חלון הזמן המבוזבז שיכול למנוע מכם קבלת כתב אישום

מרגע תום החקירה במשטרה ועד להגשת כתב האישום, במיוחד בעבירות צווארון לבן אך לא רק, ישנו חלון זמן אידאלי בו הסנגור יכול להפוך את הקערה על פיה. עו"ד פלילי בועז קניג מסביר כיצד ניתן לגנוז את תיק החקירה או להשיג הסדר מותנה מבלי להגיע למשפט

דניאל דותן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל דותן
תוכן שיווקי

עשרות אלפי כתבי אישום מוגשים בישראל מידי שנה. בשנת 2019 הוגשו 478,45 כתבי אישום, על פי השנתון הסטטיסטי של משטרת ישראל, ביניהם על עבירות מין, עבירות רכוש, עבירות נגד אדם, עבירות ביטחון, עבירות מרמה, עבירות מוסר ועבירות אחרות.

עו"ד בועז קניגצילום: ליאור גולסרד

"במקרים רבים, ניתן למנוע את כתב האישום". אומר עו"ד פלילי בועז קניג, המתמחה בדין הפלילי, צווארון לבן ודיני משפחה, "חלון הזמן המבוזבז ביותר בתיקים פליליים הוא בין סיום החקירה לבין הגשת כתב אישום".

"מרבית האנשים הנחקרים במשטרה באזהרה ומשתחררים לביתם בתום החקירה, יושבים בחיבוק ידיים מרגע זה ועד לקבלת כתב האישום ומתפללים שהוא לא יגיע", מציין עו"ד קניג, "זו טעות פטאלית. עו"ד פלילי שנכנס בשלב הזה יכול להפוך את התמונה ובמקרים רבים למנוע הגשת כתב אישום וניהול משפט פלילי".

מהן הסיבות לכך שאותם אנשים ממתינים בחיבוק ידיים?
"חלק מהחשודים חושבים שאין מה לעשות בשלב הזה. חלקם מקווים שמדובר בעבירה קלה ושהמזל ישחק לטובתם ודווקא להם יוותרו, וחלק אחר פשוט נאיביים וחושבים שחפותם תזעק והצדק ינצח. במקרים רבים גם אם לנחקר נראה שאין מצב שיוגש כתב אישום, בסופו של דבר יוגש."

מה המשמעות של הגשת כתב אישום ומדוע חשוב לעשות הכל כדי שלא יוגש?
"כתב האישום למעשה פותח את ההליך הפלילי והופך את החשוד לנאשם. כתב האישום מוגש לנאשם על ידי המדינה והוא מפרט את עובדות העבירה, את הוראות החיקוק שנעברו ואת עדי התביעה. המשמעות בהגשת כתב אישום היא שהמדינה תנהל משפט כנגד הנאשם, שבסופו של דבר ככל והנאשם לא יזוכה תינתן בעניינו הכרעת דין מרשיעה ובהמשך לכך גזר דין. החלופה היא, שההליך יסתיים בהסדר טיעון אשר לרוב כולל ברובו הרשעה פלילית. בחלק מהמקרים, בד בבד עם כתב האישום מוגשת כנגד הנאשם בקשת מעצר עד תום ההליכים המבקשת שהנאשם יהיה עצור עד תום ההליך".

מה עו"ד פלילי מנוסה יכול לעשות בשלב שלאחר תום החקירה כדי למנוע הגשת כתב אישום?
"על פי החוק, ובמיוחד בעבירות צווארון לבן, הרבה פעמים לנאשם יש את האפשרות להקדים בפניה לפרקליטות כדי לנסות ולמנוע את הגשת כתב האישום נגדו. מרבית החשודים אינם יודעים זאת וזה קריטי", אומר עו"ד קניג. הפעולות שעושה סנגור טרם הגשת כתב אישום יכולות לחסוך הוצאת כספים, ניהול הליך משפטי ארוך, הכתמת שם הנאשם ועוגמת נפש רבה. חשוב לציין שהיה והסנגור לא הצליח למנוע את הגשת כתב אישום, אזי כל נזק לא התרחש. נהפוך הוא, פעולות אלו יכולות (במקרים מסוימים) להביא להקלה בגזר הדין היה והנאשם יורשע.

"חשוב להבין כי כתב אישום מוגש בהתאם למידת הראיות הקיימות בתיק נגד החשוד ולאו דווקא בהתאם למידת העבירה. לדוגמה, אם אדם גנב מיליון שקלים ואין ראיות חותכות להוכחת האשמה או ניתן ליצור ספק סביר, אזי לא יוגש כנגדו כתב אישום. זאת לעומת אדם שגנב 1,000 שקלים ויש די ראיות נגדו, אז כן יוגש כתב אישום.

החלטת הפרקליטות על הגשת כתב אישום נקבעת כאשר יש ראיות מספקות נגד החשוד לדעת הפרקליט והאם יש סיכוי סביר להרשעה בביהמ"ש - קריטריונים שנבחנים בעיניים מאשימות.

"עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה שמקבל את התיק בראשית החקירה יכול לבצע פעולות שיוכלו למנוע הגשת כתב אישום. ראשית, הוא יושב עם הנחקר, מנתח את המקרה ובוחן אילו פעולות ניתן לבצע שיכולות להטות את כף המאזניים. סנגור מקצועי יכול לבצע בירור או מעין חקירה פרטית בעצמו כולל שיחות עם מעורבים (חו"ח מבלי לשבש חקירה) שלעיתים המשטרה אפילו לא יודעת עליהם או בוחרת לא לדבר איתם. כל חומר רלוונטי שנאסף על ידו מועבר למשטרה באופן מסודר ומשם לתיק החקירה. הפרקליט שבסיום החקירה יבחן את הראיות יהיה חייב להביא בחשבון גם את החומר שהועבר ע"י הסנגור ולהתייחס גם לחומרים אלו בהחלטה האם לגנוז את התיק או לקיים שימוע שלאחריו יוחלט האם יוגש כתב אישום או שהתיק ייגנז.

"כשעורך הדין של החשוד פונה לתביעה עוד לפני שהוחלט על הגשת כתב אישום כזה או אחר, הוא יכול לגרום להם לגנוז את התיק או לעיתים לסיים את התיק בהליך של הסדר מותנה".

מהו הסדר מותנה וכיצד הוא בא לטובת החשוד?
"הסדר מותנה הוא הליך חקיקתי חדש שנכנס לתוקף בשנים האחרונות במסגרתו ניתן לסיים הליכים פליליים בהסכם מול המשטרה או הפרקליטות, בלי הסיכון בניהול הליך בערכאה השיפוטית. ההסדר בעצם מונע את ניהול ההליך הפלילי, ומציע דרך לנאשמים לסיים הליכים פליליים 'על תנאי' כאשר סופו של ההסדר הוא גניזת התיק לחלוטין. כדי לקבל את האפשרות הזו צריך לפנות למשטרה עם חומרים משלימים לחקירה במידה ויש, וכל הנימוקים והסיבות האישיות של החשוד. בהידברות מול התובע אני מנסה בכל הדרכים האפשריות לגנוז את התיק של הלקוח שלי טרם הגשת כ"א ולחילופין, אם לא ניתן, לסיים אותו בהסדר מותנה.

"הקו המנחה שלי והמחשבה היחידה שעוברת אצלי בראש בכל תיק, בלי קשר למעשי הלקוח שאני מייצג, זה איך אוכל להשיג לו את התוצאה הטובה ביותר. בין אם אני מייצג חשוד ברצח או חשוד בקבלת שוחד. שום דבר אחר מלבד השגת התוצאה האופטימלית, לא מעניין".

איך עושים את זה? מה כוללים הנימוקים שלך כעורך הדין המייצג?
"הנימוקים יכולים להיות בראש ובראשונה, דלות הראיות, סתירות בין עדי תביעה, שקרי עדי תביעה, ביקור בזירה או חוו"ד מקצועית נגדית מרו"ח בתיקי צווארון לבן שאנו מעבירים למשטרה כאשר יש צורך ובלי לחשוף את כל הקלפים שלנו, ועדיין, שידעו שבזירת ההתגוששות בביהמ"ש יצפה להם קרב עם יריב עיקש. אני תמיד אומר לאנשים - תעשו הכל בכדי לא להגיע לבית משפט בישראל".

מדוע לדעתך נאשמים רבים לא זוכים לצדק ולבית משפט הולם בישראל?
"בהליך פלילי המדינה היא הצד המאשים. יש לה משאבים אדירים שלא פעם מטים את ההליך המשפטי לטובתה. עיוות הצדק במערכת המשפט הישראלית בא לידי ביטוי באחוזי הרשעה גבוהים וקיים קושי להסבירם. ראיתי המון מקרים של הרשעות שווא, ואני תמיד אנסה לסיים את התיק לפני ההתייצבות בביהמ"ש. אם נכפה עלינו להגיע, אז במקרים המתאימים לנסות ולהגיע להסכמה עם הפרקליטות. במידה ואין ברירה ומגיעים למשפט אייצג אותם באופן המיטבי, ואנסה לזכות אותו או להגיע להסדר טיעון. בנוסף, אנסה ככל הניתן לצמצם סיכונים של גזר דין ושליחה למאסר בבית סוהר".

מתי השלב המוקדם ביותר בו מומלץ לשכור סנגור פלילי כדי שההגנה תהיה אפקטיבית ביותר?
"מרגע שאדם ביצע עבירה או לא ביצע, אבל מתעורר בו חשד ולו הקטן ביותר שהוא יוזמן לחקירה, זה הזמן לפנות לעו"ד פלילי. זה יכול לשנות עבורו, החל מתוצאות החקירה ועד לגזר הדין הכולל שליחה לבית סוהר. מעבר לזה ולא פחות חשוב, פניה מוקדמת לסנגור הרבה פעמים היא חסכון כלכלי משמעותי - שכ"ט לעו"ד גבוה משמעותית במידה והלקוח מגיע כשיש נגדו כתב אישום".

בשלב החקירות במשטרה יש לעורך הדין הפלילי תפקיד חשוב. אני מגיע ללקוח לתחנת המשטרה, נותן ייעוץ רלוונטי, מכין אותו לחקירה, מנחה אותו מה לומר ומה לא, ומספק לו תחושת בטחון מול מערכת דורסנית. לאחר כל חקירה אנחנו יושבים יחד ומנסים להעריך את כמות ועוצמת הראיות. חשוב לוודא שלחקירה הבאה מרשי יגיע בצורה המיטבית ביותר, מנטלית ונפשית".

כיצד הניסיון והידע שלך מסייע מול עבודת המשטרה?
"ברגע שיש לך ניסיון וידע שנצבר לאורך שנים כסנגור פלילי המייצג חשודים ונאשמים, אתה יכול לנסות ולהציג תזה אחרת מזו שהפרקליטות נסמכת עליה. מתוך היותך עו"ד מוכר ובעל מוניטין, פעמים רבות אתה מגלה שחוקרי המשטרה יתייחסו לדברים שאתה מעלה בכבוד ובמקצועיות שלא בהכרח היו מייחסים למישהו מנוסה פחות. והכי חשוב, סנגור מנוסה יכול ויודע להציג ללקוח את החולשות שלו והחוזקות אל מול מערכת שהוא לא מסוגל להבין, להסביר את ההבדל בין המשפטי והאישי, ומשם לבנות תכנית פעולה המותאמת לו אישית לתוצאה הטובה ביותר, אם זיכוי או אם הסדר כלשהו".

מהן עבירות צווארון לבן? מה חשוב לדעת אם נחשדת בעבירת צווארון לבן ?
"מדובר בעבירות שקשורות בכסף ולרוב מדובר באנשים נורמטיביים ובעלי מעמד. לעיתים לקוחות אלו לאו דווקא סבורים שהם ביצעו עבירה. הם לרוב בתפקידים בכירים ומואשמים שמעלו בכספים, קיבלו שוחד או טובות הנאה. עבירות אלו קשורות ישירות לתפקיד מבצע העבירה לכאורה, או אז, לעיתים קיים טשטוש של מבצע העבירה - האם הוא בכלל ביצע עבירה או שהמתת הגיע לו במסגרת תפקידו, והוא מאמין ב 100% כי לא ביצע כל עבירה. במשרדי אני מייצג אנשים במקצועות בכירים – מנכ"לים, בעלי חברה, חברי דירקטוריון ואנשי ציבור".

כיצד עו"ד מקצועי ומנוסה בתחום יכול להשפיע ולהקל על הענישה שהלקוח שלו יקבל?
"עו"ד מנוסה יודע שענישה, בניגוד להכרעת דין שקובעת הרשעה או זיכוי, תוכרע פעמים רבות על הפן האנושי ולכן הדגש יהיה על האדם ועל מה שתרם לחברה וכן חשובים טיעונים צופי פני עתיד ושיקום".

משרד עורכי דין בועז קניג מתמחה במשפט פלילי, צווארון לבן ודיני משפחה. המשרד נוסד בשנת 2000 והתמחותו בייצוג נאשמים וחשודים החל משלב ההזמנה לחקירה ועד לסיום ההליך המשפטי. במשרד קיימת מחלקה בתחום דיני המשפחה וכן בתחום אזרחי-מסחרי המנוהלות ע"י עו"ד ותיקים המתמחים בתחומם שנים רבות.

למידע ופרטים נוספים