עו"ד יצחק פרץ: "יפה שעה אחת קודם להסדרת נחלה"

צוות משרד עורכי הדין יצחק פרץ ושות' מחזיקים בניסיון רב בתחום ההסדרה במושבים, מתמחים במגזר החקלאי ומבטיחים לעמוד לצד לקוחותיהם מתחילת הדרך ועד סופה. עו"ד יצחק פרץ מספר על מורכבות התחום והחשיבות שבטיפול נכון בכל תיק לגופו

ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד יצחק פרץ ועו"ד שימרה דהן
מתמחים במגזר החקלאי ומבטיחים לעמוד לצד לקוחותיהם מתחילת הדרך ועד סופהצילום: מיכאל כץ
ניבה שור
תוכן שיווקי

החלטה 1464 פתחה חלון הזדמנויות צר לקבלת זכויות בעלי בית על נחלות חקלאיות. על מנת להצטרף להחלטה, שתאפשר לערוך הפרדת מגרש מנחלה ואף למכור אותה, יש להכין את השטח ולערוך הסדרים שונים. אנשי ההתיישבות העובדת, שיישבו את הארץ ועבדו את אדמותיה, נתונים מזה מספר שנים לשינויים מרחיקי לכת בכל הקשור להסדרת הבעלות על הקרקע.

תחלופת הדורות ושינוי מעמדה של החקלאות בישראל בתקופה זו לצד החלטת המדינה לייבא תוצרת חקלאית עשויים לפגוע בסמל הנחלה. המתיישבים מוצאים עצמם חייבים לבצע שינוי והתאמה של הנחלה שבעבר הייתה לחם חוקם, כאשר השינוי נובע ממספר סיבות: בעקבות תביעה \קנס שקיבלו מהרשויות או צורך מאולץ ליצור הסדרים פנים משפחתיים הוגנים בדגש לעניין המגורים. דבר זה כשלעצמו מחייב שינוי ייעודי של הקרקע או מכירת ההנחלה. על מנת לבצע זאת כראוי ולעמוד מול הרשויות, דבר המצריך זמן ומשאבים רבים, יש להיעזר בעורך דין אשר מתמחה בתחום המגזר החקלאי.

משרד עורכי הדין יצחק פרץ ושות', הוא משרד בוטיק המתמחה במגזר החקלאי והכפרי השוכן באזור השרון ובאזור ירושלים. הפריסה הארצית מאפשרת מתן שירות ללקוחות פרטיים ואגודות שיתופיות מכל רחבי הארץ בכל הקשור למגזר זה. המשרד נותן מענה, ליווי ויעוץ משפטי לפתרון בעיות מול רשות מקרקעי ישראל ויתר המוסדות הפועלים מתוקף החוק, בכל תחום מיסוי המקרקעין, חידוש חוזי חכירה ועוד.

"ההסדרים מסייעים בהתאמת הרכב הנחלה לאופי הפנים משפחתי ולמניעת סכסוכים". עוד יצחק פרץצילום: מיכאל כץ

"משרדנו מלווה לא אחת בעלי נחלות המתנגדים לתוכניות פוגעניות בזכויות הקניין בנחלה, המחייב התנגדות בהתאם לחוק התכנון והבנייה אל מול הוועדות השונות אליהם מוגשות התוכניות", מספר עו"ד ומגשר יצחק פרץ, המוביל את המשרד. עו"ד פרץ הוא בן מושב צלפון, בן למשפחת חקלאים שורשית וותיקה ובעל שלושה תארים אקדמיים. הוא חבר בוועדה הבין-מושבית ברשות מקרקעי ישראל ובלשכת עורכי הדין ובעל ניסיון רב בטיפול במגזר החקלאי על כל גווניו, לרבות דיני מקרקעין, תכנון ובנייה ואגודות שיתופיות.

"נחלה היא שטח ייחודי שבו אין אפשרות לערוך חלוקה בין מספר יורשים. למרות שההורים רוצים לתת לכולם באופן שווה והוגן, במקרים רבים נוצרים סכסוכים שלוקחים את המשפחה למחוזות בלתי רצויים – להליכים משפטיים ארוכי טווח בבתי המשפט והריסת התא המשפחתי באופן של פירוק מוחלט", מדגיש עו"ד פרץ. "האופציות הקיימות כיום על מנת להביא לפגיעה מינימלית במוסד המשפחה הן הסדרים שגם רשות מקרקעי ישראל הכירה בהם כרשות שלטונית למציאת פתרונות. ההסדרים מסייעים בהתאמת הרכב הנחלה לאופי הפנים משפחתי ולמניעת סכסוכים. בכך, לצד הסכמים פנים משפחתיים, ניתן להגיע לפתרונות יצירתיים שבעקבותיהם כולם יוכלו ליהנות מהנחלה".

הדרך מבר רשות – לבעלות

"החלטה 1464 של רשות מקרקעי ישראל, המאפשרת לבעלי נחלות לעגן את זכויותיהם בחלקת המגורים שבנחלה לבעלים, היא החלטה חסרת תקדים שמשמעותה הגדלת טווח הפתרונות לשימוש בנחלה והורשתה בהתאם לחוק הירושה, לרבות הפרדת מגרש מנחלה, שינוי ייעוד וכדומה", מספר עו"ד פרץ.

לדבריו, חייבת להיות חשיבה תכנונית, כלכלית ומשפטית כיצד לגשת ולשנות את המעמד על השטח ולקבל זכויות חכירה לדורות להם לא התאפשר הדבר עד כה. "צריכים להתקיים שני תנאים נפרדים: הראשון הוא הסדר כל השימושים והבניה בנחלה והשני הוא קיומו של תצ"ר (תוכנית לצורכי רישום) עבור חלקת המגורים והפעילות שאינה חקלאית בנחלה (פל"ח)".

עו"ד פרץ מדגיש שבנייה ללא היתר היא כשלעצמה עברה פלילית שאין עליה התיישנות. מטיפול שביצע המשרד בתיקים העוסקים בסוגיה זו עלה שבעלי נחלות מצאו עצמם לא אחת נתבעים על-ידי הועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית, פעם שנייה במישור האזרחי מול רשות מקרקעי ישראל ופעם שלישית במישור המנהלי מול היחידה הארצית לאכיפה של משרד האוצר - שמהווה זרוע ביצועית למתן קנסות כבדים. הקנסות נוגעים בהיבט המשפטי ובתשלום דמי השימוש בגין תקופת עבר, הווה ועתיד עד לסיום ההליכים המשפטיים בסכומים גבוהים שאין ביכולת בעלי הנחלות לשלמם. "חשוב לציין כי העבירות הנפוצות במושבים הן תולדה של מצב בו השימושים הקודמים, קרי רפת ולול, הפכו לנכסים מניבים שלא תואמים את השימוש החקלאי. הלול הריק הפך למחסן והרפת לצימר - בעל הנחלה למעשה הפך את הנכסים הללו למניבים בדרך יצירתית, מהסיבה הפשוטה כי לא היה ביכולתו להתפרנס מהנחלה".

"בכל התחום של תכנון ובנייה בנחלה, אני סבור כי סוף מעשה במחשבה תחילה"צילום: מיכאל כץ

לטענתו של עו"ד פרץ, "יפה שעה אחת קודם להסדרה. על אף התשלומים הכרוכים בהצטרפות להחלטה, הן עבור ההצטרפות והן עבור תשלומים רטרואקטיביים בגין חריגות בנייה ושימושים חורגים, עדיף כבר היום להצטרף להסדרה ולא לגרור רגליים. בהמשך הרשויות בעצמן יכולות להגיע ולבדוק את הנחלה, מה שיוביל לקנסות גבוהים בעתיד, שסכומם עולה על סכום ההסדרה בפועל". עוד הוא מציין, כי חלון ההזדמנויות לצורך ההסדרה נפתח לשנתיים בלבד, לצד ערכי הקרקע שרק עולים ועולים ומייקרים את עלות ההסדרה למטר. כיום עומדת האופציה לערוך הסדרה של נחלה דרך פתרונות יצירתיים תוך הפעלת שימושים נלווים לחקלאות. קיימת הסדרה שעשויה להפוך למניבה לבעל הנחלה, כגון הפיכת הרפת הישנה ליקב עם מרכז מבקרים וחנות נוחות, משק לייצור גבינות, מרכז תיירותי ועוד.

"בכל התחום של תכנון ובנייה בנחלה, אני סבור כי סוף מעשה במחשבה תחילה", אומר עו"ד פרץ ומסביר: "חשוב להבין ולתכנן את כל הרמות של ההסדרה ושל המענה המקצועי הנדרש לכך, על מנת להימנע ממצב של תביעות כנגד בעל הנחלה. ההמלצה שלי היא לפנות בעניין ההסדרה לעורך דין מהתחום המשלב את בעלי המקצוע הרלוונטיים להסדרת הנחלה, כך שהתהליך יוסדר בצורה מקצועית, נכונה ובטוחה - ובסופו של דבר ייסע להפוך את הנחלה להכנסה נוספת".

היתרונות של הפרדת נחלה ממגרש

ההחלטה החדשה מאפשרת להפריד מגרש מנחלה, מתוך ה-2.5 דונם המיועדים למגורים. לאפשרות זו יש מספר יתרונות, אותם מונה עו"ד פרץ: "היתרון הבולט ביותר של הפרדת מגרש מנחלה, היא האפשרות לערוך הסדר פנים משפחתי ולחלק אותה בין מספר יורשים. לעיתים, יש לנחלה שטח גדול שאינו שימושי וההסדר מאפשר לטפל במצב כזה. יתרון נוסף טמון באפשרות למכור את הנחלה ללא בית המגורים, שיפוצל ממנה. כך, מי שרוצה להישאר ולהזדקן בכבוד בבית שבנה במושב, יוכל לעשות זאת ולמכור את כל היתר. אפשרות זו היא כדאית, מפני שכאשר מוכרים את הנחלה, מתאפשרת הפרדת המגרש ללא עלות מצד רשות מקרקעי ישראל".

"עבורי, אין סיפוק גדול יותר ותחושת הצלחה כאשר המשפחה שאנו מלווים עוברת הליך זה בבטחה"צילום: מיכאל כץ

עו"ד פרץ מספר שבימים אלו מקבל המשרד פניות רבות לייצוג בעניין הסדרת הנחלה והפרדת מגרשים מנחלות, מה שמחייב ייצוג משפטי צמוד. "קיימת מורכבות בלתי רגילה בהיבט הכלכלי, המשפטי ובכל הנוגע לדרישות הרשויות השונות אשר לא עולות בקנה עם דרישת בעל הנחלה. כבן להורים חקלאיים מיום עלייתם ארצה, כחקלאי, ככורם ומתוך עיסוקי כעורך דין בתחום, אני פועל מתוך היכרות עמוקה של השפעת ההליך המשפחתי המוכר לי באופן אישי. אני יודע עד כמה הוא מורכב. עבורי, אין סיפוק גדול יותר ותחושת הצלחה כאשר המשפחה שאנו מלווים עוברת הליך זה בבטחה. לעיתים מגיעות משפחות שהתא המשפחתי שלהן מתפרק, ואנחנו מגיעים איתן להסדרה שמחזירה אותו לשלמות".

יצחק פרץ ושות' עורכי דין
כתובת: כפר סבא, ויצמן 42
טלפון: 09-777-8198
למעבר לאתר >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>