"הבטחת ייצור כחול-לבן היא משימה ברמה הלאומית"

מנכ"ל חברת "ישראמט", סא"ל (מיל.) יוסי טובור, רואה בניהול מפעל לעיבוד שבבי מתקדם משימה ציונית ושליחות לאומית המשולה בעיניו להתנדבות בשירות מילואים. עם רמות גבוהות ביותר של דיוק ואמינות, העוברים בקרה קפדנית, הרכיבים שהוא מייצר זוכים להכרה גם בחו"ל שם מעדיפים אותם על פני יבוא חלקים מסין

יואל צפריר, בשיתוף "ישראמט"
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המכונה החדשה מדגם Star20
המכונה החדשה מדגם Star20צילום: דוברות ישראמט
יואל צפריר, בשיתוף "ישראמט"
תוכן שיווקי

מה גורם לאדם שעסק בניהול בתחומי השירותים והייעוץ לעבור לנהל מפעל תעשייתי, הארד קור, בתחום העיבוד השבבי? אם תשאלו את יוסי טובור, מנכ"ל "ישראמט - עיבוד שבבי מתקדם", זו הייתה ההתאהבות במכונות הישנות. אך לא מדובר בסתם מכונות, אלה מכונות SWISS-TYPES אוטומטיות תוצרת שווייץ, שפועלות ללא הפסקה מזה 50 שנה ומוכיחות את עצמן כל יום מחדש בעיבוד שבבי מדויק - החל מקוטר של 3 מ"מ ועד קוטר מירבי של 38 מ"מ. סוסי עבודה ותיקים ואמינים.

יוסי טובורצילום: דוברות ישראמט

"כשפנו אלי מחברת 'A2Z' שנסחרת בבורסה הקנדית ובנאסד"ק לקראת רכישת 'ישראמט' והציעו לי לנהל את החברה, נרתעתי. מה לי ולייצור? אבל אז צללתי פנימה, למדתי את התחום והכרתי מקרוב את העבודה במפעל ופשוט נשבתי בקסם המכונות", הוא משחזר. "למרות שלצידן של המכונות הללו יש במפעל מכונות חדשניות, המכונות הללו שובות את הלב. אין שני להן באמינות ובאיכויות שהן מייצרות. מדובר בחלקים פשוטים לכאורה, אבל כשאתה צריך לעמוד בסטנדרטים גבוהים של דיוק ואמינות, למשל עבור מכלולים של מערכת הביטחון, אתה חייב לדייק, כי אין שם סובלנות לליקויים וטעויות. זה לא כמו לייצר צעצוע. הרכיבים שאנו מייצרים צריכים לעמוד בעומסי חום אדירים. תאר לך שלאחר הייצור אנו נמנעים ממגע יד אדם ברכיב. הוא מוכנס לשקית ללא מגע יד אדם והכל כדי להבטיח את רמת הדיוק המקסימלית הנדרשת.

"מבחינתי, לשמש כמנכ"ל של חברת ייצור תעשייתית זה המשך לקו שמנחה אותי בחיים ומוביל אותי להתנדב גם כיום למילואים - ציונות, הגשמה, חלוציות. היכולת שלנו לייצר מוצרים איכותיים, כחול-לבן, על-ידי עובדים ישראלים שיושבים כאן ולא להזדקק לייבוא מסין, היא בעיניי מטרה ציונית חשובה. בכלל, הבטחת ייצור כחול-לבן היא משימה ברמה הלאומית והתעשייה היצרנית לא פחות חשובה מהיי-טק".

מחליפים ייבוא מסין
חברת "ישראמט" הוקמה בשנת 1948 על-ידי צבי ז"ל ולאה ירמקוב, ציונים חדורי אמונה בצורך להקים בישראל תעשייה חזקה. שמו של צבי הלך לפניו כיזם, איש עקרונות בלתי מתפשר, אשר העמיד את האדם במרכז, בעל ערכים, ניסיון, תושייה וידע רב. הוא ורעייתו הובילו את החברה לאורך השנים במקצועיות, זמינות ושירותיות. במאי השנה נרכשה החברה על-ידי A2Z, שהוקמה על-ידי יזמים ישראלים ובין היתר עוסקת בייצור עגלות חכמות ע"י חברת הבת cust2mate לשוק הקמעונאי. יוסי טובור, סא"ל במילואים, נשוי+6 המתגורר במודיעין, משרת בחטיבה הדרומית של עזה במילואים ועסק בחייו במגוון תפקידי ניהול ובהן חברה לניהול נכסי נדל"ן מניב וכח אדם. במקביל, הקים וניהל חברה לייעוץ אסטרטגי, שבין היתר סייעה לכחול-לבן בניהול ארבע מערכות הבחירות האחרונות.

המפעל של "ישראמט" פועל בחולון ומעסיק כ-50 עובדים. על לקוחות החברה נמנים גופים כמו מערכת הביטחון, התעשיות הביטחוניות (אלביט, התעשייה האווירית), חברות מהתחום הרפואי והתעופתי, חברות רכב, חברות מוצרי צריכה ועוד. בין לקוחותיה גם חברת "סודהסטרים", שעבורה מייצרים במפעל את הפקק שסוגר את מיכל הגז, מוצר מוגן פטנט שמשווק בכל העולם. גם כאן הדיוק בפרטים, האמינות והאיכות משחקים תפקיד. "כל מוצר שתפגוש בשגרה יש לו חלק שמיוצר בעיבוד שבבי ואנחנו שותפים לייצור חלק גדול מהם. מגופים, ווסתי לחץ וחלקים ממכלולים. יש לך צורך בפריט מיוחד? אני אייצר אותו", הוא מדגיש בגאווה בלתי מוסתרת.

"המפעל שלנו מצויד במערכי CNC ומחרטות מהדגמים המתקדמים בשוק על מנת לעמוד בהספקי ייצור גבוהים בזמן קצר, תוך מתן מענה מהיר לכל בקשות הלקוחות שלנו. 'ישראמט' מספקת פתרונות מקיפים ללקוחותיה לתחום העיבוד השבבי בהתאם לתוכניות הפיתוח המבוקשות, ובמידה ואין לרשות הלקוח תוכנית פיתוח - אנו מספקים צוות וידע מקצועי אשר יפתח עבור הלקוח תוכנית פיתוח הנדסית לטובת הרכיב הנדרש".

לדברי טובור, כדי לעמוד בסטנדרטים ההולכים וגדלים של איכות ודיוק, כפי שדורשים הלקוחות, נדרשת רמה גבוהה ביותר של ביקורת. "הביקורת היא הרכיב הכי חשוב במפעל עיבוד שבבי", הוא מדגיש. "הפועלים נחלקים בין שלוש מחלקות - כוונים, ייצור וביקורת - אבל הביקורת היא החלק החשוב ביותר. לכן, כלל מערכי הייצור והתפעול עוברים בקרה על-ידי עובדים מקצועיים אשר עמלים על הוצאת מוצרים בדיוק מירבי, ורק לאחר שעברו בקרת איכות קפדנית במיוחד, על-ידי מעבדה המנהלת את תחום בקרת המוצרים בעזרת תוכנית בדיקה מקיפה".

היכולת לייצר מוצרים באיכות גבוהה הביאה לכך שחברות אירופיות החלו להתעניין במוצרי החברה. "אנחנו אולי לא נחשבים למעצמה תעשייתית, אבל איכות המוצרים שלנו לא נופלת מזו של סין ואף עולה עליה ולכן חברות באירופה, למשל בצרפת, שהיו רגילות לייבא מסין עוברת לעשות זאת מאיתנו. זה עוד לא הופך אותנו למתחרים בסינים, אבל זה אומר משהו על האיכות שלנו. יש לנו יתרון נוסף והוא העלות. הודות למכונות שלנו שעובדות באופן אוטומטי ויודעות לייצר בקצב גבוה ובתפוקה מטורפת, העלויות שלנו נמוכות לעומת סין. גם עבודות של חברות ישראליות שיצאו לסין חוזרות אלינו".

ייצור עגלות חכמות לשוק הקמעונאי
אחת הבעיות הקשות בענפי התעשייה השונים היא המחסור החמור בכוח אדם מיומן. טובור מודה שכשנכנס לתפקיד חשב שלא תהיה בעיה בגיוס כוח אדם וטעה. "באתי מעולמות אחרים", הוא מסביר. "זו אכן בעיה קשה. קשה לגייס ולהכשיר הון אנושי לתעשייה ונדרש מאמץ להפוך אנשים לכוח עבודה מיומן".

מה אתם עושים בנדון?
"אנחנו נקטנו ביוזמה מעניינת - יצרנו שיתופי פעולה עם בתי ספר טכנולוגיים בחולון ובירוחם, העברנו להם את המכונות שלנו והם מתחילים להכשיר תלמידים על המכונות המיוחדות שלנו. אנחנו שולחים כוון בכיר ללמד את התיכוניסטים את המקצוע ואת התחום, מתוך כוונה שהם יגיעו לעבוד אצלנו אחרי הצבא. אני יכול לספר לך ששני חיילים בשירות חובה, שיש להם אישור לעבודה פרטית, כבר עובדים אצלנו בסוף שבוע. לא מדובר בעבודה פיזית קשה ולאחר שנתיים של התמקצעות אפשר לעבור למסלול הכשרה של כוונים. מדובר גם במשכורת טובה - כוון מנוסה יכול להרוויח היום 15,000-16,000 שקלים לחודש".

מה החזון? האם תמשיכו רק במקטע הצר של חריטה או שתתרחבו לתחומים נוספים?
"אנחנו בהחלט רוצים להתרחב לתחומים נוספים של עיבוד שבבי, כמו כרסום והדפסת תלת-ממד, ולעשות זאת באמצעות רכישת חברות בתחומים אלה. יש לי מנדט מהבעלים לעשות כן. המטרה היא להקים תשלובת, שתציע ללקוחות את כל שרשרת הערך תחת קורת גג אחת ותספק להם מוצר שלם, כולל הרכבה. במקביל, חברת האם, A2Z, מתכננת להשקיע ב'ישראמט' וביכולות הפיתוח שלה על מנת שתשמש זרוע ביצועית לחברה בת אחרת שלה, cust2mate, המייצרת עגלות חכמות לשוק הקמעונאי. לפי התכנון, 'ישראמט' תייצר עשרות אלפי עגלות, אשר ישנו את תפיסת וחוויית הרכישה של הלקוחות בשוק הקמעונאי בכל רחבי העולם".

www.isramat.com | טל. 03-550-5720

בשיתוף "ישראמט - עיבוד שבבי מתקדם"