כמו אוויר לתעשייה

מזה יובל שנים שקבוצת פח תעש מתמחה בפיתוח טכנולוגיות ומוצרים לטיפול באוויר ואוורור תעשייתי ומספקת אותם למפעלים בתחומים המובילים של הכלכלה הישראלית - ממיקרו-אלקטרוניקה ועד קנאביס רפואי. "נמשיך לצמוח בארץ ובמקביל פנינו מיועדות לחו"ל כדי להיות שחקן משמעותי בשוק הגלובלי", אומר אבי כהן, מנכ"ל משותף בקבוצה ובנו של אחד משני המייסדים

יואל צפריר, בשיתוף קבוצת פח תעש
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפוח למנהרת רוח
מפוח למנהרת רוחצילום: פח תעש הנדסה
יואל צפריר, בשיתוף קבוצת פח תעש
תוכן שיווקי

האוויר שאנו נושמים נתפס כדבר מובן מאליו. אנו מקדישים לו מחשבה או תשומת לב רק כאשר אנו נתקלים בזיהום אוויר חמור, או באופן הפוך - שואפים אוויר נקי במהלך חופשה, שמתכתבת בדרך כלל עם המוטיב המיתולוגי של "אוויר הרים צלול כיין". אבל במגזר התעשייתי לאוויר יש משמעויות אחרות וקריטיות. מפעלים נדרשים לטפל באוויר ולספק אוורור בשל שורה של צרכים שקשורים לתהליך הייצור, שמירה על בריאות העובדים וציות לדרישות רגולטוריות: מניעת זיהום אוויר, אוורור, טיפול במפגעי אבק, גזים ומזהמים רעילים, סינון וטיהור אוויר, הולכה ועוד. צרכים אלה מחייבים התקנת מוצרים מבוססי טכנולוגיות שונות, כגון מערכות אוורור תעשייתיות, מפוחי אוויר, ומערכות ליניקה ופינוי אבק ועשן מתהליכי ייצור שונים.

אבי כהןצילום: שרון אלדר

אחת החברות המרכזיות בתחום היא קבוצת פח תעש, העוסקת בפיתוח וייצור טכנולוגיות ומוצרים לטיפול באוויר ובאוורור תעשייתי. הקבוצה אמונה על תכנון מוצרים ופתרונות, ממערכות שלמות ועד ניהול פרוייקטים Turn Key על-פי דרישה הנדסית, תקנים והנחיות הלקוח. זה כולל טיהור, טיפול, סינון, ניקוי, קירור, חימום, ייבוש, הרטבה, שאיבה, יניקה ושינוע, תוך הקפדה על יעילות אנרגטית אופטימלית.

לתכנן ולעצב מגוון פתרונות אוויר
פח תעש הוקמה ב-1970 על-ידי שני תעשיינים חדורי חזון, מרסל כהן ז"ל ואהרון שפירא יבדל"א, ששילבו רצון לבנות פה תעשייה מקומית חזקה עם גאווה ציונית. היום פח תעש היא חברת האם בקבוצת חברות אחיות, זאת לאחר שהחברה ביצעה מסע של רכישות במהלך השנים, בעיקר של חברות שהתמחו במקטעים מקצועיים ספציפיים ואיגדה אותם לגוף אחד. בין החברות, אדירום, המתמחה באקלום לחממות, ומסה למיזוג אוויר תעשייתי. פח תעש נוהגת להשאיר את המייסדים כמנהלים באותן חברות.

מפוח למנהרת רוחצילום: פח תעש הנדסה

כיום מכהן אהרון שפירא כיו"ר דירקטוריון בכל החברות ואת קבוצת החברות מנהלים בני המייסדים: אבי כהן, בנו של מרסל - מנכ"ל משותף ומור שפירא-שמגר, בתו של אהרון. מטה החברה פועל באשקלון, כמו גם שני מפעלי ייצור. בקריית גת פועלים שני מפעלים נוספים, כשהמפעל החמישי שבתכנון יפעל גם כן בקרית גת.

"הרעיון לאגד תחת חברת האם שורה של חברות-אחיות העוסקות בתת-תחומים שונים: מפוחי אוויר, יחידות טיפול באוויר, צינון, מסננים, ולייצר מעטפת כוללת וסינרגטית של פתרונות תחת קורת גג אחת", אומר אבי כהן. "זו תופעה ייחודית גם ברמה העולמית, שמעניקה לנו יתרון מסחרי גדול. במקום שהלקוח ייאלץ לפעול מול שורת קבלני משנה, שכל אחד מהם מתמחה רק בתחום צר אחד, אנחנו מהווים עבורו קבלן ראשי המבצע הכל, One Stop Shop אם תרצה.

"מבחינה היסטורית, ידענו בכל פעם להשתלב במגמות הכלכליות של התקופה ולספק את המענה המתאים. התחלנו עם תעשיות העץ, שנזקקו ליניקת הנסורת, אחר כך עברנו לתעשיות הטקסטיל, שנחשבו למזהמות מאוד. תעשיות אלה נעלמו מהנוף וכיום אנחנו ממוקדים בתעשיות הטכנולוגיות המתקדמות, שדורשות חדרים נקיים לייצור שבבים".

מעבר לצד השירותי, מהו היתרון המקצועי היחסי שלכם?
"היתרון המרכזי הוא הוא התכנון ההנדסי. ללקוחות שלנו בתעשיות מתוחכמות כמו מיקרו-אלקטרוניקה, דאטה סנטרס, פרמצבטיקה, חממות קנאביס רפואי חכמות וכימיה, היכולת שלנו לתכנן ולעצב פתרונות אוויר, המותאמים לצרכיהם המיוחדים, היא קריטית. קח למשל חדרים נקיים לייצור לשבבים. הם נדרשים לייצר אוויר הנקי פי-1,000 (!) מאשר חדרי ניתוח. הם גם נדרשים לתוספת לחות ולבקרת טמפרטורה קפדנית. אנחנו יודעים לספק זאת, גם את התכנון וגם את הציוד. חשוב על חממות קנאביס רפואי שנדרשות גם לייבש את האוויר, גם לחמם וגם לווסת את הטמפרטורה. חשוב על חברות שנדרשות לעמוד בתקני איכות אוויר: לנקות, לפלוט ולעמוד בתקנים מחמירים. את כל זה אנחנו עושים.

מפוחים תעשיתיים לפינוי עשןצילום: פח תעש הנדסה

"משלב התכנון, דרך הייצור ועד ההתקנה, אנו ממוקדים בהתאמה אופטימלית בין דרישות הלקוח והציוד המותאם ומטמיעים בכל התהליכים טכנולוגיות חדשניות. אני חושב שהשילוב שאנו מציעים בין הנדסה חדשנית וידע, יכולות ייצור וביצוע, למעלה מ-50 שנות ניסיון והיכולת לנהל פרויקט באופן כולל, מהווים יחד מכפיל כוח".

ספר על ההון האנושי בחברה.
"חברת האם מונה כיום 250 עובדים והתכנון הוא לגדול ל-400 עובדים. בכל הקבוצה מועסקים כיום מעל 400 עובדים. אנו מעסיקים 25 מהנדסים, אורגנית בחברה, ולא מוציאים החוצה את התכנון למיקור-חוץ. זה חלק מתפיסת העולם שלנו, מה גם שלכל פרויקט יש ייחודיות משלו ואנו מעצבים לו את הפתרון המתאים והאופטימלי ביותר. אנחנו ממנפים את הידע והניסיון שצברנו במשך יובל שנים של עשייה למען לקוחות חדשים".

מי הם הלקוחות?
"אנחנו משרתים מגוון רחב של תעשיות וענפים - היי-טק ואלקטרוניקה, מתכת, חשמל ותעשיות ביטחוניות, כימיה ופארמה, מזון וחקלאות, תשתיות, תחבורה ומנהרות (אנחנו משתתפים בבניית הקו האדום והירוק של הרכבת הקלה ומספקים להם את ציוד האוורור). אנחנו מסייעים לבנות חדרים נקיים, חדרי ניתוח ומעבדות ומגישים שירות לקבלנים ויזמים הבונים מבני ציבור, מבנים מסחריים ומשרדים".

מאמינים בתעשייה הישראלית
מגפת הקורונה הביאה לדרישה גוברת לאוויר נקי בחללים ציבוריים והולידה פתרונות טכנולוגיים שונים, שנועדו להיאבק בנגיפים ולהבטיח אוויר נקי לשוהים במשרדים, באולמות ובחללים סגורים. גם כאן החליטה פח תעש להיכנס לתחום החדש - שממילא היה לו ממשק עם העשייה היום-יומית שלה - באמצעות חיבור לחברה קיימת והתחברה לסטארט-אפ הישראלי "דאסמיט", שפיתח טכנולוגיה להשמדת נגיפים ולהבטחת אוויר נקי.

"המוצר של 'דאסמיט' עבר את כל הבדיקות והאישורים והוכיח את עצמו הן מול נגיפי הקורונה והן מול נגיפים וחיידקים אחרים", מספר כהן. "חברנו אליהם לאחר שהם סיימו את שלב הבטא ואנחנו שותפים כיום לתהליך הייצור. לטכנולוגיה שלהם יש יישומים רבים. למשל, בתחום מניעת העובשים, עניין שהוא חשוב ביותר, שלא לומר קריטי, במפעלי מזון, מחלבות ומפעלי שתייה. בכל הניסויים שנערכו הטכנולוגיה הצליחה להוריד את רמת העובשים לאפס".

יחידת טיפול אוויר 40,000 cfmצילום: פח תעש הנדסה

מהו החזון של החברה?
"קודם כל, וברוח החזון שטוו המייסדים, לשרת ולהשתתף בבניית מדינת ישראל, באמצעות הנדסה, ייצור והתקנה של מוצרים ומערכות המשרתים את ענפי התעשייה, המסחר והבנייה. צמחנו בתעשייה הישראלית ואנו מאמינים בה. אנחנו שואפים להמשיך לבנות וליהנות משותפות ארוכת טווח עם הלקוחות שלנו משום שהצלחתם היא הצלחתנו. זה גם מה שעומד בבסיס החתירה שלנו למקצוענות, מצוינות והדדיות.

"ברמה האופרטיבית, אנחנו רוצים להמשיך ולגדול ולהרחיב את הפעילות שלנו בתעשיות מתקדמות. במקביל, אנו רוצים להתפתח בחו"ל ולהפוך לשחקן משמעותי בתחום האוויר. בנינו תוכנית חומש ואנו עומדים בה ואני מאמין שנהיה אחת החברות המובילות והגדולות בתחום, לא רק בארץ אלא גם בעולם. ועם זאת, נוסיף לשמור על הדנ"א שלנו כחברה משפחתית".

www.pachtaas.com | טל. 073-22-55-255

בשיתוף קבוצת פח תעש