מנווטת בעולם החדש של הסטארט-אפים

עו"ד קרן בראון צמיר, המלווה סטארט-אפים בשלבים מוקדמים ומקימה צוותים משולבים בארץ ובעולם, חולקת תובנות על השינויים בעולם התעסוקה בהיי-טק. כמי ששינתה את צורת העבודה בעקבות הקורונה, היא קוראת למעסיקים להבין שעולם התעסוקה השתנה ולאפשר העסקה היברידית ומרחוק, תוך כדי ההתאמות הניהוליות הנדרשות

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסף לבנון
תוכן שיווקי

הקורונה ואומת הסטארט-אפ: "המגפה אילצה אנשים רבים להתמודד עם שינויים, דבר שבאופן טבעי אנשים נטו להימנע ממנו. אנג'לים, אקסלרטורים וקרנות העדיפו להשקיע במיזמים בשלים יותר ולא מעט סטארט-אפים צעירים נותרו ללא השקעות. עם זאת, חלק מהסטארט-אפים זיהו את ההזדמנויות שהביאה איתה המגפה - אם מבחינת שינויי ההתנהגות של הציבור ואם מבחינת השינויים בעולם התעסוקה - וידעו לבצע התאמות מהירות. אותם יזמים צמצמו עד מאוד את הפגיעה ויש לא מעט מהם שאף צמחו ושיפרו תהליכים, שאחרת היו לוקחים שנים רבות".

קרן בראוןצילום: איתן טל

One Code: "בית התוכנה שאני מנהלת, המתמקד בליווי יזמים וסטארט-אפים, ובפיתוחי תלת-מימד ועולמות וירטואליים. כשהגיע משבר הקורונה לעולם שינינו את צורת העבודה, אבל גם הבנו שהעולמות הווירטואליים כאן כדי להישאר. חלק מהלקוחות שלנו קיבלו בוסט מאוד גדול מהמצב והצליחו להפוך את מוצריהם להרבה יותר משמעותיים. היתרון שלנו כבית תוכנה בוטיק הוא שההסתגלות לשינויים קלה לנו. היא מכניסה דם חדש למערכת ואתגרים חדשים. היום אנחנו מלווים סטארט-אפים בשלים יותר ומקימים צוותים משולבים בארץ ובעולם".

להסתגל לשינויים בעולם התעסוקה

עולם התעסוקה העתידי בהיי-טק: "עובר שינויים, כחלוץ לפני המחנה, ותמורות שקורות בו יחלחלו לשוק העבודה הכללי. צורות תעסוקה חדשות יטשטשו את ההגדרות המקובלות של עובד. מודלי תעסוקה מגוונים, כמו ריבוי מקורות הכנסה, קריירות כפולות, סטטוס של עצמאי ושכיר ועבודה היברידית (משולבת בית ומשרד) יהיו נפוצים יותר. מנהלים שיסתגלו לשינוי ויאמצו אותו יוכלו גם לקצור את הפירות וגם לגייס ולשמר עובדים טובים יותר. עובדי ההיי-טק הסתגלו, כצפוי, מהר יותר ממנהליהם לעולם המשתנה, ל'נורמלי החדש'. פה טמון אתגר ניהולי הן בגיוס, הן בניהול השוטף והן בשימור העובד בעידן פוסט הקורונה".

ההזדמנות ליזמים: "לגייס טאלנטים שבעבר היה קשה מאוד לשכנע להצטרף בשלבים מוקדמים של המיזם. יזמים שאימצו צורות העסקה גמישות, כגון משרה חלקית, ביצוע חלק מהעבודה מהבית וממקומות מרוחקים, שילוב עצמאי ושכיר ועוד, הרחיבו את היצע העובדים מאוד. באופן כזה ממקסמים את תקציב כוח האדם, מגוונים אותו ומדייקים את הכישורים למשרות".

על המעסיקים להבין שעולם התעסוקה משתנה: "אם הם ישכילו לשלב העסקה היברידית הם יקבלו איכויות שלא יכלו לקבל בעבר. התפוקה של עובדי היי-טק מהבית, במקרים רבים, ובמיוחד אצל מנהלים שידעו להשתמש בכלים הקיימים בשוק, גבוהה מאוד. כך שאין שום מניעה לבנות תמהיל עבודה שמשלב בית ומשרד. לצערי, אני יותר ויותר שומעת ממעסיקים שהם חולמים לחזור ליום בו כולם באים לעבודה בכל בוקר, אחרי עמידה בפקקים, מנהלים שיחות מסדרון ומקיימים ישיבות ארוכות. שילוב נכון בין ימי משרד וימי בית, בין עבודה מרחוק לישיבות עבודה פיזיות, מחייב גמישות ניהולית ושינוי צורת החשיבה, בעיקר של המנהלים. הדבר לא תמיד פשוט".

להתרכז בתועלות ולא בתכונות

פיתוח עסקי: "מושג שלצערי רבות משתמשים בו לא נכון. פיתוח עסקי זו לא מילה נרדפת למכירות. פיתוח עסקי משמע לקחת את המוצר ולחשוב איך מתאימים אותו לשווקים נוספים. זה בא לידי ביטוי במיוחד בשנה האחרונה. הרבה סטארט-אפים שנפגעו, אך הצליחו לעשות פיבוט ולהתאים את המוצר למצב, נמצאים במקום אחר. במקום להיסגר הם התרחבו וגדלו".

פיצ'ינג: "אולי המשימה הקשה ביותר ליזם. לקחת את הבייבי שלך, שהגית או פיתחת במו ידיך, ולהכניס אותו למצגת של רבע שעה, ולעיתים אף פחות. פיץ' טוב הוא שילוב של הכריזמה של זה שמעביר יחד עם מקצועיות. פעם זה היה מספיק - היום פחות. המשקיעים יותר בשלים וחשדניים, הם רואים הרבה יותר מיזמים שנראו על הנייר מדהים ולא התרוממו. פיץ' מוצלח הוא הכרחי, אבל הוא רק דלת הכניסה. לאחריו צריך לדעת לענות על השאלות הקשות, ובעיקר האם יהיה מי שישלם על המוצר. פיץ' שיתרכז במוצר ובתכונות שלו ולא בתועלות שלו או בכאב שהוא פותר, אולי ירשים את המשקיעים, אבל לא יגרום להם להשקיע".

חוויית משתמש: "אולי הדבר החשוב ביותר. זו טעות לשים דגש על פונקציונליות המוצר ולהזניח את חוויית המשתמש שהוא מספק. זה המקום ממנו צריך להתחיל. יש משהו קסום בממשק: לא יודעים אף פעם מה יתפוס. אי אפשר היה לדעת מראש שאפליקציית פנגו תתפוס כפי שתפסה, או איך -Bit תצליח לעומת מתחרותיה הרבות, למרות שהן עושות בדיוק את אותו הדבר. לעיתים מגלים את זה רק בשלב המוצר הסופי, ולפעמים גם אחרי ההשקה. לאנשי UI/UX טובים יש יצירתיות שכוללת ניצוץ של גאונות".

שואפת למודל תעסוקה מגוון

העדפה מתקנת לנשים: "תומכת בזה ומיישמת זאת יום-יום. כמי שנותנת שירותי ניהול משאבי אנוש לחברות סטארט-אפ במיקור-חוץ, המנכ"ל יודע שאתן העדפה מתקנת לנשים ואשאף למודל תעסוקה מגוון, בכל מקום שזה אפשרי. אצלנו ב-One Code עבדו לאורך השנים עובדים מכל המגזרים ומכל הגילאים ובשלב מסוים היינו 60% נשים בחברה. אותם לקוחות שפחות מתחברים לערכים הללו, אני פחות אגייס עבורם. אין לנו עדיין את הפריבילגיה לוותר על ההעדפה המתקנת, ובמיוחד במקצועות הטכנולוגיים בעולם ההיי-טק".

נשים צריכות להאמין בעצמן ולהעז: "למשל, להגיש מועמדות לתפקידים בהן הן לא תמיד עומדות בכל הקריטריונים. הרבה נשים לא ניגשות אם יש פרמטר אחד או שניים שהן לא עומדות בו בדרישות התפקיד, וגברים - יותר. זה דבר שאני עובדת עליו עם הנשים שאני מלווה, שאני מראיינת או מגייסת".

שם ומשפחה: עו"ד קרן בראון צמיר.
גיל ומצב משפחתי:
48, נשואה+2.
מקום מגורים: חולון.
תפקיד: מנכ"לית של בית התוכנה One Code, מלווה סטארט-אפים בשלבים מוקדמים ומקימה צוותים משולבים בארץ ובעולם.
השכלה: עו"ד, תואר ראשון בכלכלה, תואר שני במשפטים.
התנדבות: מנטורית ב"יוזמות עתיד" – ליווי עסקי ליזמיות המקימות את העסק הראשון שלהן.
דבר חוכמה: "לא בהכרח החזק שורד, ולא האינטליגנט, אלא זה שמגיב הכי טוב לשינויים" (דרווין).