עושים לביתכם

חולמים לבנות בית בעצמכם? הכירו את הפתרונות החדשניים שמספקים מענה פונקציונלי ועיצובי

לימור קלר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חצר בית עם בריכה
עושים לביתכםצילום: shutterstock
לימור קלר
תוכן שיווקי

החלום לבנות בית פרטי משותף לרבים, שמבקשים לשפר את חוויית המגורים וליהנות ממרחב, פרטיות וחצר או גינה. על אף הבנייה המואצת של רבי–קומות ומגדלי מגורים, קיים ביקוש רב לבתים פרטיים, בפרט לאחר סגרי הקורונה וגילוי מרחב המחיה מחדש. רבים מבקשים סביבת מגורים נוחה, הכוללת חללי עבודה, גינה ופינות חמד שניתן לבלות בהם זמן איכות ושימושים נוספים שלא ניתן למצוא בבתים משותפים. בסך הכל, על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בניית צמודי קרקע מהווה כ-16% מסך התחלות הבנייה נכון לשנה החולפת.

מי שמבקש ליהנות מבית פרטי, על קרקע שרק נרכשה או באמצעות שיפוץ מסיבי של הבית הקיים, יגלה שהתחום התפתח בשנים האחרונות כך שניתן לממש כמעט כל רצון ובקשה, החל בתכנון האדריכלי וכלה בעיצוב הגינה. אולם כשמגיעה השעה לממש את החלום מגלים כי מדובר באתגר מורכב, בפרט כאשר לא פעם עולות בעיות בשטח. התהליך הוא ארוך, ודורש תשומת לב מיוחדת לכל הפרטים, החל בבנייה והנחת התשתית וכלה בעיצוב הסופי. אחרי הכל, איש לא רוצה להתפשר על החלום.

הבשורות המאוד מעודדות הן שכיום יש שורה של חברות ואנשי ונשות מקצוע שמעניקים ליווי ושירות במגוון תחומים בדרך לבית החלומות. השירות שמעניקים עשוי לחסוך לבעלי הבתים לא מעט כסף, זמן, כאבי ראש ותסכול.

מתחילים מהבסיס

הבית אמנם מתחיל מיסודות יציבים ונבנה שלב אחר שלב עד לתוצאה המיוחלת, אבל עוד לפני העלייה לקרקע ולמעשה עוד לפני רכישת המגרש, יש לדאוג לבסיס. מאחר שמדובר באחת ההשקעות הגדולות שנעשות במהלך החיים, חשוב לבצע בדיקות הנוגעות להיתרי הבנייה וסביבת הנכס, הערכת שווי ומידע תכנוני – היבטים שנבחנים בעין מקצועית.

בשלב הבא, כדי להגיע לתהליך מפוכחים ולהבטיח מינימום טעויות עד כמה שניתן, יש לקבוע תקציב ויעדים. תכנון תקציב והיצמדות אליו הן מהפעולות הבסיסיות שיעזרו לצלוח את הדרך. לשם כך, יש להגדיר מראש את היעדים, בליווי הערכות עלויות הבנייה. כך ניתן יהיה לגשת לתהליך עם אסטרטגיית הוצאות שתמנע הפרזה בתשלומים. בנוסף, מאחר שקיימת האפשרות להידרש למימון נוסף, כדאי לשקול הלוואות שיענו על צורכי הפרויקט בשלביו השונים.

לאחר הגדרת הצרכים, הרצונות והתקציב, מה שנותר הוא לפנות לחברות ולבעלי המקצוע. כמו בתחומים רבים, גם בתחום הבתים הפרטיים האפשרויות רבות ומגוונות. הפתרונות המתקדמים בכל אחד מחלקי הבנייה והבית מבטיחים פונקציונליות לצד דגש על הפן העיצובי. הבנייה והפתרונות המתקדמים מבטיחים מענה בכל הנוגע לשמירה על הסביבה ולא פעם גם חיסכון באנרגיה, כמו למשל באמצעות בידוד טרמי.

בחירת אנשי המקצוע בדרך לבית הפרטי היא אחת הפעולות החשובות ביותר, שכן הבית אמור לשרת את המתגוררים בו למשך שנים רבות ובצורה המיטבית. בבחירת אנשי המקצוע חשוב להגדיר את לוחות הזמנים ואת היכולת למצוא פתרון לבעיות שצצות בדרך. צליחת התהליך ללא טעויות כרוכה, בין היתר, בתקשורת מתמדת עם אנשי המקצוע בשטח. אבל עוד קודם חשוב לתאם ציפיות, להיות ברורים בדרישות, לפרט אותן עד כמה שניתן מראש. יש לחשוב על כל ההיבטים הדרושים כבר בזמן התכנון, שכן לא רק מיקום הבית על הקרקע וכיווני האוויר שלו ישפיעו על איכות חוויית המגורים. התכנון האדריכלי, העיצוב, פתרונות בתחום הפונקציונלי והעיצובי, מוצרים משלימים ומערכות מתקדמות מבטיחים גם הם נוחות מרבית וחוויית מגורים אחרת.

תכנון חכם

לאחר שבעלי המקצוע סיימו את עבודתם, מגיע שלב הגשת הבקשה לאישור אכלוס לדירה. המסמך הזה יאשר שהבית נבנה על פי תוכניות הבנייה ובהתאם לדרישות הרשות המקומית וכמובן יעיד על כך שהבית בטוח למגורים. אחרי קבלת אישור אכלוס (טופס 4) ניתן לחבר את הבית לרשת החשמל ולשאר התשתיות.

מי שעובד על עיצוב הבית ותכנונו צריך להתחשב גם בפרטים כמו מקומות אחסון יעילים ושימוש בחומרים איכותיים, שיהיו עמידים למשך שנים. גם לתנועה במרחב יש השפעה, ולכן יש לדאוג להעביר מראש כל בקשה, בכל תחום, כדי לא להיות מופתעים או מאוכזבים בתום הבנייה.

כדי להבטיח את בית החלומות, החברות ואנשי המקצוע מציעים שורה של שירותים ופתרונות: ליווי הנדסי – המבטיח יסודות יציבים ועמידה בתוכנית האדריכלית; שימוש בבנייה מתקדמת – המאפשרת קיצור לוחות הזמנים, שימוש בחומרים איכותיים ובידוד תרמי; מערכת אוטונומית לבית החכם שמזהה מראש את העדפות בני הבית; עיצוב מותאם וייחודי של ארונות ורהיטים לפי דרישה; חיפויי אבן ובריקים שמקפיצים את העיצוב בתוך הבית ומחוצה לו; חלונות חכמים ומעוצבים שמחליפים את הקירות החדגוניים ומבטיחים בידוד תרמי ואקוסטי, הקמת גינה שמעוררות את כל החושים, מהשביל ועד בחירת התאורה, הסאונד והפרחים ועוד.

בנייה של בית היא משימה מאתגרת עם יעד מרגש – חלום שמתגשם, תחושת סיפוק ועצמאות, בלי להיות תלויים בשכנים וללא האתגרים שמזמן בית משותף. אבל כדי להגיע ליעד חשוב לשמור על נחישות והתמדה, לקחת נשימה ארוכה ולהבין שכדי שכמו בכל חלום, הדרך דורשת הרבה סבלנות ולא מעט עזרה ממי שבקיא ומכיר את התחום לעומקו.