ACUBEZ: פלטפורמת האוטומציה המהפכנית המגדירה מחדש את סף הכניסה לעולם האוטומציה

הפלטפורמה פורצת הדרך מספקת פתרון אוטומציה קומפקטי וגמיש למגוון מכונות ויישומים תעשייתיים המופעלים כיום ע"י מפעילים אנושיים. היא מהווה נדבך חשוב בפתרון מצוקת כח האדם המקצועי בישראל ומספקת פתרון פשוט ויעיל לצורך של מפעלי תעשייה מסורתיים להשתלב בעידן התעשייה 4.0, במטרה להישאר רלוונטיים בשוק הגלובלי

יובל גמליאל, בשיתוף חברת Acubez
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המודולאריות של ™Acubez מאפשרת לחבר בין מערכות שונות בצורה פשוטה ויעילה
המודולאריות של ™Acubez מאפשרת לחבר בין מערכות שונות בצורה פשוטה ויעילהצילום: Acubez
יובל גמליאל, בשיתוף חברת Acubez
תוכן שיווקי

במפעלי ייצור רבים בישראל ובעולם, ניתן למצוא גם כיום עובדים העומדים ליד מכונות הייצור כאשר הם טוענים ופורקים חלקים ומבצעים פעולות שונות, החוזרות על עצמן הלוך וחזור, במכונות כגון מכונות עיבוד שבבי, מכונות סימון לייזר, מכונות מדידה וביקורת ומכונות דומות אחרות. התמונה הזו לא השתנתה באופן משמעותי בעשורים האחרונים, אך בשנים האחרונות חל שינוי בעולם התעשייה המסורתי, הן בהיבט הטכנולוגי והן בהיבטי כח האדם.

בהיבט הטכנולוגי, התחרות הגדלה מול חברות בינלאומיות המטמיעות לרצפת הייצור מערכים אוטומטיים מתקדמים (מבוססי רובוטים וקובוטים) מביאה לכך שחברות ישראליות, שלא מפנימות את השינוי שחל בתעשייה, נשארות מאחור ומתקשות להתמודד מול מתחרותיהן המקומיות והבינלאומיות.

יהושע אולמרצילום: Acubez

מבחינת ההון האנושי, בישראל, כמו בעולם המערבי כולו, קיימת כיום מצוקה חמורה של כח אדם מקצועי בתעשייה בכלל ובתעשיית המתכת בפרט. ההערכה בשוק הינה שככל שהשנים יעברו ילך ויתמעט מספר העובדים שיבקשו לעבוד כמפעילי מכונות, וכאן נדרשות החברות להתמודד עם האתגר ולהתקדם לפתרונות טכנולוגיים שיאפשרו להן לנתב את כח האדם האיכותי שלהן למשימות בהן נדרש המוח האנושי, תוך תגמול הולם של העובדים, ולהעביר את הפעילויות הפשוטות והרוטיניות לפתרונות אוטומציה ורובוטיקה.

פלטפורמת אוטומציה מודולרית
מי שהשכילה לזהות את השינויים האלו ואת מידת עוצמתם כבר לפני שנים רבות היא חברת Acubez ("איי-קיובז") הישראלית, שפיתחה, תוך שימוש ושילוב טכנולוגיות מגוונות וקובוטים, פתרון אוטומציה קומפקטי וגמיש למגוון רחב של מכונות ויישומים תעשייתיים, פתרון המייעל משמעותית את תפוקתן של מגוון רחב של מכונות תעשייתיות המופעלות כיום ידנית.

מערכת ™Acubez מתאימה לאוטומציה של תהליכי בדיקה. בצילום רואים כיצד מערכת ™Acubez פועלת במחלקת ביקורת איכות של מפעל ומשרתת מכונת מדידה של חלקיםצילום: Acubez

"חברת Acubez צמחה מתוך הצורך שלנו כחברה מסורתית לעיבוד שבבי והרכבות אלקטרו-מכניות", מספר יהושע אולמר, מנכ"ל החברה. "לפני כחמש שנים הגענו למסקנה שעל מנת להתמודד עם המחסור בכח האדם המקצועי בארץ ועל מנת להישאר רלוונטיים מבחינה עסקית בשוק הגלובלי והמקומי כאחד, אנחנו חייבים לעשות שינוי מחשבתי ולמצוא פתרונות אוטומציה שייעלו את עבודת המפעל המתאפיין בסדרות ייצור קטנות-בינוניות, מה שמכונה בז'רגון המקצועי High Mix Low Volume Manufacturing״.

"מהר מאוד גילינו שיש בשוק מעט פתרונות מדף סטנדרטיים הנותנים פתרון מקצה לקצה לצרכים שלנו ושהאלטרנטיבה היא בעצם לפנות לבוני מכונות שתופרים לכל לקוח חליפה המותאמת אישית לצרכיו ומאפייניו. כחברה שעוסקת בייצור סדרות קטנות-בינוניות, שאופיין משתנה בצורה תדירה, הבנו שהפתרון הזה לא מתאים לנו, מה גם שהוא יעלה הון רב. לכן החלטנו לפתח פתרון שיהיה קל לתפעול ע"י מפעיל מכונה טיפוסי, יהיה גמיש מספיק כדי לשרת מגוון גדול של חלקים וגם לא יתפוס שטח רב ברצפת הייצור, על מנת להימנע מצורך לשנות את מבנה קווי הייצור הקיימים. מה שהתחיל בזמנו כרעיון לפתרון הצורך האישי שלנו, הפך מהר מאוד לחברה בעלת קו מוצרים מקיף הנותן פתרון מלא לתפעול מגוון מכונות בצורה אוטומטית לחלוטין".

אתה מציין את עניין שטח הרצפה והגמישות. למה נושאים אלו כל כך משמעותיים?
"היות והפתרון שלנו נועד להשתלב בתוך מפעלים קיימים ובעצם להפוך מכונה קיימת, המופעלת באופן ידני, למרכז ייצור אוטומטי לחלוטין, הפתרון צריך להיות קומפקטי ככל שניתן וגמיש לשינויים ולהתאמות כדי לאפשר שילוב כמעט שקוף במפעל ללא צורך בשינויים בקווי הייצור ובהזזת מכונות במפעל - פעולה שיכולה להיות מאוד בעייתית במקרים רבים. עקרון זה עמד לנגד עינינו במהלך כל שלבי התכנון והפיתוח של הקונספט.

שתי מערכות ™Acubez משרתות מכונות עיבוד שבבי ברצפת ייצור טיפוסיתצילום: Acubez

"עניין הגמישות מתחלק לשני מישורים: במישור הראשון, היות ואנחנו חיים בעולם של ייצור משתנה וייצור במנות קטנות ובינוניות, הגדרנו לעצמנו כמטרה לפתח פתרון שיהיה גמיש וקל לשינויים ככל שהמשימות במפעל משתנות לאורך השנים, ולתת ללקוח אפשרות לשנות את הפונקציונאליות של מערכת האוטומציה בכל נקודת זמן בהשקעה מינימלית של זמן וכסף. עקרון זה מבטיח בעצם את ההשקעה הראשונית המשמעותית שחברה משקיעה במערכת האוטומציה לשנים רבות.

"במישור השני, המערכת צריכה לספק ללקוח גמישות לבצע עבודות רבות ומגוונות עם חלקים שונים, גם ברמת החומרה והמכאניקה וגם ברמת התוכנה, בכדי לאפשר מעברים בין העבודות השונות בצורה מהירה וקלה".

הפתרון אותו הגו בחברת Acubez, המוגן בפטנטים ייחודיים, הוא פלטפורמת אוטומציה מודולרית המאפשרת ללקוח להרכיב את התצורה הנדרשת עבורו מתוך מגוון של מודולים סטנדרטיים, בהתאם לפונקציונאליות הנדרשת, המקום הפנוי ברצפת הייצור, התקציב וכדומה. ההרחבות והתוספות הסטנדרטיות השונות מורכבות זו לזו בשיטת PLUG&PLAY ליצירת מערכת אוטומציה מלאה המזוהה אוטומטית ע"י מערכת הבקרה הראשית אשר, בהתאם למודולים המורכבים, מאפשרת את הפונקציונאליות במסך השליטה והבקרה של המערכת.

הטמעת אוטומציה ברצפת הייצור ללא צורך בהשקעות ענק
פלטפורמת Acubez באה כאמור לסייע בפתרון מצוקת כח האדם המקצועי בישראל ויתרונה בתחום נובע מממשק העבודה הפשוט לתפעול שלה. "המערכת לא דורשת ידע בתכנות או רקע כלשהו באוטומציה ורובוטיקה וממשק המשתמש שלה הינו גרפי לחלוטין, כך שאפשר לנהל ולהגדיר את תוכניות האוטומציה במספר פעולות פשוטות. יתרון נוסף של המערכת נוגע לגמישות הרבה שלה, כאשר מגוון ההרחבות והתוספות הסטנדרטיות אותן היא מציעה תורמות לגמישות הפלטפורמה כך שכאשר לקוח מבקש לשנות את מאפייני הייצור הוא יכול לעשות זאת עצמאית בצורה קלה ומהירה ובעלויות וזמני הטמעה קצרים ביותר", מרחיב אולמר.

המערכת החדשה פותרת למעשה את נקודות החולשה הקלאסיות שאפיינו עד היום את התחום - האתגרים של השבתת מכונות, שטח רצפה מוגבל, חוסר בכוח אדם, חוסר עקביות באיכות הייצור והסיכון להשקיע בפתרון אוטומציה שמתיישן במהירות בעולם המשתנה של היום.

"הפלטפורמה שלנו מאפשרת ליצרנים להגדיר בקלות את פתרונות האוטומציה שלהם לסוגי עבודות שונות ודרישות משתנות באמצעות מגוון גדול של הרחבות, תוספות ושידרוגים מודולריים. היצרנים שומרים לעצמם את האפשרות להגדיל, לשנות ולהתאים את המערכת למשימות משתנות בכל נקודת זמן שתידרש בעתיד", מסביר אולמר.

Modular Platform Overview - acubez™קרדיט: Acubez™ Modular Automation

"המערכת המודולרית מאפשרת למפעלים קטנים ובינוניים לעשות את הצעד הראשון הנדרש להטמעת אוטומציה ברצפת הייצור בלי השקעות ענק, צעד אחר צעד ובלי סיכונים הטמונים בחוסר גמישות של מערכות אוטומציה. הצעדים הקטנים והמהירים הללו מעניקים למפעלים המסורתיים את היכולת לעבור לשלב הבא אל עבר עידן התעשייה 4.0 עם מערכת המשלבת בתוכה פתרון מקיף בעל אלמנטים מעולמות המכניקה, התוכנה, התקשורת והאלקטרוניקה. שילוב היכולות האלה הופך את המערכת לדבר הגדול הבא בתחום, ומספר חברות בישראל כבר רכשו אותה. היעדים הבאים שלנו הם שווקי אירופה וארה"ב, לאחרונה הצגנו את המערכת בתערוכה באיטליה והלקוחות הפוטנציאליים הביעו עניין רב. זהו פתרון קצה אל קצה המזכיר בסופו של דבר מעין מערכת לגו מודולרית שבה ניתן להוסיף או להוריד מודול או לשנות אביזרים, בקלות ובגמישות רבה".

לאילו תעשיות הפתרון מתאים?
"לכל תעשייה המפעילה מכונות ייצור באופן ידני והפועלת בסדרות ייצור קטנות-בינוניות של עשרות בודדות ועד אלפים רבים של חלקים, כמו לדוגמה חברות בתחום העיבוד-שבבי המייצרות חלקים ומוצרים לתעשיית האופטיקה, המכשור רפואי וההיי-טק. המערכת מיועדת בעיקר לעסקים קטנים ובינוניים, אך גם מפעלים גדולים יכולים ליהנות מהיתרונות שלה.

ב-2021 הותקנו בישראל תחנות הזנת מכונה קובוטיות רבות ופינו את העובדים של הלקוחות לביצוע משימות אחרות. העובדה שהפתרונות של Acubez כל כך גמישים תפעולית, מאפשרת לנו לתת ללקוחותינו מענה אמיתי לעולם של אוטומציה לסדרות קטנות ובינוניות".

התייעלות ארגונית וכספית
נכון להיום תומכת פלטפורמת Acubez בייצור חלקים קטנים ובינוניים במשקל של עד 8 ק"ג ולדברי אולמר "מבדיקות וניתוחי עומק אותם ערכנו, הגענו למסקנה ברורה שעם הכנסת המערכת לפעילות שוטפת ניתן להחזיר את ההשקעה בה תוך 12 חודשים בלבד, שזהו נתון מדהים. החזר ההשקעה המהיר מורכב משיפור תפוקות המכונה הקיימת ב-20%-35% במהלך שעות הפעילות של המפעל, ובנוסף, מתוספת שעות ייצור בשעות שהן מחוץ לשעות הפעילות של המפעל כאשר המפעל סגור והמכונה ממשיכה לייצר את מנת הייצור, כגון בלילות, בסופי שבוע ובחגים. באמצעות מערכת אוטומציה מתאימה, אפשרי בהחלט לנצל לפחות חלק מהשעות הרבות בהן המכונות לא פעילות במהלך השבוע".

"כיום יותר מתמיד, ההשקעה במכונות גדולה ונדרשת נצילות גבוהה להבטחת רווחיות ויכולת תחרות בשוק הגלובאלי, כאשר במקביל עלויות כח האדם עלו בצורה מאוד משמעותית, כך שהשילוב הזה יוצר מצב בו אנו רוצים לייעד את העובדים המוכשרים שלנו למשימות החשובות באמת, אלו שזקוקות לתבונה אנושית ולא לעבודה רוטינית. בעצם נוצר כאן מצב של Win-Win, העובדים יכולים להתמקד בעבודות מאתגרות ורווחיות יותר, ומנגד, המעסיק נהנה מיעילות ייצור גבוהה יותר דבר המעלה את רווחיות המפעל. בשורה התחתונה – להבנתנו, חברות תעשייה שלא יעשו את המעבר לאוטומציה בשנים הקרובות, גם בתחום הייצור של הסדרות הקטנות והבינוניות, יתקשו מאוד להתמודד ולהישאר רלוונטיות בסביבה העסקית המאתגרת של ימינו".

עדכונים שוטפים: לינקדאין| http//www.acubez.com

בשיתוף חברת ACUBEZ