עורכי דין לעבירות סמים: אילו מקרים עלולים לסבך אתכם עם החוק?

האם ניתן להימנע מהרשעה, מהם ההבדלים בין שימוש עצמי לאחזקה והאם מערכת החוק סלחנית כשמדובר במריחואנה? עורכי הדין המתמחים בעבירות סמים - משיבים

אבי שוסטר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם מעביר לאדם אחר סמים
עורכי דין לעבירות סמים: עד כמה משפיע שינוי החקיקה?צילום: shutterstock
אבי שוסטר
תוכן שיווקי

היקף עבירות הסמים בשנת 2020 עמד על יותר מ-16 אלף תיקים. מדובר בירידה ביחס לשנה שלפניה, בעיקר בעקבות שינוי החקיקה לפיו שימוש ראשון ושני בקנאביס לצריכה עצמית הוא עבירת קנס מינהלתית. יחד עם זאת, עבירות סמים הן מאוד נפוצות ולא פעם מסבכות צעירים ואנשים ללא עבר פלילי.

כיצד ניתן להימנע מהרשעה, מהם ההבדלים בין שימוש עצמי ואחזקה ובין סמים קשים לקלים והאם גם מריחואנה מוגדרת כ"סם מסוכן"? על שאלות אלה משיבים עורכי דין המתמחים בעבירות סמים.

עו"ד רן תגר

"בתקופה האחרונה חל גידול משמעותי בעבירות של גידול סמים למטרות שימוש עצמי", מספר עורך הדין הפלילי רן תגר. לדבריו, מאז פרוץ הקורונה, הלחצים והקושי הכלכלי שנוצרו בעקבותיה, גרמו לרבים שבמצב רגיל לא היו מבצעים עבירה להסתבך עם החוק. "גידול שתילים בבית נפוץ מאוד כיום. זה קל, זמין ומפתה", הוא אומר, "אנשים חוסכים לעצמם בדרך זו את הכסף עבור הרכישות וגם את המגע הבעייתי עם גורמים מפוקפקים שמוכרים סמים".

תגר הוא עורך דין ותיק, שמשרדו מטפל בעבירות פליליות שונות, מעבירות צווארון לבן ועד עבירות רכוש, אלימות ומין. אבל עיסוקו המרכזי הוא טיפול בעבירות סמים, וכ־90 אחוז מלקוחותיו הם אנשים נורמטיביים, שרובם הסתבכו עם החוק בפעם הראשונה בחייהם. "הדברים האלה יכולים לקרות לכל אדם, לא משנה מיהו ומאיזה רקע הגיע", הוא טוען, "השימוש בסמים רווח בקרב אנשים מכל שכבות החברה ומכל הגילים. לא מדובר רק בסמים שמוגדרים קלים, קנאביס וחשיש, אלא בסמים נוספים, כמו קוקאין ו־MDMA. וזה לא נעשה במאורות סמים אפלות, אלא, למשל, בברים ממוצעים בתל אביב".

עו"ד רן תגרצילום: איל תגר

עו"ד תגר מוסיף כי מערכת החוק "אינה סלחנית" בכל הקשור לשימוש בסמים שאינם מוגדרים קלים. "גם אם קנית גרם אחד, וברור שהוא לא נועד להפצה, דע שאם תיתפס ההתייחסות תהיה כאל כמות מסחרית, ואתה עלול לקבל כתב אישום על החזקת סמים שלא לצריכה עצמית", הוא מזהיר. לדבריו, החמרה נוספת קיימת כאשר החשודים הם קטינים או חיילים בשירות סדיר או בשירות קבע – גם במקרים שבהם הסמים הם קלים. עו"ד תגר מסביר כי עבירה שיכולה להיחשב "מעידה" אצל אדם בוגר תטופל בצורה שונה כשהחשוד הוא קטין או חייל. "בגיר שייתפס עם וויד בכמות לשימוש עצמי יקבל כנראה קנס של כאלף שקל. קטין, במקרה כזה, סביר שייחקר, יישלח לקצינת מבחן ויעבור תהליך ארוך עד שהתיק ייסגר". תגר אינו ממליץ לאיש, כמובן, להשתמש בסמים, אבל בצעירים הוא מתרה: פשוט אל תעשו את זה.

"חשוב מאוד להיות בן אדם"

אנשים שמעולם לא הייתה להם היתקלות עם החוק עשויים לחוש חוסר אונים כשזה קורה להם לראשונה. עו"ד תגר מציע לכל מי שזומן לחקירה, נעצר, או קיבל כתב אישום בדואר, לממש את זכותו החוקית ולפנות מיד לעורך דין פלילי. ההמלצה היא לא לענות לשאלות לפני שמקבלים יעוץ מעורך הדין, מפני שכל מילה שנאמרת – אפילו בניידת, בהמתנה על ספסל או בפינת הקפה – עלולה להיכנס לתיק החקירה ולשמש בהמשך נגד האדם שאמר אותה.

כדי להקל את החרדה שהמצב המאיים גורם לאנשים שאינם מורגלים בחדרי חקירות ובתאי מעצר, עו"ד תגר דואג תחילה להרגיע אותם. "לאנשים כאלה, בסיטואציה כזו, חשוב מאוד שעורך הדין שיושב מולם יהיה לא רק מקצועי ויעיל, אלא בן אדם", הוא מסביר. "אלה רוב הלקוחות שלי, ולפני הייעוץ המשפטי, אני נותן להם את התמיכה הנפשית שהם זקוקים לה. מכניס אותם לפרופורציות. מסביר שאנחנו חיים בישראל של המאה ה־21, ושיש להם זכויות. עד סיום הפגישה הם אכן נרגעים ומתעודדים".

השירות שלו נפרש על פני כל היממה, וכל היממות. "אנשים מתקשרים אלי בבוקר, בערב, בלילה, בימי חול, בשבתות ובחגים. אני נותן להם את הפיתרון שהם מבקשים, וכשצריך אני נוסע לתחנת המשטרה כדי לעזור". נראה שההשקעה הזו משתלמת. עו"ד רן תגר אומר שהעבודה המסורה, הידע והניסיון שלו מניבים ללקוחותיו תוצאות מצוינות, כל תיק בהתאם לנסיבותיו. "הסטטיסטיקות של ההצלחות מצביעות על כך", הוא מעיד בסיפוק.

עו"ד רן תגר
כתובת: שדרות שאול המלך 39, תל אביב
טלפונים: 072-2435333, 050-7441415
למעבר לאתר >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>
למאמר באתר המשרד בנושא חקירה במשטרה >>