בדיקת תגובה ממוקדת המשלבת ניתוח גנומי מהיר, לצורך התאמה אישית של הטיפול לחולה סרטן

הסביבה שבה מתפתח גידול סרטני משפיעה על יכולת התרופות לסייע במיגורו. חברת קיוריספונס פיתחה שיטה לתיעדוף טיפולים אפשריים, תוך ריצוף גנומי מהיר וממוקד ובדיקה של תגובת הגידול לטיפולים שונים ומקווה להשיקה בקרוב בארץ

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המטפל והחולה יכולים לקבל תשובה כשבועיים מזמן הביופסיה, מה שמאפשר קבלת החלטות מהירה יחסית
המטפל והחולה יכולים לקבל תשובה כשבועיים מזמן הביופסיה, מה שמאפשר קבלת החלטות מהירה יחסיתצילום: התמונות באדיבות חברת Curesponse
תוכן שיווקי

אונקולוגים רבים ניצבים בפני החלטה קשה בבחירת הטיפול המתאים ביותר לחולי סרטן, שהתקדמו במחלתם על קווי טיפול קודמים, ועתה יש למצוא עבורם טיפול אפקטיבי לעצירת התקדמות המחלה. במקרים כאלה, עומדות בפני האונקולוג מספר אפשרויות טיפול ויש צורך בכלי מבוסס מחקרית, שיסייע בתיעדוף האפשרויות הטיפוליות.

מרבית תרופות הכימותרפיה והתרופות הביולוגיות והממוקדות (Targeted Therapies) עוזרות רק למיעוט החולים הנמצאים בשלבים אלו, ואין דרך לחזות מראש איזה טיפול יועיל לחולה ספציפי. כתוצאה מכך, חולים מקבלים לעיתים טיפולים שאינם מועילים, ואשר גורמים לתופעות לוואי והוצאות מיותרות.

בשנים האחרונות, ריצוף גנומי של גידולים פתח בפני החולים אפשרויות טיפול חדשות. עם זאת, גם במצבים שבהם אותרה מוטציה בגידול, לא כל החולים יגיבו לטיפול המקושר למוטציה זו ולא ניתן לנבא באופן טוב מספיק אילו חולים יגיבו ואילו לא.

כדי לנסות ולשפר את יכולת החיזוי של הצלחת הטיפול בכל חולה, נעשה גם ניסיון לעבור לבדיקות פונקציונאליות אשר בוחנות את יעילות הטיפולים המוצעים על תאי הגידול עצמם. לצורך כך, היעילות של תרופות שונות יכולה להיבחן על תאים סרטניים שמופקים מהגידול וגדלים על צלחת פלסטית או אפילו בתלת מימד (אורגנואידים). למרבה הצער, עד כה, פתרונות אלו לא הובילו לשיפור מספק באחוזי התגובה של חולים לטיפולים.

הסביבה הגידולית משפיעה

גידולים, כמו כל איבר בגוף, מורכבים מסוגים רבים של תאים ולא רק מתאים סרטניים. הסביבה הגידולית microenvironment Tumor (TME), כוללת גם תאים של מערכת החיסון, תאי משתית, כלי דם, חיידקים ועוד. הרכב ה-TME משתנה מחולה לחולה ומשפיע על יעילותן של תרופות שונות. כן, תרופות עשויות להיראות יעילות מאוד כאשר הן נבדקות על תרבית תאי סרטן בהיעדר הסביבה הגידולית, אך להתגלות כלא יעילות כאשר הן נבדקות על תאי הסרטן הנמצאים בתוך הסביבה הגידולית הטבעית שלהם. מכאן עולה החשיבות של שילוב הסביבה הגידולית בבדיקות לניבוי תגובת הגידול לטיפולים שונים, על מנת להשיג מתאם גבוה בין הממצאים במעבדה ובין התגובה הקלינית של החולה בפועל.

כלי מהימן לזיהוי הטיפול היעיל ביותר

הטכנולוגיה עליה מבוססת חברת קיוריספונס החלה כפיתוח במעבדתו של ד"ר רביד שטראוסמן, חוקר בכיר במכון וייצמן, העוסק בחקר הסרטן ופרסם מאמרים רבים על חשיבות הסביבה הגידולית בניבוי התגובה של גידולים לטיפול. בשיתוף עם מעבדתו, קיוריספונס פיתחה שיטה לתיעדוף פרוטוקולים טיפוליים אפשריים, המשלבת גנומיקה מהירה ובדיקה פונקציונלית ייחודית, אשר נועדו להקנות לאונקולוג המטפל כלי מהימן לזיהוי הטיפול שעשוי להיות היעיל ביותר עבור כל חולה.

קיוריספונס הוקמה בשנת 2018, בהשקעה ראשונית של קרן aMoon, ומחזיקה בתקן ISO-15189 למעבדות רפואיות. חזון החברה הינו לייצר כלי נגיש, שימושי, אמין ומהיר לשיפור הטיפול שמקבלים חולי הסרטן.

החברה מצויה בעיצומם של מחקרים קליניים באינדיקציות שונות כדוגמת סרטן הלבלב, שלפוחית השתן, הקיבה, השד, סרקומה, סרטן המעי הגס ועוד. המחקרים נערכים במספר רב של מרכזים רפואיים בארץ ותוצאות ראשוניות מצביעות על מתאם גבוה בין תוצאות הבדיקה לתגובה הקלינית של החולה. לאחרונה נפתחה מעבדה נוספת בלונדון, והמחקרים הקליניים צפויים להתרחב בקרוב גם לבריטניה.

הטכנולוגיה של קיוריספונס מבוססת על נטילת רקמת גידול בביופסיה מהחולה וגידולה בתרבית תלת מימדית בטכנולוגיה מיוחדת המשמרת את המערכת המורכבת של הגידול וסביבתו לאורך זמן. כך ניתן לבדוק על רקמת הגידול מספר טיפולים שונים, ולתעדף את הטיפולים על פי מידת היעילות שלהם כאשר סביבת הגידול (ה-TME) נבדקת גם היא.

רקמת הגידול הסרטני בתרבית תלת ממדית. הטכנולוגיה של קיורספונסצילום: התמונות באדיבות חברת Curesponse

חלון הזמנים שבו הרקמה גדלה במעבדת החברה, מאפשרת ריצוף מהיר של הגנום הסרטני וזיהוי מוטציות בעלות משמעות טיפולית. הריצוף הגנומי כולל 57 גנים בעלי חשיבות קלינית ומכסה מעל 1,000 מוטציות, שעשויה להיות להן משמעות בקבלת החלטות טיפוליות.

פרוסות הרקמה עוברות עיבוד היסטולוגי והערכה פתולוגית על ידי צוות הפתולוגים של קיוריספונס¬צילום: התמונות באדיבות חברת Curesponse

תיעדוף טיפולים במהימנות ובמהירות

ביופסיה מגיעה למעבדת החברה ומעובדת לפיסות רקמה שכל אחת מהן מטופלת בטיפול תרופתי שונה (תרופה יחידה או משלב של תרופות) בהתאם לבקשת האונקולוג, תוך התייחסות לממצאי הריצוף הגנומי. לאחר הטיפול, פיסות הרקמה עוברות עיבוד היסטולוגי והערכה פתולוגית על ידי צוות הפתולוגים של קיוריספונס, שמעריכים את השפעת התרופות על אספקטים שונים של הרקמה הגידולית.

המידע העולה מההערכה הפתולוגית משוקלל על ידי אלגוריתם ייחודי שפותח בחברה ומתורגם לציון סופי, המשקף את רגישות הגידול לטיפול שנבדק.

הציון שמקבל כל טיפול מוצג בגרף כסיכום הבדיקה, וכך מתקבל כלי יעיל לתעדוף טיפולים שונים, ביניהם מתלבט האונקולוג. האונקולוג, המטפל והחולה יכולים לקבל תשובה כשבועיים מזמן הביופסיה, מה שמאפשר קבלת החלטות מהירה יחסית.

הטכנולוגיה של קיוריספונס נרתמה כבר לטובת פיתוח תרופות עתידיות בשלבים שונים של התהליך, משלב הסלקציה הראשונית של מולקולות בפיתוח ועד בחירת מטופלים מתאימים להשתתפות במחקר קליני, על מנת להגדיל את אחוזי ההצלחה במחקר. מספר חברות פארמה נעזרות בטכנולוגיה של החברה לצרכי הערכת יעילות הטיפול של תרופות שהן מפתחות ובבחינת אינדיקציות חדשות לתרופות קיימות. החברה מקווה כי בקרוב היא תוכל להציע את השירות שלה לחולי סרטן בארץ.

לפרטים נוספים >>

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן