עורכי דין לתאונות עבודה: באילו מקרים ניתן לתבוע?

מתי מחלה יכולה להיות מוכרת כתאונת עבודה, האם גם תאונות דרכים יכולה לזכות בפיצויים ומהם המסלולים העומדים לרשות הנפגעים? עורכי דין המתמחים בייצוג נפגעי תאונות עבודה מסבירים כיצד מתנהל התהליך המורכב

גיא ורדימון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אתר בנייה
עורכי דין לתאונות עבודה בתל אביב: איך לפעול למיצוי הזכויות?צילום: shutterstock
גיא ורדימון
תוכן שיווקי

תחום דיני הנזיקין כולל בתוכו תביעות תאונות עבודה, שבהן נפגעים עשרות אלפי עובדים מדי שנה. נושא תביעות תאונות העבודה הוא רחב ומורכב מהתהליך ארוך, שמתחיל בליווי החל מהפגיעה ועד הגשת התביעה לפיצויים.

התהליך מתיש ואף מייאש לא מעט עובדים שנפגעו במסגרת עבודתם, ומוצאים עצמם מנהלים מאבק קשה למיצוי זכויותיהם במקביל להתמודדות הפיזית והנפשית. מאבקים אלה מוכרים לעורכי הדין שמתמחים בתחום הנזיקין בכלל ותאונות העבודה בפרט והם מסבירים מה נדרש לעשות במטרה לקבל פיצויים.

עו"ד תומר בכר

על פי חוק הביטוח הלאומי, כל תושב מדינת ישראל מבוטח במקרה של תאונה כלשהי החל מיציאתו בבוקר לכיוון העבודה ועד חזרתו הביתה תחת הסעיף "תאונת עבודה". על כן, במקרה, חלילה של פגיעה באותה מסגרת זמן שהוגדרה, רשאי כל אזרח להגיש תביעה לפיצויים כנפגע עבודה. התביעה מוגשת במסגרת המוסד לביטוח לאומי ולעיתים קרובות גם נגד חברת הביטוח הרלוונטית אשר ביטחה את הגורם שבאמצעותו אירעה הפגיעה - אם מדובר בתאונת דרכים התביעה תוגש נגד חברת הביטוח של הנהג, ואם מדובר בתאונה במקום העבודה התביעה תוגש נגד חברת הביטוח של המעסיק. בנוסף, ניתן להגיש גם תביעה לפיצויים בגין "מחלת מקצוע", שנגרמת עקב תנאי עבודה לקויים או לא בטיחותיים.

משרד עורכי הדין תומר בכר עדים למקרים הללו על בסיס קבוע, כשלמשרד נכנס אדם שנפגע בתאונת עבודה, או בני משפחתו של עובד שנהרג. לדברי עו"ד תומר בכר, אשר מייצג נפגעי עבודה כבר יותר מ-20 שנה, מציין כי ישנן שתי אפשרויות תביעה: מול הביטוח הלאומי או נגד חברת הביטוח של המעסיק.

הכרה-ועדה-פיצויים

"כל עובד שכיר הרי מפריש מתוך השכר שלו כל חודש דמי ביטוח לאומי ולכן הוא מכוסה במקרה של תאונת עבודה", אומר עו"ד בכר ומדגיש כי "יש לדאוג לייצוג הולם של עורך דין שמבין ומתמצא בתחום כי מדובר במוסד מורכב, שסביר מאוד להניח שהאדם הפשוט לא ימצא את ידיו ואת רגליו בהליך הגשת התביעה. במשרד עורכי הדין לעומת זאת, ילוו את הנפגע, או את משפחתו, מהרגע הראשון כשהתביעה תגובש, עם הגשת כל המסמכים, העדויות והראיות הנחוצות".

השלב הראשון לאחר הגשת התביעה, מציין עו"ד בכר, הוא שלב ההכרה. הביטוח הלאומי יבדוק האם אכן מדובר בתאונת עבודה כפי שהיא מוגדרת בחוק, או שהתביעה אינה עומדת בקריטריונים. אם נמצא שכן, הנפגע יוכר כנפגע תאונת עבודה ויתחיל לקבל את זכויותיו. הזכות הראשונה שהוא זכאי לה היא החזר ימי מחלה בגין הימים שנעדר מעבודתו בעקבות מצבו הרפואי, סעיף שמוגבל לעד 91 יום. אם לאחר תום התקופה הנפגע עדיין לא חזר לעבודה מלאה, או שהוא סובל מבעיה רפואית כלשהי שקשורה לתאונה, הנפגע יכול להגיש את התביעה השנייה, שהיא תביעה לקביעת דרגת נכות. במקרה זה מגיעה דרישת הביטוח הלאומי להיבדק על ידי ועדה רפואית, שתבדוק ותקבע זכאות ואת דרגת הנכות. במידה שנקבעה זכאות - הנפגע זכאי לפיצוי.

עו"ד תומר בכרצילום: שרית נבון

במסגרת המסלול השני לנפגעי תאונת עבודה, עובד יכול להגיש תביעה גם נגד חברת הביטוח של המעסיק, בהיותו שכיר. תביעה זו אפשרית כאשר ניתן להוכיח שהמעסיק נהג ברשלנות והיה יכול למנוע את התאונה בדרך כלשהי, אם באמצעות הדרכה והסברים ואם באמצעות אמצעי מיגון.

"במקרים כאלה תוגש תביעה אזרחית כנגד חברת הביטוח של המעסיק במטרה לקבל פיצוי, לפעמים במקביל להגשת תביעה כנגד הביטוח הלאומי", אומר עו"ד בכר.

תביעות גם במקרה של מחלה

במשרדו של עו"ד בכר מלווים את נפגעי תאונות העבודה בוועדות הרפואיות ולאורך כל התהליך. "אחד היתרונות שלנו כמשרד - בגלל שאנו מתמחים גם בתביעות נגד ביטוח לאומי וגם בתביעות אזרחיות - הוא שאנחנו יכולים ללוות את הלקוח בשני המסלולים ויכולים לוודא שהוא יקבל את מלוא הזכויות שלו בשניהם", אומר עו"ד בכר.

הוא מוסיף כי במשרדו מתנהלות תביעות רבות שקשורות לנזקים שנגרמו לעובדים בתחום השיש, למשל, וגרמו להם למחלות שונות. "מי שעובד עם שיש ולא מקבל תנאי עבודה נכונים, נאותים ובטוחים, עלול לפתח מחלות ריאות בגלל האבק שהוא נושם כל הזמן", הוא אומר, "אחת ממחלות הריאה הקשות נקראת סיליקוזיס ואנחנו מטפלים ברבים מהאנשים שנפגעו מהמחלה הזו, כשאנו מגישים במקביל תביעה נגד הביטוח הלאומי ונגד חברת הביטוח של המעסיק".

"יש לנו, למשל, לא מעט תיקים של אנשים שנפגעו מנפילה מגובה, במיוחד בעולם הבניין, בו מתרחשות נפילות מפיגומים בגבהים שונים", ממשיך עו"ד בכר, "אגב, גם נפילה משניים שלושה מטרים יכולה לגרום לנזקים, אם זה שברים בידיים, בגפיים ובחוליות, שלא לדבר על נפילה מגבהים גדולים יותר שיכולה להסתיים, לא עלינו, במוות".

לסיכום, מציין עו"ד בכר כי תביעות ביטוח נגד מעסיק מתיישנות בדרך כלל שבע שנים לאחר המקרה, כשתביעות מול הביטוח הלאומי בגין תאונות עבודה צריך להגיש שנה מיום האירוע.

משרד עו"ד תומר בכר
כתובת: ז'בוטינסקי 33, מגדלי התאומים, רמת גן
טלפון: 03-6122202
פקס: 03-6122280
לפנייה בוואטסאפ: 054-9494458
למעבר לאתר >>