עו"ד שביט בן חורין: "יש דרך להתכונן לעתיד ולחיות בכבוד בגיל השלישי"

כמי שמתמחה בסוגיות הנוגעות לגיל השלישי בתחום המשפט, מסביר עו"ד שביט בן חורין מדוע חשוב לדאוג לייפוי כוח מתמשך, וכיצד הוא יכול לדאוג מראש לכל העניינים הרפואיים, הכספיים והאישיים

ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני אנשים מבוגרים חותמים על חוזה
עו"ד שביט בן חורין: עריכת ייפוי כוח מתמשך בעברית ובאנגליתצילום: shutterstock
ניבה שור
תוכן שיווקי

את השיחה איתו פותח עורך הדין שביט בן חורין עם דוגמה מהחיים: "סבי, פרופסור לסטטיסטיקה, נערך מבעוד מועד לתקופת הפנסיה שלו. הוא הכין צוואה והוסיף את אמי כמיופת כוח לחשבון הבנק שלו. עם חלוף השנים הוא החל לסבול מדמנציה. יום אחד התקשרה לסבי הפקידה מהבנק, ובמהלך השיחה היא הבינה שהוא אינו כשיר. היא מיד הקפיאה את החשבון, דבר שמנע מאמי לשלם את שכרו של העובד הסיעודי שלו. במקביל, סבי היה אמור לעבור ניתוח קטן בעיניים שחייב את חתימתו. מכיוון שאימי לא התמנתה כאפוטרופסית לסבי, אי אפשר היה לנתח אותו. כל עוגמת הנפש הזו והתהליכים הבירוקרטים שנלוו לה יכלו להימנע אילו רק היה לו ייפוי כוח מתמשך".

הסיפור האישי של סבו מלווה עד היום את עו"ד שביט בן חורין, המתמחה בכל מה שנוגע לגיל השלישי מבחינה משפטית. משרד הבוטיק שהקים ברמת השרון מעניק שירות מקצועי, אישי ומקיף המאפשר לאזרחים ותיקים להסדיר את כל ענייניהם, ובכך נותן להם ולבני משפחתם ביטחון מתוך ידיעה כי הם ערוכים כראוי לעתיד לבוא.

רבים מלקוחותיו עלו לישראל מארצות בהם דוברים אנגלית, המרגישים נוח יותר לקיים תהליך של ייפוי כוח מתמשך באנגלית. עו"ד בן חורין יליד ישראל אך דובר אנגלית כשפת אם, דואג לתרגם עבורם את השפה המשפטית באופן ברור ובהיר.

עו"ד בן חורין אף משמש גם כחבר בוועדת ייפוי כוח מתמשך במחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין, מרצה בפני פורומים מקצועיים ואוכלוסיית הגיל השלישי, ומפרסם מאמרים בתחום המשפט הנוגעים לאוכלוסייה זו. בזמנו הפנוי הוא עוסק בתרומה לקהילה, מתנדב בסיירת ההורים של רמת השרון ובמשטרה.

"עד שלא נתקלים במצב הסבוך בו אדם אינו צלול, אנשים לא יודעים שפעולות בסיסיות כמו טיפול בחשבון הבנק, הסכמה לטיפול רפואי ופעולות רבות נוספות, מחייבות חתימה של אפוטרופוס", מסביר עו"ד בן חורין, "מינוי אפוטרופוס הוא תהליך ארוך ומתיש המצריך המון התעסקות בירוקרטית והגשת דוחות כספיים שנתיים מפורטים למשרד האפוטרופוס הכללי, מידי שנה. לעומת זאת, ייפוי כוח מתמשך הנערך מבעוד מועד, כשהאדם עודנו צלול. הוא פתרון המתבצע באמצעות תהליך פשוט, יעיל וקל ליישום, ללא מעורבות של בית המשפט, ומחליף את תהליך האפוטרופסות המסורבל".

"ייפוי כוח מתמשך מחליף את תהליך האפוטרופסות המסורבל"צילום: באדיבות עו"ד שביט בן חורין

לקחת שליטה על היום שבו מאבדים שליטה

כמי שעוסק בתחום, מציג עו"ד בן חורין את הנתונים לפיהם יותר מ-65 אחוז מגילאי ה-90 ומעלה מתמודדים עם דמנציה, הגורמת לפגיעה בתפקוד המוח ולשינויים בהתנהגות. "על פי נתוני מרכז המידע רעות, כיום במדינת ישראל חיים כ-120 אלף חולי דמנציה", הוא אומר, "בקרב בני 60 שכיחות הדמנציה עומדת על אחוז אחד, בעוד שכיחות זו מוכפלת בכל חמש שנים ומגיעה לכ-30 אחוז בקרב בני 85-90 ולכ-66 אחוז מבני 90 ומעלה. ייפוי כוח מתמשך הוא כלי משפטי חדשני שקיים בישראל רק משנת 2017, ומאפשר לאדם לדאוג לעתידו לכשיגיע למצב בו לא יהיה כשיר לקבל החלטות בעצמו ויהיה לא צלול, על ידי מינוי מיופי כוח שיהיו מוסמכים לפעול בשמו".

עו"ד בן חורין מסביר כי לייפוי כוח מתמשך יתרונות רבים. אחד מהם הוא האפשרות שמעניק לכל אדם לקחת שליטה על חייו בעתיד. זאת, באמצעות הגדרה מראש, באופן ברור ובכתב, בנוגע לדרך שבה יקבל טיפול רפואי וכיצד יתנהלו עניניו הכספיים והאישיים. "ניתן למנוע סכסוכים עתידיים ושאלות פתוחות באמצעות תיאום ציפיות מראש עם בני המשפחה, ולהוביל לשקט נפשי ללקוח ולבני משפחתו, הנובע מעצם הידיעה שהכל הוסדר מראש", הוא מוסיף, "יתרון בולט נוסף הוא המנגנון העצמאי של הפעלת ייפוי הכוח המתמשך, המתבצע בצורה יעילה וקלה, במהירות וללא צורך בפניה לבית משפט".

יד ביד לאורך כל הדרך

תהליך ההכנה של ייפוי כוח מתמשך הוא מאוד רגיש, המתבצע באמצעות עורך דין שעבר הסמכה מיוחדת לכך מטעם משרד המשפטים. כדי ללוות את הלקוח ואת משפחתו לאורך התהליך, נדרש איש מקצוע שמתמחה בגיל השלישי, אך גם כזה שיודע כיצד לנהוג בסבלנות וברגישות, עם המון הקשבה, אמפטיה והכלה ובעל יכולת לדבר בגובה העיניים עם האזרח הוותיק.

"ייפוי כוח מתמשך הוא נושא מורכב רגשית, שכן הוא מאלץ אנשים לחשוב על מצבים קשים בהם לא תהיה להם שליטה על חייהם", אומר עו"ד בן חורין, "לעתים ללקוח לוקח זמן לפנות אליי. הוא יודע שזה דבר חשוב מאוד אך דוחה את הפנייה. הנושא המורכב מחייב טיפול ממש אישי וצמוד בלקוח ובמשפחה שלו. לעיתים יש צורך לתווך פתרונות ורגישויות בין בני זוג, בין הורים לילדים ובין הילדים עצמם".

התהליך מורכב משני מפגשים עיקריים. במפגש הראשון מגיע עו"ד בן חורין לבית הלקוח, בכל רחבי הארץ, ומסביר לו את כל מה שנדרש באופן ברור ומעמיק. הוא מקבל מהלקוח מידע בנוגע אליו ומשפחתו, ועו"ד בן חורין שואל שאלות מעמיקות על מנת להבין היטב מי האדם שנמצא מולו, מי מקיף אותו ומה הם הצרכים שלו. לעתים שאלות אלו מובילות לנושאים שהלקוח לא חשב עליהם. בהמשך הפגישה, וכפי שמחייב החוק, עורך הדין נפגש ומשוחח עם כל אחד מבני הזוג בנפרד, כדי שיוכלו לשתף אותו בכל אשר על ליבם.

"לאורך התהליך חשוב לי מאוד ליצור קשר מיוחד עם הלקוח"צילום: באדיבות עו"ד שביט בן חורין

"פעמים רבות, בפרק הזמן שעובר בין הפגישה הראשונה לשנייה, מציפות את האדם מחשבות ותהיות רבות. אני מבקש מהלקוח להתקשר אלי בכל שאלה וכמובן שאני זמין עבורו לכל הבהרה. יש לי המון סבלנות וקשב להתלבטויות ולשאלות שעולות לאורך התהליך", מספר עו"ד בן חורין.

בשלב הבא, לאחר שהטיוטה מקובלת ומובנת, נערכת פגישה במשרדו של עורך הדין, הכוללת את כל מי שהוגדר כמיופה כוח (בן זוג, ילדים או כל אדם שנבחר לכך). "גם למיופי הכוח יש הרבה שאלות, ולמרות שלא פעם הם מקבלים הסבר בשלבים ראשונים יותר בתהליך", אומר עו"ד בן חורין, "לכן, הפגישה היא המקום להעלות את כל השאלות והחששות ולמצוא להם פתרונות. לאחר שנערכים כל השינויים וההתאמות, נחתם ייפוי הכוח המתמשך". התהליך מסתיים כאשר המסמך מופקד על ידי עורך הדין במשרד המשפטים, ובעת הצורך יופעל על ידי מיופי הכוח.

להיות אדם מבוגר בישראל

"תפיסת העולם שלי היא להעניק שירות כולל בו אני מכין את הלקוח לכל מה שנוגע בעולם המשפטי של הגיל השלישי. תכנון משפטי לגיל השלישי הוא לא רק צוואה ולא רק לערוך לאדם ייפוי כוח מתמשך, אלא גם לייעץ לו כיצד להסדיר את כל מה שקשור לדרך בה רוצים לסיים את החיים, כיצד נכון להיערך מבחינה בנקאית לגיל השלישי כאשר האדם עדיין צלול אך מתקשה לתפקד עקב גילו המתקדם, ועוד", אומר עו"ד בן חורין, שמקפיד לייעץ ללקוחותיו גם בהמשך הדרך ובנושאים נוספים, כחלק מהשירות וללא תשלום נוסף.

"חשוב לי שהאדם יגיע אלי בזמן, כשהוא עוד צלול ויכול לערוך ייפוי כוח מתמשך", הוא מוסיף, "לעיתים התהליך כרוך בקושי רגשי-משפחתי, הכולל סוגיות שונות כמו להחליט מי יהיה מיופה הכוח, האם לחלק את הסמכויות בין כמה ילדים ועוד. לעיתים עולות מורכבויות שונות בעקבות זוגיות בפרק ב' המצריכות גישור בין בן הזוג הנוכחי והילדים. עבור כל אלה אני יודע כיצד לתווך בין בני המשפחה ולבנות מנגנונים ישימים הן כלפי העולם החיצוני והן בתוך המשפחה, על מנת שיוכלו לשמור על מערכות יחסים טובות ויציבות".

תפירת 'חליפה אישית' ללקוח היא ללא ספק אחד המאפיינים המרכזיים של הליווי המקצועי אותו מעניק עו"ד בן חורין ללקוחותיו. "לאורך התהליך חשוב לי מאוד ליצור קשר מיוחד עם הלקוח, להבין את צרכיו המדויקים ולהציע פתרונות שיתאימו לרגישויות המיוחדות של משפחתו", הוא מסכם, "הגיל השלישי הוא המומחיות שלי ואני עוסק אך ורק בתחום זה. אני מתפתח יחד עם התחום ודואג להתעדכן ממנהלי בנק, עובדים סוציאליים ובעלי מקצוע נוספים שבאים במגע עם הנושא, לגבי נושאים בהן ניתן לסייע ללקוחותיי. ומעל לכל אלה עומד לנגד עיני הלקוח, איתו אני תמיד מדבר בגובה העיניים, בשפת אימו, בכבוד ובסבלנות, ועושה כל מאמץ על מנת לתת לו את כל כולי".

עורך דין שביט בן חורין
כתובת: רזיאל 1, רמת השרון
טלפון: 054-7240340
למעבר לאתר >>