צוואות בחיים וייפוי כוח מתמשכים - היבטי משפט בינלאומי

בוודאי שמעתם הרבה לאחרונה על ״ייפוי כוח מתמשך״, אבל מה זה בדיוק, האם באמת נחוץ? ומה קורה אם עליתם ארצה אחרי שכבר חתמתם עליו במדינה אחרת?

עוה״ד טליה נעמת ויעקב האודייק
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוה״ד טליה נעמת ויעקב האודייק
תוכן שיווקי

מאז 2017, נכנס לתוקף הסדר חדש בישראל בכל הנוגע לטיפול באנשים הזקוקים לאפוטרופוס. מדובר בשינוי המאפשר לאנשים להחליט, בעודם צלולים, מי ירצו למנות כאחראים לניהול ענייניהם האישיים והרפואיים. לפני כן, היה נדרש לפנות לבית משפט בבקשה למינוי אפוטרופוס, דבר הכרוך במאמץ רב. עם השינוי בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התווספו מספר כלים משפטיים חדשים המאפשרים לתת הוראות לטיפול עתידי, לקבוע את מיופה הכוח למקרה של חו״ח אי צלילות.

טליה נעמת ויעקב האודייקצילום: לירון קיסוס

ייפוי הכוח המתמשך נערך באמצעות עורך דין מוסמך שקיבל הכשרה מטעם משרד המשפטים, ובו אדם קובע את זהותם של האנשים שישמשו כמיופי כוחו במקרה של אי מסוגלותו בעתיד. באופן כללי, ייפוי הכוח נכנס לתוקף עם קבלת חוות דעת רופא מומחה, ואפשר גם לקבוע שייכנס לתוקף עוד קודם לכן בענייני רכוש, בהתאם לקביעת האדם. ניתן למנות אדם אחד או מספר אנשים, וגם למנות אנשים לטפל בכל נושא בנפרד. התווסף כלי נוסף והוא ״הוראות מקדימות למינוי אפוטרופוס״, המאפשר לאדם לציין מי ירצה שימונה כאפוטרופוס עליו במקרה הצורך, אך המינוי עצמו עדיין ייעשה על ידי פנייה לבית משפט.

חשוב להדגיש כי במידה ובחרתם שלא לערוך ייפוי כוח מתמשך, הרי שבמקרה של חו״ח אי צלילות או אי מסוגלות עתידית, הרי שלא רק יהיה נדרש לפנות לבית משפט, אלא שייתכן וימונה חבר משפחה שאינו בהכרח מקובל עליכם. בנוסף לאישור מינוי אפוטרופוס תידרש הסכמת בני משפחתכם, שלא בהכרח תרצו שיתערבו בענייניכם.

לדוגמא, הגיעה למשרדנו לקוחה שביקשה לוודא כי שתי ילדותיה מנישואיה הראשונים לא תוכלנה להביע את דעתן או להחליט בעבורה למקרה שיידרש מינוי אפוטרופוס עליה. לכן ערכנו עבורה ייפוי כוח מתמשך ובו שני בניה מנישואים שניים יהיו מיופי כוח משותפים, והנחיות מפורשות כי ילדיה מנישואים קודמים לא יוכלו להחליט על דבר.

חשוב לציין שאפשרות דומה לזאת קיימת כבר שנים רבות במדינות ברחבי העולם, כמו בארה״ב ובמדינות באיחוד האירופי, תחת השם ״צוואה בחיים (Living Will). צוואה בחיים נערכת לעיתים רבות על ידי נוטריון ציבורי, ובה אדם מחליט מי יטפל בענייניו הכספיים, הרפואיים והאישיים כאשר לא יהיה מסוגל עוד לעשות זאת עבור עצמו, ומתי תיכנס לתוקפה.

לאשר בישראל תוקף של צוואה שנערכה בחו"ל

עולים חדשים רבים הגיעו ארצה כאשר כבר ערכו בעבר צוואות בחיים במדינת מוצאם, וביקשו כי מסמכים אלה יקבלו הכרה גם בישראל. אך מסמך שנערך בחו״ל אינו מקבל הכרה אוטומטית בארץ ונדרש לעבור תהליך על מנת לאשרו. על מנת לאשר תוקפה של הצוואה בחיים שנערכה בחו״ל בישראל, יש לנקוט בהליך מול בית משפט, לצרף חוות דעת של משפטן המוסמך בדין הזר של אותה המדינה לגבי אופן עריכת המסמך ואת המסמכים הרפואיים הרלוונטיים. לחילופין, כדי להקל על התהליך, ישנם עולים חדשים שמעדיפים פשוט לערוך ייפוי כוח מתמשך חדש בישראל.

לדוגמא, הגיע אלינו לקוח שאביו עלה ארצה מגרמניה, שם נערך לו ייפוי כוח מתמשך לפני שנים. אך אביו לא פעל כדי לאשר את ייפוי הכוח בארץ ומאז חלה בדמנציה. לכן היה נדרש לפנות בית משפט לשם מינוי אפוטרופוס עליו, אלא שלמרבה הצער ישנה מחלוקת חריפה בין שני ילדיו, כשהאחד מתנגד למינויו של השני. בעוד שאחד מהם מתבקש להתמנות כאפוטרופוס על ענייני אביו, הרי שאחיו טוען כי הוא מנסה לרוקן את נכסי אביו בעודו בחיים ובמצבו הבריאותי המדורדר ובכך לנשל אותו מחלקו בצוואה. הוצאות משפטיות רבות, וכן עשרות דיונים בבית משפט היו נחסכים אילו רק היה דואג האב בזמנו לאישור ייפוי הכוח בארץ או עורך ייפוי כוח מתמשך חדש עם הגעתו! לנוכח האמור, חשוב להתייעץ עם עורך דין שמודע לסוגיות הבינלאומיות הכרוכות בבדיקת תוקף המסמכים שנערכו בחו״ל, וכן שיעשה את המאמצים הנדרשים על מנת להבטיח שרצונותיו של האדם יכובדו גם בארץ.

למנות מיופה כוח שמבין את תפקידו

חשוב להסביר לאדם שעתיד להתמנות כמיופה כוח או אפוטרופוס את טיב האחריות המוטלת עליו ולבדוק האם הוא מבין את המשמעות הכרוכה בתפקיד. לדוגמא, ישנם אנשים המתעקשים כי דווקא ילדיהם שמתגוררים בחו״ל ימונו כמיופי כוחם. הדבר מובן - כי רק עליהם הם סומכים - אך יש לשקול האם מיפוי כוח אלה יוכלו בבוא העת לטפל כראוי בענייני הוריהם בעודם בחו״ל, ״בשלט רחוק״, וגם ללא ידיעת השפה העברית ברמה המספיקה לכך. במקרים כאלה יש לשקול האם לא יהיה עדיף למנות חבר טוב שמתגורר בישראל או אפילו עמותה שמספקת שירותי אפוטרופסות.

ניתן לפנות לכותבי המאמר עורכי הדין טליה נעמת ויעקב האודייק בכל שאלה הנוגעת לסוגיות הללו כאן