הבית החכם מקבל בינה מלאכותית

מערכת עטורת פרסים שפותחה ומיוצרת בישראל מאפשרת לבית החכם לזהות את בני הבית ומביאה את העתיד בתחום כבר היום

נועה הראל, בשיתוף Intellithings
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטבח מעוצב
מערכת RoomMe של חברת Intellithings
נועה הראל, בשיתוף Intellithings
תוכן שיווקי

מערכת בית חכם הפכה ממותרות לסטנדרט בבתים פרטיים ובדירות. עם זאת, אורן קוטליצקי, מנכ"ל ובעלים בחברת Intellithings בע"מ, מציין כי מחקרי שוק בתחום מראים כי יותר מ-60% מבעלי הבית החכם אינם מרוצים מהחוויה, ומסביר: "בסופו של דבר, במקום מפסק קיר או שלט, משקיעים עשרות ולעתים מאות אלפי שקלים כדי לקבל שליטה באמצעות מסך מגע, אפליקציה או דיבור. זה נשמע מיוחד, אבל בפועל מדובר בשליטה ידנית, מסורבלת יותר מהמפסק והשלט".

לתחום הבתים החכמים הגיע קוטליצקי מתחום האבטחה הביתית. הוא שימש מנהל המוצר בחברת ויסוניק, מהמובילות בתחום האבטחה הביתית בעולם, שאותה הקים אביו. בהמשך הוביל את ויסוניק לשותפות עם חברה אמריקאית, שבנתה את פלטפורמת הבית החכם של חברות הכבלים האמריקאיות: "נחשפתי במלוא העוצמה לתחום הבתים החכמים בשוק האמריקאי, שנחשב למתקדם ביותר בעולם. כמנהל מוצר הבנתי את הפערים בין ציפיית הלקוחות והחוויה בפועל".

הוא מספר כי בשנת 2015 ערכו חברות הכבלים בארצות הברית סקר שוק מקיף, שבו הן פנו ללקוחות הבית החכם שלהן ושאלו מה חסר להם. התשובה היתה מפתיעה: יותר מ-60% ענו שהיו רוצים בית חכם שמתאים עצמו אוטומטית להעדפותיהם. "זו היתה הדרישה הבולטת ביותר", אומר קוטליצקי. "עד כמה שידוע לנו רק בית אחד בעולם, של ביל גייטס, יודע לעשות זאת, ומבוסס על טכנולוגיה מאוד יקרה ומסובכת להתקנה ותפעול".

את חברת Intellithings הקים קוטליצקי בשנת 2014. "רציתי להביא מהפכה לתחום הבית החכם. להביא את המרכיב החסר שיגרום לבית החכם להיות מה שהלקוחות מצפים ממנו: כזה שמתאים עצמו להעדפות אוטומטיות, בלי דיבור או מגע. דמיינו שאתם הולכים בבית כאשר לכל חדר אליו אתם נכנסים, התאורה, המיזוג, מערכת הסאונד והטלוויזיה מתאימים עצמם אוטומטית אליכם, וכשאתם יוצאים מהחדר, אם הייתם אחרונים לצאת, מוצרי החשמל כבים כדי לחסוך בחשמל. זו החוויה שלקוחות הבית החכם חולמים עליה והיא מדהימה".

אם כן, מהו המרכיב החסר?
"יכולת הזיהוי של מי שנמצא בחדר היא המפתח להפיכת הבית לחכם באמת. בקר הבית החכם מחובר לכל המערכות, יודע לשלוט בהן אבל לא מסוגל לזהות מי נמצא בחדר כדי לעשות את זה בצורה אוטומטית".

קוטליצקי מוסיף כי המערכת של חברת Intellithings פורצת דרך בכך שהיא בעלת יכולת לזהות את בני הבית ואת מיקומם ברמת החדר. "המערכת שלנו מבוססת פטנט רשום וזוכת חמישה פרסי חדשנות בתחום הבית החכם, כולל פרס CES Innovation Awards מתערוכת החדשנות הגדולה בעולם, מכיוון שהיא מביאה מהפכה אמיתית לתחום", הוא אומר.

המערכת מורכבת מגלאי נוכחות מתקדמים וחכמים, בגודל של גלאי עשן, שמותקנים בחדרי הבית ומזהים באמצעות הסמארטפונים מי נמצא בחדר. היא כוללת בינה מלאכותית שמנתחת בזמן אמת אירועי נוכחות של בני הבית, ומעבירה למערכת הבית החכם מידע המאפשר להגדיר את החדר על פי ההעדפות של מי מבני הבית שנכנס אליו. כאשר חדר הופך לריק מאדם, המערכת מעבירה את המידע לצורך כיבוי אוטומטי של מכשירים ובכך להביא חיסכון בחשמל. ״המערכת שלנו בנויה כך שניתן לחבר אותה למערכות בית חכם קיימות מהר מאוד ולהפוך אותן לאוטונומיות, כמעט ללא צורך בפיתוח מצד חברות העוסקות בתחום", מסביר קוטליצקי.

הוא מוסיף כי ההחלטה להשתמש בסמארטפונים לצורך זיהוי נוכחות היא מתוך רצון לתת פתרון בטוח ששומר על פרטיות המשתמשים: "חיפשנו פתרון שאינו דורש הקלטה של קול, תמונה או וידאו ושליחה של חומרים לענן לצורך פיענוח". לדבריו, המערכת משתמשת בשידור Bluetooth מוצפן של סמארטפונים, אין צורך להכניס את המשתמשים בשמות אמיתיים והמערכת לא דורשת הכנסת פרטים כלשהם. בנוסף, גילוי הנוכחות והתקשורת עם מערכת הבית החכם מבוצעים לרוב בצורה מקומית בבית וללא צורך בחיבור לאינטרנט. "המערכת שלIntellithings מהווה למעשה את הבסיס לבית העתידי שבו, בדומה לפרופיל המשתמש בנטפליקס, שירותים ומוצרים ביתיים יהפכו לחכמים יותר באמצעות זיהוי המשתמש ובניית פרופיל העדפות אישי", מסביר קוטליצקי.

מגדירים מחדש את המושג בית חכם

סנונית ראשונה לפוטנציאל הטמון בטכנולוגיה ניתן לראות במגוון יישומים חכמים לביטחון אישי של בני הבית, שכלולים במערכת שלIntellithings : המערכת יודעת לזהות אירועי בטיחות של בני בית שונים על בסיס דפוסי נוכחות ולהתריע על כך. למשל, המערכת יודעת לעקוב אחר חזרתם של הילדים הביתה בשעות מוגדרות ולהודיע להורים במקרה שאחד מהם לא חוזר בטווח הזמן המוגדר במערכת. בנוסף, המערכת יודעת לזהות ולהתריע כאשר משתמש לא נכנס לחדרים מסוימים — באופן שחורג מדפוס התנהגותו. "מדובר במהפכה של ממש בתחום של גילוי מצבי חירום בקרב מבוגרים", מסביר קוטליצקי. "אחד מכל שלושה מבוגרים בני 65 ומעלה נופל כל שנה, כשאחת מחמש נפילות מסתיימות במכת ראש או שבר. מבוגרים רבים נמנעים מלחצן מצוקה בשל הבושה והסטיגמה ונשארים ללא פתרון. המערכת שלנו מציעה פתרון דיסקרטי: כאשר היא מזהה שהמבוגר לא נכנס לחדר בטווח שעות שבו הוא אמור להיכנס, נשלחת הודעה לקרוב משפחה כדי שיבדוק אם משהו קרה וכך יוכל להגיש עזרה במהירות".

את המערכת של Intellithings ניתן לרכוש דרך מתקיני הבית החכם. היא נתמכת על ידי מערכות הבית החכם המובילות בעולם, בהן Control4, RTI ,ELAN ,URCועוד. כמו כן ניתן להתקינה במסגרת בנייה חדשה, שיפוץ, ואף להוסיפה לבתים קיימים. "הגישה שלנו היא לעבוד עם כל יצרן בית חכם שמעוניין לקחת את המערכת שלו אל העתיד. הטיפ שלנו ללקוחות שמחפשים בית חכם וטרם החליטו — בדקו עד כמה המערכת תומכת במוצרים עכשוויים ולא תקועה בעבר", מסכם קוטליצקי.

למידע נוסף >>

בשיתוף Intellithings