"הרופאים אחראים משפטית כלפי ילד שחייו קופדו או ניזוקו קשות"

עוה"ד ענת גוטמן וארן אמיר דואגים לכך שילדים שניזוקו קשות בעקבות רשלנות רפואית יקבלו פיצוי כספי ראוי שיכול להבטיח את עתידם ועצמאותם הכלכלית ואת היכולת לקבל את הטיפול הרפואי הטוב ביותר

גליה היפש
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גליה היפש
תוכן שיווקי

עורכי הדין ענת גוטמן וארן אמיר בחרו להתמחות בתביעות רשלנות רפואית בהריון, לידה וילדים. "רשלנות רפואית הינו גורם המוות השלישי בארצות הברית לאחר מחלות לב וסרטן – כרבע מיליון בני אדם מדי שנה מתים מטעיות רפואיות", מסבירה עו"ד גוטמן. "בתחילת דרכנו אפפה את הרופאים מעין 'הילה', שמנעה שקיפות והובילה לפטרנליזם כלפי החולים. הנורמה אז הייתה שאין זה לגיטימי לדרוש תשובות או למתוח ביקורת, גם במקרים בהם הרופאים, כשאר בני האדם, טעו וגרמו לנזק. הרגשת התסכול, חוסר הצדק וחוסר האונים שחשנו אז אל מול הגופים הרפואיים הגדולים, הציתו בנו את הרצון לשנות את מאזן הכוחות. כעורכי דין והורים צעירים רצינו במיוחד לעמוד לצד אימהות ואבות לילדים שנפגעו בגלל רשלנות רפואית. הורים אלו, המתמודדים יום יום עם הקושי והצער של ילדם הפגוע, הם השליחות שלנו".

עורכי הדין ענת גוטמן וארן אמיר צילום: ענבל מרמרי

מה הדבר הראשון שהורים לילדים חייבים להבין?
"להבין שהרופאים, ככל שאר בעלי המקצוע, אחראים משפטית לתוצאות מעשיהם כלפי ילד שחייו קופדו או ניזוקו באופן קשה. חלק מההורים טעו לחשוב כי תביעה תפגע אישית ברופא שלא התכוון במודע להזיק, ולכן חשוב היה להם לדעת שלרוב איננו תובעים את הרופאים עצמם, וכי הגוף שמשלם את הפיצוי הן חברות הביטוח. מפתיע אותנו שעד היום, הורים רבים עדיין לא מרגישים כי זכותם לברר מה גרם לפגיעה של ילדם, האם אפשר היה למנוע זאת ומי באמת אחראי לכך".

תחרות שהפכה לזוגיות ולמשרד משותף

עורכי הדין אמיר וגוטמן היו בעלי משרדים מתחרים, אך תמיד שררה ביניהם הערכה מקצועית רבה. "באחד הימים, שוחחנו על כמה פניות שקיבלנו מהורים לילדים עם שדרה שסועה (ספינה בפידה – מום מולד שגורם לשיתוק הגפיים התחתונות). ידענו כי כבר בראשית שנות ה-90 הוכח כי ניתן למנוע את היווצרות המום באמצעות נטילת חומצה פולית לפני ובתחילת ההריון, בעוד שבישראל עד שנת 2000 לא נהגו ליידע ולהמליץ לנשים על טיפול זה ולכן נולדו מדי שנה מאות ילדים פגועים", מסבירה עו"ד גוטמן. "האתגר ביצירת עילת תביעה תקדימית והאפשרות להטמיע ולהדגיש על ידי זאת את חשיבות הנושא לצוותים המטפלים בנשים בגיל הפוריות, גרם לנו לאחד כוחות ולשתף פעולה. ההצלחה המשפטית ובעקבותיה ההשפעה מרחיקת הלכת שהייתה לתביעות הללו על השיפור בהתנהלות קופות החולים ומשרד הבריאות תרמו לירידה עקבית במספר הילדים שנולדו בישראל עם מום זה".

שיתוף הפעולה המקצועי הוליד קשר זוגי ומקצועי חזק מאוד. בשנת 2009 איחדו השניים את משרדיהם והקימו את משרד גוטמן–אמיר ושות', המייחד את עיסוקו לתחומי הרשלנות הרפואית בילדים.

כיצד הורים יכולים לדעת שהפגיעה הקשה של ילדם נגרמה במהלך הלידה?
"במקרים של נזק הקשור בלידה עצמה, ישנם מספר סימני אזהרה העשויים לעורר חשד שמא אירעה רשלנות בחדר הלידה: התעלמות מתלונות של היולדת על הפחתה או העלמות של תנועות העובר, המתנה ארוכה לרופא או למרדים לאחר דיווח של המיילדת על אירוע חריג, עיכוב בביצוע ניתוח קיסרי במקרה של מצוקה עוברית וצורך בהנשמה מלאכותית של העובר לאחר הלידה. למרות שלאימהות רבות שפנו אלינו הייתה תחושת בטן מוצדקת, בחלק גדול מהמקרים קשה להן מאד לדעת האם הטיפול היה רשלני במיוחד כאשר הצוות הרפואי לא מנדב כל מידע בנושא".

"מאחר וממילא שכר הטרחה של עורכי דין בתחום זה נגבה באחוזים רק במקרים של הצלחה, הצעתנו היא לפנות לייעוץ משפטי אצל עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית במיילדות ובילדים .עורך דין בעל ניסיון רב בתחום, ידאג לאסוף עבור הלקוח את כל החומר הרפואי, יתייעץ עם מיטב המומחים הרפואיים ויידע להעריך באופן מדויק למדי אם אכן מדובר ברשלנות".

מה המשמעות הכספית של ניצחון בתביעת רשלנות רפואית?
"במקרים בהם מוגשת תביעה מבוססת, בהחלט ניתן לצפות לפיצוי של מיליוני שקלים בעבור סבלם של הילד והוריו, אובדן יכולתו לפרנס את עצמו כשיתבגר, מימון מטפל סיעודי, התאמת דירת המגורים לצרכיו של הילד, מימון נסיעות במוניות כאשר הילד אינו יכול לנסוע בתחבורה ציבורית או משום שלא יוכל לנהוג, הוצאות רפואיות שאינן נכללות במלואן בסל הבריאות, טיפולים משלימים כגון: פיזיותרפיה, הידרותרפיה, רכיבה על סוסים, טיפול פסיכולוגי וטיפולים נוספים. פיצוי כספי רב ככל שיהא אמנם לא ירפא את הילד, אך הוא יוכל להבטיח את עתידו ועצמאותו הכלכלית ואת היכולת להעניק לו את טיפול הרפואי הטוב ביותר".

ליצירת קשר