עו"ד רן תגר: לא מעט אנשים נורמטיביים מוצאים עצמם מסובכים עם החוק

עורך הדין הפלילי רן תגר מסביר כי כל אדם עלול למצוא עצמו מסובך עם החוק, בין אם מדובר בעבירות סמים, צווארון לבן או אלימות. "בכל מקרה כדאי לפנות מיד לעורך דין וימנע מטעויות", הוא מסביר

אבי שוסטר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד רן תגר יושב מול שולחן, מולו ספרייה גדולה
עו"ד רן תגר: "אני מציע לא להוציא מילה, לא לענות לשאלות, עד שמקבלים ייעוץ מעורך דין"צילום: איל תגר
אבי שוסטר
תוכן שיווקי

בניגוד לדעה הרווחת המקרים שבהם אנשים חסרי עבר פלילי מסתבכים פתאום עם החוק, ונזקקים לשירותיו של עורך דין פלילי, מאוד נפוצים. עו"ד רן תגר מעיד כי כל אדם, מכל רקע, עשוי למצוא עצמו במצב כזה, ויש לו על מה להתבסס: רוב לקוחותיו הם אנשים נורמטיביים, שנתקלו בגורמי החוק בפעם הראשונה בחייהם.

כיצד בוחרים את עורך הדין המתאים?

רן תגר הוא עורך דין פלילי משנת 2007. את התמחותו עשה במחלקה הפלילית בפרקליטות מחוז תל אביב, וזה עשר שנים הוא עומד בראש משרד פרטי – תחילה עם שותף, ובהמשך לבדו. עו"ד תגר עוסק בכל סוגי העבירות הפליליות: רכוש, אלימות, צווארון לבן ועבירות מין, אבל עיקר עיסוקו בעבירות סמים. בתחילת הקריירה היו בין לקוחותיו טיפוסים צבעוניים ושמות מוכרים מעולם הפשע. בשלב מאוחר יותר שינה את תמהיל הלקוחות שבהם הוא מטפל וכיום רובם אינם "עבריינים מקצועיים".

לשאלה מתי צריך אדם לפנות לעורך דין פלילי, יש לעו"ד תגר תשובה מאוד ברורה: "בכל מקרה שבו יש לאדם היתקלות עם החוק: שוטר עוצר אותו, הוא מזומן לחקירה, מקבל כתב אישום בדואר. אלה סיטואציות שאדם שלא מורגל בהן לא יודע כיצד לנהוג, ולכן כדאי שיפנה מיד לעורך דין – ולא לכל עורך דין, אלא לעורך דין פלילי שמתמחה בתחום".

"לפני שאני נותן את הייעוץ והתמיכה המשפטיים, אני מעניק תמיכה נפשית". עו"ד רן תגרצילום: איל תגר

כדי להחליט באיזה עורך דין לבחור, עו"ד תגר מציע לקבל המלצה מלקוח לשעבר של עורך הדין. "זה עדיף על פנייה למישהו רנדומלי", הוא מסביר, "רצוי גם להיכנס לאתר האינטרנט של עורך הדין, לבחון את הישגי המשרד, את ההצלחות שמגובות בפרוטוקולים. לאחר מכן, הדבר הטבעי הוא ליצור קשר עם עורך הדין, להיפגש ולשוחח איתו". הוא מוסיף כי מומלץ להתרשם גם ממידת הביטחון שעורך הדין משרה. "זו סיטואציה שיוצרת מעמסה נפשית, וחשוב להתמודד איתה בעזרת אדם שנוח לשהות במחיצתו כדי לעבור את המסלול המשפטי בצורה הכי פחות לא נעימה שיכולה להיות", אומר עו"ד תגר.

בהמשך, גם אם הלקוח אינו מתמצא במשפטים, רצוי שיעקוב אחר התנהלותו המקצועית של עורך הדין, על מנת שיוכל לעמוד על רצינות והיסודיות שלו בעבודה. "יש עורכי דין שמגיעים לדיונים בבית המשפט כשהם אינם מוכנים, לא יודעים לענות לשופט או לשופטת, ומרבים לבקש דחייה", מספר עו"ד תגר, "מצבים אלה עלולים להיות מביכים לעורך הדין וגם ללקוח".

מה עושים כשנעצרים ומה כשנחקרים?

ליחסים שבין הלקוח לבין עורך הדין הפלילי אפשר להצמיד את הכותרת "בלי סודות". לדברי עו"ד תגר, עורך הדין הוא הדמות שצריכים להיות כנים ופתוחים מולה. "אם הלקוח יחסיר פרטים מעורך הדין, כי לא נעים לו משום שהוא נבוך או מתבייש – הייעוץ שיקבל יהיה לוקה בחסר", הוא מסביר, "זה בדיוק כמו אצל רופא, חשוב להיות גלוי לחלוטין כדי לקבל טיפול אופטימלי. וגם אין שום סיבה לפחד: דיסקרטיות מוחלטת מובטחת מתוקף החיסיון שבין עורך דין ללקוח. החיסיון הזה קדוש, והאדם היחיד שיכול להסיר אותו הוא הלקוח".

מעבר מדמויות בולטות בעולם הפשע ללקוחות נורמטיביים שהסתבכו עם החוק. עו"ד רן תגרצילום: איל תגר

לקוחותיו של עו"ד תגר מודעים לכך ומשתפים אותו בכל. כאמור, רובם אנשים שאולמות המשפט, חדרי החקירות ותאי המעצר זרים להם. איך בכל זאת הם מגיעים לשם? "עבירות סמים, לדוגמה, נפוצות מאוד כיום בקרב אנשים נורמטיביים", אומר עו"ד תגר, "השימוש בסמים רווח, ולא מדובר רק בסמים קלים כקנאביס וחשיש, אלא גם, למשל, בקוקאין וב־MDMA. אלה דברים שקורים כמעט בכל בר בתל אביב. כשמדובר בסמים שאינם חשיש או קנאביס, מוגשים כתבי אישום על כמות מסחרית גם במקרים של החזקה לשימוש עצמי. המערכת מחמירה יותר, באופן כללי, כשמדובר בקטינים ובחיילים – גם כשהסמים קלים".

אנשים שלא הסתבכו עם החוק בעבר, חשים חוסר אונים כשהם נעצרים או מוזמנים לחקירה במשטרה. עו"ד תגר מצייד אותם בכמה עצות חשובות: "ראשית, אחרי שקראו בפניכם את החשדות נגדכם ואת הזכויות שלכם, יש ליצור קשר עם עורך דין פלילי. לכל אחד יש זכות להתייעץ עם עורך דין טרם חקירתו. אני מציע לא להוציא מילה, לא לענות לשאלות, עד שמקבלים ייעוץ מעורך דין. גם שיחות שמתקיימות בזמן המתנה, בניידת, בפינת הקפה וכולי – כל מילה שנאמרת במהלכן יכולה להיכנס למזכר בתיק החקירה".

בנוסף, עו"ד תגר ממליץ להקשיב היטב לחשדות המוצגים כדי שאפשר יהיה למסור לעורך הדין את הפירוט המדויק, שיסייע במתן הייעוץ הרלוונטי. "בחקירה עצמה יש זכות לשתוק, אבל היא יכולה לחזק ראיות שכבר קיימות", הוא אומר, "אני מציע להקשיב לשאלות החוקר, להבין אותן, לחשוב על התשובות ולענות רק על מה שאתה נשאל. לא להרחיב את היריעה, לא לנדב מידע, לא לשער השערות. תשובות קצרות, תמציתיות".

"שמח שאני יכול לסייע לאנשים כמוני, רגילים, לחזור מהשוליים אל דרך המלך". עו"ד רן תגרצילום: איל תגר

הנחיות נוספות של עורך הדין הפלילי להתנהלות במהלך החקירה הן לא להתחצף, לא לנסות לשבש את החקירה (העלמת ראיות, תיאום גרסאות), לא להילחץ (ככל האפשר) ולא להפגין חולשה מול החוקרים כאשר הם מפעילים לחץ. "זה מדרון חלקלק שיגרום להמשך הלחץ. צריך גם להיזהר מתרגילי חקירה. למשטרה יש כל מיני שיטות ותרגילים. לדוגמה, להשאיר את הנחקר עם מדובב, או עם חשוד בשותפות בעבירה, כדי שיפטפטו על התיק כשהחדר מלא באמצעי האזנה".

בן אדם שעוזר לבני אדם

עו"ד תגר מודע היטב לתחושותיהם של נחקרים, עצורים ונאשמים – בעיקר כאשר מדובר באנשים מן היישוב שנמצאים לפתע במצב לא מוכר ומלחיץ. "להם חשוב, לא פחות מהמקצועיות ומהיעילות, שעורך הדין שמולם יהיה בן אדם", הוא אומר, "לכן, לפני שאני נותן ללקוחות שלי את הייעוץ והתמיכה המשפטיים, אני מעניק להם את התמיכה הנפשית שהם זקוקים לה כאנשים. אני מרגיע אותם ומכניס אותם לפרופורציות, מסביר שאנחנו חיים בישראל של המאה ה־21, שיש להם זכויות ושהמצב לא נורא. אפשר לראות שהם נרגעים, משתחררים מעט, שמפלס החרדה שלהם יורד. בסיום הפגישה הם מעודדים יותר. אני לא מסתכל מיד על שכר הטרחה, או על ההיבט המשפטי, אלא עליהם, כבני אדם".

בשל כך ולנוכח אופי העבודה, עו"ד תגר מחויב להיות זמין ללקוחותיו מסביב לשעון, 24/7. "אנשים מתקשרים אליי בבוקר, בערב, בלילה, בימי חול, בשבתות ובחגים", הוא מספר, "הם מבקשים פתרון ומקבלים אותו, ואם אני צריך להתלבש ולנסוע מיד לתחנת המשטרה כדי לסייע להם, אני עושה גם את זה". השירות של עו"ד תגר הוא אישי במלוא מובן המילה. "העובדה שאני משרד של אדם אחד היא יתרון", הוא מסביר, "הלקוח יודע שבעלי המשרד מטפל באופן בלעדי בתיק שלו. אין כאן עורכי דין צעירים וחסרי ניסיון, או מתמחים, שיתגלחו על הזקן של הלקוח. רק אני. בזכות המקצועיות, הידע והניסיון שנרכשו במשך שנים, אני מביא תוצאות מצוינות ללקוחות שלי, כל תיק בהתאם לנסיבותיו. הסטטיסטיקות של תוצאות ההליכים המשפטיים בתיקים שבהם אני מטפל מדברות בעד עצמן".

ובסוף, קיים גם הסיפוק של עורך הדין הפלילי מפעילותו. "אני שמח מאוד במקום שאני נמצא בו", מגלה עו"ד תגר, "שמח שאני יכול לסייע לאנשים כמוני, רגילים, לחזור מהשוליים שהם ירדו אליהם אל דרך המלך. אלה אנשים שעברו משהו שמתקרב לטראומה, בחקירה או במעצר, והם מקבלים טיפול מקצועי ואנושי מוצלח וחוזרים לחייהם. לי זה עושה טוב שאני מצליח לעזור לאנשים טובים, ולא לאנשים מסוכנים לחברה, לחזור ולחיות כפי שחיו עד המקרה".

עו"ד רן תגר
כתובת: שדרות שאול המלך 39, תל אביב
טלפונים: 072-2435333, 050-7441415
למעבר לאתר >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>
למאמר באתר המשרד בנושא חקירה במשטרה >>