כשהטבע נכנס למרחב הביתי

כיצד ניתן ליהנות מהגינה בצורה אופטימלית, לעורר תחושות ורגשות שמזמינים להישאר ולהרגיש איך כל החלקים משתלבים יחד? דרור ביידר שחי ונושם את הטבע והאדמה, מסביר את חשיבותה של תוכנית אדריכלות הנוף כבר בשלבי תכנון הבית

לימור קלר, בשיתוף ביידר אדריכלות נוף
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כניסה לבית עם צמחיה
צילום: שירה ביידר
לימור קלר, בשיתוף ביידר אדריכלות נוף
תוכן שיווקי

דרור ביידר, המנכ"ל והבעלים של ביידר אדריכלות נוף, רואה את התפקיד המרכזי של עבודתו בתחושות שמעוררת הגינה לאחר שהושלמה המלאכה. "תכנון נוף מתייחס למערכת שלמה, הכוללת אלמנטים חיים, דוממים ואחרים, כמו ציוץ ציפורים, צלליות, מים זורמים וכל הפרטים והחומרים. זה הרבה מעבר לשתילת עצים, פרחים ושיחים", הוא מסביר. "מטרתנו היא לגרום לאנשים לצאת החוצה, ליהנות מהגינה ולהרגיש אותה. מבחינתי, גינה היא חלק מהבית ולאו דווקא מחוצה לו, וכשהיא מתוכננת נכון, אפשר לשבת בבית ולהרגיש איך החיבור איתה הופך לטבעי, כיצד היא נכנסת פנימה ולהפך".

תהליך הקמת הגינה מתחיל בתכנון מוקדם וסיעור מוחות, שנועד להגדיר את החיבור העיצובי והקשר בין הגינה לבין הבית. כבר בשלבי בניית הבית על המגרש, בביידר מחשבים נתונים כמו כיווני אוויר, שיפועים, אקלים, אור וצל, השכנים וחומרי הגלם. "מערכת אקולוגית שבה אנו מתחשבים כדי לייצר חיים בגינה", אומר מי שעומד בראש החברה.

יש לא מעט בעלי בתים פרטיים שמעדיפים לתכנן את הגינה בעצמם. למה לא, בעצם?
"זה לא מספיק להחליט היכן למקם את השביל או את הרחבה המרוצפת. כבר נתקלנו באנשים שמתחרטים בסופו של תהליך ואינם מרוצים מהתוצאה ומהחיבור עם הגן. במיוחד בבתים פרטיים, חשוב לשמור על שפה אחידה בין הבית לחוץ, לשלב אלמנטים המחברים ביניהם באזורים שונים. יש גם חשיבות לפרקטיקה: מרווחי השתילה, שתילת עצי פרי רחוק מהשבילים, מיקום הברזים לשימושים השונים, אזור ספורט ומשחק ועוד".

הוא מוסיף כי לא פעם יש מי שבוחר להציב את המחסן בפינת הגינה, אלא שלרוב מדובר בציוד שנחוץ למקם ליד המכונית לצורך פריקה וטעינה. "לצד המחסן חשוב להוסיף נקודות מים, חשמל, וכמובן להסתירו עם צמחייה שנבחרת בקפידה", אומרת שירה, אשת השיווק של החברה. "חשוב לתכנן מה נראה כשנעמוד בסמוך לחלון המטבח, או היכן נתלה את הכביסה, האם נרצה להביט בילדים משחקים בחצר, כמה אורחים נרצה לארח, המטבח החיצוני, הגישה לבית ועוד".

צילום: טלי נבו

גם לגובהו של העץ בתכנון הגינה ישנה חשיבות, בהנחה שרוצים לייצר חוויית ישיבה בצלו. לצורך כך נבחרים עצים בוגרים יחסית. "עצים הם השלד החי של הגינה, השבילים ורחבות הישיבה הם השלד היבש, ומערכת התנועה, היוצרת זרימה בגן ומקשרת בין האזורים השונים", מסביר ביידר ומציין כי הוא מקפיד על שילוב "גורם הפתעה" — יצירת דרך שתכוון את הצועד בגינה לכיוון מסוים, ממנו יתגלה מופע ייחודי שקולע לטעמו.

כיצד משתלבות בגינה תאורה, צלילים וריחות?
"כשגינה מוארת כהלכה, נוצר מופע של קסם שבעקבותיו מעדיפים להישאר בחוץ עוד קצת. תחום התאורה דורש תכנון וחשיבה, בהתאם לתקציב העומד לרשותנו, אך לפעמים זריקה קטנה של נקודות אור מספיקה בהחלט. אם נשב בגינה, נוכל לשמוע את ציוץ הציפורים, פכפוך המים ושריקת הרוח. מומלץ גם לשלב פעמון רוח שמפתיע בצלילים נעימים. באמצעות כל אלה ועוד ניתן להעביר תחושה ואווירה ייחודיות שמעוררת רגש ושמחה בקרב השוהים בגן וריח הפריחה כמובן".

על מה אינך מוותר?
"מקצועיות ובטיחות בשלבי התכנון, שימוש בחומרים איכותיים, גימורים, התאמה אקלימית של הצמחייה לאזור".

החלומות שהופכים למציאות

את פעילותו בתחום הגינון החל ביידר ב-1999, כבעלים של חברת גינון באילת, שפעלה בעיקר בבתי מלון. לאורך השנים ניהל פרויקטים בכל רחבי הארץ, החל בגינות פרטיות וכלה בבתי מלון, כשהוא נושא עמו ידע רב בצמחייה, היכרות עמוקה מהשטח על סוגי האקלים השונים ורמת שירות בלתי מתפשרת. בהמשך יצא ללימודי אדריכלות נוף במכללת תל חי, והקים יחד עם זוגתו, שירה, את ביידר אדריכלות נוף העוסקת בתכנון נוף. החברה, שממוקמת במושב מיצר שבגולן, פעילה באזור הצפון והמרכז ומעניקה מגוון שירותים, בהם תכנון נופי, ייעוץ (סקרי עצים, נספחי נוף ועוד), פיתוח גנים בפרויקטים רחבי היקף וניהול מערכות גינון בבתי מלון.

ביידר גדל בקיבוץ, חי ונשם שדות, חקלאות וטבע כל חייו. הוא דבוראי מוסמך, מגדיר צמחים, מהלך שמאוד מחובר לעולם החי והצומח. "כשדרור יושב בגינה הוא מזהה את סוג הציפור לפי הציוץ שלה", מעידה שירה. "אחד היתרונות שלו, מעבר לחיבור החזק עם עולם האמנות והעיצוב, הוא שהגיע לעבודת התכנון מתוך העבודה בשטח. הוא מכיר כל שיח, עץ ופרח ממראה עיניים ותחושה, ויודע לדמיין איך תיראה הגינה בעוד כמה שנים, לפי התייחסות לתנאי האקלים והסביבה. אפשר לתכנן בכישרון רב ולהפגין יכולות עיצוביות מרשימות, אבל כשרואים את התמונה הרחבה, קל יותר להגיע לתוצאות טובות ומותאמות בצורה אופטימלית".

"אנחנו בונים פרופיל מותאם לגינה הפרטית או המיזם, בעזרת שאלות מנחות, שמדייקות גם עבור הלקוחות את הצרכים, הרצונות והחלומות. אנחנו שואלים על צבעים, תחומי ספורט של בני הבית, רגישות או אלרגיה לצמח מסוים ועוד. בעזרת הפרופיל ותיאום הציפיות, אני מדייק את הסקיצה ויוצק את התוכן לתוכה", אומר ביידר.

בקרוב יחלו שירה ודרור ביידר את בניית ביתם הפרטי במושב מיצר וישלבו בו גינה לדוגמה. זאת לאחר שבקיץ 2020 הקימו בוסתן אורגני על המצוק הצופה לנחל מיצר, שיהפוך אט-אט לגן עדן קטן וקסום. לצד כל אלה, הביידרים בעצמם, המחוברים חזק לעולם התיירות, החלו במלאכת התכנון להקמת מתחם אירוח וספא בסגנון גן בוטני. המתחם יהווה תצוגת תכלית לחיבור המושלם בין הפנים והחוץ ובדגש על הגינה, בשילוב גורם ההפתעה שיאפשר לאורחים ליהנות ולהתרגש מחוויה ייחודית ומוקפדת וברמת שירות גבוהה. "האורחים ייהנו מאירוח כהלכתו, אבל הבמה האמיתית תהיה שייכת לסביבת החוץ", מסכמת שירה ביידר.

ביידר אדריכלות נוף טלפון: 050-4340044 | 050-9640044למעבר לאתר >>
לפנייה במייל >>

בשיתוף ביידר אדריכלות נוף