עורכי דין לרשלנות רפואית באזור תל אביב: כיצד ניתן להוכיח נזק?

מטופלים רבים החשים כי נגרם להם נזק בעקבות טיפול רפואי שגוי, מתקשים להתמודד מול הגופים הרפואיים. עורכי דין לרשלנות רפואית באזור תל אביב מסבירים מתי וכיצד ניתן להוכיח שנגרם נזק ולקבל פיצוי כספי

גיא ורדימון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פטיש ומד דופק מונחים על שולחן
עורכי דין לרשלנות רפואית באזור תל אביב: האם ניתן לתבוע בעקבות אבחון מוטעה?צילום: shutterstock
גיא ורדימון
תוכן שיווקי

תחום תביעות הרשלנות הרפואית המבוסס על עוולת הרשלנות, הוא אחד המורכבים. התחום ששייך לדיני נזיקין, מאפשר פיצויים במקרה של פגיעה, גם מבלי שהייתה כוונה. אלא שהדרך לקבלת פיצויי הולם לצורך שיקום, המשך קבלת טיפולים רפואיים במידת הצורך והתמודדות עם האובדן ועוגמת נפש – היא ארוכה ומאוד לא פשוטה. זאת, כאשר לא פעם נדרשות חוות דעת של רופאים מומחים שמלווים את הטיפול בתביעות.

מתי יש עילה להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית, מדוע בהתמודדות מול הממסד הרפואי יש הכרח בעורכי דין שמתמחים בתחום ומהם המקרים השכיחים ביותר בתביעות מסוג זה? על שאלות אלה משיבים המתמחים בתחום, עורכי הדין ממשרד עו"ד תומר בכר וממשרד עו"ד דוד ידיד.

משרד עו"ד תומר בכר

רשלנות רפואית היא אחת התביעות המסובכות והמורכבות שבתחום המשפטי הנקרא נזיקין, מאחר שהן דורשות גם ידע רפואי וידע משפטי עמוק. מדובר בתביעות שמוגשות נגד רופאים או גופיים רפואיים, בהן הידע הרפואי של הצד התובע חייב להיות ברמה מקצועית מקבילה לזה של הצד הנתבע. לשם כך נעזרים במשרד עו"ד תומר בכר, העוסק בייצוג נפגעי רשלנות רפואית כבר יותר מ-20 שנה, בחוות דעת רפואיות של רופאים מומחים, שמייעצים ומלווים את התביעות מתחילתן, משלב איסוף החומר והכנת התיק ולאורך ההליך המשפטי כולו.

נכות לכל החיים

במשרד עו"ד בכר מייצגים אך ורק את הצד התובע, בין אם נגד המוסד הרפואי, הרופא המטפל או נגד שניהם גם יחד, תלוי בנסיבות. במהלך הכנת התיק המשפטי, עורכי הדין במשרד עוברים על החומר, מקבלים חוות דעת של רופא מומחה ואז מחליטים נגד מי להגיש את התביעה, באיזו עילה ומה גובה סכום פיצוי.

"במקרים שבהם באמת הייתה רשלנות, אנו מצליחים להביא חוות דעת רפואיות שתומכות בה ובסיום ההליך מצליחים לקבל עבור הלקוחות פיצוי מקסימלי בהתאם לחוות הדעת הרפואיות מטעמנו ועל פי הטיעונים המשפטיים שאנו מוכיחים בבית המשפט", אומר עו"ד תומר בכר.

עו"ד תומר בכרצילום: שרית נבון

הוא מוסיף כי כיום המידע בנוגע להליכים רפואיים ולאפשרות לרשלנות רפואית הוא זמין ונגיש עבור כלל האוכלוסייה, וכי לא מעט אנשים הם בעלי הבנה בנושא לעומת עשור או שניים. כתוצאה מכך, למטופלים יש את היכולת לשייך מידע על רשלנות רפואית בנוגע לעצמם, קרובי משפחתם או אנשי שלומם, והם יוצרים קשר עם עורך דין כדי להבין האם גם לפי חוות הדעת המשפטית מגיע להם פיצוי. "בהרבה מהמקרים, זה אכן כך והם זכאים לפיצוי, אומר עו"ד בכר, ומוסיף כי תיקי הרשלנות הרפואית בלידה הם מאוד שכיחים: "הלידה היא גם ככה אירוע מאוד מסובך והרבה פעמים, למרבה הצער, הרופאים אינם מתנהלים נכון וגורמים לנזק, אם זה לעובר או ליולדת. כשמדובר בעובר או בתינוק, מדובר ברשלנות שגורמת לנזקים מאוד קשים. תינוק שנולד עם נזק, ייאלץ להתמודד עם זה לאורך כל חייו, וזה שונה מאדם שנגרם לו נזק בגיל 50".

עו"ד בכר ממשיך ומציין כי הנזק שנגרם לתינוק הוא למעשה מיומו הראשון, כאשר לא פעם מדובר בנזקים מאוד קשים, כמו שיתוק מוחין ונכות בשיעור של 100 אחוז לצמיתות. לכן הפיצוי בתיקים מהסוג הזה הוא של מיליוני שקלים ברוב המקרים.

תחום שכיח נוסף שבו מטפל משרד עו"ד בכר, הוא של אבחון מאוחר של מחלות שונות, כמו למשל סרטן. לדבריו, למשרדו ברמת גן מגיעים לקוחות רבים לאחר שהתגלתה אצלם מחלת הסרטן, וטוענים כי לאחר שפנו לרופא והתלוננו על בעיות וכאבים, בוטלו התלונות כלאחר יד, בלי להיכנס לפרטים, לשאול שאלות ולערוך בדיקות. "בסופו של דבר, הסתבר שהם חולים בסרטן, אבל בשלב הגילוי התברר שהמחלה כבר בשלב מתקדם, או שלמרבה הצער אי אפשר לעשות יותר מדי. במקרים אחרים, במידה שהתערבות רפואית ישימה, היא עלולה לגרום לנזק משמעותי ולבעיות נוספות", הוא אומר.

גם בתחום הרפואה הפלסטית עולות טענות לרשלנות רפואית. "ניתוחים פלסטיים מאוד נפוצים ושגרתיים ואנשים מתחילים אותם בגיל צעיר יחסית", אומר עו"ד בכר, "היות שמדובר בתחום שמגלגל עשרות, אם לא מאות מיליוני שקלים מדי שנה, הרבה מהרופאים שנכנסים לתחום הם אינם מומחים בתחום הרפואי הנקרא כירורגיה פלסטית. לדוגמה, היה מקרה שטופל במשרד, של לקוחה שעברה ניתוח הגדלת חזה. הניתוח נעשה ברשלנות והמטופלת חוותה צלקות קשות, חוסר סימטריה ועוד. כחלק מהכנת התיק המשפטי הוזמן התיק הרפואי ולמרבה הפלא התברר שהרופא המנתח היה בכלל אורתופד ולא פלסטיקאי. הלקוחה, כמובן, זכתה בפיצוי".

"התחום הזה פרוץ. לפי החוק, כל מי שמחזיק בתעודת רופא, יכול לעשות כל ניתוח. ולכן חוקית, גם אורתופד יכול לעשות ניתוח פלסטי, למרות שכמובן אין לו את הידע והניסיון הדרושים", ממשיך עו"ד בכר, "הרבה מהרופאים שעושים ניתוחים פלסטיים הם לא פלסטיקאים, ויש המון רשלנות בתחום. מדובר בתחום ב אנו נתקלים במקרים קשים כמעט על בסיס יומי. המלצה – תבדקו טוב טוב לפני ההליך בידיים של איזה רופא אתם מפקידים את הגוף שלכם".

משרד עו"ד תומר בכר
כתובת: ז'בוטינסקי 33, מגדלי התאומים, רמת גן
טלפון: 03-6122202
פקס: 03-6122280
לפנייה בוואטסאפ: 054-9494458
למעבר לאתר >>

---------------------

משרד עו"ד דוד ידיד

אחד הצמתים המרכזיים שבהם נפגשים עולמות הרפואה והמשפט הוא, למרבה הצער, נושא הרשלנות הרפואית. במקרים לא מעטים נגרם נזק בריאותי, לעתים בלתי הפיך, למטופל או למטופלת עקב התנהלות לקויה, או טיפול לקוי, מצד רופאים או גורמים מטפלים אחרים.

עו"ד מיטל בכר ורמוכת ממשרד דוד ידיד עורכי דין ונוטריון מסבירה כי תביעות רבות בנושא הרשלנות הרפואית מוגשות בשל איחור באבחון הרפואי. לדבריה, ישנם מקרים שבהם אנשים הסובלים מבעיית בריאות מסוימת, או מתסמיני מחלה, פונים לרופא, אך הוא אינו מפנה אותם בזמן לבדיקות, מפנה לבדיקות שאינן מתאימות לאבחון הבעיה, או נמנע מלשלוח את המטופלים לבדיקה של מומחה מתאים. במקרים אחרים מתקבלת תוצאה של בדיקה או הדמיה המחייבת טיפול, בירור או המשך מעקב – אולם הרופא אינו מורה על כך. בסופו של דבר, כשהבעיה מתגלה, היא כבר החמירה והנזק בעטיה גדל.

רשלנות רפואית קיימת גם במקרים שבהם הליך ניתוחי נכשל או הסתבך. לדוגמה, זיהום שנוצר לאחר ניתוח ושכתוצאה ממנו נגרם למטופל נזק רב. הוא נכנס לניתוח בגלל בעיה מסוימת – ויצא ממנו עם בעיה אחרת, לפעמים אף חמורה יותר. לא תמיד, כמובן, הכישלון או הסיבוך נובעים מרשלנות. גם לא כל טעות בשיקול דעת מקורה בהכרח ברשלנות. השאלה היא, האם הפעולה הרפואית תאמה את הידע הרפואי במועד הביצוע. עורכי הדין מבהירים כי הם אמנם מומחים להיבטים המשפטיים של הרשלנות הרפואית, אך הם אינם רופאים. הגורם המקצועי שבוחן את סוגיית הרשלנות הרפואית הוא מומחה בתחום הרפואי המסוים שבו אירע המקרה.

עו"ד מיטל בכר ורמוכתצילום: שלומי יהושע

"בכל מקרה שבו יש חשד לרשלנות רפואית אנחנו פונים למומחה רפואי הרלוונטי לעניין", מסביר עו"ד דוד ידיד, בעלי המשרד ומייסדו. "תחילה מועברים למומחה המסמכים הרלוונטיים למקרה, לעתים הוא מבקש השלמת החומר הרפואי, ולאחר מכן קובע האם להערכתו מדובר ברשלנות, או לא. בנוסף לעצם הרשלנות, יש להוכיח קיום קשר סיבתי בין רשלנות הגורם המטפל לבין הנזק שנגרם". אם אכן מתקבלת הערכה ראשונית מהמומחה כי התקיימה רשלנות שגרמה לנזק, עוברים לשלב הבא – קבלת חוות דעת מלאה. חוות דעת זו, הדרושה לשם הגשת תביעה, מחייבת בדיקה יסודית ומעמיקה יותר בידי המומחה.

במקרה שגם חוות הדעת המלאה מצביעה על התנהלות לא תקינה שגרמה נזק, עורכי הדין פונים להגשת תביעה בבית המשפט. מטרת התביעה, המוגשת בשם האדם שנפגע, היא השגת פיצוי כספי עבורו על הנזק שנגרם לו בגין ההתרשלות. הצד הנתבע (רופא, בית חולים, קופת חולים וכו') מגיש כתב הגנה ומצרף חוות דעת של מומחה רפואי מטעמו. התיק מתנהל בבית המשפט, או מועבר להליך גישור לצורך השגת פשרה.

עורכי הדין במשרד ידיד מדגישים את הטיפול המיוחד שהם מעניקים ללקוחותיהם שנפגעו מרשלנות רפואית. "כל לקוח מקבל מאיתנו את תשומת הלב המלאה ואת כל הזמן הנחוץ", הם אומרים. "מבחינתנו, כל תיק הוא אישי ומיוחד, וכזה הוא גם השירות".

עו"ד דוד ידיד מעודד פנייה להתייעצות עם עורכי דין המתמחים בנושא בכל מקרה שבו מתעורר אצל אדם חשד לרשלנות רפואית. הוא מצרף כמה המלצות שכדאי ליישם. ראשית, הוא מסביר, אין להתמהמה. על האחריות המשפטית בענייני רשלנות רפואית חלה התיישנות של שבע שנים, להוציא מקרים חריגים. בנוסף, כשחולפות כמה שנים, נשכחים פרטים, יש פחות עדים זמינים ומידע הולך לאיבוד. לכן עדיף לפנות לייעוץ משפטי בזמן אמת.

המלצה נוספת נוגעת לחשיבות של שמירת המסמכים הרפואיים. "אף שאנחנו נמצאים בעידן הדיגיטלי, רצוי מאוד לשמור את תוצאות הבדיקות, אישורי הקבלה והשחרור שניתנו בבתי חולים ומסמכים רלוונטיים נוספים כי לעתים קשה להשיגם כעבור זמן", מסביר עו"ד ידיד.

המלצה נוספת היא סיוע במימון. לפעמים לקוחות נרתעים מכניסה להליך מחשש להוצאות כבדות: עלות חוות הדעת, בדיקות נוספות שנדרשות, תהליך הגישור וההליך המשפטי. ישנם גופים שמממנים את התהליך, ואם מושגת הצלחה בתיק, הם גובים תשלום בסופו. עדיין, התשלום לגופים המממנים יהיה נמוך מהפיצויים שיקבלו התובעים, כך שה"הלוואה" משתלמת.

דוד ידיד, משרד עורכי דין ונוטריון
כתובת: רחוב אלנבי 22, תל אביב
טלפון: 03-5101158
לפנייה במייל >>
למעבר לאתר >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>