לייזר מודלינג: One Stop Shop לשירותים הנדסיים בתהליכי המחקר והפיתוח

חופש הנדסי בלתי מוגבל, יכולת ייצור מדויקת להפליא וארסנל חומרים מגוון ומיוחד, כל אלו הפכו בשנים האחרונות לאמצעים בסיסיים בייצור מוצרים יוצאי דופן בכל שלב בתהליך הייצור. חברת לייזר מודלינג מציגה את חזית החדשנות בתחום, באמצעות טכנולוגיות פורצות דרך מהמובילות בעולם

לימור קלר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
Frotus 900 המדפסת הגדולה בעולם
Frotus 900 המדפסת הגדולה בעולם צילום: Stratasys
לימור קלר
תוכן שיווקי

במשך שנים רבות הסתמכה התעשייה היצרנית על תהליכי תכנון וייצור איטיים מאוד, שהיו לא יעילים, מורכבים ליישום ועם חופש הנדסי מוגבל. ההדפסה התלת ממדית עיצבה מחדש את העולם התעשייתי, ובכל הנוגע לישראל יש לחברת לייזר מודלינג נתח חשוב בכך. יתרונותיה של טכניקת הדפסה זו הם חסרי תקדים, ובאמצעותם היא ענתה על האתגרים הללו בצורה מושלמת. כיום, המשתמשים בטכנולוגיה נהנים מתהליך יעיל ומהיר מאוד, המאפשר למפתחים וליזמים להחזיק את אב-הטיפוס בידיהם ולהתחיל לעבוד עימו תוך שעות עד ימים בודדים בלבד. בנוסף, תהליך ההדפסה התלת-ממדי מקנה למשתמשים בו חופש הנדסי בלתי מוגבל.

"לא פעם אנחנו נפגשים עם לקוחות ומסייעים להם לעשות את המעבר לתכנון ומידול מותאם להדפסה התלת ממדית, ושמחים להדגים להם שוב ושוב, שאם הם יכולים לדמיין את זה, הם יכולים להדפיס את זה", אומר עמר קלו, האחראי על הפיתוח העסקי ועל ניהול פרויקטים בחברה.

אריה קלו מנכ"ל ומייסד החברהצילום: לייזר מודלינג

טכנולוגיות מובילות בהדפסת תלת ממד
עם 1,600 לקוחות פעילים מכלל התעשיות היצרניות השונות, ובכללן התעשיות הצבאיות והביטחוניות, חברות ההיי-טק על כל גוונן ותחומן, מוסדות מחקריים אקדמיים ורפואיים מובילים ואף חלק מחברות הגאמפ"א (גוגל, אמזון מייקרוסופט, פייסבוק ואפל), מעניקה לייזר מודלינג את כלל השירותים ההנדסיים לתהליכי המחקר והפיתוח בעולם המוצר ומייצרת עבורן את אבי הטיפוס במסגרת תהליכי הייצור שלהן. החברה הוקמה בשנת 1998 בנס ציונה, וכיום, לאחר 23 שנים בתחום, הפכה ללשכת השירות (Service Bureau) הגדולה והמובילה בארץ ואחת הגדולות במזרח התיכון. החברה מעניקה שירותי ייעוץ הנדסי, תכן - דיגום ומידול, זאת לצד שירותים טכנולוגיים יישומיים רבים כגון עיבוד שבבי ו-CNC, שכפול בתבניות סיליקון בוואקום וכמובן, הדפסה תלת ממדית.

בעשר שנים האחרונות הפכה ההדפסה התלת ממדית ללב העשייה בחברה, וכיום היא מחזיקה בשלוש הטכנולוגיות המובילות בעולם טכנולוגי זה. הטכנולוגיה הראשונה היא ה-MJF (Multi Jet Fusion) מבית HP. "זוהי הטכנולוגיה הראשונה בעולם המשתמשת באבקה פולימרית ובמתודת הדפסה שמאפשרת ייצור מהיר הממצה את כל נפח חלל ההדפסה, כך שהשימוש בה מוציא אותנו מה-Rapid Prototyping ומכניס אותנו לעולם ה-Rapid Production", אומר מנכ"ל ומייסד החברה, אריה קלו, יזם בתחום הטכנולוגי ובעל ותק של יותר משלושה עשורים בתחום. לייזר מודלינג היא כיום בין החברות הבודדות אשר הטמיעו טכנולוגיה זו, ומחזיקה בשלושה מערכי הדפסה מדגם Hp 4200 אשר עובדים 24/7 כדי לספק את הדרישה הגוברת של הלקוחות.

ארסנל חומרים רחבצילום: לייזר מודלינג

הטכנולוגיה השנייה היא ה-FDM (Fused Deposition Modeling). "כיום אנו מחזיקים ב-5 מדפסות של חברת Stratasys הישראלית, הבנויות על בסיס ה-FDM, וביניהן שתי מדפסות Fortus 900 – המדפסות הגדולות ביותר בעולם, המאפשרות נפח הדפסה של 900X600X900 מ"מ. מדפסות אלו עובדות עם מגוון חומרים רחב של יותר מ-14 סוגים שונים של פולימרים תרמו-פלסטיים, להם יישומים רבים מאוד בתעשיות האוויר, הים והיבשה", הוא ממשיך.

הטכנולוגיה השלישית היא ה-Polyjet, גם היא מבית Stratasys, אשר מאפשרת הדפסה של חומרים פוטו-פולימריים המתפלמרים תחת קרינת UV. "שתי המדפסות בארסנל שלנו מקנות לנו תהליך הדפסה ייחודי ביותר, שלו האפשרות ליצור שקיפויות מרהיבות וכן טקסטורות וצבעים טבעיים המחקים באופן מושלם את תכונותיהם של הזכוכית, השיש, סוגי האבן השונים, העץ ועוד", מסביר קלו.

חיבור ייחודי בין חזית הטכנולוגיה למסורת היהודיתצילום: YouDaica

טכנולוגיה זו משרתת אותם לפרויקטים ייחודיים, כגון יצירת סימולטורים רפואיים, אבי טיפוס לתעשיית האלקטרואופטיקה ואף לפרויקט פנימי חדש ופורץ דרך, בו הם משתמשים בטכנולוגיה כדי ליצור אמנות יהודית בהדפסה תלת ממדית. שם הפרויקט הוא -YouDaica ובאמצעותו מובאת בשורה של ממש לעולם האמנות דרך חיבור יחיד במינו בין חזית הטכנולוגיה הישראלית לבין המסורת היהודית בת אלפי השנים (www.YouDaica.com).

פתרונות מדויקים לפרויקטים רפואיים
יתרונותיה הרבים של טכנולוגיית ההדפסה התלת ממדית, והניסיון המקצועי הרב של החברה, הוכיחו את עצמם בפן המסחרי וההנדסי גם בתקופת הקורונה. מאז פרוץ המגפה, ובמהלך 18 החודשים האחרונים, הפכה לייזר מודלינג למוקד יצרני משמעותי לחברות שונות שנפגעו עקב סגירת ערוצי הייצור, המסחר וההובלה של מדינות רבות כגון סין, אירופה וארה"ב. זריזותן ויעילותן של הטכנולוגיה ושל לייזר מודלינג לא רק היוו פתרון ישראלי לתהליכי המחקר והפיתוח שנעצרו עקב הקורונה, אלא גם אפשרו מתן פתרונות נקודתיים ומדויקים לפרויקטים רפואיים לאומיים שקידמו ייצור מסכות מתקדמות, מכשירי הנשמה לבתי החולים וכן בדיקות קורונה מהירות. "לשמחתנו, נציין כי לקוחות חדשים רבים, שהגיעו עקב מגפת הקורונה, נשארו עימנו לאחר שגילו את היכולות היחידות במינן של הארסנל הטכנולוגי בחברה", אומר אריה קלו.

לאן תצעידו את החברה בשנים הבאות?
"מטרתנו להמשיך ולהוביל בתחומנו ולסייע לתעשיות היצרניות במדינת ישראל לייעל ולשכלל את תהליכי המחקר והפיתוח שלהן באמצעות הטכנולוגיות פורצות הדרך שברשותנו. במשך יותר משני עשורים הקפדנו באופן מתמיד להיות בחזית הטכנולוגיה, להיות אלו שמאמצים ראשונים את כלל השכלולים והפיתוחים הטכנולוגיים, ולשלוט בשיטות היישומיות השונות, כך שנוכל לתת מענה לכל לקוח ולקוח באופן המיטיבי ביותר".

בשיטת עבודה זו, המתבטאת בחזון החברה, טמון גם היתרון המשמעותי שלה, כפי שהוא מסביר: "לייזר מודלינג היא One Stop Shop לכלל השירותים ההנדסיים לתהליכי המחקר והפיתוח, ומהווה מקור ידע אדיר ליישום אידיאלי שלהם, המסתמך על שנים רבות של עבודה על הפרויקטים המורכבים ביותר שנעשו בתעשייה היצרנית של מדינת ישראל".