החדשנות הטכנולוגית שהפכה את טוביה שרון לחברה גלובלית פורצת דרך בתחום המתכת

השקעה בחדשנות טכנולוגית כערך עליון, עבודה מקצועית, בשילוב מיטב המוחות, יחד עם מתן שירות מיטבי, מקצועי ומדויק לסקטורים רבים ומגוונים בתעשייה. סיפורה של שרון טוביה, חברת בוטיק משפחתית אשר הפכה לשם דבר עולמי בתחום העיבוד השבבי, הדפסת תלת ממד במתכת ותהליכי הנדסה הפוכה

גיא פישקין, בשיתוף שרון טוביה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מערכת צילום תלת ממדית לביקורת והנדסה הפוכה
מערכת צילום תלת ממדית לביקורת והנדסה הפוכה צילום: גיל לופו
גיא פישקין, בשיתוף שרון טוביה
תוכן שיווקי

בעידן בו תעשיית ההיי-טק והחדשנות הישראלית זוכה לתהודה ברחבי העולם, לעיתים נשכחים להם ענפי הצווארון הכחול ואלו אשר מהווים את התשתית הקריטית ביותר עבור שלל הפיתוחים והטכנולוגיות המתקדמות ביותר.

טוביה שרון, מייסד ונשיא החברהצילום: גיל לופו

חברת שרון טוביה היא דוגמה מובהקת לכך, כמי שצברה מעמד איתן כאחת מאבני היסוד של מגוון תעשיות וסקטורים בארץ ובעולם, ונחשבת שלא בכדי לאורים ותומים בתחומי העיבוד השבבי, הדפסות תלת ממד במתכת ותהליכי הנדסה הפוכה.

יאיר שרון, מנכ"ל משותףצילום: גיל לופו

אימפריה בקנה מידה בינלאומי
שמה של החברה מקורו בלא אחר מאשר המייסד והבעלים, טוביה שרון, איש עבודה בכל רמ"ח איבריו, שחצה זה מכבר את גיל 90. האחרון, יליד קלוז'-נאפוקה שברומניה עבד במפעל משפחתי למתכת, שם צבר את הניסיון המקצועי הראשון שלו. לימים, עם עלייתו ארצה בתחילת שנות ה-50', המשיך להעמיק את ניסיונו כחלק משירות במערך הטכני של חיל האוויר, לרבות לקיחת חלק בהקמת יחידת האחזקה האווירית (יא"א22) באחד מבסיסי החיל הגדולים במרכז הארץ.

רונן שרון, מנכ"ל משותףצילום: גיל לופו

עם שחרורו מקבע, לאחר כעשר שנים, ניצל טוביה את הידע הרב שצבר ופנה לשוק הפרטי, עת הקים את החברה. תחילה עסק בייצור מנעולי מתכת מכל הסוגים, תחום בו נחשב לפורץ דרך בתחילת חייה של המדינה. אלא שזה היה רק המבוא בדרך להפיכתה של החברה שבבעלותו לאימפריה בקנה מידה בינלאומי, כשהיא מיטיבה לייבא ארצה ציוד לעיבוד שבבי, כרסומות להעתקת חלקים (עוד לפני עידן ה-CNC), וכן ציוד לבחינה ומדידה פרטי עיבוד שבבי. במקביל, שימש טוביה כספק מוביל ויועץ טכני מוביל עבור חיל האוויר במשך כשני עשורים, תקופה במהלכה אישר ופיקח על אלפי פריטים בתחום העיבוד השבבי.

דורי שרון, מנכ"ל משותףצילום: גיל לופו

"לאורך השנים הצלחתי לקשור קשרים מקצועיים עמוקים בחיל האוויר. עם השחרור, שמחתי להמשיך ולשתף פעולה עם הקולגות, הפעם שלא על מדים", מספר טוביה שנחשב לאחד מחלוצי תעשיית העיבוד השבבי והמבלטנות בישראל בראשית שנות ה-60.

עידו שרון, מנהל מחלקת בחינהצילום: גיל לופו

מאז היווסדה התאפיינה החברה שבבעלותו בחדשנות טכנולוגית, כאשר כבר ב-1984 ייבאה ארצה כרסומת ממוחשבת ייחודית בעלת יכולת עיבוד חמש פאות בדפינה אחת והחלפת כלים אוטומטית, שנחשבה לראשונה מסוגה בארץ ואיפשרה עיבוד של מגוון סוגי מתכות באיכויות ובדיוק שטרם נראו עד אז.

שירה שרון, מפעילת מכונות CNCצילום: גיל לופו

התאמת מוצרים לכל סוגי הלקוחות
ליבת העשייה של שרון טוביה מזה כ-63 שנים נמצאת באזור התעשייה נס-ציונה, שם ניצב מפעל החברה המהווה מקור גאווה יוצא דופן. המפעל, המייצג את העשייה הענפה של החברה, מציג מכונות מתקדמות על טהרת טכנולוגיות מובילות המשרתות נאמנה תעשיות שונות, לרבות בתחום האלקטרו - אופטיקה, תעופה אזרחית, חלל, ביו-טכנולוגיה, רפואה, היי-טק, עולם הרכב והיד עוד נטויה.

"הערך המוסף שאנחנו מספקים", מסביר טוביה "נעוץ בעצם היכולת להתאים את המוצרים בהתאמה אישית לכל סוגי הלקוחות. זהו פועל יוצא של ידע וניסיון רב שנים שצברנו, בשילוב עם הון אנושי משובח ומכונות מתקדמות שמאפשרות לעמוד בביקושים ובדרישות דיוק".

כרסומת 5 צירים מהמתקדמות בעולםצילום: גיל לופו

ההצלחה המסחררת של שרון טוביה והתרחבותה לשווקים בארץ ובעולם קפצה דור. נכון להיום לצד האב המייסד והאמא ריטה, אשר אחראית על כל הנושאים הפיננסיים, מנהלים את החברה דור ההמשך הכולל שלושה בנים המשמשים מנכ"לים משותפים, יאיר, דורי ורונן, (סך הכל מועסקים בחברה כיום שמונה בני משפחה).

"אנחנו פועלים בסינרגיה מתוך חזון משפחתי שנועד להמשיך את מפעל החיים של אבא שלנו ולמקסם את הפוטנציאל הקיים בו", מבהיר יאיר, תוך שהוא מתאר את סוד הקסם שמסייע לחברה להמשיך ולבסס את מעמדה בצמרת התעשייה הישראלית. "שרון טוביה הוכיחה את עצמה לאורך השנים כחברה שמקדימה את השוק, לעיתים גם בעשרות שנים, בזכות השקעה משמעותית בטכנולוגיה וחיפוש אחר פתרונות יצירתיים מחוץ לקופסה".

חלק מאולם מדפסות המתכת צילום: גיל לופו

מסורת של איכות
אז מה מציעים כיום בשרון טוביה? שילוב של טכנולוגיות מתקדמות בתחום העיבוד השבבי, לרבות כרסום חמישה צירים סימולטניים בדיוק סאב-מיקרוני, עם הדפסה תלת ממדית במתכת, המספקות יכולות ייצור פריטים בגאומטריות אשר אינן ניתנות להשגה באמצעי ייצור מקובלים ברמות סיבוך גבוהות ובדיוקים גבוהים, ובנוסף שילוב תהליכי בחינה ומדידה תוך שימוש במצלמות תלת-ממדיות ומכונות מדידה ממוחשבות על פי סטנדרטים מובילים בעולם.

יתרה מזאת, במסגרת הדפסות התלת ממד במתכת, מספקים בחברה משתלים מותאמים אישית מטיטניום המשמשים לטובת ניתוחי אורתופדיה-אונקולוגית, כמו גם ניתוחי פה ולסת אונקולוגיים, כלי עזר לניתוחים, ציוד רפואי ועד ליחידות קירור נוזל או אוויר, מערכות שידור וקליטה, רכיבי גלבו, מנשאים קלי משקל לתעופה וחלל, המוטמעים באינספור מערכות קצה אלקטרוניות, דוגמת מחשבים או מכשור לייזר רפואי.

חברת שרון טוביה פועלת על פי התקנים המחמירים של התעופה אזרחית (AS-9100) ומכשור רפואי (13485 – ISO), שהינם כחלק משימת הדגש על ערכי המקצועיות והמצוינות המהווים עבורה ערך עליון.

"הלקוחות שלנו מגיעים מכל קצוות התעשייה, ובכללם חברות ביו-טכנולוגיה והיי-טק שעוסקות במכשור רפואי, מכונים ומפעלים להתפלת מים, עבורם אנו מספקים להבי טורבינות מטיטניום, דרך בתי חולים ומוסדות רפואיים ועוד. המשותף לכולם הוא הצורך במכלולים בדיוק מירבי ובאיכות ללא פשרות", מבהיר רונן.

חזית מבנה המפעל בנס ציונהצילום: גיל לופו

מהי הייחודיות של שרון טוביה ביחס למפעלי המתכת המקבילים הפועלים בשוק?
יאיר: "יש אצלנו מסורת של איכות, שהיא בסופו של יום משהו שהלקוח לא מוכן להתפשר עליו. אנחנו תמיד אומרים שאנחנו מוכרים 'שקט'. הכוונה היא שכאשר הלקוח מבצע הזמנה, הוא יודע שיקבל אותה בזמן ובאיכות הגבוהה ביותר ובהתאם לדרישות. זה אולי נשמע כמו קלישאה, אבל אנחנו דואגים ליישם אותה כחלק בלתי נפרד מרצף העבודה. זה אומר לרכוש את חומרי הגלם המובחרים ביותר ולייבא אותם ארצה, כולל מערכות רובוטיות שמאפשרות לנו לייצר ללא הגבלה לאורך כל שעות היממה".

האם תהליכי האוטומציה מצליחים לשנות כיום את כללי המשחק בענף?
רונן: "חד משמעית, העולם הולך יותר ויותר לכיוון של אוטומציה ברצפת הייצור. אנחנו היינו בין הראשונים שזיהו את המגמה הזו כבר בשנת 2008 עם הכנסת מערכת רובוטית ראשונה. אנחנו מתכוונים להאיץ את ההטמעה של מערכות רובוטיות, במטרה להגדיל את ההספק שלנו ולעמוד בביקושים גבוהים עוד יותר, במקביל להרחיב את סל המוצרים בהתאמה מלאה, וכל זאת מבלי להתפשר על האיכות".

מול אילו אתגרים ניצב ענף המתכת כיום בהשוואה לעבר?
דורי: "אחת הטעויות הגדולות שהמדינה עשתה הייתה כאשר הורתה על סגירת בתי הספר המקצועיים. התוצאה היא היעדר כוח אדם בתחום שלנו. המדינה כאג'נדה הולכת יותר לכיוון של היי-טק וטכנולוגיה, אבל זנחה מאחורי את אנשי הצווארון הכחול שהם אלו שהקימו את הארץ. צריך להבין שהצורך בידיים עובדות בענף שלנו הוא קריטי. בניגוד לאבא שלנו, שלמד בבית ספר מקצועי בגיל צעיר והגיע לתחום ההנדסה עם רקע והשכלה, כיום מהנדסי מכונות שמגיעים מהאקדמיה הינם חסרי כל ניסיון מעשי, ונדרשות שנים כדי להסמיך אותם. כל עוד המצוקה הזו לא תיפתר, האוטומציה והרובוטיקה תצליח לתת לכך מענה".

חזון כחול-לבן
סיור קצר בחדר המכונות רחב ההיקף במפעל של שרון טוביה, מספק הצצה אל תחום מרתק אשר עתידו עוד לפניו. סך הכל מציינים בחברה כי הם מעניקים שירות עבור מאות לקוחות בתחומי התעשייה השונים, שמביעים את נאמנותם לאור שביעות רצונם ממוצריה פעם אחר פעם.

חלק מאולם הייצורצילום: גיל לופו

כך למשל, שרון טוביה תומכת בשנים האחרונות בקבוצת הרכב של אוניברסיטת בן גוריון, בתחומהנבנות מכוניות מרוץ המתחרות בסבב הפורמולה האוניברסיטאי העולמי. שיתוף הפעולה כולל אספקת רכיבי מתכת ייחודיים.

עדות נוספת להצלחתה של שרון טוביה בזירה הבינלאומית התרחשה לפני חודשים ספורים, עם הודעה של חברת הענק 3Dsystems על שרון טוביה כמשווקת המורשית מטעמה לתוכנת 3DXpert בישראל.

בשרון טוביה, כאמור, לא נחים על זרי הדפנה ומציינים כי לאור המלחמה המתנהלת בין רוסיה ואוקראינה, הם ניצבים בפני גל של הזמנותולקוחות חדשים.

במקביל לעבודה השוטפת, מתארחים בשנים האחרונות בני משפחת שרון כמרצים אורחים במסגרת הפקולטה להנדסת מכונות באוניברסיטת תל-אביב, מכללת אפקה תל-אביב ואוניברסיטת בן גוריון בנגב, שם הם מציגים את משנתם בנושא יישומי הדפסת תלת מימד במתכת. "זוהי הדרך שלנו להעניק ניסוי כלים ראשון עבור הדור הבא של מהנדסי המכונות בארץ", כך לדבריהם.

מהן תוכניות החברה לעתיד?
"נמשיך לתת את הטון בענף המתכת מתוך כבוד לעבודה המסורתית, ובאותה נשימה בשילוב עם הטכנולוגיות המתקדמות בשוק. אנו חשים גאווה בעצם היותנו חברה ישראלית בעלת חזון-כחול לבן שמשלבת בין המוח הישראלי לטכנולוגיה".

sharon-tuvia.com| טל. 08-9407110

בשיתוף שרון טוביה