נוסחה מנצחת ליעילות בייצור

שימוש במכונות (MTM (Multi-Task בשילוב תוכנת GibbsCAM, מאפשר לחברת Slice לשפר משמעותית את זמן הייצור

ענת יפה, בשיתוף Slice Manufacturing
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חומר גלם יצוק לפני תהליך היצור
חומר גלם יצוק לפני תהליך היצורצילום: סימטרון-GibbsCAM
ענת יפה, בשיתוף Slice Manufacturing
תוכן שיווקי

בשנת 2016, ייסד ראנדי טקן את חברת Slice Manufacturing Studios באוהיו, ארה"ב, במטרה לספק לחברת NextStep Arthopedix, שתלים לתחום הרפואי. מאז זכתה Slice למוניטין כחברה המספקת פתרונות כוללים לתעשיית המכשור הרפואי, ביניהם: תכנון, פיתוח, אבי טיפוס, בדיקות מכאניות וייצור חלקים סופיים. כל זאת בסביבה סטרילית, עובדה המייחדת את החברה ממתחרותיה. החברה קיבלה את אישורי ה-FDA והסמכת ISO-13485.

מכשור רפואי ורכיבים תעשייתיים
חברת Slice מתמחה בייצור חלקים בעלי צורה ומבנה מורכבים בתחומי הרפואה, כמו שתלי מפרק ירך, שתלי עצם ירך, שתלי חוליות עמוד שדרה והחלקים שתומכים בהם: ברגים, פלטות וכו'. בנוסף, מייצרת החברה חלקים לתעשיות הביטחוניות.

מחרטה מכרסמת חמישה צירים לייצור הרכיבצילום: סימטרון-GibbsCAM

התחום הרפואי מחייב את החברה ברמת דיוק ואיכות גבוהים, כיוון שכל שתל כולל חלקים נוספים אשר מותאמים באופן מיוחד למטופל. כך לדוגמה: חוליית עמוד שדרה מיוצרת עם 3-4 וריאציות של זוויות קימור שונות, בנוסף ל-15 גדלים שונים של חולייה ספציפית. משמעות הדרישות של תחום הרפואה, מחייבת את חברת Slice לייצר מאות חלקים ולתכנת כל אחד מהם פרטנית, ולכן מהירות התכנון וההכנה לייצור היא קריטית.

"שימוש במכונות MTM חשוב מאוד כאשר מייצרים חלקים רבים בסדרות קטנות יחסית, במיוחד כשיש חלקים שצריך לתכנן ולייצר בוואריאציות שונות", מסביר ג'ו לה מנכ"ל חברה.

"לשם כך אנו משתמשים ב-GibbsCAM לתכנון מכונות ה-MTM שלנו. ההשוואה בין מספר תוכנות הכריעה ש-GibbsCAM היא התוכנה המתאימה והטובה ביותר".

מכונת Swiss Type כחלק מפתרונות Gibbsצילום: סימטרון-GibbsCAM

הטכנולוגיה והמכונות: MTM
Slice מתמחה בשילוב טכנולוגיות ייצור. מכונות ה-(MTM (Multi-Task Machining מאפשרות לייצר חלקים בעלי רמת דיוק ואיכות עילאית ללא צורך בדפינה או כוונן חוזר. כך מקבלים דיוק ברמה הגבוהה ביותר.

"העובדה שלא צריך למקם מחדש ולהזיז חלק במכונה, כדי להתאימו לכיווני עיבוד נוספים, חשובה לנו מאוד ומאפשרת לקבל את התוצאות ורמת הדיוק שאנו מחפשים, וכך למנוע טעויות. הדבר חשוב מאוד לעסק שלנו", מדגיש ג'ו לה.

טקן מייסד החברה מוסיף: "אנחנו יכולים למקם בר מתכת, לעבד בכרסום וחריטה ולסיים את כל תהליכי העיבוד של החלק בהרצה אחת ללא כיוונונים או מיקום מחדש של החלק עם המכונה. העבודה מתבצעת בתחילה בעיבוד 5 צירים ואז עובד לציר ה-6. הדבר חשוב מאוד כשאנו מעוניינים להגיע לרמת דיוק גבוהה".

"הבחירה במכונות אלה הייתה בעיקר הודות לאיכות החלקים שניתן לייצר עם המכונה. למכונה ספינדלים איכותיים מאוד. רכשנו גם רובוטים לטעינה והסרה של חלקים כך שהמכונות יכולות לעבוד מסביב לשעון ללא התערבות אדם", מספר ג'ו לה. בנוסף, היכולת לראות את כלל תהליך הייצור בתוכנת GibbsCAM, להריץ סימולציה והכל במהלך אחד, מונעים טעויות ומעניקים שליטה טובה יותר על תהליך הייצור והתוצאות הצפויות.

כיוון שמכונות MTM הן למעשה מרכז ייצור אחד, יש צורך לבצע רק מהלך אחד, בבחינת - חלק נכנס וחלק יוצא. אין זמן המתנה לחלק ולכן התהליך מהיר יותר. "אנחנו מצליחים לעמוד בדרישות לקוח מבחינת הזמנים, בעוד שאם לא היינו משתמשים במרכז ייצור אחד, זמני הייצור היו ככל הנראה פי שלושה", אומר ג'ו לה.

ב-Slice משתמשים בתוכנת GibbsCAM לתכנות המכונות הקיימות במפעל מאז 2016. "הבנו ש-GibbsCAM היא התוכנה היחידה שיכולה לתמוך במכונות המורכבות שלנו", נזכר טקן. "GibbsCAM מייצרת בקלות את התוכנית, את הפוסט ואנחנו יכולים להיות רגועים שהכול יעבוד כמו שצריך פעם אחר פעם".

ייצור במהירות שיא
אחת הסיבות לבחירה ב-GibbsCAM מבחינת ג'ו לה הייתה שמעבר לזמן מחזור ייצור קצר, נדרשת מהירות לקבלת החלק הראשון שעומד בדרישות. זמן זה הינו קריטי להצלחת החברה. "עם GibbsCAM אנחנו יכולים לעבוד על מספר וריאציות של אותו חלק ולבצע שינויים במהירות וביעילות, דבר שלא ראינו בתוכנות אחרת", מדגיש ג'ו לה.

"GibbsCAM מאפשרת לנו לזרז את כל התהליכים במפעל. יש לנו את הביטחון המלא שבכל פעם שאנו מתכנתים חלק, מריצים סימולציה ומעבירים למכונה, התוצאה תהיה הטובה ביותר וברוב המקרים נגיע לחלק מאושר בניסיון הראשון. העובדה המכריעה האם אנחנו עסק מצליח או לא, היא היכולת להגיע לחלק ראשון במהירות האפשרית. עם תוכנת GibbsCAM אנחנו משיגים זאת", מסכם ג'ו לה.

העובדה שלתוכנת GibbsCAM ממשק אחד לתכנות כל סוגי המכונות, תורמת לקיצור זמני תכנון ויצור לרבות, חריטה משולבת כרסום ומכונות MTM. מכאן שגם הכשרת משתמשים חדשים קלה ומהירה יותר.

היכולת לבצע סימולציה של העבודה לפני ששולחים אותה לביצוע על המכונה מהווה יתרון נוסף של GibbsCAM, חוסכת זמן, מונעת התנגשויות והשבתת מכונה ובזבוז משאבים. "ללא שימוש ב-GibbsCAM והיכולת לבצע סימולציה של עבודת המכונות ולצפות בהן על המסך, כדי לוודא שהכול תקין לפני ששולחים אותה למכונה, היה לנו קשה מאוד להצליח לייצר את החלק בצורה מוצלחת".

המודל הסופי של הרכיב לאחר כרסום וחריטהצילום: סימטרון-GibbsCAM

ג'ו לה מציין כי הבחירה ב-GibbsCAM לתכנות המכונות המתוחכמות, נעשתה בשל המוניטין של GibbsCAM בשוק. "כשמדובר במכונות יקרות ומורכבות, קשה למצוא אנשים שיכולים בעזרת תוכנה להזיז את המכונה בדיוק כפי שרוצים. עם GibbsCAM, הצלחנו למצוא מתכנתים מנוסים שמבינים את יכולות המכונה והתכנות כך שהתוצאות שנקבל תהיינה בדיוק מה שאנחנו צריכים בצורה בטוחה ומהירה. GibbsCAM הייתה התוכנה אותה המתכנתים המנוסים ביותר שלנו בחרו".

תמיכה בפוסטים הייתה עוד סיבה מהותית לבחירה ב-GibbsCAM. לכל מכונה יש להתאים פוסט אחר ואם הפוסט לא מתאים בדיוק למכונה, יש צורך לבצע התאמות ידניות בקוד. לאחר שעבדו עם מפיץ מקומי של GibbsCAM על התאמת הפוסט, הצליחו להגיע לפוסט מושלם שיכלו לסמוך עליו. המפיץ ביצע התאמות, עריכות והתאמה לצרכים הספציפיים שלהם.

התוצאה: יתרון תחרותי
השילוב של MTM ותכנת GibbsCAM אפשר לחברת Slice לענות לדרישות לקוחותיה, ולספק להם חלקים מורכבים עם רמת דיוק גבוהה ביותר.

"אנו יכולים לייצר בהרצה אחת חלקים רבים, לעומת יצרנים אחרים. בעזרת המכונות ותכנת GibbsCAM אנחנו יכולים לעשות זאת תוך ימים בודדים", מסכם ג'ו לה.

מה אומרים הלקוחות?
• לקוח מהתחום הביטחוני העיד כי ע"י שימוש במכונת MTM ותכנת GibbsCAM, Slice הצליח לייצר את החלק הנדרש בשלב אחד (במקום ארבעה) ולקצר את זמן הייצור ב-20%.

• ייצור של מפרק ירך ללקוח - Slice יצרו את החלק במהלך אחד תוך שימוש ב-GibbsCAM ובמכונת MTM, ובכך קיצרו את תהליך הייצור בכ-80% לכדי 20 דקות לחלק (במקום שעתיים).

"ללא שימוש בתכנת GibbsCAM אני לא יודע כיצד היינו מצליחים להתקיים במפעל. היכולת לעמוד בדרישות הגבוהות של לקוחותינו, מצריכה שימוש בתכנה חזקה ביותר. אני ממליץ בכל ליבי לכל מי שמעוניין לעבוד עם מכונות Multi-Task להשתמש בתכנת GibbsCAM. התכנה אפשרה לנו להיות יעילים יותר, ולייצר חלקים שאין דרך אחרת לייצרם", ממליץ ג'ו לה.

www.cimatron.com | טל. 073-2370200

בשיתוף Slice Manufacturing