (המקומות הראשון, השני והשלישי בהתאמה) ואפילו אחרי בני ברק (מקום חמישי), הנמצאת באשכול השני במדד החברתי-כלכלי. בתל-אביב החשבון הדו-חודשי הממוצע לארנונה לדירת 100 מ"ר עומד בסך הכל על סך 817 שקלים.

מי אמר שתל-אביב יקרה?צילום: Geemaps

אוכל וקניות בסופרמרקט

מדי פעם מתרעמים מדורי הצרכנות על כך שדווקא בפריפריה, האמידה פחות, עלות סל הקניות הממוצע גבוהה יותר מאשר במרכז הארץ. ובאמת, כיצד ייתכן שבמקום כמו מצפה רמון, הנמצא במקום השלישי (מתוך עשרה) במדד החברתי-כלכלי, עלות הקנייה בסופרמרקט גבוהה יותר מאשר בתל-אביב, הנמצאת במקום השמיני? פשוט מאוד: במצפה רמון קיים סופרמרקט גדול אחד, שלא קיימים לו מתחרים בסביבה. במרכז תל-אביב, לעומת זאת, תמצאו עשרות סופרמרקטים, המנסים להעביר לקוחות ממתחריהם אליהם. כך, לדוגמה, במתחם שברחובות החשמונאים והארבעה ישנם לא פחות מארבעה סופרמרקטים: סניף של AM:PM, סניף של "סופר יהודה", סניף של רשת הפרימיום "טיב טעם" וסניף של רשת הדיסקאונט "ויקטורי". כן, במרכז תל-אביב תמצאו סופרמרקט שמחיריו הם מהרף התחתון של התחום.

דווקא בפריפריה עלות סל הקניות הממוצע גבוהה יותר מאשר במרכז הארץצילום: ID 145649236 © Anastasiia Levchenko | Dreamstime.com

תחבורה

עלות אחזקת רכב פרטי יחיד כוללת עלויות דלק, ביטוחי חובה ומקיף, טיפולים ובלאי של הרכב, טסט והוצאות שוטפות, ויחד עם אלו רצוי לקחת בחשבון גם את ירידת ערך הרכב בכל שנה. כל אלו מסתכמים בסכום מוערך של 25 אלף שקלים, אותם מוציא משק הבית מדי שנה. אבל ההוצאות לא מסתכמות כאן, כי בית אב ממוצע מחזיק שני כלי רכב.

היתרון הגדול של תל אביב טמון באפשרות לצמצם או לוותר על אחזקת רכב פרטי. כמעט כל מה שתושבי העיר זקוקים לו נמצא במרחק קצר של נסיעה בתחבורה ציבורית או הליכה ברגל. עם סיום הקמתה של הרכבת הקלה, בעוד כמה שנים, תהפוך ההתניידות לפשוטה יותר ואת ההגעה ליעדים רבים בתוך ומחוץ לעיר למהירה ונוחה יותר.

פתרונות התחבורה הציבורית תל-אביב פועלים גם בערבי שבת. כבר שנים שמיושם פתרון מקומי וחלקי בדמות מוניות שירות העובדות במספר קווים מצומצם על מסלול מצומצם, בעלות של שמונה שקלים בלבד לנסיעה. לאחרונה הפכה תל-אביב לאחת מהערים היחידות במדינה (לצד רמת השרון, גבעתיים וקריית אונו בלבד) שפרצה את המחסום וקבעה תקדים. פרויקט "נעים בסופ"ש" של העירייה מספק מיניבוסים הנעים לאורכה ולרוחבה של העיר בסוף השבוע ללא תשלום.

מי שמעדיף להתנייד עצמאית יכול להשתמש במכוניות השירות "אוטו תל", שנסיעה בהם לרוב תהיה זולה יותר מנסיעה מקבילה במונית, או לשכור אופניים דרך שירות "תל-אופן" הזמין ברחבי העיר, בסכום של 240 שקלים לשנה (0.66 אגורות ליום).

דירות ייחודיות בתל-אביב יכולות להיות שלכם! רוצים לבוא לסיור? הקליקו כאן

המתחם החדש של תל-אביב בחסות גינדי TLV > בחזרה למדור