עו"ד ארנון גרפי: "תביעות ייצוגיות הן כלי יעיל למאבקים בגופי ענק"

בנקים, גופי שלטון, מונופולים, חברות נדל"ן, אנרגיה ותרופות: עו"ד ארנון גרפי מסביר כיצד גם האזרחים שאינם בעלי אמצעים יכולים לעמוד מול הממסד והגופים החזקים והגדולים בישראל

גיא ורדימון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד ארנון גרפי על רקע חום
עו"ד ארנון גרפי: מתמחה בליטיגציה אזרחית ומסחרית ותביעות ייצוגיות גדולותצילום: פוטו פראג'
גיא ורדימון
תוכן שיווקי

מגיל צעיר מאוד נלחם עו"ד גרפי למען עשיית צדק, במיוחד עבור אזרחים וקבוצות שקופחו על ידי הממסד והגופים החזקים כמו בנקים, גופי שלטון, מונופולים וחברות ענק. כך הגיע עו"ד גרפי, המשמש כיו"ר ועדת תובענות ייצוגיות בלשכת עורכי הדין וכיהן בעבר כיו"ר ועדת בנקאות, לעסוק בתחום של תביעות ייצוגיות שבו מתמחה בין השאר משרדו. לדבריו, מכשיר התביעה הייצוגית הוא כלי עוצמתי והטוב ביותר שיש כיום למערכת המשפט ובפרט לאזרח שמוגבל באמצעיו על מנת לתקן עוולות ולעמוד מול התאגידים והמונופולים החזקים.

עו"ד ארנון גרפי הוא הבעלים של משרד המתמחה בליטיגציה אזרחית ומסחרית בדגש על תביעות ייצוגיות גדולות, וכן תביעות של רוכשי קרקעות, בארץ ובחו"ל, שנפלו קורבן ליזמים שאותם הוא מכנה "מוכרי אשליות".

את דרכו המשפטית הוא החל לפני 37 שנים. בשנים הראשונות התמקד בליטיגציה מול הבנקים, שנחשבו ככלי רב כוח ועוצמה, והיה מעורכי הדין הראשונים להיכנס לתחום. במהלך השנים הגיש עו"ד גרפי עשרות תביעות נגד בנקים וחברות הביטוח ויצר מספר תקדימים משפטים חשובים, בהם איסור התניית שירות בשירות; אחריות של בנק בליווי פיננסי, איסור שליחת מסמך ללקוח, שבו מצוין שאי תגובה מהווה הסכמה לחשבון ועוד. בהמשך הגיש תביעות גם נגד חברות תרופות מובילות ונגד תאגידי ענק.

בין תביעה ייצוגית לבין הונאות נדל"ן

עו"ד גרפי נחשב לחלוץ בתחום התביעות הייצוגיות בישראל, והיה בין הראשונים להגיש תביעה שכזו נגד חברת תקשורת סלולארית בין המובילות בישראל. הוא אמנם הפסיד בפסק דין שניתן על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב, אך למרות זאת הוא מציין את התיק כאחד החשובים שאותו הוביל בכל עשרות שנותיו כעורך דין. זאת משום שלימים אותו תיק זכה לתהודה ציבורית והיה בעל השפעה חשובה, הן במישור האישי על המשך הקריירה המשפטית שלו והן במישור המשפטי והציבורי בהבאת התובענות הייצוגיות לתודעה הציבורית.

עו"ד ארנון גרפיצילום: פוטו פרג'

בתביעה הייצוגית בסכום של 180 מיליון שקל, שהוגשה בשנת 1997, טענו עו"ד גרפי ואשתו חנה כי לא ייתכן שהחברה מעגלת חיובי שיחה לדקה, כאשר השיחה בפועל התנהלה במשך מספר שניות. "השופט", מעיד עו"ד גרפי, "קבע שמבחינה טכנולוגית, לא בטוח שאפשר לחשב את זמן השיחה המדויק. היום זה נשמע אבסורד. בעיניי זה תיק משמעותי בקריירה המשפטית, שכן בזכות ההפסד בתיק החלטתי להיכנס לתחום של התביעות הייצוגיות בכל הכוח, היות שהייתה תחושה של אי הבנה של המערכת וחוסר צדק מוחלט".

בעקבות ניסיונו הרב בתחום וכיו"ר ועדת תובענות ייצוגיות, השתתף עו"ד גרפי בתהליך ניסוח חוק תובענות ייצוגיות שחוקק בשנת 2006. "אפשר לומר שבניהול התיק ובהבאת העניין לתודעה הציבורית יש לי קשר לא מבוטל לתביעות ייצוגיות ולעובדה שהן קיימות בארץ", הוא אומר.

מלבד תביעות ייצוגיות, עו"ד גרפי מייצג רוכשי קרקעות בארץ ובחו"ל שנפלו קורבן למעשי הונאות נדל"ן, מתוך החלטה שזו הדרך לשוויון ולאיזון בין החברות הגדולות לאזרח הקטן. הוא ייצג וסייע למאות רוכשים שנפלו קורבן למכירת קרקעות חקלאיות שלא הופשרו כמובטח ולמאות רוכשי דירות בארץ ובחו"ל מול יזמים וחברות שהוציאו כספים מהרוכשים, תוך הבטחות מפליגות בדבר תשואות מניבות שנשארו בגדר חלום ואף הפכו לסיוט של לא מעט מהרוכשים.

עו"ד ישי יעקובוביץ' ועו"ד איילת חן גרפי כהןצילום: באדיבות משרד עו"ד ארנון גרפי

מדובר בהגשת תביעות קבוצתיות, תיקים מורכבים ביותר, מהסוג שרוב עורכי הדין המובילים לא יסכימו לטפל בהם. "לא פעם קיימת נטייה לוותר ולראות את ההשקעה שירדה לטמיון כגזירת גורל", מציין עו"ד גרפי, "אולם המקרים בהם טיפלתי מוכיחים כי כאשר קבוצה מתארגנת, יש ביכולתה לנהל בהצלחה מאבק יעיל ולעמוד על זכויותיה מול היזמים. אנחנו חושבים שאנו מסוגלים להגיע לתוצאה הרצויה, וככל שאנחנו מאמינים בתיק נמצא את הפתרון המשפטי לכך".

באחד התיקים שהוביל, הוגשה תביעה קבוצתית נגד בנק שביקש לממש בניין ולפנות יותר ממאה משפחות. זאת, לאחר שהקבלן משכן את מגדל המגורים והותיר חובות. תיקים נוספים עסקו בנוגע לקרקע חקלאית שהובטח כי תופשר, אולם בפועל נמצא שהדבר בלתי אפשרי.

"ייצוג של כל קבוצה כזאת, פירושו שנים של משפט ודיונים מאוד מיוחדים ותקדימיים", אומר עו"ד גרפי, "צריך להבין שהנתבעים הכינו מראש הכל בצורה מושלמת – כתבו בהסכמים שידוע לרוכש שמדובר בקרקע חקלאית, וידוע לרוכש שאין שום הבטחה שהקרקע תופשר וכן הלאה. לשיטתם, המוכר היה אמור לראות ולבדוק ולעשות הכל. למרות זאת, אנחנו מגישים תביעה נגד הקבוצה ונגד עורך הדין שמלווה את הפרויקט".

צירוף עו"ד לתביעה הוא מהלך לא שגרתי, אולם לדברי עו"ד גרפי לעיתים מדובר בצעד שמתחייב בנסיבות העניין וכדי שניתן להוציא אל הפועל את התביעה. "במשך עשרות שנים נמנעתי מלתבוע עורכי דין מתוך סוג מסוים של קולגיאליות. אני עו"ד ותיק ומשרדנו נמצא במקום גבוה מאוד בדירוג משרדים ובהערכה שחברי המקצוע רוחשים לו", הוא מסביר, "יחד עם זאת, עורכי דין מבינים את ההבדל בין תביעות שבהן אתה מטריד אותם על כך שאינם מקצועיים מספיק, לבין תביעות שבהן היה לאותם עורכי הדין חלק נכבד בהחלטת הלקוחות להיכנס לעסקה, לכן לא הייתה שום טרוניה כלפי משרדנו. במקרה שלנו, עורך הדין הוא חלק משרשרת שגרמה ללקוח להפסיד את כספו ואם תוציא אותו מהתביעה, אי אפשר לנהל אותה. אותם עורכי הדין - והחברות עם המשרדים במגדלים הנוצצים עם ניירות הכרומו המבריקים, שמשווקות שטחים - נותנים להן הכשר. זה לא חיפוש אחרי כיס עמוק, אלא הבנה שלא אעשה את תפקידי נאמנה אם לא אגיש את התביעה נגד כל המעורבים".

עו"ד יחזקאל הרשמן ועו"ד ענבל ארדצילום: באדיבות משרד עו"ד ארנון גרפי

בעניין הונאות הנדל"ן מדגיש עו"ד גרפי כי "קיימת חשיבות קריטית לניהול תביעות של ישראלים שרכשו נכסים בפרויקטים בחו"ל ובישראל, כיוון שניהול תביעה כזו בחו"ל משמעותה מכת מוות לתביעות נוכח הלוגיסטיקה והעלויות האדירות הכרוכות בכך".

מאבקים מול חברות אנרגיה

המאבק מול גופי ענק חזקים בא לידי ביטוי גם בייצוג תיקים מתחום האנרגיה, שבהם מתמחה משרדו של עו"ד גרפי. גם במקרים אלה מדובר בתיקים מורכבים, בעלי פרופיל ציבורי גבוה, שבהם הנתבעים נמנו עם חברות ענק בעלות כוח רב.

כך, למשל, הוא ייצג נכי צה"ל במאבקם להשתחרר מהסכמים כובלים מול חברות דלק. מדובר בנכים שקיבלו ממשרד הביטחון זכויות להקמת וניהול תחנת דלק כחלק מתהליך השיקום. אלא שלדבריו, לאותם נכים לא היה גב כלכלי רחב ורבים מהם נקשרו בהסכמים מול חברות דלק שהקימו עבורם את התחנה בתמורה לתשלום חודשי, מעין משכורת. במקרים אחרים נחתמה התחייבות לרכוש דלק ומוצרים מהחברה.

עו"ד משה פישר ושי חןצילום: באדיבות משרד עו"ד ארנון גרפי

"הנכים נכבלו בהסכמים לעשרות שנים", אומר עו"ד גרפי שבמסגרת סדרה של תביעות אותן הגיש משרדו ומשרדי עורכי דין נוספים, נוצרו תקדימים משפטיים והנכים שוחררו מההסכמים חברות הדלק.

במסגרת תיק נוסף, גם הוא בעל פרופיל ציבורי גבוה, ייצג עו"ד גרפי לפני עשרות שנים את הרשות הפלסטינית אל מול ענקיות הדלק בישראל בימים שלאחר הסכמי אוסלו. זאת, לאחר שכמה מהן הקימו תאגיד במטרה לספק דלק לפלסטינים. אולם לאחר שהרשות החליטה להשתחרר מכבלי התאגיד ולהעניק את המכרז לחברה אחרת, חברות הדלק התנגדו בטענה שהקימו את התשתית בשטחים ותבעו 180 מיליון שקל כפיצוי. בכתב ההגנה הפנה עו"ד גרפי להוראות הסכם אוסלו ואף טען שבית משפט בישראל אינו יכול לדון בתיק, היות שהרשות הפלסטינית אינה מהווה ישות מדינית, אלא רק מעין מדינה.

עו"ד גרפי שב ומדגיש כי ההישגים המשפטיים מתאפשרים הודות לצוות משרדו, הכולל את עו"ד ישי יעקובוביץ', מתמחה בייצוג לקוחות בתיקי ליטיגציה מורכבים, בעל ניסיון רב בדיני מקרקעין ובעסקאות נדל"ן ואת עו"ד שי חן, מתמחה בליטיגציה אזרחית–מסחרית, תובענות ייצוגיות, דיני עבודה, דיני תאגידים, דיני קניין, ובעריכת צוואות.

עוד בצוות: עו"ד ענבל ארד, מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ותובענות ייצוגיות; עו"ד איילת חן גרפי כהן, מתמחה בתחום הליטיגציה האזרחית-מסחרית; עו"ד יחזקאל הרשמן, מתמחה במשפט אזרחי-מסחרי, דיני מקרקעין, התחדשות עירונית ופינוי בינוי, בנקאות, הוצאה לפועל וליטיגציה ועו"ד משה פישר, יועץ מתמחה בתחום האזרחי–מסחרי, הוצאה לפועל, דיני קניין וזכויות יוצרים.

ארנון גרפי ושות' – עורכי דין ונוטריון
כתובת: דרך מנחם בגין 154 תל אביב, בית קרדן
טלפון: 03-6083565
למעבר לאתר >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>
פקס:03-6083567