קבוצת מפטגון: מקצה לקצה תחת קורת גג אחת

מתכננת, מבצעת מובילה. קבוצת מפטגון (MEPTAGON) מתמחה בניהול וביצוע פרויקטים מורכבים בתעשיות היצרניות באמצעות חדשנות, טכנולוגיה מתקדמת ותכנון הנדסי מתקדם, ומגשימה ללקוחותיה את החלומות, מהר יותר וביעילות

גלי לויטה ליבוביץ, בשיתוף קבוצת מפטגון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרכז אבטחת סייבר למערכות תפעוליות (SOC-OT)
מרכז אבטחת סייבר למערכות תפעוליות (SOC-OT)צילום: דניל אסתריקין, Funia
גלי לויטה ליבוביץ, בשיתוף קבוצת מפטגון
תוכן שיווקי

המלחמה באוקראינה, מלבד היותה טרגדיה אנושית, השפיעה על יכולת אספקת חומרי הגלם, כך גם מדיניות הסגרים ההדוקים בסין אשר מיתנה את המשך ירידת מחירי הסחורות והמתכות, ונגיף הקורונה שהוביל לצמצום משמעותי של המלאים ולתנודות מחירים. כל אלו הם רק חלק מהגורמים היוצרים טלטלה בשוק המתכות. כך עולה מסקירת מחירי המתכות שהתפרסמה ב-19 למאי 2022 על ידי התאחדות התעשיינים - לחברי תעשיות המתכת, חשמל ותשתיות. דוגמה לכך ניתן לראות במחירי הנחושת והאבץ שעלו בסוף שבוע המסחר, ורמת המלאים של שתי מתכות שנמצאות בירידה לעומת השבוע הקודם. "המחירים עלו בצורה משמעותית, כ-40%-30% במהלך השנתיים האחרונות, בכל חודש אנחנו משלמים על חומרי הגלם מבוססי מתכות 8%-5% יותר ביחס לחודש הקודם. האתגרים המורכבים איתם אנו מתמודדים כוללים גם חוסר בידיים עובדות, מצב שהתעצם בתקופת הקורונה, וגם בעקבות הנהירה לתחום ההיי-טק שהפך לאטרקטיבי יותר מענף התעשייה. זאת בנוסף לצמצום הייצור במפעלים והעלייה בביקוש בכל התחומים", מסביר תומר הררי - בעלים ומנכ"ל קבוצת מפטגון (MEPTAGON), המבצעת פרויקטים מגוונים ורב תחומיים, ללקוחות מקומיים ובינלאומיים מקצה לקצה (Turnkey), ומספקת פתרונות תכנון, ניהול וביצוע עבור התעשיות שונות, והכל תחת קורת גג אחת.

איך אתם מצליחים להמשיך ולתת פתרונות בארץ ובעולם, תוך כדי התמודדות בחזיתות רבות כל כך?
"במטרה להמשיך לתת פתרונות לכל שרשרת האספקה ולפעול על פי המוטו שלנו:
Head for better process גם בתקופה זו, אנחנו מציעים חדשנות טכנולוגית בפיתוח וייצור המוצרים, כמו גם שיטות עבודה מתקדמות שמייעלות ומשפרות את התכנון, הניהול והביצוע בתחום הפרויקטים, ובנוסף חיבור לעולמות הבקרה והסייבר. גם המהפכה הדיגיטלית משפיעה לטובה על עולם המתכות, באמצעות שילוב טכנולוגיות ייצור מתקדמות המאפשרות רמת דיוק גדולה יותר וקצבים גבוהים מבעבר. בזכות רמת ההנדסה המדויקת ניתן לייצר מערכים שלמים של המפעל, ולהרכיב אותם ממש כמו לגו באתר הלקוח, וכך לקצר את לוחות זמנים ולעבוד במקביל בהיקף גדול ורחב יותר. כך גם לגבי מערכות השליטה והבקרה במפעלים שאנו מקימים, שהפכו למתוחכמות הרבה יותר, ומאפשרות ייצור ברמה גבוהה ובכמויות גדולות, דבר שעוזר בהתמודדות עם החוסר במלאים ועם המחירים הגבוהים".

אזור החדר הנקי במפעלי מפטגוןצילום: דניל אסתריקין, Funia

ומה לגבי המחסור בידיים עובדות?
"ראשית, חשוב להבין שמדובר בהתמודדות גלובלית, שנובעת גם מתדמית ענף התעשייה והמתכות בארץ ובעולם, אנחנו מרגישים את המחסור גם בסניפים שלנו בעולם. כחלק משיפור התדמית וכדי לגייס ולשמר עובדים ומנהלים איכותיים ברמה האישית והמקצועית, אנחנו מקפידים על תנאי העסקה מיטביים (נופש חברה בחו"ל, עבודה היברידית, שעות עבודה גמישות), מקיימים שיח על תפוקות מעבר לנוכחות, ותומכים בהיעדר דיפרנציאציה בהתייחסות לעובדי הייצור לעומת ההנדסה והטכנולוגיות המתקדמות. השינוי בהון האנושי, המורכב כיום מרבדים שונים של עובדים ומנהלים מתחומים שונים, בא לידי ביטוי גם בכניסה לתחומים מתקדמים ושילוב של טכנולוגיות חדשניות שלעיתים מאפשרות התייעלות גם בכמות העובדים הדרושה לכל משימה, כמענה לאותו חוסר. אם בעבר המקצועיות הייתה רק אצל העובד שלמד את תפקידו בשטח ובזמן הייצור, כיום ישנו שילוב בקווי הייצור של מהנדסים עם כלי תכנון מתקדמים, מנהלי פרויקטים ותפקידי תמיכה, שיודעים לעבוד בצורה מתקדמת וליצור תמהיל מקצועי ומשמעותי עבור העובדים והלקוחות".

פתרונות לכל קו ייצור, ולאורך שרשרת האספקה
קבוצת מפטגון (MEPTAGON), שנוסדה בשנת 1959, מורכבת ממספר חטיבות העוסקות בתכנון הנדסי, ניהול וביצוע פרויקטים מורכבים לתעשייה, ובכלל זה צנרת תהליך, קונסטרוקציות, מכונות, חשמל ובקרה, קווי יצור וכדומה, כולל תעשיית המתכות.

תכנון הנדסי מתקדםצילום: דניל אסתריקין, Funia

הקבוצה מורכבת מ-5 חטיבות מרכזיות:
חטיבת הביצוע - מבצעת מגוון רחב של פרויקטים בתחום הבנייה האלקטרו-מכנית בתעשיות התהליכיות השונות, כולל הובלה של גזים, כימיקלים, צנרת נקייה ייחודית ומערכות ריתוך מיוחדות, המיועדות לשימוש ללא מגע יד אדם, ומבוססות כאמור על היכולת להרכיב את החלקים השונים באתר הייצור ולחברם למערכת תהליכית שלמה המוכנה לעבודה. חטיבת תכנון והנדסה - מתמחה בתכנון מערכות תהליכיות שלמות, באמצעות צוותי עבודה המורכבים ממהנדסי מכונות, כימיה, חשמל בקרה ותהליכים, יחד עם מהנדסי שטח ושרטטים. חטיבת טכנולוגיות מתקדמות – המתמחה במערכות ביטחון, בקרה SCADA וסייבר, חטיבה זו מאפשרת לנו לתת מענה שלם לצרכי הלקוח כשיכבה נוספת מעל מערכות האלקטרו מכאניות אשר מתוכננות ונבנות על ידנו. חטיבת הייצור (מפעל ייצור) – בו מורכבי תת מכלולים עבור הפרויקטים השונים ובנוסף ייצור מוצרים מתקדמים עבור חברות המייצרות מכונות לתעשייה ההיי-טק. חטיבת סוכנויות – הכוללת שתי חברות בנות חברות הקבוצה המספקות מגוון רחב של ציוד תעשייתי על מנת להגדיל את מגוון השירותים המוצעים על ידי הקבוצה, כדוגמת: חברת "עין-דור" המספקת ציוד לחדרים נקיים ופתרונות לבקרת זיהום, וחברת '.IN.P.C' המספקת ציוד תעשייתי ומתן שירותי ניטור לאיכות הסביבה. ובנוסף הפעילות הבינלאומית של הקבוצה, באירלנד, גרמניה והודו, חברת BMD תכנון הנדסה וביצוע פרויקטים אלקטרו מכאניים הממוקמת באירלנד, וחברת SEMPA SYSTEMS הגרמנית, הנותנת מענה לצרכי תעשיית המיקרואלקטרוניקה בתחום מערכות אספקת גזים וכימיקלים.

לדברי הררי כל אחת מהחטיבות מציעה ניסיון ומקצועיות, הרבה מעבר להסתכלות רק על טכנולוגיה וצורת עבודה. בנוסף הוא מדגיש כי השילוב של כולן יחד, מאפשר לספק פתרונות מגוונים לכל קו ייצור בו מעוניין הלקוח להתמקד, ובכל שלב בשרשרת האספקה, עם דגש על לקוחות מעולם התרופות, הסמיקונדקטור (מיקרואלקטרוניקה), מזון והתעשיות הביטחוניות, תוך עמידה בכל התקנים הנדרשים. במובן הזה קבוצת מפטגון היא ייחודית. הסתכלות על הלקוח, 360 מעלות.

"צמיחה של 20%-15% מדי שנה"
הררי מגלה כי בשנים האחרונות הפכה הקבוצה, שכבר פועלת בשווקים גלובליים דוגמת אירלנד, גרמניה, הודו וארה"ב, לחברה בינלאומית שמספקת ללקוחותיה את כל מגוון השירותים הניתנים בישראל. בשנים האחרונות עוסקת הקבוצה גם בהקמה של אתרי פעילות בעולם, מלבד הפעילות הנרחבת בתעשייה המקומית, פעילות אשר לדבריו משמשת מנוע צמיחה: "הנוכחות והפעילות במגוון מדינות ובתעשיות השונות, מאפשרות לנו ליישר את גרף ההכנסות והתעסוקה. לראייה, הקבוצה צומחת בכ- 20%-15% מדי שנה. הגידול הטבעי של הקבוצה וקצב הצמיחה השנתי שלה, נובעים גם מהמענה שאנו נותנים לדרישות ולרצונות של הלקוחות שחושפים את הקבוצה לתחומים נוספים ולפתרונות חדשים. דוגמה לכך היא הכניסה לעולם הסייבר ומוקד SOC-OT (ניטור מערכות תפעוליות) במהלך השנתיים האחרונות, נושא שהגיע הצורך של הלקוחות, עבורם אנחנו מתכננים, יוצרים ומנהלים מערכות בקרה. כחלק מההתפתחות והצמיחה, נמשיך להתרחב גם מבחינה גאוגרפית לאתרי פעילות נוספים ולהיכנס לתחומים חדשים בהם אנו לא עוסקים כיום, וזה כולל שילוב טכנולוגיות מתקדמות וייעול מערכי הייצור".

פרויקט ביצוע במפעל לייצור דיוצילום: דניל אסתריקין, Funia

סמן ימני של איכות הסביבה והקיימות
כידוע, עולם המתכות בפרט וענף התעשייה בכלל אחראים לכמות גדולה של פסולת אורגנית וזיהום סביבתי. הררי מסביר מדוע וכיצד הפכה קבוצת מפטגון לסמן ימני גם בתחום הזה: "אנחנו פועלים מדי יום במטרה להטיב עם הסביבה וכדי לקדם קיימות, בין אם מדובר בהתנהלות הפנים ארגונית, וגם בפתרונות שאנו מספקים ללקוחותינו. כקבוצה מוסמכת לתקן איכות הסביבה 14000ISO - כבר בשלב הייצור אנחנו עושים הכל כדי למנוע את שרשרת הזיהום ומספקים אלטרנטיבות שיאפשרו שימוש בחומרים איכותיים ותהליכים ידידותיים לסביבה. בקבוצה פועלת מחלקה ייעודית שעוסקת בנושא איכות הסביבה ומוודאה שכל פרויקט אכן עומד בתקנים הרלוונטיים, כדי שהקבוצה שלנו לא תהיה הצד המזהם אלא גוף המוביל קיימות. כך גם כשמדובר בתהליך חינוך העובדים והתנהלותם בחברה".

החזון: התפתחות ההון האנושי והגשמת חלומות של לקוחות
הררי מסביר כי המשך צמיחתה של קבוצת מפטגון מבוססת על שני פרמטרים מרכזיים: היכולת להגשים את החלומות של הלקוחות, והאפשרות של כל עובד להתפתח, ללא תקרת זכוכית שמגבילה אותו. "המטרה שלנו היא להכניס טכנולוגיות ומוצרים משלימים נוספים שיאפשרו לנו לממש את החלומות של הלקוחות בצורה מהירה, מתקדמת, ובעלויות נמוכות יותר. באותה נשימה אנחנו רוצים לאפשר לעובדים ולמנהלים להתפתח, וזה מה שמניע אותנו כל הזמן", הוא אומר ומתייחס למשפחתיות ולהון האנושי הייחודי, הכולל מעל 1,000 עובדים ועובדות, מתוכם 500 בישראל: "יש משהו ב-DNA שלנו שיוצר אווירה ביתית, חמה ומכילה, הכוללת מענה בכל היבט: כלכלי, רגשי, מקצועי, אישי ועוד. חשוב לנו להעצים את כל העובדים והעובדות בקבוצה, החל משדרת הניהול ועד אחרון העובדים. בנוסף, שמנו לנו ליעד להמשיך ולגוון את ההון האנושי, לשלב יותר נשים בתחומי ההנדסה, הייצור והביצוע, כמו גם מגזרים שונים ובעלי מוגבלויות.

חדשנות פורצת דרך: סיור וירטואלי במפעל שעדיין לא נבנה
עוד בטרם הונחו היסודות לתחילת בניית המפעל, בסיום שלב התכנון המפורט, מוזמן הלקוח לסיור וירטואלי עם משקפי VR, וכך זוכה "לביקור" במפעל אשר הוא עומד להקים, לבחון את החלל ולהסתכל על המפעל המתוכנן מכמה זוויות. החוויה המיטבית מייעלת את שלב התכנון, מייצרת רמת מעורבות גדולה ומדייקת את התוצאה הסופית. זוהי דוגמה נוספת לכלי תכנון מבוסס טכנולוגיה מתקדמת (מבוססת מציאות רבודה) אותה מיישמת קבוצת מפטגון (MEPTAGON). לאחר אישור הלקוח התוכניות האלקטרוניות עוברות למפעל הייצור לצורך בניית המערכים ובכך מתקצרים משמעותית לוחות הזמנים.

www.meptagon.com | טל. 09-8650470

בשיתוף קבוצת מפטגון