בנכסי אריאל מאמינים שחוויית הלקוח מתחילה בחניון

מערכת ניווט חדשנית ואפליקציה המעניקה סטטוס עדכני של מיקום המכונית ומקום חנייה פנוי – הם חלק מהאמצעים החדשניים שמפעילה חטיבת החניונים של חברת "נכסי אריאל" בחניונים שהיא מנהלת ברחבי הארץ. גיא רוטשטיין סמנכ"ל החברה, מספר על השירותים החכמים הנוספים עליהם שוקדת החברה והאתגרים עמם היא מתמודדת

אסף לבנון בשיתוף נכסי אריאל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חניון קמפוס מייקרוסופט, הרצליה | צילומים: באדיבות נכסי אריאל
חניון קמפוס מייקרוסופט, הרצליהצילום: באדיבות נכסי אריאל
אסף לבנון בשיתוף נכסי אריאל
תוכן שיווקי

מי לא זוכר את פרק החניון המפורסם ב"סיינפלד"? במהלך כל פרק זה מסתובבים ארבעת החברים בחניון תת-קרקעי בניסיון כושל למצוא את המכונית שאינם זוכרים היכן בדיוק החנו. כשהם מצליחים למצוא אותה בסוף הפרק הם כבר תשושים, מרוטים ונרגנים.

אם "סיינפלד" הייתה מצולמת היום, בישראל בכלל ובחניוני חברת נכסי אריאל בפרט, היו צריכים תסריטאי הסדרה לכתוב תסריט אחר לפרק. החניונים המודרניים של החברה כבר לא מאפשרים ללקוחות לאבד את רכבם ולבלוש אחריו בתסכול.

בנכסי אריאל הבינו שחניון צריך לספק חוויית לקוח ולא רק לתפקד כמשטח חנייה עם מחסום שעולה ויורד בכניסה וביציאה.

"לרדת מהקניון בו עשית קניות בנעימים אל החניון בו החנית את מכוניתך ואז להתבלבל לגבי מיקומה ולהיטרטר בניסיון למצוא אותה זו סיטואציה מרגיזה שהורסת את כל חוויית הלקוח", אומר גיא רוטשטיין, סמנכ"ל נכסי אריאל. ''לכן בחרנו להתקין מערכות חכמות בחניונים שאנו מנהלים בתל אביב ובערים אחרות, המאפשרות למצוא בקלות את הרכב".

אתגר החניונים בתל אביב
נכסי אריאל, שהוקמה ב-1991, היא הקבוצה הגדולה והוותיקה בישראל בתחומי שירותי ניהול, תפעול ושיווק של נכסים ומתן פתרונות כוללים לניהול שירותים בענף הנדל"ן.

את כל זאת היא עושה תחת קורת גג אחת. חטיבת החניונים של החברה מנהלת כ-80 חניונים הכוללים בסה"כ כ-40,000 מקומות חנייה ברחבי הארץ. מתוכם 15 חניונים נמצאים בתל אביב, במיקומים מרכזיים כמו בית החולים איכילוב, מגדלי אלון ברחוב יגאל אלון ורחוב הברזל ברמת החייל. החניונים בעיר הם בגדלים שונים, כשהגדולים שבהם מגיעים לאלפיים מקומות חנייה.

חניון מגדלי אלון, ת"אצילום: באדיבות נכסי אריאל

חלקם מנוהלים עבור הגופים המסחריים המפעילים את הבניין בו הם נמצאים וחלקם הם חניונים שהחברה שוכרת את שטחם ומפעילה אותם כשלה. כל חניון זוכה ליחס פרטני מכל הבחינות: מהצד הלוגיסטי, דרך הפיננסי ועד הבטיחותי.

גיא רוטשטיין מספר שבניגוד לתפיסה הרווחת בתחום, רוב עובדי חניוני נכסי אריאל הן נשים, בדגש על שדרת הניהול. החברה מבצעת הכשרות לעובדיה בבית ספר ייחודי לחניונים אותו הקימה ושבו היא מעבירה הדרכות מקצועיות בכל הנושאים הקשורים לתחום: ביטוח, בטיחות, נראות, מסחר ושירות. כל זאת במטרה לספק ללקוחות חוויית שימוש טובה.

כשמדובר בתל אביב, גיא רוטשטיין מספר שהאתגר גדול יותר מזה שמציבים שאר חניוני החברה, הפרוסים מדרום הארץ ועד צפונה. "העיר גדולה וצפופה וכמות התנועה בחניוניה רבה יותר. אם מסתכלים על תחלופה שתא חנייה עובר במהלך היום - בתל אביב היא משמעותית יותר. לשמחתנו, השיטות שפיתחנו מסייעות גם לחניון תל אביבי עמוס להתמודד היטב עם ביקוש הלקוחות. בשנים האחרונות התקנו מערכות מתקדמות בחניונים שלנו, ממערכות בקרת חנייה ועד למערכות ניהול החניון".

איך זה עובד?
"אנחנו משתמשים במערכת PGS - ראשי תיבות של Parking Guidance System. המערכת מאפשרת לשלוט על כל תא חנייה בחניון ולנהל עליו בקרה מדויקת. אחד הדברים המהפכניים שהיא מאפשרת לנו להציע הוא מחירון דינמי לחנייה - כלומר חניון בו התמחור משתנה בהתאם למקום החנייה.

לא הגיוני שמי שחנה בקומה מינוס 1, קרוב ליציאה, ומי שחנה בקומה מינוס 6 משלמים את אותו המחיר. בעתיד הלא רחוק התמחור יהיה דינמי בהתאם למיקום, מה שלדעתי גם יוביל לכך שאנשים יתחילו את חיפוש החנייה מלמטה ולא מלמעלה, וכך לא יתפסו רק את קומות מינוס 1 ומינוס 2.

בדיוק כפי שפועל 'הנתיב המהיר' על בסיס היצע וביקוש, כאשר הרעיון הוא להציע טווחי מחירים משתנים ולאפשר ללקוח לקבל החלטה עצמאית ביחס אליו, תוך תיעדוף החנייה בקומות הנמוכות במחירים אטרקטיביים יותר.

בצורה שכזו אנו מייצרים איזון מיטבי בתוך החניון מבחינת כלי הרכב ומונעים דוחק מיותר. בנוסף, בחלק מהחניונים קיימת אפליקציה המאפשרת לראות סטטוס עדכני ואפילו להזמין מקום חנייה ספציפי כשמתקרבים לחניון. לנו, כחברה המנהלת, המערכת נותנת מידע על כלי רכב שחונים במקומות בהם הם אינם מורשים לחנות והתרעה במצבים כגון רכב החונה על שני מקומות חנייה או חונה בצורה שאינה בטיחותית. מערכת הקלטה מתעדת הכל וכך גם מאפשרת לפענח מקרי גניבה מהרכב, למשל, אם אלו מתרחשים.

למעשה, כל רכב שנכנס לחניון מצולם ונשמר במאגר. הנהג מקבל כרטיס חנייה בכניסה, בו מצוין מספר רכבו – (דבר שלא כולם זוכרים בעל פה). אם בחזרה לחניון הוא לא מוצא את רכבו - הוא הולך לעמדה אינטראקטיבית הנמצאת ליד מכונת התשלום, מקליד את מספר הרכב ומקבל חיווי על מקום הימצאו.

את אותו התהליך הוא גם יכול לעשות באפליקציה שלנו, שמספקת לו בנוסף את המסלול שעליו לצעוד עד למקום החנייה. כיום המערכת פועלת בשורה של חניונים שאנו מפעילים, בעיקר בבנייני משרדים, למשל בקמפוס של מיקרוסופט בהרצליה, שם העובדים זוכים באמצעות ממשק ייחודי לקבל הודעה כבר ממרחק של קילומטר מהחניון, בה נמסר להם מאיזו כניסה ובאיזה תא חנייה ספציפי עליהם לחנות, על מנת לחסוך זמן ולהתחמק מעומסי תנועה בכניסה אליו". כיום כשמדברים על שכלול חניונים מדברים בעיקר על חניונים רובוטיים ועל עמדות טעינה לכלי רכב חשמליים.

"יש לנו חניוני מנויים רובוטיים אבל לא חניונים מסחריים רובוטיים. זה פתרון שמתאים יותר לבנייני מגורים כיוון שבחניון כזה כל תא חנייה מותאם לרכב הספציפי של בעליו.

אם הוגדר שבתא מסוים תחנה מכונית מסוג יונדאי אקסנט - רק היא יכולה להשתמש בו, כיוון שיש סטופר שמכוונן את המשטח בהתאם לרכב הספציפי. לכן פתרון זה אינו מתאים לחניון המבוסס על מכוניות רנדומליות שבאות והולכות.

טעינת כלי רכב חשמליים היא נושא שאנחנו בהחלט הולכים להטמיע. בחלק מהחניונים אנו כבר מתקינים מערכות כאלה ואני מאמין שבעוד מספר שנים נראה אותן בכל חניון - מנויים או מסחרי - ושלא יהיו מגבלות כמו צורך בכרטיס חכם או במחסומים. בעלי רכב חשמלי יחנו ויטעינו את הרכב כפי שחונים כיום עם אפליקציה דוגמת פנגו. מערכת חכמה תדע מתי הרכב הגיע, מתי יצא, כמה חשמל הוטען ומהי עלות החיוב על הטעינה".

לאתר החברה

בשיתוף נכסי אריאל