עו"ד יצחק בורובסקי: "נכה ללא ייצוג בוועדה רפואית, עלול לאבד את זכויותיו"

בעקבות ניסיון אישי ואחרי שורה של תיקים שבהם טיפל ב-45 השנים האחרונות, הפך עו"ד יצחק בורובסקי למומחה בייצוג נפגעים מול הביטוח הלאומי ומשרד הביטחון

אבי יופה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
על רקע שחור אדם חותם על מסמך
עו"ד יצחק בורובסקי: "אני סוס קרבות ותיק בבתי המשפט"צילום: shutterstock
אבי יופה
תוכן שיווקי

במשרדו של עו"ד יצחק בורובסקי, בין הקלסרים והספרים על השולחן ועל המדפים העמוסים, בולטת במיוחד תמונתם של בני משפחתו. הם כאילו מתבוננים לעברו כל העת, ומעניקים מעין אישור לכך שימשיך בעבודה המשמעותית שהוא עושה זה 45 שנה.

עו"ד בורובסקי, ששימש סגן בכיר לפרקליט מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה, הוא מומחה בתחום המיסים, תביעות לנכויות ופטור ממס, ירושות וצוואות, נכי צה"ל, עסקאות מכר דירה ומיסוי פלילי. בנוסף, הוא מחזיק בידע ובניסיון רב גם בכל הנוגע לניהול תביעות והליכים בתחום הבנקאות והמיסוי, ניהול משפטי ירושה וייצוגם של נכי צה"ל ומשרד הביטחון ."אני סוס קרבות ותיק בבתי המשפט", אומר בחיוך עו"ד בורובסקי, שיחגוג בחודש אוקטובר יום הולדת 73. "אני מופיע הרבה מאוד ויש לי ניסיון רב גם בהופעה בפני ועדות רפואיות ובבג"ץ".

את עיקר תשומת הלב בעבודתו הוא מפנה לטיפול בתחום הנכויות, בדגש על התנהלות מול הביטוח הלאומי, בעקבות אירועים בריאותיים שהוא עצמו עבר. עו"ד בורובסקי למד להכיר על בשרו התמחויות מסוימות ברפואה כמו עיניים, אורתופדיה, פסיכיאטריה ומחלות פנימיות והיום הוא יכול לטפל בלקוח "ממש כמו רופא", כפי שהוא אומר בחצי חיוך. "טיפלתי במאות תיקים בהצלחה, בהם גם מקרים קשים מאוד, עם הישגים טובים מאוד לצד אכזבות. במהלך הטיפול בי ובבן שלי, שהיה נכה צה"ל, צברתי ניסיון עצום בוועדות הרפואיות ובערר בוועדות, וגם בבתי הדין לעבודה שם נשמעים הערעורים על החלטות הוועדה השונות בתחומי הביטוח הלאומי וחוק הנכים תגמולים ושיקום נכי צה"ל".

ומה הניסיון הזה לימד אותך?
"הביטוח הלאומי בישראל, להבדיל ממדינות אחרות, הוא גם המחוקק, המבצע והשופט ואנשים לא מודעים לזה. אצלנו ההנחיות המחמירות ביותר. בארצות הברית, למשל, מי שקובע את דרגות הנכות המקנות זכאות הוא אגף שיושב במדינת מרילנד ומכונה 'המכון לבריאות האומה'. מדובר בגוף אובייקטיבי שכפוף לממשל, אבל אין לו שום קשר למערכת הקצבאות שקובעת את דרגות הנכות. גם בגרמניה דרגות הנכות נקבעות על ידי גוף של משרד הבריאות. בעוד שבישראל מי שקובע את דרגות הנכות היא מחלקה בתוך הביטוח הלאומי, שבשלהי 2016 עוד החמירה את המדדים שהיו נהוגים עד אז".

כדוגמה למורכבות אותה הוא מתאר, מסביר עו"ד בורובסקי את ההתמודדות עם קביעת שיעורי נכות בעקבות מחלות. "לא פעם כאשר ישנה דעיכה חלקית במחלה נשללת נכות בכך מצטמצמת תקופת תשלום הקצבאות. הדבר בולט ביותר דווקא במחלות הממאירות", מגלה עו"ד בורובסקי ומוסיף כי זו הסיבה שחרט על דגלו להעניק יחס ושירות אישי לכל לקוח, לצד טיפול יסודי בכל אחד מהם, עד לקבלת הפתרון לכל בעיה משפטית שעולה על שולחנו.

"חובה להיות מיוצג בידי עו"ד בתהליכים של קביעת נכות או הכרה בנכות כי מדובר בהליכים משפטיים", הוא מדגיש, "גם הרופאים בוועדות פועלים על פי מדדים משפטיים, ומיישמים מדד על עובדה. ללא הכרה של הוראות החוק וסמכויות הוועדה לצד הבנה של דיני הראיות, אין הרבה סיכוי לנכה שפונה ללא ייצוג".

עו"ד יצחק בורובסקי: "במהלך הטיפול בי ובבן שלי צברתי ניסיון עצום בוועדות הרפואיות"צילום: shutterstock

עד כמה משמעותי החלק של עו"ד בתהליך?
"אני מופיע עם הלקוח בוועדה או בוועדת הערר, מכין אותו ואת הבעיה שלו. זה הבסיס. המומחיות שלי היא בצבירת המידע הרפואי ובאופן הגשתו, כך שיענה על צורכי החוק. במידה שנכה לא מיוצג או מיוצג בידי מישהו שלא מתמצא בוועדות רפואיות, הוא עלול לאבד את זכויותיו או לא להכיר בזכויות שכן מגיעות לו. לא אחת קרה לי שגיליתי ללקוח על מחלות או ליקויים שהוא כלל לא היה מודע לקיומם. וזה בזכות הניסיון שלי".

מכיר את הסודות הקטנים

עו"ד יצחק בורובסקי: "הוצאה של דרגת נכות מחייבת ליווי מקצועי של עו"ד מומחה בתחום"צילום: shutterstock

מבחינת עו"ד בורובסקי הוא מצליח בתיק שבו הלקוח השיג קצבה, מפני שהרף לקבלתו מאוד גבוה. זאת, כאשר הרף הגבוה עוד יותר הוא השגת פטור ממס הכנסה. לכן, כשמגיע אליו אדם לראשונה, הוא מברר עמו תחילה אם יש לו נכות אחת לפחות שמקנה לו לצרכי ביטוח לאומי יותר מ-30 אחוזי נכות, או יותר מ-40 אחוז במקרה של פטור ממס הכנסה. "אחרת חבל על הזמן", הוא אומר, "או שאנחנו מבצעים ייעוץ נוסף איתי יחד ובבירור אני מוצא לו עוד נכויות שהוא לא ידע על קיומן".

איך יודעים מתי יש לקבל ליווי של עורך דין במסגרת ההליך?
"אם אתה סובל ממחלה כרונית או מליקוי אורתופדי כמו שבר, צליעה או נכות נפשית הקשר הסיבתי חיוני רק במקרים של תאונת עבודה. בייצוג בוועדה מאוד חשוב איך לפנות לרופאים ומה לומר. רבים אינם יודעים שיש להם זמן מוקצב לבדיקה. כאשר מגישים תביעה חייבים לבצע פעולות מסוימות כדי לוודא שהוועדה קיבלה את כל המסמכים, ולא רק חלק מהם".

ועו"ד בורובסקי מכיר את הפרטים הקטנים שעלולים לעלות ללקוח הרבה מאוד כסף לאורך השנים. הוא מודע למדדים, לדרכי היישום, לנוסח שעל רופא להשתמש בנימוק הנוגע לקביעת דרגת נכות והאם ההנמקה כתובה בצורה מדויקת מבחינה משפטית.

"הוצאה של דרגת נכות מחייבת ליווי מקצועי של עו"ד מומחה בתחום, לצד מסירות והתמדה", מסכם עו"ד בורובסקי, "חייבים ליצור קשר טוב עם המייצג, לדבר על ההתנהגות של הנכה בבדיקה הקלינית במידה והיא מתבצעת במהלך קיום הוועדה. יש המון מרכיבים שעלולים להכשיל אדם, וכשעושים הכל לפי הספר הסיכוי להגיע לתוצאה כלשהי הוא טוב גם אם הוא לא מאה אחוז. כך או כך, בשום אופן אין לגשת להליך הזה לבד".

עו"ד יצחק בורובסקי
כתובת: אבן גבירול 76, תל אביב
טלפונים:
03-6092152
052-3291963
053-9180073