"הממשלה פגעה בחברות הציבוריות ובפנסיה של אזרחי ישראל"

מנכ״ל הבורסה, איתי בן זאב, בוועידה הכלכלית השנתית של איגוד החברות הציבוריות: ״הממשלה צריכה לאמץ אסטרטגיה כוללת לשוק ההון, צריך להשקיע בחינוך פיננסי לציבור הרחב ולטפח את חברות ההיי-טק. יש המון משקיעים זרים שרוצים חשיפה להיי-טק הישראלי״

מערכת "אחד העם", תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הבורסה לניע צילום אייל טואג
הבורסה לני"עצילום: אייל טואג
מערכת "אחד העם", תוכן מקודם
תוכן שיווקי

"אני רוצה לנצל את ההזדמנות להודות לאיגוד החברות הציבוריות על כל הפעילות המבורכת והחשובה שלו. אנחנו בבורסה, כבית של הכלכלה הישראלית, תומכים בכל המהלכים והיוזמות שהאיגוד יוזם לקידום שוק הישראלי", כך אמר מנכ"ל הבורסה לניירות ערך בתל-אביב, איתי בן זאב, בפתיחת הוועידה הכלכלית השנתית של איגוד החברות הציבוריות, שנערכה בשיתוף עם בנק הפועלים ומשרד עוה"ד פישר בכר חן וול אוריון.

לדברי בן-זאב, "כשמסתכלים עשור לאחור, אנחנו רואים שהממשלה והכנסת, לפעמים אפילו בלי להתכוון, עשו שורה של צעדים שפגעו בחברות הציבוריות בישראל, ופגעו בחיסכון הארוך טווח ובפנסיה של אזרחי מדינת ישראל. לשמחתי, בשנים האחרונות אנחנו רואים שורה של רגולטורים, שעושים את הצעדים הנכונים מתוך הבנה שמדינה חזקה צריכה כלכלה חזקה ובורסה חזקה".

איתי בן זאבצילום: ניר קידר

לאמץ אסטרטגיה כוללת לשוק ההון

מנכ"ל הבורסה הדגיש בוועידה, כי "כשמסתכלים על שנת 2020, ישראל לעומת העולם, אזרחי מדינת ישראל עוברים את השיעור הכי כואב שיכול להיות בכלכלה. מדינת ישראל לא חוותה מעולם מה שהיא חווה כיום בפן הכלכלי, ויש הבדל מהותי בין לראות את הסטטיסטיקה והכותרות בעיתונים, לבין להכיר אישית אנשים שאיבדו את מקור הפרנסה שלהם, שצריכים לעשות חישוב מסלול מחדש לחיי המשפחה שלהם, בגלל משהו שבכלל לא קשור או תלוי בהם.

"לכן, יש שתי מסקנות עיקריות שהממשלה והכנסת חייבות לטפל בהן. הדבר הראשון הוא חינוך פיננסי. אזרחי ישראל לא מקבלים סט כלים בסיסי בתחום הפיננסי. כמו שאנחנו מלמדים חשבון ואנגלית, חייבים ללמד פיננסים, ואיך להתנהל פיננסית. יש בישראל מיליוני אנשים שאם הם רק שומעים את המילים ריבית, משכנתא, אקווטי, או חוב, הם קודם כל נרתעים ומפחדים. כשחוסר הידע הפיננסי פוגש משבר כל כך חריף, התוצאה קטלנית. מדינת ישראל חייבת לתת לנוער סט כלים פיננסי, ומשבר הקורונה רק מוכיח את זה.

"המסקנה השנייה מהמשבר היא אימוץ אסטרטגיה כוללת לשוק ההון. מדינה שאין לה כלכלה חזקה, שתדע לייצר את כל שרשרת המזון של כלכלה צומחת, תהיה בבעיה. למדינה שלנו יש הרבה יתרונות, אבל אין לה אסטרטגיה. לכל חברה ציבוריות יש אסטרטגיה לשנים הקרובות, שאותה היא חולקת עם המשקיעים. אין שום סיבה שבעולם שהמדינה לא תייצר אסטרטגיה לבניית כלכלה חזקה יותר".

להפריט את החברות הממשלתיות

מנכ"ל הבורסה התייחס בדבריו גם לצורך בהרחבת מעגל החברות הציבוריות הנסחרות בבורסה. לדבריו, "חברת היי-טק שמפתחת פה, ועושה את הייצור שלה בישראל, מספקת עבודה לא רק לעובדים שלה, אלא לעוד מעגלים שלמים מסביב. אנחנו לא נקראים לחינם ה'סטארט-אפ ניישן'. זה הזמן לחבק את חברות ההיי-טק, צריך להשכיל ולשמור עליהם ולטפח אותם פה, כדי שיהפכו לחברות גדולות יותר, וכך הציבור הישראלי ירוויח דרך השקעות בפנסיה וגם נוכל להביא כסף זר. יש המון משקיעים זרים שרוצים להיחשף לעולם ההיי-טק הישראלי, כך נוכל לייצר צמיחה בת-קיימא שתישאר להרבה שנים.

"גם למדינה יש עוד הרבה עבודה בתחום הזה", הוא הוסיף. "יש עוד שורה של חברות ממשלתיות טובות, שמחוזקות 100% על-ידי המדינה, כמו חברת החשמל, התעשייה האווירית ועוד. למה לא להפריט את החברות האלה? לקחת 20%-30% מהחברות ולהנפיק אותן? זה הזמן לשתף את הציבור בחברות האלה, לפתוח אותן לעולם. זה גם יביא כסף לקופת המדינה, ויעזור למיצוב של הכלכלה הישראלית. צריך לייצר היום את המהלכים שייתנו לנו את הכלים לצאת המשבר הזה מחוזקים".

בתוך כך בן זאב ביקר את הרגולציה על החברות הציבוריות וטען כי, "כיום, חברה שנסחרת בבורסה משיתים עליה חוקים שאינם מושתים על חברות פרטיות. זה צריך להיות בדיוק ההפך. המדינה צריכה לתת תמריצים לכל חברה שמוכנה להיות שקופה, שמוכנה לבוא להיות ציבוריות ולחלוק את הון המניות שלה עם הציבור".

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן