ריבוע כחול התחדשות: בונים את העיר מחדש

אחרי שנים ארוכות על מפת הנדל"ן המניב בישראל, פנתה רבוע כחול נדל"ן גם לתחום ההתחדשות העירונית, וחוברת ליזם אלי שלוסברג, המתמחה בתחום. "כדי להצליח בתהליך, חשוב לנהל אותו ביעילות, והכי חשוב, להכיר ולכבד את הדיירים הוותיקים"

רונית מורגנשטרן, בשיתוף רבוע כחול נדל"ן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מגדלי East & TLV.  הדמיה: VIEWPOINT
מגדלי East & TLV. הדמיה: VIEWPOINT
רונית מורגנשטרן, בשיתוף רבוע כחול נדל"ן
תוכן שיווקי

רבוע כחול נדל"ן נמנית בין חברות הנדל"ן המניב המובילות בישראל. בבעלות החברה 115 נכסים הפזורים לאורכה ולרוחבה של המדינה בשטח כולל של כ-438 אלף מ"ר, בשווי כולל של כ-7 מיליארד שקל. החברה נסחרת בבורסה בתל אביב במדדים המובילים ת"א 125 ות"א 90, לפי שווי של 3.6 מיליארד שקל. את 2021 היא סיימה ברווח נקי בסך 556.7 מיליון שקל, זינוק של פי שלושה מהרווח הנקי בשנת 2020, המעיד על איתנות פיננסית שהיא הבסיס להובלה של פרויקטים נדל"ניים מורכבים ומשמעותיים.

רבוע כחול נדל"ן היא חברת הנדל"ן המניב של קבוצת אלון רבוע כחול, שבבעלות איש העסקים מוטי בן משה. שני פרויקטים בולטים של החברה נמצאים בתל אביב. הראשון: קניון TLV ומתחם המגורים – רבוע כחול נדל"ן הינה הבעלים (100%) של קומפלקס מסחר ומגורים במרכז העיר, בין הרחובות קרליבך והחשמונאים, מיקום מרכזי שבו תחל לפעול בקרוב אחת התחנות הראשיות של הרכבת הקלה. הפרויקט משלב עשרה בנייני מגורים בהם 722 דירות למגורים, אשר שווקו במלואם, קניון בשטח מסחר של כ-33,000 מ"ר (מהגדולים בישראל), 14 דונם פארק ירוק, בית ספר יסודי, אשכול גני ילדים, מעונות יום ומרכז ספורט עירוני. הפרויקט השני שמקימה החברה בתל אביב בימים אלו, יחד עם צדדים שלישיים, הוא פרויקט &East - קומפלקס שכולל שני מגדלים בעירוב שימושים – כ-390 יחידות דיור מגורים, כ-30,000 מ"ר משרדים, מסחר ומבני ציבור. הפרויקט שמצוי בשלבי בניה והשלמתו צפויה ב-2024, ממוקם ברחוב תוצרת הארץ, סמוך לנתיבי איילון, מרכז עזריאלי ותחנת רכבת השלום. רבוע כחול נדל"ן הינה בעלת מלוא הזכויות במשרדים ו-50% בזכויות המגורים. בפרויקט נחתמו כבר 202 הסכמי מכר דירות ו-14 דירות נמצאות בתהליכי רכישה בשלבים שונים.

העוגן במרכזי הערים

לפני שלוש שנים, החליטו ראשי החברה להיכנס לתחום ההתחדשות העירונית. לשם כך הוקמה שותפות בשם "רבוע כחול התחדשות" יחד עם אלי שלוסברג, בעליה של חברת "קדמת היובל" – הנחשבת כאחת הבולטות בתחום ההתחדשות העירונית, אשר קידמה במהירות מרשימה פרויקטים גדולים של פינוי בינוי, ומצויה כעת עם כ-3,000 יח"ד בשלבים שונים של מימוש.

פרויקט בהובלת קדמת היובלצילום: חברת olin

בפברואר 2021, עם שוך הקורונה והיציאה מהסגרים, החלה הפעילות בשטח וכעת השותפות מתנהלת מול נציגויות של כ-35 מתחמים במרכז הארץ, שבהם מתכננת "רבוע כחול התחדשות" מעל 10,000 יחידות דיור. בשיחה עם שלוסברג ונטע להב, סמנכ"לית הפיתוח ואדריכלית חברת רבוע כחול נדל"ן, הם הסבירו על יתרונות החיבור והתכניות המשותפות.

מה הביא את רבוע כחול לתחום ההתחדשות העירונית?
להב: "החברה עוסקת במגוון תחומי נדל"ן, כולל מגורים. בשנים האחרונות כחלק מתפיסת התכנון של רשויות התכנון בארץ התמקדנו בפרויקטים של עירוב שימושים הכוללים מסחר, משרדים ומגורים באותו מתחם. המחשבה על כניסה לתחום ההתחדשות העירונית הבשילה בעקבות העובדה שלחברה עשרות נכסים במרכזי הערים, וראינו בהם עוגן והזדמנות לחידוש שכונות המגורים סביב המרכזים, וזאת לצד השבחת הנכסים של החברה עצמה. חברנו אל אלי שלוסברג, שהוא מוביל בתחום ההתחדשות העירונית ובעל ניסיון מעשי רב בתחום הפינוי בינוי במסגרת חברתו 'קדמת היובל'. במיוחד התרשמנו מההתנהלות המרשימה שלו ושל אנשיו מול הדיירים, שזה בעינינו הדבר הכי חשוב בפינוי בינוי".

"ניגשים לפרויקטים עם לב"

"בימים אלה אנחנו מקדמים פרויקטים בתל אביב, רמת גן, גבעתיים, ראשון לציון, פתח תקוה, אשדוד, נתניה, ובערים נוספות בין גדרה לחדרה", מספר שלוסברג.

מהו סוד ההצלחה שלכם מול הדיירים?
שלוסברג: "אנחנו ניגשים לפרויקטים עם המון לב ואכפתיות מהדיירים עצמם. הם מרגישים את זה, כי ברוב המקרים מדברים איתם רק על כסף. עם זאת, גם הכסף חשוב, וכשהם רואים חברה גדולה עם חוסן כלכלי יציב וחזק כמו רבוע כחול נדל"ן, שיכולה להבטיח וגם לקיים, הדרך לשותפות קלה יותר. הדיירים מתרשמים מאוד מהאמינות והאכפתיות שלנו. התוצאה היא שמי שמתחיל אתנו את התהליך גם מסיים אותו אתנו".

"בתחילת התהליך היו לנו חששות גדולים", מספרת חיה ג., דיירת באחד מהפרויקטים שקדמת היובל הייתה מעורבת בקידומם והובלתם. "הופתענו מהמהירות בה הם הצליחו לאשר תכנית, לא חסכו באיכות היועצים, אדריכלים ובעלי המקצוע השונים שהחברה לקחה לפרויקט. התרשמנו מאוד מההתייחסות לאוכלוסייה המבוגרת, התחשבו בהם בצורכי הנגשה כולל בדירות החלופיות וסיוע באיתורן. תמיד יש תקלות, אבל בגדול עד עכשיו הם עמדו בהבטחות. ממתינים למסירה". "חשבתי שהתהליך יארך הרבה יותר שנים", אומר דב ר., דייר נוסף בפרויקט. "הגענו לשלב הזה יותר מהר ממה שכולם ציפו".

התחדשות עירונית מהווה שינוי במרחב האורבני והתכנוני אך גם תהליך של שינוי במרחב האישי והחברתי. "ברבוע כחול התחדשות" מאמינים שלשם הצלחת התהליך, חשוב לנהל אותו ביעילות, להכיר ולכבד את הדיירים הוותיקים, להבין את הצרכים האישיים, המשפחתיים והקהילתיים, וכך לגבש בכל פרויקט את הפתרונות המיטביים בהתאם למאפיינים הייחודיים שלו. לשם כך הוקם בחברה צוות רכזים חברתיים שמלווה את כלל הדיירים, ואת הוותיקים בפרט, באופן אישי במשך כל תקופת הפרויקט.

"הניסיון הרב שלנו בתחום מעלה כי הקשר האישי של החברה עם הדיירים ובאי כוחם הוא רכיב חיוני להצלחת התהליך - משלב הייזום ועד להשלמתו לשביעות רצון הדיירים. הראייה המערכתית שלנו וההבנה לעומק של צרכי הדיירים והעדפותיהם מאפשרות לנו ליצור מתחם איכותי שנותן מענה לכל הצרכים העולים מצד הדיירים לכל אורך התקופה. רק כך ניתן לייצר את הערך המוסף המשמעותי ביותר, לחסוך זמן יקר, משאבים ואפילו ליהנות מהדרך," הם מסכמים.

קדמת היובל >>
רבוע כחול נדל"ן >>
רבוע כחול התחדשות >>

בשיתוף רבוע כחול נדל"ן