אחריות הרשות הציבורית

לרשות הציבורית והמקומית יש חובה לדאוג לשלום וביטחון התושבים בשטחה, לכן ניתן לקבל פיצוי נזיקי בגין נפילה ברחוב עקב מדרכה משובשת או מפגעים אחרים

עו"ד גיל הראל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד גיל הראל
תוכן שיווקי

החוק קובע כי על רשות ציבורית, לרבות עירייה, מוטלת החובה "לדאוג לתיקונו, ניקויו, הזלפתו, תאורתו וניקוזו של רחוב שאינו רכוש הפרט, וכן למנוע ולהסיר מכשולים והסגת-גבול בו".

אחריותה של הרשות הציבורית לדאוג לשלום וביטחון של התושבים בשטחה, יונקת מהחובות הקבועות בפקודת העיריות מדיני הנזיקין הכללים. חובה זו דורשת תקינות המדרכות והשטחים שבאחריותה ומחובה כללית זאת נגזרת חובתה המושגית של הרשות המקומית והקונקרטית.

גיל הראלצילום: גיל הראל משרד עורכי דין

בהליך תביעות נגד הרשות המקומית לקבל פיצוי נזיקי בגין נפילה ברחוב עקב מדרכה משובשת, יש חשיבות מכרעת למסירת הגרסה הראשונית אשר מדווחת בבית החולים, צילום מקום הנפילה, רישום העדים לאירוע והיוועצות בעורך דין מנוסה בתחום וזאת בסמוך ככל הניתן לאירוע. פרטים אלו יסיעו לצורך הוכחת אחריות הרשות הציבורית וקבלת הפיצוי בתביעה.

לרשות הציבורית סמכות לעשות כל הנדרש לשמור על ביטחון הציבור בשטחה, ומכאן החובה לאתר ולתקן מפגעים ומכשולים, אשר יש בהם סיכון בלתי סביר.

חובת הרשות היא לנקוט באמצעים סבירים, ובין היתר, לדאוג לשלומם של התושבים באמצעות סילוק בורות, מדרכות משובשות/ שבורות, מפגעים, פינוי אשפה וכיוצ"ב.

על כן, אדם אשר נפגע בנפילה ברחוב, כתוצאה מהימצאותו של מכשול כלשהו המצוי על המדרכה או על הכביש, ובכל מקום ציבורי אחר, זכאי אף הוא לקבל פיצוי כספי בגין נזקי הגוף שנגרמו לו, ישירות מבעל המקום או הרשות הציבורית אשר בתחום שיפוטה אירעה תאונת הנפילה, או באמצעות חברת הביטוח המבטחת אותה עירייה ובשלה נגרם המפגע שהביא לתאונת הנפילה.

בשורה של פסקי דין הדגישו בתי המשפט את חובת הרשות, לרבות העירייה, לדאוג למניעת מכשולים ופירשו את חובת העירייה לדאוג לתקינות המדרכות והכבישים באופן מרחיב הרבה יותר. אמנם בית המשפט עמד על כך כי כבישים ודרכים אינם משטח סטרילי, אך יחד עם זאת מחובתה של רשות ציבורית לעשות כל הדרוש לשמירה על ביטחון הציבור בתחומיה.

ביניים: פגיעה שגורמת לנכות רפואית קשה וחמורה

במקרים רבים תאונות ופגיעות עקב מכשול או מפגע עשויים להסתיים בפגיעה גופנית קשה המותירה נכות רפואית קשה וחמורה. במקרים אלה מומלץ לפנות בהקדם האפשרי לעורך דין נזקי גוף ותאונות עבודה לצורך בירור ומימוש מלוא זכויותיכם בצורה היעילה ביותר.

סכומי הפיצויים במקרים של תביעות נזקי גוף נגד העירייה או הרשות המקומית עשויים להשתנות ממקרה למקרה בהתאם לנתונים הספציפיים של אותו מקרה. ככלל, ניתן לומר שסכומי הפיצויים תלויים, בין היתר, בגילו של הנפגע לתאונה, הנכות הרפואית, הנכות התפקודית , הפסדי שכר שנגרמו לנפגע, הוצאות רפואיות, הפסדים או הוצאות מיוחדות וחשוב מכל ניהול הליך ללא פשרות. כך שככל והפגיעה חמורה יותר כך גם סכום הפיצויים עשוי להיות גבוה יותר.

בתיק אשר ניהל משרדנו בבית המשפט השלום באשדוד ייצגנו את התובע, יליד 1982, איש אחזקה במקצועו, אשר במהלך ריצה ברח' הרצל ברובע הסיטי באשדוד, מול התחנה המרכזית, נתקל במפגע פלסטיק נפל ונחבל בצורה קלה. לאחר ניהול הליך משפטי והגשת תצהירים הצליח משרדנו להשיג פשרה צודקת בסכום של 220,000 . מדובר במקום שלא היה מגודר ולא נתלו בו שלטי אזהרה.

בתיק נוסף אשר ניהל משרדנו בבית משפט השלום באשדוד ייצגנו תובעת ילידת 1967, מנהלת חשבונות, אשר במהלך הליכה ברח' דב גור ברובע ו' באשדוד וירידה במדרגות, נתקלה במרצפת שבורה, נפלה ארצה ונחבלה באופן קל. לאחר ניהול ההליך, הגשת תצהירים ועמידה על חקירת מומחה בית המשפט הסכימה העירייה לשלם לתובעת סכום של 70,000 .

כך גם בתיק אשר ניהל משרדנו בבית משפט השלום ברחובות, שם ייצגנו פנסיונרית ילידת 1955 אשר יצאה מ"שופרסל" הממוקם ברחובות במטרה לחצות את הכביש, נתקלה באספלט ונפלה. בתיק זה הושגה פשרה בסכום של 145,000 .

בתיק נוסף אשר ניהל משרדנו בבית משפט השלום בירושלים, ייצגנו גננת ילידת 1962, אשר הלכה ברח' יפו בירושלים לכיוון ביתה ונתקלה במדרכה משובשת. בתיק זה הושגה פשרה מול חברת הביטוח המבטחת בפוליסת תאונות אישיות בסכום של 142,000 בעוד שהתביעה הנזיקית מול הרשות טרם הסתיימה.

ואלו רק חלק מהצלחות המשרד בחודש האחרון. משרדנו עוסק בתביעות נזקי גוף למעלה מ-25 שנים וייצג נפגעים רבים בתביעות נזיקין נגד העיריות והרשויות המקומיות. משרדנו מלווה את הנפגע לאורך כל שלבי ההליך ופועל למימוש מלוא זכויותיו של הנפגע, לרבות תביעות לביטוח לאומי או תביעות ביטוח מכוח פוליסות אובדן כושר ותאונות אישיות. סוד ההצלחה של המשרד הוא ניהול הליך ללא פשרות.

מעבר לאתר>>