עו"ד רומי הוניג: אבירת הביטוח הלאומי שנלחמת על הזכויות

עו"ד רומי הוניג חתומה על לא מעט שינויים במוסד לביטוח לאומי, פועלת כבר עשרים שנה למיצוי הזכויות שרובנו לא יודעים שיש לנו, ומסבירה: "אני מאמינה שראוי שהצדק לא רק יישמע אלא גם ייראה"

נורית פלד-קירשטיין
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאזניים
עו"ד רומי הוניג: נאבקת למימוש הזכויות מול ביטוח לאומיצילום: shutterstock
נורית פלד-קירשטיין
תוכן שיווקי

עו"ד רומי הוניג רצה למרחקים ארוכים. כבר שני עשורים שהיא חיה, נושמת ובועטת ביטוח לאומי, בין אם מדובר במעורבותה הפעילה בחקיקה רבת השלכות בתחום הביטוח הלאומי, ובין אם בליווי ממושך של לקוחות, שבמקרים מסוימים עשוי לקחת שנים ארוכות. וכרצה למרחקים ארוכים היא מצוידת בעקשנות, באורך נשימה ובאמונה שלמה בצדק – והתוצאות מגיעות ומשנות גורלות, לא רק של לקוח ספציפי זה או אחר, אלא של ציבור שלם.

לצד ניהול משרד עורכי הדין ברמת החייל בת אביב שבבעלותה, העוסק בכל רובדי מיצוי הזכויות מול המוסד לביטוח לאומי, עו"ד הוניג מכהנת כיו"ר ועדת ביטוח לאומי של לשכת עורכי הדין במחוז תל אביב וכסגנית יו"ר פורום ביטוח לאומי הארצי, לאחר שהצטרפה בהתנדבות לפני שמונה שנים לוועדות בלשכת עורכי הדין במטרה לתרום מניסיונה לשיפור המצב בתחום הרגיש הזה. מתוקף תפקידה היא יושבת בוועדות שעוסקות בנושא, מעניקה חוות דעת בנושאי חקיקה בתחום הביטוח הלאומי ומקדמת תהליכים מהפכניים שמשפיעים לחיוב על החיים של כולנו.

"אני חושבת שהמוסד לביטוח לאומי לא תמיד נותן את המענה האמיתי והשלם לאנשים שזקוקים לו", קובעת עו"ד הוניג, בת 48, נשואה ואם לארבעה, שמקדישה את ימיה למלחמה למען הצדק. "יש הקשחה של התנאים ושל המדיניות – ולכן פעמים רבות אנשים נופלים בין הכיסאות, ומדובר באנשים שנמצאים במצב הכי חלש שלהם, מה גם שרובנו לא מודעים לזכויות שלנו".

זו מלחמה לכל דבר?
"בדיוק. ולמה זו צריכה להיות מלחמה? בשורה תחתונה, אני מאוד מאמינה בצדקתם של הלקוחות שלי, ואני מאמינה שראוי שהצדק לא רק יישמע אלא גם ייראה".

רופא בכפל תפקידים? לא עוד

אחת המהפכות המשמעותיות ביותר שקידמה עו"ד רומי הוניג נגעה לוועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי, שלא פעם מערימות קשיים על המבקשים למצות את זכויותיהם. "הוועדות הללו נתפסו בעיניי המחוקק מאז ומעולם כגוף אובייקטיבי, וכנגזרת מכך, לא היתה כל מניעה שאותם רופאים שנמנים עם חברי הוועדות הרפואיות ישמשו בה בעת גם כרופאים המייעצים בבתי הדין לעבודה בהליכים מול המוסד לביטוח לאומי", מסבירה עו"ד הוניג, "לנו זה נראה מובן מאליו, אבל כשאוחזים בתפיסה שהוועדות הרפואיות הן גוף אובייקטיבי, לא רואים כל מניעה שאותם רופאים ישמשו גם כמומחים מטעם בית הדין".

"אני חושבת שהתחום בחר אותי". עו"ד רומי הוניגצילום: מיכל רביבו

לדבריה, המצב שהטריד עורכי דין רבים שעוסקים בתחום, קומם גם אותה והיא החליטה להילחם. היא העלתה את הנושא שוב ושוב בכמה תיקים שונים שניהלה, עד שהשיגה פסק דין תקדימי שהוביל לשינוי מדיניות חדשה.

איפה פגשת את הבעייתיות שטמונה באי ההפרדה הזו?
"בעבר, רופאים שישבו בביטוח הלאומי יכלו לשמש גם כרופאים מטעם בתי הדין לעבודה בהליכים מול המוסד לביטוח לאומי, וניכר היה שרופאים שיושבים בוועדות קשוחים יותר בחוות הדעת שהם נותנים בבתי הדין לעבודה. בעבר בג"צ קבע שאין כל מניעה בנימוק שהוועדות הרפואיות הן בלתי תלויות ואובייקטיביות. במשך שנים הגשתי בקשות בתיקים שונים שלא למנות כמומחים מטעם בית הדין רופאים שיושבים כפוסקים בוועדות הרפואיות בטענה לניגוד עניינים, אולם נקבע שאין כל מניעה לאור קביעת בג"ץ. בסופו של דבר הגעתי לבית הדין הארצי עם שני תיקים שהדיון בהם אוחד, וניתן בהם פסק דין עקרוני ומנחה קבע כי מומחים מטעם בית הדין לא יכולים לכהן כפוסקים בוועדות הרפואיות, ועליהם לבחור באחת משתי האפשרויות".

אילו נושאים נוספים מקדם פורום הביטוח הלאומי בלשכת עורכי הדין?
"הפורום הארצית קידם בשיתוף פעולה עם הביטוח הלאומי הקמה של ממשק לציבור עורכי דין המאפשר עבודה יעילה בתיקי הביטוח הלאומי. הייתי חברה בצוות שהוביל את המהלך הזה, משום שהיה לנו חשוב שבתביעות מול ביטוח לאומי תהיה אפשרות לעורך הדין המטפל לקבל תמונה מלאה של מצבו הרפואי והביטוחי של הלקוח לצורך מיקסום הטיפול בו, למשל אם מישהו נפגע בשתי תאונות, חייבים לברר מאיזו תאונה נגרם מצבו הרפואי וכן חייבים לציין זאת בטופס התביעה שמוגש".

עוד מוסיפה עו"ד הוניג כי "בנוסף פעלתי בנושא החוק להגבלת שכר הטרחה של עורכי הדין. בכנסת לא הבינו את ההבדל בין טיפול של החברות המסחריות למימוש זכויות לבין ייצוג עורך דין וטיפול משפטי בהליכים מול הביטוח הלאומי. בנושא זה ניהלנו שיח עיקש וצודק בכנסת, אליו הצטרפו גם אירגוני הנכים, והצלחנו. כמו גם קידום נושאים שקשורים בשמירת כבוד וחפש העיסוק. הפורום הארצי מטפל בתלונות רבות על התנהלות לא תקינה בוועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי ואף הגיש בימים אלו עתירה לבג"ץ. מלבד אלה אני מרצה הרבה, בין השאר בהתנדבות בעמותות, שם אני מעניקה ימי ייעוץ חינמיים שתורמים למידע בכל הכרוך במיפוי ומימוש זכויות מול גורמים שונים בעת קרות אירוע רפואי".

מה עושים עם "תחושה שהמדינה בוגדת בך"

לא רק במהפכות גדולות עוסקת עו"ד רומי הוניג. משרדה מטפל באופן שוטף בשיפור גורלם של לקוחותיה, איש-איש וסיפורו, והמענה המשפטי שמעניק המשרד מקיף את תחום הביטוח הלאומי על כל רבדיו – נכויות, תאונות עבודה, פטור ממס הכנסה מטעמי בריאות, שמירת הריון, דמי לידה, דמי אבטלה, מעמד עובד-מעביד, מעמד של ידוע או ידועה בציבור, "כל אירוע שעשוי להעניק זכויות מהרשויות ומגורמים אחרים", כך לדבריה.

"גישתי היא שלפני שמממשים זכויות – צריך למפות זכויות, דבר שרק עורך דין יכול לעשות. כשאדם מגיע ומספר לך על סיטואציה שהוא נקלע אליה, האם מדובר במצב רפואי או במצב תעסוקתי או אישי, צריך לעשות מיפוי זכויות, כלומר לבחון אילו אפשרויות מימוש עומדות בפניו", היא אומרת, "רק לאחר שפרושה בפניך מפת הזכויות, אתה בוחר מה נכון לעשות, לרבות בחינת הצורך בקבלת ייעוץ פנסיוני . לכן יש צורך בייעוץ משפטי".

לפני 20 שנה, היא מספרת, השתרש המונח "זכויות רפואיות", ומוסיפה: "אני חושבת שאין דבר כזה 'זכות רפואית', אלא זכות משפטית שהיא נגזרת של מצב רפואי או תפקודי. לכן, כשאדם נקלע למצב רפואי צריך לבדוק מה מגיע לו – האם המצב הרפואי נגרם כתוצאה מהעבודה, האם המצב הרפואי גרם לו אובדן כושר עבודה; האם הזכות שיש לו בחברת הביטוח אינה מתנגשת מול זכויות בביטוח הלאומי; נניח שהמצב הרפואי נגרם כתוצאה מתאונת דרכים בדרך לעבודה – את מי ראוי לתבוע קודם, האם את הביטוח הלאומי, האם את חברת הביטוח, האם אפשר לתבוע גם וגם. אלה הדברים שנמצאים בלב לבו של מקצוע עריכת הדין, ואלה הדברים שהמשרד עושה".

אחד התיקים שליוו את עו"ד הוניג שנים ארוכות, התנהל 16 שנה, ובמרכזו אב שנקלע לאירוע חריג בעבודה והפך לסיעודי. המשפחה פנתה אל משרדה לאחר שהמוסד לביטוח לאומי דחה את התביעה. ניהול התיק המחיש את הצורך בלווי משפטי צמוד של משפחה אשר נקלעה למשבר מול הגורמים השונים, את הצורך בבחינת מלוא הזכויות ובקבלת ההחלטות הנכונות. עו"ד הוניג האמינה בצדקתו של הלקוח ונאבקה ללא חת. שלוש פעמים דחה בית הדין האזורי את התביעה והניצחון הושג בערעור לבית הדין הארצי אשר קבע כי המדובר ב"פגיעה בעבודה".

"לפני שמממשים זכויות – צריך למפות זכויות"צילום: מיכל רביבו

לדבריי עו"ד הוניג, הזכייה בתיק הושגה באיחור, לאחר פטירתו של הלקוח, אך אלמנתו זכתה לקבל קצבת תלויים לנפגע בעבודה במקום קצבת שאירים. "הפערים משמעותיים ביותר", מספרת עו"ד הוניג. "במקום לקבל קצבת שאירים של 2,000 שקל האלמנה מקבלת קצבה של עשרות אלפי שקלים. הפער הוא עצום משום שהיה לו שכר גבוה".

הקורונה זימנה לפתחה של עו"ד הוניג שתי סוגיות מעניינות. "בתקופת הסגרים של מגיפת הקורונה, כאשר כולם נקלעו לתקופה של בלבול וחוסר ודאות, גדל מאוד היקף העבודה במשרד בנושאי דמי האבטלה ותושבות", היא מספרת, "למשל, אנשים רבים שעבדו בעסקים משפחתיים והגישו בקשה לדמי אבטלה, נדחו על ידי המוסד לביטוח לאומי בטענה שהם לא נחשבים עובדים, כיוון שמדובר בעסק משפחתי. למשל, נשים שעבדו בעסקים של הבעלים שלהן או כאלה שעבדו בעסק של ההורים. כל מקרה ונסיבותיו אך ברוב המקרים המדובר באנשים שעבדו בעסק המשפחתי, שקיבלו שכר ושהונפקו להם תלושי שכר, והם היו צריכים להילחם על הזכויות שלהם ולהוכיח שהתקיימו יחסי עובד-מעסיק. מדוע אותו אדם שעבד בעסק המשפחתי צריך להילחם מול הרשויות ולהוכיח את טענותיו בבית המשפט. מדוע זו לא ברירת המחדל?".

היא ממשיכה ומספרת כי סוגיה נוספת שקיבלה נפח גדול במשרד בתקופת הקורונה היתה תושבות והזכויות הנגזרות ממנה מול הביטוח הלאומי וקופת החולים – אנשים שחיו שנים רבות בחו"ל, וחזרו לארץ בתקופת הקורונה גילו שהם לא תושבים יותר, וכי איבדו את כל הזכויות שלהם, למרות ששילמו דמי ביטוח לאומי כל אותן שנים שלא היו בישראל. "אצל הפונים, ניכר היה שמדובר בנושא מאוד רגיש, תיאור תחושה ש'המדינה בוגדת בך'", אומרת עו"ד הוניג, "שירתי בצבא, שילמתי מיסים, ועכשיו המדינה זורקת אותי. אותם אנשים, דיברו מכאב אמיתי, אך כל מקרה נבחן לגופו ולצערי, לאור הוראות החוק, לא תמיד ניתן היה לסייע.

"תביעות נוספות שהתקבלו לטיפול המשרד עקב הקורונה, היו בנושא של עובדים שנדבקו בקורונה במקום העבודה. לאחר איסוף כל המידע הרלוונטי התביעות הוגשו למוסד לביטוח לאומי והוכרו כ'פגיעות בעבודה' וזיכו את הלקוחות בגמלאות. ישנם לקוחות שסובלים מתופעות פוסט-קורונה כמו קשיי נשימה, כאבי שרירים, כאבי ראש ועוד, תופעות אלו עשויות לזכות באחוזי נכות ובגמלאות נוספות".

למה בחרת בתחום הזה ספציפית?
"אני חושבת שהתחום בחר אותי. מעט לפני תחילת לימודי המשפטים נפגעתי בתאונת ספורט, בעקבותיה עברתי תהליך שיקום ממושך, ונאלצתי לטפל בענייניי מול המוסד לביטוח לאומי וחברת הביטוח. נוכחתי כמה התהליך היה לא נגיש ולצד ההתמודדות עם המשבר הרפואי אליו נקלעתי היה עליי להתמודד עם בירוקרטיה סבוכה".

"בשביל זה אנחנו פה – הקשר של המשרד עם לקוחותיו אישי מאוד, הזמינות גבוהה והליווי צמוד, כולל ייצוג ולוויי של הלקוח בוועדות הרפואיות וכמובן בבתי הדין לעבודה ובבתי המשפט", מסכמת עו"ד הוניג, "אנחנו עושים כל מה שדרוש כדי שהצדק ייצא לאור במטרה שהלקוח יקבל את מלוא הזכויות שמגיעות לו על פי דין, ולהוות לו נקודת אור במשבר אליו נקלע בעל כורחו".

משרד עורכי דין רומי הוניג
כתובת: ראול ולנברג 18א, בניין C, רמת החייל, תל אביב
טלפון: 03-6397111
פקס: 03-6397112