עולם של תכנה: מה העסק שלך יכול ללמוד מנפילתה של בלוקבאסטר ועלייתה של נטפליקס?

תכנה "אוכלת" את העולם ואין תעשייה שמוגנת מפני השינוי. מה שקרה בעולם הווידאו, המוסיקה והתיירות קורה כבר עכשיו בעולם הבנקאות, הבריאות, הרכב, התעשייה והחלקאות וכדי להיות מוכן צריך לחבר את הטכנולוגיה לאסטרטגיה עסקית מקיפה שעוזרת לבדל ולהגן על העסק לטווח הרחוק

תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית זקצר, CTO, מטריקס | Software Defined Business | על טכנולוגיה ועסקיםקרדיט: מטריקס - Matrix
תוכן מקודם
תוכן שיווקי

Software is eating the world, אמר מרק אנדרסן כבר ב-2011. האם עולם התוכנה הולך לשנות גם את התעשייה שבה אתם פועלים? כולם מכירים את סיפור נפילתה של בלוק-באסטר. החברה שלטה ביד רמה בשוק השכרות הסרטים בשנות ה-90' ובשאננות ועיוורון התעלמה מהצרכים של הלקוחות ומהתמורות הטכנולוגיות. במקביל, בסוף שנות ה-90' קמה חברה קטנה בשם נטפליקס, עם מודל עסקי חדשני, תשלם ותראה כמה שאתה רוצה. אה ועוד משהו, הכול נמצא ברשת ולא צריך לצאת מהבית. סוף הסיפור ידוע, בלוק-באסטר (שסירבה לרכוש את נטפליקס ב-50 מיליון דולר) נסגרה ונכון לינואר 2019, לנטפליקס יש 139 מיליון מנויים והכנסות של 16 מיליארד דולר.

מה שחשוב לקחת מהסיפור הוא שמה שקרה בעולם הווידאו וקרה גם בתעשיות אחרות (הצילום, המוזיקה, הקמעונאות, התיירות) הולך לקרות בעולם הבנקאות, הביטוח, הרכב, הבריאות, ממשל, תעשייה, חקלאות. למה? כי תוכנה משנה את הדרך שבה אנחנו מתכננים, מייצרים, משווקים ומוכרים מוצרים ושירותים והטרנספורמציה הדיגיטלית היא בלתי נמנעת. את זה הבינו בנטפליקס כבר בסוף שנות ה-90' ולכן היא הוגדרה לא כביזנס של ווידאו, אלא של software כי הכול יכול להיות מופעל דרך תוכנה, בחוויה דיגיטלית מלאה. תשאלו את Airbnb שהיא חברת התיירות הגדולה בעולם, ללא נכס אחד, את Uber שהיא חברת התחבורה הגדולה בעולם, ללא רכב אחד, את אילון מאסק שמקדם Robo-Taxis (מכוניות אוטונומיות, מופעלות בתוכנה, במודל השכרה) ושכבר התחיל בניסוי של השתלת שבבים במוח.

אין תעשייה שמוגנת מפני השתלטות התוכנה ולכן הסוויץ' בארגון לא צריך להגיע מאנשי ה-IT, אלא מהבעלים וההנהלה של כל ארגון. צריך לפתח אסטרטגיה עסקית שמאפשרת להיות דינאמיים לנוכח השינויים הדיגיטליים – אסטרטגיה שעוזרת לבדל ולהגן על העסק לטווח הרחוק ושהופכת את התוכנה להזדמנות ולא לאיום. או בקיצור? Don’t blockbuster your business.

>> לפרטים נוספים ויצירת קשר עם המומחים של מטריקס

>> על טכנולוגיה ועסקים