שומרים על מורל גבוה ומספקים פתרונות חכמים למוצרים ייחודיים במגוון טכנולוגיות מתקדמות

חברת מורל טכנולוגיות נוסדה מתוך מחשבה על העתיד. בני הזוג מורן וירון לוי בחרו לרתום את היצירתיות והכישורים שלהם למען פרויקטים מעניינים וחדשנים, המשתייכים ברובם לתחום הביטחוני של מדינת ישראל. התמחותם ניכרת בתכנון מודלים המיועדים לצרכים שונים, אבות טיפוס וסיוע למחקר ופיתוח עבור חברות ישראליות כשהם מאמינים בשיתוף הידע כתרומה לקהילה

ליעונה מנקלי, בשיתוף מורל טכנולוגיות
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורל טכנולוגיות
צילום: מורל טכנולוגיות
ליעונה מנקלי, בשיתוף מורל טכנולוגיות
תוכן שיווקי

בני הזוג מורן וירון לוי, הם הורים לארבעה ילדים ושותפים עסקיים בחברת מורל טכנולוגיות. השניים, המתגוררים במושב בוסתן הגליל שבגליל המערבי, הקימו את המפעל הייחודי שלהם בשנת 2007 שכיום מועסקים בו כ-20 עובדים והוא מתמחה בפיתוח, תכנון וייצור של אבות טיפוס, מודלים, עזרים תומכי הדרכה, שיווק ופתרונות סיוע לתהליכי מחקר ופיתוח ושאר מוצרים מנצחים, שמתמקדים בשלב הנוכחי בעיקר בתחום הצבאי-ביטחוני.

סימביוזה בזוגיות ועסקים
ואכן בני הזוג לוי משלימים זה את זה מכל הבחינות. "ירון אדם טכני, פרפקציוניסט, רואה תהליכים קדימה ומסוגל לנהל פרויקטים מורכבים בצורה מופלאה", אומרת מורן. "אני יותר גמישה בהתנהלות שלי ומאפשרת לדברים ולרעיונות חדשים לחלחל פנימה", היא מוסיפה. השניים מספרים כי ידעו כמעט מתחילת הדרך שירצו לאחד כוחות בעסק משותף.

צילום: אושרי כהן

"חשבתי להקים עסק שונה וחיפשתי כיוון ייחודי, כזה שיהיה נבדל בתעשייה. כך תהיה לו תחרות איכותית וערך גבוה יותר למוצר", מציין ירון. ואילו מורן, שהגיעה מתחום עיצוב הפנים, זיהתה את היתרונות הרבים בעבודה המשותפת.

מעזרה למכר ועד לעסק מצליח בתעשיית הבטחון
בתחילת הדרך המשותפת ניסו בני הזוג לאתר רעיונות לעסק שונה שיכיל בתוכו ויעודד שימוש בחדשנות טכנולוגית. "ידענו שאנחנו רוצים להתמחות בתחום שבו אפשר לקחת רעיון ולהפוך אותו למציאות, לפתח אותו למוצר, בין אם זה אב טיפוס או מודל מוחשי שהמטרה שלו היא ל'ספר סיפור' ולהעביר מסר מסוים", מסבירה מורן. "המודלים הם נושא מפותח בעולם והוא נפוץ במגוון תחומים כמו רפואה, ביטחון וצבא, תעשיות הרכב ועוד. כדי להפוך רעיון למוצר יש לבצע תהליך מדויק ומקיף של פיתוח מוצר", מוסיף ירון. לדבריהם מכיוון שסקרנותם הטבעית אינה יודעת שובע השקיעו השניים בלמידה וחקירה של תחומים שונים עוטפי עיסוק, כמו השתתפות בתערוכות שונות והרחבת הקשרים העסקיים בתחום, במטרה להשיג הכרה עסקית. פריצת הדרך הגיעה מכיוון בלתי צפוי. "באחד הימים הגיע אלינו לקוח-מכר וביקש שנסייע לו לתקן דגם קטן שהיה אמור להגיע לתערוכה", נזכרת מורן. "הבקשה שלו הייתה להתקין אלמנט קטן במודל קיים, תוך כדי עבדנו גם על נראות המודל ובסופו של דבר הפקנו לו משהו טוב יותר מהמודל הראשוני, וכך החלו להגיע פניות מלקוחות שונים באותה חטיבה ועם הזמן צבר הלקוחות גדל וכך גם מורכבות המודלים".

"אני אוהב לגעת בכל דבר. לדעת, לחקור, להפיק את המוצר ברמת השלמות. וכך היה גם במקרה הזה. יצא שאותו מוצר ביטחוני, הניב לנו עבודה כי זיהו את החוזקות והפוטנציאל שלנו", אומר ירון. "וכך העבודה החד פעמית הפכה לשוטפת", הוא מוסיף.

מורל טכנולוגיות החלה את דרכה במבנה קטן, עם הזמן התרחבו וכיום החברה חולשת על שלושה מבנים גדולים, ומצוידת במכונות משוכללות עם מיטב הטכנולוגיות המתקדמות: כל נושא עיבוד הפח, חיתוך מתכות בלייזר, ערגול וכיפוף מדויק, חיתוך בלייזר לחומרים שונים, כרסום, עיבוד שבבי, מצבעה הכוללת תנור ומעבדה עשירה וגדולה במיוחד להדפסות תלת ממד שמכילה בתוכה מגוון של טכנולוגיות הדפסה מתקדמות בחומרים וטכניקות שונות. "אנו מוציאים מעט מאוד עבודות לקבלני משנה. רוב הטכנולוגיות הן IN HOUSE ואנחנו רואים יתרון משמעותי בזמינות של כל הטכנולוגיות", אומרת מורן. שנים של התמדה, מקצועיות נטולת פשרות ואהבה למקצוע הפכו את המוצרים המופקים תחת ידם לנחשקים בתעשייה. "פרפקציוניסטיות חיה בנו. המיוחדות והייחודיות של המוצרים שלנו, יחד עם שיטות העבודה, דורשות מאיתנו העמקה ורמת דיוק גבוהה ביותר, המוצרים שלנו מיוצרים ברף מאוד גבוה של איכות לכן שלבי התכנון הם קריטיים, מדויקים ודורשים התחשבות בפרמטרים רבים - טכניים, מכניים ואפילו לוגיסטיים למשל אופן השינוע של הדגם ומיקום הפרזנטציה בעולם", אומר ירון.

"אוטובוסים" מיצג של האמן גיל מרקו שניצילום: מורל טכנולוגיות

מעבר לתחילת הדרך בתחום הביטחוניים מדוע בחרתם להמשיך בתחום הזה?
מורן: "זיהינו פוטנציאל גדול בתחום שלעד יהיה לו ביקוש בישראל. הפיתוח הישראלי בתחום הביטחוני מוביל ונחשב בעולם והרבה מדינות מסתמכות עליו, במיוחד בכל הקשור לפיתוח מערכות הגנה. בכלל, כששואלים אותי אם אנחנו מייצרים מודלים של אמצעי לחימה ותקיפה, אני תמיד מתקנת ומאמינה שבהקשר הישראלי אנחנו לפני הכל מייצרים אמצעי הגנה".

ירון: "שנינו אנשים מאוד אידיאולוגים ואוהבים את המדינה עם ולמרות כל המורכבויות שבה, הדבר שמשך אותנו לתחום, כאידיאולוגים תעשיינים, היה דווקא הבנת החשיבות והצורך התמידי בפיתוח של התחום הביטחוני במדינה הקטנה שלנו. מעבר לאהבת הארץ, יש צורך בשמירה על ביטחון כלל האזרחים בה, בפיתוח מתמיד ובהמצאות חדשות, וזה גורר צורך במשאבים ותקציבים. לשמחתנו המדינה מאפשרת לחברות הביטחוניות שיתופי פעולה חוצי יבשות, בין היתר עסקיים, ובעזרת פרזנטציות ותערוכות מושקעות הן מצליחות לחתום על עסקאות שמממנות את הפיתוח ואת יכולות העל הישראליות. אנחנו רואים את זה כסוג של שליחות. זיהינו את הצרכים האלה ולמזלנו זיהו אותנו בחזרה".

איך בכלל מתבצעת עבודה מול תעשיות ביטחוניות?
מורן: "הלקוחות שלנו מלאי רעיונות חדשניים מעוררי השראה אך לעיתים יש צורך לחדד את היצירתיות והדרישות מגוונות. יש דרישות בהיבט של מחקר, פיתוח והדרכה ומצד שני יש את הצורך והביקוש בממד הרפרזנטטיבי והמערך השיווקי. בעבר התערוכות היו פחות מושקעות ונטולות 'שואו' היום התחרות גדולה מאוד וברור לכולם שלא מספיק להציג את האובייקט המקורי אלא לתכנן מערך שיווקי המכיל התאמות רבות. לעיתים צריך לעדן את האובייקט על ידי שינויים מבדלים כמו למשל צביעה ייחודית, בכל זאת התחרות גדולה וצריך לגרום לו לבלוט בין הרבה אובייקטים אחרים ושיצליח גם לספר את 'הסיפור' שלו".

צילום: אושרי כהן

אפשר להפוך את "העוזי" למודרני ונמכר?
מורן (צוחקת): "יש לי המון כבוד לעוזי הישראלי, הוא תת מקלע מכובד מאוד ויש לו תהילה בקנה מידה עולמי. כשאנחנו מדברות על הוורסיה הקדמונית, אם תצבעי אותו בצבע נחשק ומוכר, תציבי אותו על סטנד בתוך ויטרינה עם תאורה מתאימה – יצרת מוצר מנצח".

ירון: "גם כיפת ברזל לדוגמה מוצגת באופן מעט שונה בתערוכות. ישנן התאמות שנעשות למודל כמו עידון של פיצ'רים מסוימים, זה מאוד תלוי לאן משנעים אותו בעולם. הרבה פעמים יש התחשבות במיקום הגיאוגרפי של התערוכה, נכללים גם היבטים תרבותיים, מדיניים ודיפלומטים. אנחנו לוקחים בחשבון גם את תהליך ההקמה של התערוכה והתיעדוף של מנהלי המערך השיווקי ביטחוני לגבי הבחירה של הדגמים שיוצבו בתערוכה ומה יהיה מיקומם בין יתר הדגמים".

השניים מספרים כי בעבודתם הם לא נדרשים לייצר רק דגמים שיווקיים, כי אם מסייעים רבות בתהליכי מחקר ופיתוח. "פעמים רבות יש יזמים או לקוחות שמבקשים לבצע התאמה והנדסת אנוש בקונספט של עיצוב מוצר", מסבירה מורן. "לפעמים יש צורך בביצוע התאמות לאוכלוסיות מיוחדות, פעמים אחרות יש צורך בבדיקת היתכנות לייצור של מוצר כלשהו מפרוטוטיפ, או ניסויים צבאיים שזקוקים לעזרים ספציפיים מורכבים, לכן חשובה מאוד האוטודידקטיות, הלימוד והמחקר התדירים שאנו מבצעים", היא מוסיפה.

יש לכם פרויקטים שאינם קשורים לתחום הביטחוני?
מורן: "בוודאי, למשל היה לנו פרויקט מיוחד מאוד שביצענו עבור אמן ישראלי מוכר, שבו ייצרנו אוטובוס בגודל אמיתי. הרעיון היה ליצור אובייקט מאוד טריוויאלי ומוחשי, שכשאדם מסתכל עליו הוא לא מטיל ספק בריאליסטיות, אבל כשאותו אדם מעמיק ומתבונן לאורך זמן הוא מגלה דרך פרטים מסוימים שהאוטובוס הוא לא כפי שהוא נראה".

ירון: "יש פרויקט נוסף של אמצעי עזר בתחום הגניקולוגי - וטרינרי שסייענו בפיתוח שלו, ישנם אמצעי מיגון שייצרנו עבור בתי חולים בזמן הקורונה".

יש פרויקטים שלא תסכימו לבצע?
מורן: "אנחנו בפירוש לא לוקחים או 'קופצים' על כל עבודה, יש המון היבטים שנלקחים בחשבון, חלקם נשענים על פשרות מקצועיות או אתיקה עסקית חלקם נשענים על שמירה על ביטחון המדינה, אבל חשוב לציין שאנחנו מאוד אוהבים לאתגר את עצמנו. אנחנו אוהבים הצלחות אבל לא פחות מכך אוהבים גם אתגרים. אנחנו יודעים שיש לנו יצירתיות בשפע לכן אין לנו 'קירות ברזל', אין דבר שאין לו פתרון או אתגר שאי אפשר לצלוח אותו. הרי צריך לזכור שקיימת יותר מדרך אחת לייצר פריט ותמיד ישנן אלטרנטיבות טכנולוגיות אחרות שיאפשרו ביצוע מצוין".

יש מתחרים ותחרות בתחום?
מורן: "יש תחרות בתחום ואנו מעריכים מאוד את המתחרים שלנו, יש לנו המון מה ללמוד אחד מהשני ואני לא מתביישת לומר את זה. צריך לזכור שתחרות היא דבר טוב וייחודיות היא תכונה מצוינת והצורך להתמיד בפיתוח תמידי של היצירתיות והחדשנות הוא הכרחי ביותר כדי להצליח".

ומה הדבר הבא עבורכם?
ירון: השאיפה היא להתפתח ולהעמיק יותר בתחום הפיתוח והניסויים, לפתח את קשרי העבודה ולעבוד יותר מול חו"ל אנו שואפים לייצר יותר עבור קהלים ומגזרים אחרים, לפתח מוצרים מתקדמים שיסייעו לאוכלוסיות שונות, כמו אמצעי עזר לנכויות שונות, פשוט להשתמש בידע שלנו לטוב. אנחנו משתדלים לבקר בתדירות גדולה מאוד בתערוכות בינלאומיות ושם אנחנו לומדים את הצרכים הגלובליים, לומדים חדשנות טכנולוגית, נהלי ותקני עבודה מייעלים למשל כיצד לנהל קו ייצור שהוא לא סדרתי אלא פרוייקטלי. אנחנו לומדים וחוקרים כל הזמן כיצד להתמודד ולהתגבר על משברים בשוק הישראלי כמו משבר העובדים ופיתוח הפריפריה".

מורן: "אנו מאמינים שידע נועד שיחלקו אותו והוא לא צריך להישאר אצל אדם אחד. אנחנו משתדלים לתת בחזרה לקהילה. בין השאר אנחנו משתתפים בתוכנית של הג'וינט שבה אנחנו מכשירים סטודנטים של החוג להנדסאי מכונות במכללת אורט בראודה בכרמיאל ומאפשרים להם לבצע אצלנו פרקטיקום דו שנתי. אנחנו גם בקשר עם כפר הנוער לנוער בסיכון 'נירים' ומשלבים נערים לפני גיוס בעבודה אצלנו. השילוב הוא חשוב לשני הצדדים בהיבט החברתי והערכי. אנחנו מפתחים בימים אלה תוכנית ושואפים לפתוח בעתיד מכללה או בית ספר רב גילאי שבה יוכלו להשתלב ילדים מגיל צעיר מאוד כולל אוכלוסיות מיוחדות, שתתמקד בלימוד טכנולוגיות שונות ודרכן לתת דגש על פיתוח של מיומנויות חברתיות ורגשיות. אולי גם לבנות יחד עם שותפים מתחום החינוך תוכניות לימוד ולהטמיע בבתי הספר השונים. השמיים הם הגבול".

moraltec.co.il | טל. 04-9552127

בשיתוף מורל טכנולוגיות