עורך הדין הצבאי חזי כהן מסביר: מה כולל הליווי המשפטי במהלך השירות?

ליווי בחקירה צבאית, ייצוג לאחר כתב אישום, העלאת והורדת פרופיל וייעוץ מול הוועדות הרפואיות: עו"ד חזי כהן מספק הצצה למערכת המשפט הצבאית

דניאל דותן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חייל הולך עם הגב למצלמה
עו"ד חזי כהן: "ייעוץ וייצוג על ידי עורך דין הבקיא בדין הצבאי עשויים להפוך במידה משמעותית את התוצאה"צילום: shutterstock
דניאל דותן
תוכן שיווקי

למשפט הצבאי יש השפעה ישירה וניכרת על חירותו ועל שמו הטוב של חייל המשרת בצה"ל. לכן, כשמדובר בדין הצבאי ישנה חשיבות בבחירת עורך דין מקצועי ומנוסה בתחום. מדובר במומחיות ייחודית בתחום הדין הצבאי מסייעת באופן מקצועי וברור להגיע לתוצאה מיטבית עבור החייל.

משרד עורך דין חזי כהן מתמחה בדין הצבאי, במשפט פלילי ודיני תעבורה. זה כעשור שעו"ד חזי כהן, מספק ייעוץ והגנה משפטית בהצלחה יתרה לחיילים בשירות חובה, קבע ומילואים, החל משלב החקירה, דרך הליכים מנהליים ועד לשלבי המשפט השונים. זאת, בנוסף לייצוג חיילים בהליכים לשינוי פרופיל וכן ליווי והכנה לוועדות רפואיות שונות.

"ייעוץ וייצוג על ידי עורך דין הבקיא בדין הצבאי עשויים להפוך במידה משמעותית את התוצאה לטובת החייל ואף להגיע עד כדי הימנעות מהגשת כתב אישום נגדו", אומר עו"ד כהן, "משרדי מתמחה מעבר להיבט הפלילי, בייצוג חיילים בהליכים שונים מול המערכת הצבאית, סיוע במעבר בין יחידות שונות בצה"ל, העלאת או הורדת פרופיל וייצוג וליווי של חיילים בכלל ההליכים השונים מול צה"ל והיחידות השונות".

מהן העבירות השכיחות ביותר של חיילים בצה"ל?
"בין העבירות המוכרות יותר: עבירות עריקות בהן חיילים חשודים או נאשמים בנפקדות או עריקות, עבירות סמים בהן חיילים חשודים או נאשמים בהחזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית או שלא לצריכה עצמית, סחר בסמים, גידול סמים, עבירות אלימות, עבירות נשק ועוד".

עו"ד כהן מוסיף כי חומרת הענישה משתנה בין עבירה לעבירה. כך למשל, בעבירות סמים הענישה משתנה בהתאם לסוג והיקף השימוש בסם. בעבירות עריקות – הענישה משתנה בהתאם למשך תקופת העריקות, נסיבות אישיות של החייל ועוד.

בנוסף, מציין עו"ד חזי כהן כי תפקידו המשמעותי ביותר של עורך הדין בהליך הפלילי הצבאי הוא ללוות את החייל בחקירתו במצ"ח (משטרה צבאית חוקרת), כדי לנסות ולמנוע הגשת כתב אישום בתום החקירה נגד החייל. הליווי מאוד משמעותי גם במקרה שבו בתום החקירה מוגש כתב אישום. לדבריו, תפקידו של עורך הדין הוא לבחון את חומר החקירה ולמצוא ספק סביר שיוביל לזיכוי החייל, או לחילופין לצמצם את כתב האישום ככל האפשר תוך הגעה לתוצאה המיטבית ביותר עבור החייל.

עו"ד חזי כהןצילום: באדיבות המצולם

עו"ד חזי כהן מלווה חיילים באופן צמוד ואישי לאורך כל שלבי ההליך המשפטי, החל משלב החקירה, דרך הדיונים בבית המשפט, במהלך הגשת כתב אישום וכן ניהול יסודי ומקיף להליך המשפטי בכללותו מול בית הדין הצבאי.

"הימצאותו של עורך הדין הצבאי בכל שלב מסייעת לחייל הן מקצועית והן מנטלית", מסביר עו"ד כהן, "חשוב לזכור שמעצר וחקירה הם הליך קשה מנטלית שמטלטל את החייל ועלול לגרום לו להישבר ולהודות במיוחס לו, לעיתים אף שמדובר בהודאת שווא. בשלב החקירה והמעצר האדם היחיד שיכול להיות בקשר במהלך ההליך עם החייל ולהוות עבורו כתף, יועץ ואוזן קשבת הוא עורך הדין בלבד. במהלך חקירה אני נמצא בקשר רציף וצמוד עם חוקרי המשטרה הצבאית, מתעדכן בכל דבר ועניין בתיק של הלקוח שלי, ומעדכן את המשפחה של החייל בהתאם - דבר שמקל על ההליך גם לחייל וגם למשפחה, והכי חשוב משפר משמעותית את סיכויי הצלחת התיק עבור החייל בהמשך".

מעבר לייעוץ וייצוג משפטי בכל הקשור לעבירות צבאיות, עו"ד כהן מתמחה בסיוע לחיילים בהליכים צבאיים, בהם ליווי וייצוג בהליכים של העלאת או הורדת פרופיל, שינוי שיבוץ, קבלת הקלות בשירות ועוד.

הוא אומר כי בתחום זה, בין העבירות המוכרות יותר ניתן למנות עריקות מהשירות הצבאי; עבירות סמים – הן החזקה והן שימוש, סחר וגידול סמים; עבירות אלימות, הכוללות חשד או אישום בגין תקיפה, פציעה, חבלה ועוד, עבירות נשק בהן חיילים חשודים או נאשמים בעבירות של סחר בנשק, עשיית שימוש אסור בנשק צבאי ועוד.

מהו פרופיל רפואי צבאי?
"הפרופיל הרפואי מסומן על ידי מספרים בטווח של 21 ועד 97. סולם הפרופילים בנוי כך שהפרופיל הגבוה ביותר הוא התקין ביותר ועם חומרת הבעיה המספר יורד עד כדי פטור משירות מטעמים רפואיים".

לדבריו, פרופיל 97 מצביע על חייל בריא לחלוטין, כשיר לשרת ביחידות שדה שונות בכל חילות הלוחמים והיחידות המובחרות. במקרים של בעיות רפואיות קלות, ילווה הפרופיל בסעיפי ליקוי שאינם מורידים את הפרופיל אך פוסלים תפקידים מסוימים בהתאם לסוג הליקוי וחומרתו.

פרופיל 82 מצביע על חייל בריא עם מגבלה קלה. הוא כשיר לשרת ביחידות השדה השונות ובחיל הרגלים בהתאם לסעיף הליקוי; פרופיל 72 - מגבלה בינונית, כמו למשל אסטמה קלה, בעיות ברכיים וגב ועוד, אך כשיר לשירות קרבי בכל היחידות הלוחמות מלבד ביחידות החי"ר והסיירות; פרופיל 64 - כשיר לשירות במערכים תומכי לחימה, ובמספר תפקידי לחימה כמו מאבחן ביטחוני מבצעי בגדודי המעברים ומפקד כיתה (מ"כ) בהתאם לסעיפי הליקוי; פרופיל 45 - סעיף בריאותי בדרגה נמוכה אשר אינו מאפשר שירות בתפקידי לחימה או אחזקה; פרופיל 25 - ניתן למתנדבים רפואיים או נפשיים שהחליטו להתגייס לאחר שנמצאו בלתי כשירים לשירות (מועלים מפרופיל 21 או 24) ופרופיל 24 - בלתי כשיר לשירות הצבאי באופן זמני, למשל בעקבות ניתוח או פציעה. הפרופיל מתעדכן מחדש לאחר סיום תהליך רפואי או ערעור על המצב הרפואי לאחר תקופת זמן מסוימת שתקבע על ידי הרופא בלשכת הגיוס.

הפרופיל הנמוך ביות הוא – 21, המצביע על כך שהחייל בלתי כשיר לחלוטין לשירות מסיבות רפואיות או נפשיות. במקרה כזה, אומר עו"ד כהן, קיימת אפשרות להגשת בקשה להתנדבות והעלאה לפרופיל 25.

מה חשוב לדעת על הפרופיל הצבאי בהיבט המשפטי?
"הפרופיל הרפואי נקבע לחיילים בצו ראשון על פי פרמטרים רפואיים שונים וממשיך ללוות אותם לכל אורך השירות כולל בצבא קבע ובמילואים. במקרים רבים, מצבו הבריאותי של החייל משתנה עם הזמן, לטובה או לרעה, ומשכך הוא רוצה לשנות את הפרופיל שלו. כמו למשל, כדי לעבור ליחידה קרבית או לחילופין, לעבור ליחידה שאינה קרבית ולעתים אף להשתחרר מצה"ל בשל מצבו הבריאותי. כדי לשנות פרופיל, יש לעבור ועדות רפואיות צבאיות אשר בוחנות את הבקשה ואת מצבו הבריאותי של החייל בהתאם לממצאים הרפואיים".

"אנחנו מקפידים על מקצועיות, יחס אישי ודיסקרטי"צילום: shutterstock

עו"ד כהן מוסיף כי תפקידו של עורך הדין הוא להקשיב לחייל, להבין את הצרכים שלו, ולהפנות אותו למומחה רפואי מתאים על מנת לקבל חוות דעת מתאימה, בין אם מדובר בבעיה נפשית ובין אם פיזית ויפנו לטיפול מתאים. "את אותה חוות דעת אנו מפנים אל רופא היחידה שמפנה את החייל למומחה הרפואי הצבאי המתאים שבמידת הצורך יפנה את החייל לוועדה רפואית מתאימה שתדון בפרופיל שלו. כך הדבר בכל מקרה או בעיה רפואית", הוא אומר.

עו"ד כהן מלווה חיילים בוועדות הרפואיות תוך ליווי וייעוץ צמוד. במידה שהוועדה קבעה פרופיל שאינו מתאים לחייל, ניתן להגיש ערר לגורם מוסמך בצה"ל. כמו כן, חשוב לדעת שחיילים יכולים לפנות גם לרופאים אזרחיים לצורך קבלת חוות דעת שתבסס את הטענה שלהם לבעיה רפואית.

מהו הליך הפניה לוועדת ערר בצה"ל?
"החוק הצבאי מאפשר לכל חייל להגיש ערעור על החלטת ועדה רפואית בצבא, אולם חשוב לדעת שבטרם הגשת ערר יש להתייעץ עם עו"ד צבאי המתמחה במקרים מעין אלה שכן ערר צריך להיות מוגש באופן מקצועי, נהיר וברור תוך הפניה לתימוכין במסמכים רפואיים מתאימים התומכים בטיעונים המקצועיים".

לדברי עו"ד כהן, לחייל המעוניין להגיש ערר על החלטת הוועדה הרפואית יש שתי אפשרויות: הגשת בקשה לעיון מחדש במסמכים הרפואיים לוועדה הרפואית שדנה והחליטה בתיק והגשת ערר ודרישה לדיון בוועדה רפואית גבוהה. הוא מוסיף כי את הערר יש להגיש מהר ככל הניתן וזאת משום שהגשתו בחלוף זמן עלולה להביא לדחייתו. "כעורך דין צבאי, אני מטפל עבור החייל – הלקוח שלי, בכל הקשור בוועדת ערר, החל מקבלת המסמכים הנדרשים, הכנת ערר מנומק ומפורט כולל צירוף המסמכים הרפואיים הרלוונטיים, הכנה של החייל לפני ועדת הערר. חשוב להגיע אליה מוכנים, עם מסמכים מקוריים וצו זימון, לאחר הכנה מעורך דין צבאי".

לסיכום אומר עו"ד כהן: "משרדנו מתמחה בייצוג וליווי חיילים הן במסגרת הליכים פליליים והן אל מול הוועדות רפואיות השונות. אנחנו מקפידים על מקצועיות, יחס אישי ודיסקרטי, ניסיון רב וחשיבה משפטית יצירתית, נתונים המהווים מפתח להצלחה בכל תיק".

חזי כהן - משרד עורכי דין
כתובת המשרד: שפע טל 1, תל אביב (צמוד למגדלי עזריאלי)
לתיאום פגישה וקבלת ייעוץ ראשוני: 072-3319414
למעבר לאתר >>
במקרים דחופים ניתן לפנות ישירות לעו"ד חזי כהן: 050-9920250
לפנייה במייל >>
פקס: 077-4703662
שלח/י הודעה אל עו"ד חזי כהן ב-WhatsApp >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>
למעבר לעמוד האינסטגרם >>
כרטיס ביקור דיגיטלי >>